Aanbesteding. Aanbesteding. gelsche mijl lager gelegenwereldbéroemde hangende brug. Men zou denken dat hij die deze brug heeft gebouwd door een vogel die van den eenen naar den anderen oever vloog op het denkbeeld moet zijn ge bracht om haar"zóo" të makenzoo licht en gracieus zweeft deze merkwaardige brug boven de diepte. De maker was zekere Johannes Köbling. Tusschen New- York en Brooklyn wordt een brug gebouwd, die den roem van zijn naam zal verhoogenmaar die roem was door de Niagara bing reeds voldoende gevestigd. Sier lijk en tevens indrukwekkend komen hare lijnen nit tegen den blauwen achtergrond der lucht. Zij gelijkt een ijzeren gedachte, die de oevers van de rivier ver bindt. De brug bestaat uit twee verdiepingen, waarvan de onderste een uitstekende communicatie-weg voor wagens, ruiters en voetgangers aanbiedt; over de boven ste ligt de spoorbaan. Een ijzeren vlecht- en traliewerk, door welks ruiten men gemakkelijk het hoofd kan steken omsluit als een kooi de geheele onderste verdieping. Het geheel haagt tasschen twee paren betrekkelijk zeer slanke pilaren, die in den rotsaehtigen oever zijn ge grondvest. Men vindt bijna geen tweede passage ter wereld aan deze gelijk. Iü een duizelingwekkende diepte beneden zich ziet de voetganger den schuimenden stroom, terwijl de val zelf, hoewel bijna een Engelsche mijl verwijderd, bem zijn donderende groeten toezendt. Ongeveer op gelijken afstand benedenwaarts ziet hij gedeeltelijk, terwijl het andere gedeelte door een bocht van de engte aan zijn blik is onttrokken, de Charybdis van den Wirl-pool, een gevaarlijke draaikolk, een orgie van als razend door elkander draaiende atroo- meD, die op de Rapids gelijken, maar in haar nog enger stroombed nog woedender koken en opbruisen. Boven zijn hootd dondert een lange spoortrein voorbij. En hij zelf kijkt kalm en rustig door het traliewerk der brug, en staat veilig en zeker daar waar vroeger slechts de adelaar zich wiegde op zijn vleugels of de reiger be- geerige blikken sloeg in het element waarvan bij zijn voedsel verwachtte. Hij weet thans, nu hij op de brug over de Niagara stond, wat het beteekent „tusschen hemel en aarde". Blondin, de beroemde koorddanser, nam echter met dit „tusschen hemel en aarde" van de brug geen genoegen. De waaghals besloot ook hier zijn eigen weg te gaan. Nadat hij ongeveer duizend schreden benedenwaarts van den val van den eenen rand tot den anderen een koord had gespannen wandelde hij over dit zwéveude pad van het gebied der Vereenigde staten naar Canada. De Niagara zelve speelde bij dit vraagstuk slechts een ondergeschikte rol. Hij, die honderde voeten naar beneden stort, acht het onverschillig of bij daar onder ook nog in het water valt. De val van Phaëlon zou alleen poëti scher zijn geweest als hij in plaats van in den Oceaan in een bed van rozen ware gevalleu. De Caoadasche oever is langs den afgrond even vlak als de Amerikaansche. Ternauwernood tien schreden van den afgrond verwijderd rijdt men in lichte rij tuigjes over een uitmuntenden straatweg. Op een enkel punt is het zelfs mogelijk naar beneden tot aan het water te rijden. Overal ziet men hotels en landhuizen, het eene al fraaier dan het andere. Kort bij den Hoefijzerval bevindt zich ook een museum, waaruiteen geheele schaar vaa agenten op den vreemdeling wordt afgezonden, die hem bijna tot een bezoek dwingen. Wie in Europa gereisd heeft, hetzij langs den Rijn, in de Alpen of in Italië, zal oawillekeurig uitroepen: „Juist zooals bij ons!" Eeu bezoek echter aan de Niagara jaarmarkt moet den vreemdeling bepaald worden afgeraden. Niet omdat daar de humlug zooveel groo- ter is dan bij andere gelijksoortige gelegenheden of omdat men aan onbeschaamde afzetterijen blootstaat, neen daarom niet. Maar waarom het meest verhevene van alle natuurtooneelen een uur, ja slechts tien minu ten opgeofferd voor een paar kunstenmakers en eene verzameling Indiaanscbe prullen? Slechts weinige schreden van het museum en dicht bij den Hoefijzerval bood tot voor weinige jaren de Tabla Rock, een tongvormig over den afgrond vooruit stekend rotspunt, de schoonste gelegenheid om den ge- heelen waterval met Goat Island in' het midden en plcine face te overzien. De merkwaardige rots echter, het moede om langer duizende eu Bogmaals duizende vreemdelingen tot piëdestal te dienen, heeft zich los gerukt en zich in den schoot der wateren gestort,naar wier gezang zij sedert eeuwen had geluisterd; lang ge noeg had zij weerstand geboden aan de verleiding. Het 8choone natuurtafereel, dat men nu dertig voet meer achterwaarts moet genieten, is er echter niet door ver minderd. Inderdaad een onovertreffelijk schoon tafereelTegen over u die ver zichtbaro hotels van het Amerikaaneche stadje. Rechts daarvan de Amerikaansche val, met zijn steileD, sneeuwachtigen wand van schuim. Op ge lijke hoogte met dien val, maar iets breeder, de rots wand van Goat-Island, die grijs en kaal ait de diepte zich verheft, den voet in het helder groene water, de kruin met prachtig groen getooid. Van daar naar den Canadaschen oever in trotschen boogvorm de Hoefijzer val met den aan de zijde van Gbat-Island in de branding voortiitgebóuwden ranken lichttoren. Eindelijk in de diepte beneden het altijd schuimende bachantisch woelende, ömaragdkleurige element, waaruit als een sóhitterende sluier, de waterstofwolken opstuiven, die het eigenlijke geheim van den katarakt verbergen. Het is een tooneel, zóo groofcsehzóo meesleepeode de Titanen-muziek van het vallend e water voltooit wat het oog verzuimt aan de ziel over te brengen dat men geen woord kan spreken en slechts in stomme verba zing dat alles geniet. Met dit beeld voor den geest scbeide men van den Niagaraval. Hoe dikwijls men hem echter ook moge wederzien, hij die eenmaal dit schouwspel genoot ver langt altijd weder Bögmaals tegenover dit indrukwek kende natuurtooneel te staan en naar zijn gedonder te luisteren. fijanïirlsbcriclitra Graanmarkten enz, VLISSINGEN 9 Januari. Boter f 1.38 a f 1.30 per kilogram. Prijzen yan etfecten. Amsterdam 10 Januari. Nederland ♦Certific. Werkelijke schuld. 2# pet. 58-,V ♦dito dito dito .3 68# ♦dito dito dito 4 92| *Aand. Handelmaatschappij 4# 135# ♦dito exploitatie Ned. Staatasp. 113 Belgie. ""Certificaten bij Rothschild 2# Frankrijk. *Inschrijvinden8 dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 „101 ♦Certific. adm. Hamburg 5 „76 ♦dito Hope C°. 1855 6e serie 5 89 ♦Cert. f 1000 1864 5 99H ♦dito. f 1000 1866 5 S9j{ ♦Loten 18665 263# *Oblig.Hope&C°.Leening 1860 4# 93# ♦Certific. dito4 *Inscript.Stieglitz&C0.2ea4L. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 79# ♦Certificaten6 ♦Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 236# ♦Oblig. dito 4 191 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 97# dito dito Jelez Orel 5 96# dito dito Charkow Azow. 5 Polen. *Schatkistobligatiën 4 77# Oostenrijk. ♦Oblig.metall.inzilverJftn./Juli. 5 64# ♦dito dito April/Oct. 5 64# ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60# ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. ^Obligatiën Buitenl. 186771. 3 18-& dito Binnenlandsche 3 15# Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 „42# Turkije. dito (binnenl.)5 42# Egypte. Obl. 1868 7 „78# Amerika. ♦Obl. Vereeuigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 98# ♦dito dito dito (1882) 6 98# ♦dito dito dito (1885) 6 101# ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. 6 Obl. Atl. Gr. VV. Spw. Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debetures. 8 Obl. St. Paul &Pac.Spw.lesec. 7 27 dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 dito 7 17# Brazilië ♦Obl. 1863 4# ♦dito 1865 5 96# Mexico dito 18518 16# G.enada dito afgestempeld 6 17# Venezuela dito3 „12# Eeuador. dito1 v Prijzen van coupons. Amsterdam, 9 Januari. Metall. f 21.70; dito zil ver f23.20; Dito Eng. per f 11.65; Eng. Russen per£ f 11.65; Eng. Portugal per /Tl.77#; Franscbe f 55#; Belg. ƒ56#; Pruis, f 34#; Hamb. Russen f 30#; Russen ia Z. R. 31#Pools, in Fl. f - Napelsche f Spaansche piaster Spaanschein fr. 1000 fAmerikaansche dollars 2.40#papier Turken f Tlïwcrtcntiën. Ondertrouwd FELIX CARPREAU IJzendijke, Vlissingen, M. C. KAilPSCHREUR. i 9 Januari 1874. Heden overleed in den ouderdom van ruim 36 jaren mijne geliefde echtgenoote ADRIANA PIETERNËLLA BOONE, geboren Haringman. Wissenkerke, A. BOONE, 8 Januari 1874. Mr. Timmerman, kennisgeving. Bevallen van een meisje MATHILDA JOHANNA VAN CAMPEN—Ermee ins. Vlissingen, 7 Januari 1874. Bevallen van een Meisje A. WILLde Heer. Vlissingen, 9 Januari 1874, Heden overleed, in den ouderdom van 67 jaren, tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen, mijn echt genoot JOZIAS JOHANNES MOENS, in leven genees-, heel- en verloskundige. Zuidzande, S. F. LADENBERG, 8 Januari 1874. Wede. J. J. moens. Heden avond overleed onze beminde zoon MARINUS JACOBUS, in den bloeienden leeftijd van drie en twin tig jareneene slepende ziekte maakte een einde aan zijn voor ons zoo dierbaar leven. Wat wij, onze kinde ren en vooral ook zij met wie hij gehoopt had zich door het huwelijk te vereenigen, in hem verliezen, zal ieder beseffen die hem van nabij hebben gekend. Middelburg, P. DE BROEKERT. 9 Januari 1874. J. C. DE BROEKERT, Vermeüle. De Heer en Mevrouw VAN LIJNDEN, Abdij, be tuigen bunnen oprechten dank voor de vele blijken van deelneming, op den 9en dezer ontvangen. Middelburg, 10 Januari 1874. De Heer en Mevrouw ABRESCH betuigen hunnen bartelijken dank voor de bewijzen van deelneming, door hen ontvangen bij het overlijden van hunne zuster c-n behuwdzuster. Middelburg, 10 Januari 1874. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlis singen, maken bekend: dat zij voornemens zijn op Zaterdag den 17e* Januari 1874, des namiddags te 2 uren, op het Raadhuis aldaar bij enkele inschrijving in het openbaar aan te bestellen: Het onderhoud der Gemeente-gebouwen enz. gedurende liet jaar 1874, in twaalf perceelen, als: 1. Het onderhoud der gehouwen. 2. Het uitbaggeren van 6000 Ms. slijk. o. Het onderhoud der kaaimuren, bruggen, enz. 4. Het onderhoud der pompen, urinoirs, enz. 5. Het onderhoud der'schoolgebouwen. 6. De levering van 20,000 Quenast keien, groot ullG c.M. 7. De levering van 10,000 machinale Waal straatklinkers. 8. De levering van 400 M3. plaatzand. 9. Het verleggen van 6000 M'2. kei-en klin kerstraat. 10. Het onderhoud van plantsoenen en wegen. 11. Het vervoer van materialen enz, 12. Het schilderwerk. Van perceel 6 en 7 zijn de monsters bij den Ge meente-Bouwmeester te bezichtigen, door wieu de noo- dige aanwijzing zal geschieden vau Perceel 1, 2 en 3 den 9 Januari 1874. 4 en 5 den 10 Januari 1874. 10 den 12 Januari 1874. 12 den 13 Januari 1874. Telkens des morgens van 11 tot 12 uren. De bestekken zijn op franco aanviage, tegen betaling van f 1, verkrijgbaar ter secretarie en ten kantore van den Gemeente-Bouwmeester. Vlissingen, den 3 Januari 1874. De burgemeester en wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. GEMEENTEBESTUUR. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Vlis singen, maken bekend dat zij voornemens zijn op Zaterdag den IJ Januari 1874, des namiddags te 2 uren, op het Raadhuis aldaar, bij enkele inschrijving in het openbaar aan te besteden: Het bouwen van een geheel nieuw SCHOOL GEBOUW voor 500 kinderen. Het bestek ligt ter lezing ter Gemeente-secretarie en

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3