MIDDELBURGSCHE COURANT. F 9. Zaterdag 1874. 10 Januari. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 9 Januari. Blijkens een heden bij de regeering ontvangen telegram van generaal van Swietenvan den 7en dezer, beeft na den 26cn December jl. te Atsji geen gevecht meer plaats gehad. Het bombardement is nog niet begonnen, maar wel is een parallel geopend en zoodra deze gereed is zullen de kraton en de missigit worden beschoten. De radjah van Gighen heeft zijne bemiddeling aan geboden. Het bericht omtrent de tuchtiging van Pedir wordt bevestigd. Bij die tuchtiging zijn 2 man gesneuveld en 1 adel borst en 90 schepelingen gewond. De geruchten omtrent de vele zieken zijn zeer overdreven. De leden van de eerste kamer der staten-generaaï zijn ter vergadering opgeroepen tegen a. Maandag, des avonds te 8 nren. Met ingang van den 13en dezer zal het rijks-telegraaf kantoor te Sluis op Dinsdag, Woensdag en Donderdag open zijn van 8 uren voor- tot A uren namiddags. De diensttijd op de overige werkdagen, zoowel als die op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. (Staats-cour.) De curators in het faillissement der firma O verklif t c°, te 's Gravenhagehadden van de rechtbank aldaar machtiging gevraagd, om de aanwezige fondsen en coupons terug te geven aan hen die ze aan de firma in bewaring hadden gegeven of tot verkoop toevertrouwd, en waarvoor ontvangbewijzen waren afgegeven. Zij vonden tot dit verzoek aanleiding in de omstandigheid, dat Bommige crediteuren van gevoelen waren dat al die stukken in den boedel behoorden te blijvenals gemeenschappelijk onderpand van alle schuldeischers, welk gevoelen de curators zeiven echter niet voorston den. De rechtbank heeft de machtiging geweigerdop grond dat de wijze waarop goederen die in een faillieten boedel gevonden worden moeten worden teruggevorderd door de personen die daarop recht van eigendom bewe ren te hebben, bij de wet zelve is geregeld en dat geschillen die daaromtrent ontstaan niet bij beschikking op een verzoekschriftmaar slechts bij gewone procedure kunnen uitgemaakt worden. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft zich voor dezelfde zienswijze verklaard en dns evenzeer dc i machtiging geweigerd. De Staats courant van heden bevat de wetten van den 24en December jl.: tot verhooging der begrooting van uitgaven voor de algemeene landsdrukkerij voor het jaar 1872tot wijziging der begrootiug van Neder- landsch-Indië voor het dienstjaar 1872 (hoofdstuk 1, Uitgaven in Nederland)en tot wijziging der koloniale huishoudelijke begrooting van Curasao voor het dienst jaar 1872; alsmede de wetten van den 26eu December jl.: tot vaststelling der begrootiug van uitgaven voor de algemeene landsdrukkerij over het jaar 1874tot vast stelling der begrooting van uitgaven voor de rijksge stichten Ommerschans en Veenhuizen, dienst 1874; tot goedkeuring der met de provincie Noord-Brabant ge- aloten akte van daling over het eigendomsrecht van den weg van Bergen op Zoom naar Putte, en tot wij ziging der begrooting van het fonds, voortspruitende nit de koopprijzen van domeinen voor het dienstjaar 1873. Volgens de Amsterdamsche courant zou er plan zijn om het geschenk, door de Nederlandsche natie Z. M. den koning op 12 Mei a. aan te bieden, te doen bestaan in een gouden eetservies. De Leidsche studenten hebben een aanzienlijke som bijeengebracht, teneinde den bekenden heer Loyson (vroeger pater Hyacinthe) in de gelegenheid te stellen gebruik te maken van hunne uitnoodiging, om eenige voordrachten hier te lande te houden. Reeds iu het einde dezer maand zal aan deze uitnoodiging gevolg worden gegeven. Benoemingen en besluiten. vrije handels-entrepot. Opnieuw benoemd als directeur vanwege den handel bij het vrije handels entrepot te Middelburg W. 11. Boddaert, die met ultimo Maart a. als zoodanig moet aftreden. ijkers. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den ijker der matengewichten en weegwerktuigen W. D. J. Koentz. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut griffier bij het provinciaal gerechtshof in Groningen mr. J. de Sitterthans substituut-griffier bij de arron- dissements rechtbank te AsseD. consulaten. Benoemd tot Nederlandsch consul te Venetië J. H. Teixeira de Mattos; te Nagasaki J. van der Pot, en te Cowes J. W. Faulkner. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, te Harlingen J. W. G. A. van Nouhnys, thans ontvanger derzeltde middelen te Helder. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht, de officier van gezondheid 3e klasse A. Pieters, met bepaling dat hij zal rang nemen tas* schen de officieren van gezondheid 2e klasse M. Steensma en W. Schoondermark. leger. Benoemd bij hel -wapen der infanterie tot len luitenant (naar ouderdom van rang) bij het 2e regi ment, de 2e luitenants 11. H. Troost en H. A. Ie Bron de Vexela, beidea van het korpsbij het 3C regiment, de 2e luitenant P. C. Colthoff, van het korps; bij het 5" regiment, de 2e laitenant L. A. J. van Boxmeer, van het korps; bij het 6e regiment, de 2e luitenant P. Lelsz, mede van het korps. Koloniën. VaD deD gouverneur-generaal van Nederlaudsch-Indië is bij het departement van koloniëu telegrafisch bericht ontvangen omtrent den uitslag vau de aanbesteding van het onderhouden van een geregelden toompakketvaart- dienst in den Indischen Archipel, gedurende de jaren 1876 tot en met 1890. De laagste inschrijving was die der thans bestaande Nederlaudsch-Indische stoomvaartmaatschappij, voor een subsidie van f 3.90 per te doorloopeu geografi sche mijl. Volgens het met ultimo December 1875 afioopend contract bedraagt bet subsidie f6.97 per geografische mijl. Op de begrooting van Nederlandsch-lndië voor 1874 is voor dit subsidie uitgetrokken eene som van f 361,490. Voor dezelfde diensten zal het subsidie vau 1876 af slechts bedragen /T98,051.75. Gemengde berichten. Gisteren avond is eea man in beschonken toestand van de Dokbrug alhier in het water gevallen, doch hij had nog zooveel bewustzijn dat hij zich aan de sluis deuren vastklemde en om hulp schreeuwde. Hij is met een bootje gered. Daar hij door den val aan het hoofd verwond was, is hij voorloopig in eene tapperij heel kundig behandeld en daarna naar het gasthuis vervoerd. Ook is gisteren middag een varensgezel van een vaar tuig in de kade alhier gevallen, doch spoedig weder gered. Van een handelshuis te Amsterdam ontvangt bet Handelsblad de mededeeling, dat de Engelsche regee ring last gegeven heeft 300,000 ton en meer burmahrijst te koopen, teneinde te voorzien in den dreigenden hongersnood in Bengalen. Voor de waarheid van het bericht wordt door den correspondent van bovenbedoeld huis ingestaan. Aan het Handelsblad werd gisteren o. a. uit Utrecht geschreven „Het enkele cholerageval, dat hier voor 14 dagen geleden voorkwam, is eergisteren en gisteren door eenige nieuwe gevallen gevolgd, en wel onder zoodanige omstandigheden, dat die in bet belang van de openbare gezondheid vermelding verdienen. De gevallen hebben zich tot heden gelukkig tot éene enkele buurt, in de buitenwijken gelegen, bepaald, na melijk de Kroeselaan buiten de Catharijne barrière. Daar was een lijder door die ziekte aangetast, en men had tot desinfectie carbolzuur in het privaat geworpenen wat heeft men nu waargenomen? dat bijna alle pompen in die buurt, alwaar eene dichte rij huizen gebouwd is, naar dat carbolzuur ruiken en smakenen men der halve zoo goed als geconstateerd kan beschouwen, dat in de pompen van die geheele buurt de uitwerpselen van dien éenen choleralijder mede worden opgepompt. Onmiddellijk na deze waarneming zijn aldaar waterton nen geplaatst, maar dit heeft niet kunnen voorkomen, dat er reeds meer gevallen zijn voorgekomen, en wel met ongunstigen afloop. Als een bewijs van vermeerderd brievenvervoer kan strekken, dat voor ongeveer 25 jaren de toenmalige postdirecteur te Zevenaar van zeer groote drukte ge waagde, als er oudejaarsavond en nieuwjaarsmorgen ruim 75 adressen waren. Een dozijn jaren later was dit ge tal geklommen tot ongeveer 700, en thans waren er op oudejaarsavond en nieuwjaarsochtend niet minder dan 16 a 1700 stuks brieven enz. te bezorgen. De cholera beeft in 'tafgeloopen jaar in Europa tal van slachtoffers gemaakt. In Hongarije werden van 't begin van 1873 tot aan het verminderen der epide mie in 't najaar 433.295 lieden aangetast, waarvan 183,549 bezwekeneen groot getal voor een bevolking van 16 millioen. In Polen hebben 30,000 sterfgevallen plaats gehad. Te Warschau 2317terwijl er 6125 personen aangetast werden. In Pruisen kwamen van 1 Januari tot 24 October, van welk tijdvak offieieele cijfers bekend zijn, 38,624 gevallen voor, waarvan 19,655 met doode- lijken afloop. Te Weenen stierven 1466 personen aan de c olera, te Hamburg 1002 enz. De Augsburgsche Allgemeine Zeitung deelt mede dat professor Kriegk weldra de onuitgegeven handschrif ten van Gütne nit diens eersten bloeitijd te Leipzig in het licht zal doen verschijnen. De Göthe-literatuur zal daarloor een eveo belangrijke als uitgebreide aan winst erlangen. Mevrouw Ann Eliza Webb Young, „de negentiende en laatste vrouw van Brigham Young", die hem en zijn gebied niet lang geleden heeft verlaten, heeft den 9en December jl. te Denver, in Colorado, de eerste van eene reeks van voordrachten over de Mormonen gehouden. Volgens de Denver News deelde mevrouw Youug mede, dat „Brigham in Juni jl. 73 jaren oud geworden is. Hij heelt 19 vrouwen, waarvan er 15 zijne eigene vrouwen voor tijd en eeuwigheid en de andere 4-vrouwen bij volmacht proxij tcives) zijn, namelijk weduwen van Joseph Smitb. De kinderen uit hun huwelijk met Brigham worden Joseph Smith toegerekend en vermeer deren diens koningrijk. Al de vrouwen worden ter ouderscheiding van elkander, bij haren eigen naam ge noemd. Brigham bezit twee groote huizen, de bijen korf en het leeuwenhuis genaamd; in het eerstgenoemde woent éen vrouw, in het andere zes. De overigen wonen bier en daar in de stad en het grondgebied. Zijne oudste drie zonen hebben huns vaders voorbeeld van veelwijverij nagevolgd. Brigham heeft 45 kinderen in leven; de meeste volwassen en gehuwd. Het zijn 29 doch ters en 16 zonen. Zijn zoon John W. heeft van de veelwijve rij afstand gedaan door zijne eerste en tweede vrouw weg te zenden en de derde te behouden. Zeven van Brighams dochters genieten dè voorrechten van het veelvoudig huwe lijk. Twee van deze noemen Hiram B. Clawson haren echt genoot; twoe zijn met George Thatcher, en twee zijn met Mark Crox-ül getrouwdde zevende is de tweede wederhelft van Thomas Williams. Amelia Folsomis is de eenige vrouw, waarmede Brigham tegenwoordig leeft. Voor haar heeft hij allo verlaten, en aan deze begun stigde wijdt hij al de zorg en teederheid, welke de meest liefhebbende Monogamist met mogelijkheid voor zijne gezellin zou kunnen hebben. Op dit oogenblik laat hij voor haar eene woning bouwen, die minstens 100,000 dollars kosten moet. Brigham bemint haar meer

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1