MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 8. Vrijdag 1874. 9 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 8 Januari. In het kiesdistrict Breda is de heer inr. A. F. X. Luvben, die wegens de aanneming zijner benoeming tot kantonrechter te 's Hertogenbosch had opgehouden lid te zijn, opnieuw tot lid van de tweede kamer der staten-generaal gekozen, en wel met 1595 van de2479 stemmen. Op den heer mr. J. H. van Mierlo waren 759 en op den heer mr. O. Groen van Prinst°rer 70 stemmen uit gebracht. Ter aanvulling van het bericht in ons vorig nommer omtrent den uitslag der verkiezing van ceu lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Gouda, deelen wij nog mede dat de heer nir. A. Heems kerk 392 en de heer mr. W. baron van Goltstein 196 stemmen verkregen. Aan de arrondissements comités voor het kinderge schenk aan Z. M. den koning is door het centraal-eomité te Amsterdam een briet gericht, waarin bezwaren worden geopperd tegen het denkbeeld van eene vergadering, to houden met afgevaardigden der arrondissements- comités teneinde te beraadslagen over het geschenk en de wijze van aanbieding. De ko3ten, aan zulk eene bijeenkomst verbonden, zul len zeer groot zijn, ongerekend nog dat voor velen het reizen in den winter eigenaardige bezwaren kan hebben. Het practisch resultaat is vrij twijfelachtig, daar het de vraag zal zijn of een 40, 50tal personen, die elk met bijzondere plannen komenbinuen de weinige uren waarover zij zullen kunnen beschikken, tot eene ge- wenechte eenstemmigheid zullen geraken. 't Beoogde doel kan volgens het comité met veel minder kosten en beter door correspondentie bereikt worden, 't Centraal comité doet telkens mededeeling van zijne plannen en werkzaamheden aan de verschil* lende comités en deze maken daarop hunne aanmerking en zenden voorstellen in. Zoodanige schriftelijke ge- dachtenwisseling heeft vooral dit voordeel, dat alles meer gezet zal worden overwogen dan in eene betrek kelijk korte bijeenkomst mogelijk is. Deelde het comité reeds op die wijze zijne denkbeelden omtrent den aard van het geschenk mede, ook de wijze van aanbieding kan schriftelijk worden voorgesteld en bepaald. Zoo stelt het in beginsel voor, dat de aanbieding doorkin- deren zal geschieden; de aanspraak, waarvan het ont werp ter beoordeeling zal worden gezonden, wordt door een hunner gehouden. Ook denkt het comité overheen aandenkenden kinderen ter hand te stellen. Een en ander moet natuurlijk later onder bepaalde vormen ge bracht worden. Mocht evenwel ondanks het aange voerde, eene vergadering door de meerderheid der co mités gewen8cht. worden, dan zal het centraal comité aan dien wensch gevolg geven. Naar Het Vaderland nader verneemt is op de on langs gehouden vergadering van burgemeesters der ver schillende provinciale hoofdplaatsen van ons land, om met elkander te spreken over het zilveren feest vau den koning op 12 Mei a.eerst ter sprake gebracht het aankoopen door de natie van een buitengoed te 's Hee- renbergdat met 1400 hectaren grond 1 millioen en met slechts 400 hectaren 6 a 7 ton moet kosten. Dit plan stuitte echter af op het bezwaar dat het te veel geld zou vorderen, welk bezwaar eveneens werd inge bracht tegen het plan om den koning een nieuw paleis te Amsterdam, iu plaats vau het stadhuis, aan te bieden. Algemeen zag men in, dat een geschenk in zilver en goud do meeste kans van slagen zou hebben, zoodat men zich daartoe dan ook bepalen zal. Reeds van tal van burgemeesters moeten brieven van adhaesie zijn ingekomen. In eene te Amsterdam gehouden vergadering, bijeen geroepen door hot bestuur der feestcommissie tot viering van het koningsfeest in Mei a., is door den voorzitter, mr. Herman J. van Lennep, mededeeling gedaan van hetgeen door het bestuur sedert zgne optreding is ge schied. Het bestuur heeft uit de feestcommissie vier subcommissiën gevormd, elk onder presidium van een der leden van het bestuureu weleene financieele subcommissie, een voor het decoratief, een voor den optocht en een voor de volksfeesten. De drie eerste subcommissiën zijn alreeds in werking gesteld, en eene circulaire, in korte trekken het karakter en het doel van het feest vermeldende en tot medewerkiug oproe pende zal algemeen verspreid wordenen aldus den grondslag vormen der werkzaamheden van de finaücieele subcommissie. Het bestuur heeft eene uitnoodiging gericht aan een aantal ingezetenen, om mede te werken met de finan cieele commissie in het bijeenzoeken der gelden. De subcommissie voor den optocht heeft voorgesteld dien te vei deelen in tweeën, een historisch- en een alle gorisch gedeelte. Het eerste gedeelte in historisch cos- tuum, voor te stellen door een aantal ruiters en voet gangers, het tweede door allegorische wagensomgeven door de corperatiënwier medewerking hiertoe gevraagd zal worden. De commissie heeft voor het eerste gedeelte van den optocht reeds verschillende toezeggingen verkregen en is bezig dien te organiseeren. Onze Haagsche correspondent schrijft ons het volgende „Wanneer er ooit eene vacature komt van de bena ming van Nederlandsch A Vera ik weet niet of het emplooi op het oogenblik bezet is dan kan de stad mijner inwoning daar gerust een kansje op wagen. De discussie in de zitting van den gemeenteraad van gisteren althans geeft mg daarop heel wat moed. Ver beeld u dat de gemeenteraad maar eventjes de meer derheid heeft verleend aan het voorstel om aan het door vereerders van Thorbecke ter eere van dien staats man op te richten standbeeld eene plaats in te ruimen. Ik hoop maar niet dat indiscreete correspondent, n dit staaltje van dwaasheid aan de vreemde couranten zullen mededeelen. In de Engelsche bladen zou ik het althans niet gaarne zien. Eeo land, waar standbeelden staan voor Peel, voor Cobdeu, voor Cornewall Lewis, voor Palmerston, zonder dat zich ooit een politiek tegen stander tegen de oprichting heeft verzet, of aan het eenmaal geplaatste monument geërgerdzou waarlijk een gat in de lucht slaan wanneer het vernam dat hier in den Haag, om aanstoot aan politieke tegenstanders van den overleden staatsman te vermijdenzestien van de 33 leden van den gemeenteraad zich tegen het voor stel verklaren om zijn standbeeld in ontvangst te nemen en het eene plaats te gunnen op een bezocht punt; zelfs waren er 13 onder die voor de rpotie stemdeu dat een standbeeld voor Thorbecke niet in den Haag mocht worden opgericht, en ésn had zelfs het snedige denk beeld door den Haagschen gemeenteraad te willen doeu bepalen dat het monument zou worden opgerichtte Zwolle. Daar zijn de legenden van den gemeenteraad van Kampen nu nog niets bij „En dat alles omdat in eene courant, in quasi inge zonden stukjes, dag aan dag betoogd was dat er geen standbeeld voor Thorbecke in de koninklijke residentie mocht worden opgericht, dat men anders gevaar liep dat de koning zou gaan verhuizendat er oproeren en wat niet al meer uit zou voortvloeienWanneer er tegen opzettelijke of aangeboren bekrompenheid te redeneereu warezou ik willen vragen of de mandie zooveel deed tot hervorming onzer instellingen, die, al mogen velen liever het oog houden op hetgeen hij naliet dan op hetgeen hij verrichtte, dan toch den grondslag heeft gelegd van ons modern gemeenteleveu, niet eene blijvende hulde verdiende, en wel juist op de gouvernementeele hoofdplaats des lands? Voor cólébrités de clocfier moge een gedenk- teeken op de plaats hunner geboorte eene voldoende hulde zijn, voor mannen die op politiek eu wetgevend gebied veel voor hun vaderland gewrocht hebben, die vooral als Thorbecke door het vestigen van goede en duurzame wetsiustellingeu vorst en volk heelt samen geknoopt in de banden van gemeenschappelijk belangen van legaliteit, instede van die over te laten aan de on bestendigheid eener soort van free love, moeteen gedenk- teeken worden opgericht in de residentieplaats, in de stad waar de regeeringsorgane» gevestigd zijn. Nu het zal dan ook gebeuren Menig eerzaam burger zal heden en morgen het hoofd schudden, wanneer hij de expectoratiën over het gevallen besluit in zijn lijf blad leest; op het bitteruur in sociëteiten en koffiehui zen zal er misschien menige verzuchting worden geslaakt dat nu de Plaats door het standbeeld van „dien Thor becke" zal worden ontsierd, maar de winkeliers zulten weer achter de toonbank stappeD, on de kelkjes bitter zullen worden geleegd, en over eemge maanden zal waar schijnlijk het intusachen verrezen standbeeld geen ver. dere notitie van de Hagenaars ontmoeten dan dat de een in 't voorbijgaan tot den ander de opmerking zaï maken dat hg „toch geen mooie jongen was." Zie daar trouwens een punt van meening, waarin vereer ders en tegenstanders van den overleden staatsman elk ander kunnen ontmoeten. Niettemin moet het standbeeld zeer mooi zijn; volgens de geruchten althans, want de commissie heeft indertijd het model maar voor zeer wei nige uitverkorenen buiten haar boezem te kijk gegeven, „Met de verdere plannen der Thorbecke-commissie 8chijr.t het zoo vlug niet te vlotten. Hetzelfde num mer der Haagsche couranten dat ons het besluit be treffende het standbeeld mededeelde, bevat ook deu uitslag der veiling van het sedert 1819 door Thorbecke bewoonde huis. Vroeger lag die huis, eigenaardig ge noeg aan het uiteinde van het kauaalhet laatste huis van de stad was 't aan die zijde. Dat was toen Taor- beeke nog de man van de extreme gauche was. Lang zamerhand naderden hem van achteren de huizen; nu en dan stapte er een politiek man over de lijn, waar van Thorbecke's huis in zekeren zin de guide was. Eigenaardig genoeg was van Boase, tijdens zijn minis terie van 1866 (het cultaurwetsministerie) de eerste die de lijn overschreed en nog verder giag wonen dan Thor becke (Noordzijde van de Javastraat); van Heukelom volgdeen zoodra van Houten lid van de kamer werd nam hij terstond op dezelfde rij van van Boase en van Heukelom plaats. Maar van Bosse retireerde later, zoo dat hij, tijdens ziju laatste ambtgenootsehap met Thor becke eene linie achter hem op de Mauntskade plaaiB nam. Doch in den laatsteu tijd hebben er weer allerlei mutatiën plaats gehad in de woonplaatsen dor liberale kamerleden, en het valt thans even moeilijk eeuig stelsel te ontdekken in de huidige politieke topographie vau den Haag als er stelsel eu eenheid te vinden is in de houding der liberale afgevaardigden zeiven in ons par lement. „Maar, om weer op net huis van Thorbecke terug te komen: ge herinnert u dat de Thor becke-com missie een tweeledig plan had. Vooreerst zou ze geld opzamelen voor een standbeeld, maar bovendien zou zij het. ge durende 23 jaren door hem bewoonde huis aankoopen en aan zijne kinderen ter bewoning afstaan, terwijl zijne studeerkamer en bibliotheek onveranderd zouden moeten blijven. Zeer veel sympathie heelt dit tweede gedeelte van het plan nooit bij mij gevonden. Ik zie er zulk eene hulde voor een groot man niet ia, dat men Let door hem bewoonde huis koopt; het dead mij te zeer denken aau het huisje van Czaar Peter te Ziandam of aau de hut van Barendz aan het ministerie van marine, ofschoon die beide historische gedenkstukken eeu uiterst abnormaal en bijzonder voorval, danig in de geschiede nis van een land, vereeuwigen eu het bezitten van eea kundig staatsman en scherpzinnig geleerde voor ons vaderland toch zulk een buitengewoon evenement niet is, en naar ik hoop in de toekomst dat niet worden zal, dat wij 's mans nagedachtenis op zulk eene excentrieke manier zouden moeten vereeuwigen. APen déplaise den heer de Stuers en alle andere dwepers met rariteiten, ik gevoel niet veel voor de kist van Hugo de Groot de kisten moet ik zeggen, want er zijn er een stuk drie, vier, en allen even echt! of voor den tafelstoel vau Erasinus, of voor de hemden van Willem I of Willem 111 die' in

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1