MmcjcUuerh C)anïicl$bmclitcn. partei is boyendien hoogst on billik; zij wenscht geenszins eene vermindering van macht, maar alleen eene bèzui- niging op de ontzaglijke uitgaven voor het leger en het besteden dezer bezuinigde gelden voor de bevor dering der nationale welvaart. Varia uit het buitenland. Duitschland. Hoe treurig het er te Berlijn in de handelswereld uitziet, kan het beste blijken uit de op roeping van het Stadtgericht van soliede en bekwame kooplieden, die in staat zijn 3000 Thaler cautie te geven, teneinde tot curators van failliete boedels benoemd te worden, daar het Stadtgericht zich genoodzaakt ziet het aantal dezer curators te vermeerderen. De Reicbs-Anzeiger deelt het volgende mede als een bewijs hoe gering het onderscheid is tnsschen het werkelijke en het wettelijk voorgeschreven gewicht der gouden mant. In 1872 zijn in de munten van het ge- heele Duitsche rijk 16,955,789 20JforA-stukken en 8,642,695 ÏOüfar^-stukkend. i. 425,542,730 Marktot een gewicht van 138,942.233 pond geslagen. Het wet telijk gewicht van dit aantal moet bedragen 138,942.8355, zoodat het verschil 0,6025 pond of op 1000 pond 0,001778 pond is. Woensdag heeft het koninklijk gerechtshof voor ker kelijke aangelegenheden zijn eerste openbare zitting ge houden. De klacht van den gesehorsten kapelaan Mön- nibes te Lippspringe tegen den bisschop van Paderborn stond ter rolle. De aanklager was door een advocaat vertegenwoordigd, de bisschop echter, die na'uurlijk de competentie van het gerechtshof niet erkent, was niet verschenen. Het arrest verklaarde de besluiten van den bisschop, waarbij de aanklager geschorst werd, nietig. Zwitserland. Het te Lucern verschijnende Vater- land meldt dat de Zwitsersche bisschoppen aan den bondsraad een protest hebben ingezonden tegen zijn besluit ten aanzien van den pauselijken nuntius Agnozzi. Deze schijnt overigens nog steeds de instructiën van kardinaal Anlonelli af te wachten omtrent bet tijdstip van zijn vertrek. Graaf Chaudordy, de nieuwe Fracscbe gezant bij den Zwitser8chen bondis Maandag te Bern aangekomen en heeft reeds den volgenden dag zijne geloofsbrieven aan den president overhandigd. Onder zijne instructiën is ook, naar men verhaalt, het hervatten der onder handelingen over den aanleg van een spoorweglijn door het SavooiscLe land van Annemasse naar Genève. Van deze Zwitserscbe stad hoopt de Fracsehe regeering het déiouché der Savooische wijnen en andere producten te maken, zoodat zij aan den aanleg van deze lijn een wijziging en vermindering der inkomende rechten, zoo mogelijk geheelen vrijdom voor enkele Savooische pro ducten, hoopt te verkrijgen. Het St. Galler Tagblatt noemt de volgende her vormingen op, die pastoor Hyacinthe Loyson te Gecève heeft ingevoerduitsluitend gebruik van de taal des lands bij de mis en al wat verder tot de godsdienst oefening behoort; toediening van brood en wijn bij het avondmaal aan alle geloovigen; vrijheid voor ieder tot het lezen van den tijbei; afschaffing van de verplichte oorbiecht, het verplichte vasten, het priesterlijk celibaat, alsook van afzonderlijke betaling voor geestelijke func- tiëu; verplichting der geestelijken om zich te onthouden van alle inmenging in politieke zaken. Frankrijk. De regeering maakt zich, naar men verneemteenigszins bezorgd over bet lot der wet op de benoeming der maires. De uiterste rechterzijde schijnt tegen de wet te willen stemmen en hare organen, l'Union en le Francais, stijven haar in dit voornemen. De hertog de Broglie zal daarom eene groote redevoe ring uitspreken, wasrin bij den toestand vaD Frankrijk met de zwartste kleuren zal schilderen, teneinde de ang- Btige en weifelende afgevaardigden tot aanneming der wet te nopen. Hoe de regeeriug der moreele-orde, een maal in het bezit dezer wet, met de maires zal rond springen daarvan kan men zich reeds een denkbeeld vormen wanneer men ziet dat de maire van Angers afgezet is, omdat bij het waagde om op zijne nieuw jaarsreceptie openlijk zijn leedwezen uit te spreken over de afzetting van zekeren leeraar aan de universiteit der stad! Volgens den Moniteur universel heeft de gemalin van Bazaine verzocht de gevangenschap van haren echt genoot te deeleD, en is dit verzoek door het gouverne ment toegestaan. De gebouwen binnen den ringmuur van het fort op het eiland Sainte-Marguerite kunnen gemakkelijk zóo ingericht worden, dat mevrouw Bazaine en hare kinderen er een afzonderlijk verblijf hebbenen tevens elk oogenblik in de gevangenis of in den daar aan grenzenden tuin kunnen komen, zonder dat de reglementaire bepalingen op den gevangenisdienst daar onder lijden. Gisteren morgen heeft in de kapel van het kas teel van Versailles de plechtige nitreiking der kardi naalshoeden aan de onlaDgs benoemde kardinalen plaats gebad. De geestelijkheid van Versailles was voor het koor gezeten; de president der republiek zat in een gou den en met rood fluweel bekleeden fauteuil tegenover het altaar; achter hem de ministers van binnenlandsche zaken, buitenlandeche zaken en eeredienst, zijn particu liere secretaris en zijn militaire staf. Voor den aanvang van de mis kwamen de nieuwbenoemde kardinaals in gala-rijtuigen met de liverie van den maarschalk de Mac- Mahon voor het kasteel aanzij waren in bisBchops- gewaad met een rood calotje en vergezeld van de ablegaten en drie garde» nobles in prachtig costuum. Zij namen ter linkerzijde van den president op drie gere serveerde bidstoelen plaats. De ablegaten overhandig den hun de pauselijke bullen hunner benoeming; daarop knielden zij beurtelings voor den president der republiek neder. Een der ablegaten bood den kardinaalshoed op een gouden blad aan den president aan, die dien daarop op het hoofd van de nieuwbenoemden drukte. DE WATEEVAL DER NIAGARA. DOOR TJdo Brachvogel. II. Goat Island is met het stadje op den oostelijken oever der rivier verbonden met een brugdie zoowel voor passagiers als voor rijtuigen bestemd is en die dwars door de Rapids gaat. Rondom het geheele eiland is een breede rijweg aaDgelegd, en met zijn schoon geboomte en smaragdgroene grasvelden gelijkt het een fraai park, dat in alle richtingen door goed onderhouden voetpaden wordt doorsneden. Dicht begroeide wilgen- boomen, cypressen en bloeiende heesters tooien in de lente den oever en verfrisschen hun nederhangende takken in de wateren van de Rapids. In de dichte twijgen nestelt een tjilpend vogelenkoor en bezingt met zachte stem, als ware bet bevreesd voor het brui sen van het water, den lof derzelfde natuurkrachten als dit op zoo krachtige wijze doet. Kleine eilanden, zooals de Drie gezusters en bet Luna-eiland, zijn rondom Goat Island gegroepeerd als hoftrawanten rondom nun vorst. De waterval aan de oostzijde van Goat Island, dien de van New-York komende ieiziger het eerst ziet, heet „de Amerikaanscbe waterval". De westelijke, die bijna dubbel zoo groot is, draagt den naam van Hoefijzer- val, naar de hoefijzervormige buiging die hij naar binnen maakt, en waarmede hij naar den Canadaschen oever neigt. Op een van Goat Island ver vooruitspringende klip, die reeds door de wateren wordt overstroomd, heeft men een toren gebouwd, vanwaar men gemakke lijk in het als een chaos ziedende water, de vertakte rotsen en de wolken van schuim op den bodem van den afgrond kan zien. Hoe scherp men echter ook moge staren, het is niet mogelijk zich een helder beeld van deze wilde scène te vormeD. Het water dat den val nadert schittert even helder groen als een ehrysopaas van het zuiverste water, doch zoodra het den kant der rots is gepasseerd, verandert het in eene lawine van schitterend schuim. Zoo stort het neder en wordt overstroomd, en het is niet moge lijk meer om iets van eenigen bepaalden vorm te on derscheiden. Schemerende wolken zweven boven het punt waar de golven op de rotsen stooten en de nevel verbergt voor het nieuwsgierige oog de ontmoeting tns schen die beiden. Als een zilveren wolk stijgen de milliarden waterstofdeeltjes omhoog en onthullen het verlovingsgeheim der diepte met haar reinen sluier. Zoodra de zon op die nevelwolk schijnt vertoonen zich aan de tegenovergestelde zijde der zon veelkleurige regenbogenen zelfs het zachtere licht der maan doet dit schoone natuurverschijnsel zwak maar duidelijk ontstaan. Van Luna-eiland, dat door een smallen arm van den Amerikaanschen val van Goat Island is geschei den kan men dat zeldzame schouwspel het best genieten. Het wonderlijke lichtbeeld, dat men van daar aanschouwt, is het best te vergelijken met een door een sluier om geven zonne-regenboog. Als een flauw verlichte zwe vende brug welft het zich boven den afgronden hoe wol zacht prijkt het toch. in zevenkïeurig licht. De volkeren van twee werelddeelenAmerika en Europa, ontmoeten elkander jaarlijks aan den Niagara- val en reiken elkander daar de hand. Hier heeft een internationaal rendes vous plaatswaarvoor geen interes santer plek ter wereld zou kunnen worden aangewezen, en hoewel de natuur verzuimd heeft voor een waardige berg- en iotsomgeving bij het reusachtige waterschouw spel te zorgen, is dit toch zoo grootscb, zoo boven ieders verwachting indrukwekkend, dat het evenals een onschatbaar juweel er recht op had alléén door eigen schoonheid zonder eenige bijgevoegde praal te schitteren. Een eigenaardig gevoel overweldigt dan ook reeds in de eerste minuut, waarin hij dit schouwspel geniet, de ziel van den vreemdeling. Hij gev«elt zich als door een tooverstaf getroffen. De ongunstige indruk door de dorre landstreek teweeg gebracht, welke hij jpas is doorgetrokken, is spoorloos verdwenen, en van uur tot uur wordt hij zich helderder bewust dat de natuur krachten, die hij hier vol verbazing aanschouwt, haar wedergade op aarde niet kunnen vinden. De watervallen vertoonen zich voortdurend in onveran derlijke, zich steeds gelijkblijvende kracht. De wisselende jaargetijden en het weder hebben op haar even weinig invloed als een ademtocht op de zware plooien van het keizerlijk purper. Geen droogte is in staat de onein dige watermassa's te verminderen, geen wolkbreuk doet haar zwellen, en slechts als de stormen van het voor- en najaar de wateren van het Erie-meer in buitenge wone hoeveelheden in de Niagara zweepenkan men aan de vuil gele kleur van den waterval merken, dat in iedere seconde duizende en nogmaals duizende ku bieke voeten water meer dan gewoonlijk naar beneden storten; de inassa zelve schijnt echter onveranderlijk dezelfde te blijven. Van Goat Island kan men onder den val zelden ko men dat wil zeggen in die ruimte die tusschen de rotswanden en de in bogen daaroverheen stroomen de wateren wordt gevormd. De stofregen die in deze geheele ruimte valt en die den indringer in enkele seconden doornat maakt, heeft een speculant op de gedachte gebracht om een speciaal toilet te vervaar digen voor hen die daar een bezoek willen brengen. Het verhuren van deze toilettenwaarvan men verze kert, dat zij volkomen waterdicht zijn, is een tak van industrie, waardoor op de beurzen der vreemdelingen wordt gespeculeerd, die ook aan den Niagara-val in dit opzicht veel te lijden hebben. Men ontvangt ruime kleeding8tukk°n van citroenkleurig geolied doek, die door hun snede de gestalte niet gunstiger doen uit komen en wier ondoordringbaarheid reeds binnen weinige minuten illusoir blijkt te zijn. Onontbeerlijk zijn echter de leelijke vilten pantoffels, die aan den voet worden vastgebonden, want zij maken het mogelijk, om op de steenen voort te komen, die door de altyddurende natheid zoo glad en glibberig zijn geworden, dat het onmogelijk zou zijn er op te blijven staan. Het gevaarlijke der expeditie bestaat echter niet ia de gladheid en rotsachtigheid van het pad langs het welk men tusschen den water- en rotswand moet door dringen, want ook hier heeft de industrie haar eigen belang in het oog gehouden, door den aanleg van trappen en leuningenmaar niet ieder kan de buiten gewone luchtdrukking, de ademroovende zniging ver dragen die den indringer dreigt te bedwelmen. Het is alsof de geesten der onderwereld die hier hunne woonplaats hebben den vreemdsoortig toegetakelde» mensch uit bun rijk willen weren. Geheele stroomen slingeren zij hem tegemoet; zij laten alle schrikwek kende geluiden van den afgrond tegen hem los en doen hem door de winden aanrazen. Toch dringt hij voor waarts, en reeds bevindt hij zich te midden van deze heksensabbath van golvenwind en donder. Een vale schemering omgeeft hemslechts w.at het meest nabij is kan hg door den stofregen, die naar binnen wordt gezweept, onderscheiden. Boven zijn hoofd welft zich de val. In stroomende zuilen, in vloeiende arcaden valt de verscheidene voeten dikke waierlaagnaar beneden. Het rotsgevaarte onder zijne voeten trilt. Half bedwelmd en naar lucht snakkend dringt hij, als om hulp en steun te zoeken, zich tegen den rotswand aan. Ook de meest schelle kreet, die thans zijn borst mocht ont glippen, zou zelfs door hen die vlak bij bem staan niet worden gehoord. Maar aan terugkeeren valt niet te denkenwie eenmaal zoover is doorgedrongenmoet ook verder gaan. Langs den bergwand voert het glib berige pad zigzagwijze verder; van klip tot klip gaat hij door een bachanaal als van honderd onweders voort. Eindelijk wordt het al helderder en helderder; reeds vermindert de geweldige druk op gehoor en longen; nog een enkel rotsblok en bet volle daglicht stroomt den herlevende verkwikkend tegen. Dat 'was nu de beroemde Cave of the winds, Het hol der winden, het lustoord van Aeolus, bet bruids vertrek van water en storm! Toch is bet slechts een zeer klein gedeelte van den waterval waaronder de mensch zich kan wagen. Het is slechts de smalle, ter nauwernood dertig voet breede arm van den Ame'ri- kaanschen val tusschen Goat Island en Lnna Islaud, die zich over Het hol der winden welft. Onder de eigenlijke hoofdval zou ieder menscbelijk organisme in atomen worden vernield. De daar werkende mys teriën zullen door geen menschenoog worden beloerd voordat een nieuw geslacht van Enakszonen met spieren als van staal de aarde bevolken zal. Graanmarkten enz. Middelburg, 8 Januari. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 5 vette koeien, 7 vette vaarzen, 1 kalikoe, 10 varekoeien, 32 magere varkens en 4 paar-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3