oren was het vuur geheel gebluschf. Het hoofdge deelte is behouden gebleveD, maar het gebeele dak en alle zich in de vertrekken der dienstbolen bevindende voorwerpen van waarde zijn een prooi der vlammen geworden. Op de overdekte binnenplaats stonden de gasten gepakt en beladen, en keerden eerst in bun woonvertrekken terug, toen te vijf uren de tijding tot hen kwam, dat men den brand meester was. De Engelsche regeering zal weder een nieuwe stoomboot, the Nebraska, van 1000 ton in dienst nemen ten behoeve van de Ashantijnsche expeditie. Ongeveer duizend personen, allan met den wijn bouw in betrekking staande, hebben dezer dagen te Neustadt an-der-IIardt eene bijeenkomst gehouden, om maatregelen te beramen tegen de toenemende verval- schiDg van wijn. Een handelsreiziger, Antonio Sartorïo, een Mila- nees, sedert eenigen tijd te Lyon gevestigd, werd bij het gerechtshof van Milaan wegens bigamie aangeklaagd. Uit de instructie bleek, dat hij niet tweemaal, maar drie maal was gehuwd: eens te Milaan, eens te Florence en eens te Napels. Hij werd echter vrijgesproken en wel om de volgende reden: van de drie huwelijken was er slechts éen voor den burgerlijken stand gesloten; de beide andere wareu kerkelijk ingezegend, zoodat het hof van de vervolging moest afzien. Eene les voor dc Italianenof liever voor de Italiaansche vrouwen om zich niet te onttrekken aan de bepalingen der wet op de huwelijken. De Amerika, een dagblad dat in Bogota, Nieuw- Grenada, het licht ziet, spreekt van eene ontdekking zoo zeldzaam, dat zij nog bevestiging behoeft, eer men haar geloof schenken kan. Bon Joaquim de Costa zou namelijk op een zijner goederen een steenen gedenk- teeken hebben ontdekt, dat door eene kleine volkplan ting van Pheniciers uit Sidonia, in het jaar 9 of 10 der regeering van Hiram een tijdgenoot van Salomo omstreeks tien eeuwen vóór de Christelijke jaartelling werd opgericht. De klomp bevat een opschrift van acht regels, in fraaie letters, maar zonder afscheiding der woorden of leesteekens. Vertaald zou het opschrift vermelden, dat die mannen van het land Kanaan zich in de haven Aziongaber (baai Akubal) inscheepten eu na een tocht van twaaf maanden van het land Egypte (Afrika) door stroomingen medegesleept, te Guayaquil, in Peiu, voet aan land zetten. Op genoemden steen zouden ook de namen der reizigers vermeld zijn. Thermameterstaiid. 7 Jan.'sav. 11 u. 36 gr. 8 'smorg.7u.31gr.'smidd,lu.35gr.'aav.6u. 37 gr. Gemeenteraad, van Zierikzee. Sitting Tan Woensdag 7 Januari. Afwezig de heeren van der Grijp, Moolenburgh, van der Vliet en Zuurdeeg. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering deelt de voorzitter mede, dat hij den agent van politie J. J. Oosthoek heeft ontslagen. Na mededeeling van eenige ingekomen brieven van gedeputeerde staten wordt onder anderen besloten aan den beer F. G. Lagers op zijn verzoek remissie van den hoofdelijken omslag te verleenen wegens vertrek naar elders. Op het verzoek van de af deeling Zierikzee der Maat schappij tot bevordering van toonkunst, betreffen dehet onderwijs in het ziugen op twee openbare scholen, met advies der plaatselijke schoolcommissie en voorstel van burgemeester eu wethouders, in de vorige vergadering medegedeeld, wordt na langdurige discussie met 5 tegen 4 stemmen (die van de heeren MoensSchorer, Blom en Bolle) afwijzend beschikt. Wordt medegedeeld dat gedurende 1873 hebben op gebracht: de afgeleverde zelkascb f 12,433.20, schor- gronden f80.92, graszoden en korenaarde f 5.65, in gebruik gegeven gemeentegrond f 44.60 en de weke- lijksche marktgelden 207.32J. Het verzoek van den hoofdonderwijzer L. Karreman om eene toelage voor buitengewone werkzaamheden gedurende de vacature, wordt, overeenkomstig het advies der plaatselijke schoolcommissie en het voorstel van burgemeester en wethouders, met algemeeae stem men van de band gewezen. Aan den hulponderwijzer D. Vooren wordt op zijn verzoek, wegens vertrek naar elders, eervol ontslag als zoodanig verleend, ingaande 1 Februari a. De voorzitter geeft kennis dat voor rekening der gemeente eenige kalk, kaf, stroo en soda zijn aange schaft tot reiniging van eenige woningen in het belang der openbare gezondheidvoor kennisgeving aangenomen. Nadat de openbare vergadering eenige oogenblikken was geschorst en heropend wordt het suppletoir kohier voor den hoofdelijken omslag vastgesteld op f 155.78, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten, en daarna wordt de zitting gesloten. Algemeen overzicht. Veel bijzonders aangaande den toestand in Spanje valt heden weder niet mede te deelen. Het gewone verschijnsel na alle staatsgrepen doet zich ook hier voor de nieuwe regeering ontslaat tal van ambtenaren nit hunne betrekkingen, om vacatures te maken waarin zij bare bondgenooten en vrienden tot belooning hunner diensten plaatsen kan. In deze categorie vallen o. a. de gouverneurs van Cuba, Porto-Rico en de Philip- pijnscbe eilanden, die volgens gerucht ontslagen zijn en door Alfonsisten generaal Concha wordt o. a. als kapitein-generaal van Cuba gedoodverfd vervangen zullen worden. Een ander verschijnsel, meer bijzonder eigen aan de pronunciamiento* in Spanje, ontbreekt ook thans niet, nameljjk tal van bevorderingen en benoe mingen in de rijen van het leger. Het gevolg dezer gewoonte der Spaansche generaals, die hun zwaard in de schaal der politiek werpen, is dat men spottender wijze met recht van het Spaansche leger kan zeggen, dat het haast meer generaals dan soldaten telt. Een ander en voor Spanje's rust hoogst gevaarlijk gevolg is, dat de hoogo rangen in het leger ingenomen worden uitsluitend door partijmannen, waardoor van zelf het bestaan van elke regeering in gevaar gebracht wordt. Tegenover de thans bevorderde of op andere wijze be loonde militairen staan weder even zoovele afgezetten of vervangenen, die deze regeering zich tot vijand maakte en die met verlangen naar de gelegenheid uitzien om haar ten eigen bate weder omver te werpen. Ten aanzien van de ongeregeldheden te Valladolid meldt een telegram uit Madrid, dat de vrijwilligers der vrijheid, nog voor het tot eene botsing met de geregelde troepen kwam, hunne positiën ontruimden en daarna zonder tegenstand hunne wapenen inleverden. Ook te Badajoz, op de Balearische eilanden, en verscheidene andere plaatsen worden zij ontwapend, zonder dat dit tot eenige ongeregeldheden aanleiding geeft. De toe stand wordt in het algemeen in de Madridsche tele grammen zoo gunstig afgeschilderd, dat men niet dan onder voorbehoud geloof schenken kan aan al betgeen daarin wordt medegedeeld. Bovendien beteekent de rust, wanneer zij al in werkelijkheid zoo is als de officieele berichten die voorstellen, in Spanje zeer wei nig, daar men het reeds zoo vaak zag gebeuren dat den eenen dag schijnbaar de volmaakste ruBt heerscht, terwijl den volgenden de revolutie op verscheidene plaat sen hare vanen omhoog Jbief. In Carthagena hebben de insurgenten nieuwen moed geput uit de omwenteling te Madrid. Zij rekenen op de onvermijdelijke huip uit andere provinciën tenge volge van de groote ontevredenheid, die naar hunne meening «ie staatsgreep van Serraro overal in het leven heeft moeten roepen. Het is te vreezea dat zij zich in hunne verwachtingen bedrogen zullen zien, vooral wan neer het bericht waarheid bevat dat in Barcelona, de stad waarin zij de meeste geestverwanten bezitten, dooi de gemeenschappelijke maatregelen van den civielen gouverneur, den kapitein-generaal van Catalonië, den alcade en de meeste chefs der nationale garde de open bare orde gebandbaafd is. In een telegram, uitsluitend in de Engelsche dagbladen voorkomende, werd vóór eenige dagen gemeld dat de belegeriug3troepen de ver sterkte positie op den Calvariberg stormenderhand be machtigd hebben, doch dit voordeel schijnt weinig te beteekenen, daar zij onmiddellijk die positie weder moesten ontruimen, omdat de insurgenten door een goed onderhouden vuur uit het fort St. Jnlian hen beletten zich op den berg te verschansen. Het Fransche Journal officiel bevat weder eene twee kolommen lange lijst van verplaatste en nieuw benoemde sous-prefecten, secretarissen-generaalen raden van prefecturen, terwijl verder eenige anderen onge vraagd ontslagen worden of met het gebruikelijk doekje voor het bloeden: appelés a tfautres fonclions aan den dijk gezet worden. Nog altijd schijnt de magistratuur en de administratie niet voldoende van „radicalen" uit de school van Thiers gezuiverd te zija, de moreele orde is nog niet genoeg in de ambtenaarswereld door gedrongen en de beer de Broglie schijnt nog steeds dit doel door dergelijk zuiveringsproces te willen be reiken. In de publieke opinie zal hij zonder twijfel daardoor geene verandering brengen en daarenboven vermeerdert bij onder de oud-ambtenaren het aantal zijner politieke tegenstanders. Maar het ergste van alles is, dat hij de Bonapartistische ambtenaren weder herstelt en hun den invloed hergeeft, dien zij langza merhand onder Gambetta en Thiers verloren hadden. Te midden van alle geruchten, die omtrent aanvul ling der Pruisische kerkelijke wetteu in'omloop zijn, is er een dat ongetwijfeld op waarheid berust. Ia bet mi nisterie van eeredienst wordt, aldus schrijft de Volks- Zeitung, een wetsontwerp voorbereid, waarin het bestuur der diocesen geregeld wordt, die tijdelijk van het bezit van een bisschop verstoken zijn. Een zoodanige wet is voorzeker hoogst urgent, want behalve Fulda zullen weldra meer bisschoppelijke zetels vacant wordendie niet dan onder geheel andere omstandigheden weder bezet zullen worden. Zoolang de verhouding tusschen den staat en de katholieke kerk in Pruisen blij ft .zooals zij heden is, kan aan de benoeming van nieuwe bisschoppen, die zoowel den staat als de kerkelijke autoriteiten aap- staan, niet gedacht worden. Eene wettelijke regeling der wijze van vervulling van onbezette pastoors- en kapelaansplaatsen zal weldra evenzeer eene dringende behoefte worden, daar tot dusverre nog geen der bis schoppen bij de aanstelling van nieuwe geestelijken zich naar de bepalingen der wet van 23 Mei 1873 gedragen heelt. Belgische brieven, Brussel6 Januari. Gelukkig het volk waarvan niets te zeggen valt, hoort men tegenwoordig ettelijke malen herhaleD. Dit is in het algemeen volkomen juist; Frankrijk en Spanje zou den er zicb waarschijnlijk uitnemend in schikken wan neer men minder van hen sprakalthans in de onder stelling dat over geluk en voorspoed niet gesproken wordt. Maar wat wordt te midden van zulk een kalmte de rol van den correspondent? Is er inderdaad een treuriger lot denkbaar dan dat van hem onder zulke omstandigheden Hij kan naar rechts en links zoeken en vragen, geene stem, ja zelfs geen echo antwoordt hem. En wanneer hij in zijn wan hoop zich werpen wil op geruchten en praatjes, tevergeefs slaat hij met zijn staf op de rotsen, geen beekje of straaltje vloeit er uit. Tegenwoordig zelfs zal hij er niet in slagen om een vlucht canards op te vangen. Werp slechts een enkelen blik in onze dagbladen en gij zult bespeurendat men er reeds toe gekomen is om een staatszaak te maken van het banket, dat Zaterdag a. aan den heer Anspacbburgemeester van Brnssel, zal worden aangeboden, om hulde te brengen aan zijne medewerking en zijn ijver betoond bij de verbetering der stad door den aanleg van nieuwe bou levards op de oude uitgedroogde bedding der Senne en bij den bouw van de monumentale beurs, die in dit nieuwe quartier verrezen is. Er liep een gerucht dat de afgescheiden liberaien geëischt hadden dat de beer van Humbeek, de voor zitter der Association libérale, niet het woord zou voeren. De heer van Humbeek echter ontkent nu de juistheid van dit gerucht en zegt dat hij geheel uit vrije bewe ging de eer aan den voorzitter van het banket, den heer Fortampsbeeft gelatendie zoowel den eersten toast op den koning als den tweeden op den burge meester wil uitbrengen. Maar voor iedereen die weet wat het woord voeren beteekent, vooral bij deze gelegenheid, bestaat er geen twijfel dat er wat achter schuilt en men van beide kau- ten van de wenschelijkheid overtuigd is om politieke geschillen te vermijden, die liberalen zelfs beletten om aan het banket deel te nemen En hoe sterk die politieke kleingeestigheid is blijkt nit een ander feit, waaruit allerminst verzoeningsgezindheid spreekt, die zooals men zeide aan dit banket zou voor zitten. Een der afgescheiden liberalen, die door zijne betrekking en zelfs door familiebanden aan den held van het feest verbonden is, werd aan tafel-geplaatst tnsscben twee bestuursleden der Association libérale. Hij verklaarde liever niet aan bet fee3t te zullen deel nemen dan de hem aangewezen plaats in te nemen. Gij zult mij toestemmen dat dit alles zoo kleingeestig en zoo van belang ontbloot is, dat ik mij bijna moet schamen het neêr te schrijven. Ik heb daarom het plan opgevat omzoolang zulke zaken het belangrijkste politiek nieuws uitmakenmijne politieke brieven te staken en in de plaats daarvan u eenige artistieke beschouwingen te zenden. Op dit gebied ia gelukkig stof te over. Ik zal een aanvang maken met de mede deeling van eenige bijzonderheden over het kabinet van den beer Suermondt, dat ten voordeele vau de Brus- selsche armen in bet koninklijk museum is ten toon gesteld. Deze verzameling is bij uitstek schoon eu overtreft nog verre die van het kabinet Wilson. P. S. Op bet punt van mijn brief le verzenden verneem ik uit zeer goede bron een serieus en waarlijk politiek nieuwtje. Teneinde het zeker om-ustbarende toene men van het ontslag der officieren en onderofficieren in de linie-regimenten te stuiten, hoor ik dat de minister van oorlog heden een wetsontwerp den koning ter on- derteekening heeft aangeboden, strekkende om aan de officieren en onderofficieren een voorloopige verhooging van 300 francs toe te staan in afwachting van een de finitief wetsontwerp van den heer Jnles Malou, om hunno traktementen met 20 pet. te verhoogen. Varia uit het buitenland. Duitschland. In de verschillende Pruisische bladen wordt medegedeeld dat sedert verscheidene dagen een merkbare verbetering in den gezondheids toestand des keizers waargenomen wordt. Alleen de Germania, en op haar voorbeeld vele andere ultramon-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 3