Rechtzaken. Zooals wij in ens nommer van 2 December jl. mede deelden, was aan de beslissing der arrondissements-recht- bank alhier de belangrijke vraag onderworpen, of bij afkoop van een tiendblokingevolge de wet van 12 April 1872 (Staatsblad n° 25), do aan den tiendheffer te betalen schadevergoeding alleen moet berekend wor den naar de jaarlijksche verpachtingen of de landelijke marktprijzendan wel of daarbij ook in aanmerking moet worden genomen de waarde van het zoogenaamd slapend tiendrecht. De vordering tot afkoop is ingesteld door den heer M. Volkrijk Liebert, te Middelburg, tegen het kroon domein, met betrekking tot een tiendblok, gelegen in de gemeenten Vrouwepolder en Serooakerke (Walche ren). Door den eischer werd eene som aangeboden, bere kend naar den maatstaf der jaarlijksche verpachtingen der tienden, op den voet voorgeschreven bij de eerste drie zinsneden van art. 3 van de bovenbedoelde wet. Door den gedaagde werd de aangeboden som onvoldoende geacht, vermits daaronder niet begrepen was de waarde van het slapend tiendrecht in het blok. De rechtbank heeft heden uitspraak gedaan en in strijd met de vroeger medegedeelde conclusie van den officier van justitie mr. J. W. T. Swaters van Schaum- fcurg de door den eischer aangeboden som voldoende verklaard en mitsdien zijn eisch toegewezen, met ver oordeeling van den gedaagde in de kosten der procedure- Gemeiigde berichten. Uit Zwolle wordt gemeldAchter de fabriek van de heeren Ct. J. Wispelwey &C°. aldaar, waar men een ijzeren brug heeft vervaardigd voor een der kunstwer ken van den Oosterspoorweg tusschen Amersfoort en Amsterdam was men Maandag avond bezig die brug op pontons te plaatsen tot vervoerdoch het ijzeren gevaarte bleek te zwaar, zoodat brug en pontons in de diepte verdwenen. Het gemeentebestuur van Munchen heeft 900 huis vaders, wier kinderen op de openbare school kosteloos van leermiddelen worden voorzien, op de lijsten der kiezers voor den rijksdag geschrapt, op grond dat zij laugs dien weg uit de openbare kas ondersteuning ge nieten en daardoor volgens de wet van het kiesrecht zijn uitgesloten. Door de Brasselsche rechtbank zal eerstdaags een zonderlinge zaak worden behandeld Een aanzienlijke dame, wonende in de Rue du Palais, heeft een conduc teur van den tramway een slag in het aangezicht ge geven. Het rijtuig was aan den gang, en de bediende oDtviDg bet geld, toen de dame hem toeriep de deur toe te doen. De bediende antwoordde hierop zeer beleefd, dat liij moest binnenkomen om t- kunnen ontvangen. De vriendelijke dame verstond dit zoo niet, want zij smeet hem de deur voor den neus toe, en toen de ont vanger deze weer opende, stond zij op en gaf hem een oorveeg. Gelnkkig bedwong de jongeliög zijn gramschap, doch diende hierover een klacht bij de overheid iD,en deze zal de dame gerechtelijk vervolgen. Op Maandag 12 dezer zal te Sheffield de 68 jaar lijksche vergadering van afgevaardigden der Engelsche vakvereenigingeu plaats hebben. De vergadering belooft dit jaar zeer belangrijk te zijn ten opzichte van de onderwerpen die aan de orde zijn gesteld. Ongeveer een millioen leden zal, naar men kan berekenen, worden vertegenwoordigd. Voor de eerste maal zal de verga dering worden bijgewoond dcor gedelegeerden van vak- veresaigingen uit Frankrijk, Italië, Duiischland, Spatje, Zwitserland, Denemarken en Amerika. Bij deze opgave staat uitdrukkelijk vermeld, dat deze afgevaardigden in gren enkel opzicht in betrekking staan met de oude internationale werkliedenvereeniging. Onder anderen zal gesproken worden over de waardige vertegenwoor diging van den arbeid in het parlement. Men schrijft uit Nizza, dat de gevangenschap van Bazaine niet zoo licht is als de meesten denken, ofschoon ook niet zoo streng, als van den roan met het ijzeren masker, die ook op bet eiland St. Marguérite opgeslo ten was. lederen dag mag Bazaine eenigen tijd op het terras wandelen, dat een heerlijk uitzicht biedt op Cannes en verder tot aan de Savooische alpeü. Slechts enkele personen worden tot hem toegelaten. Zijn zevenjarig zoontje dat voorloopig bij hem is, kolonel Villette, die hein vrijwillig in de gevacgeois gevolgd is, zijne vrouw en een bediende mogen alleen met hem verkeeren. De regeering heeft voor een priester en een dokter gezorgd. De kapitein van het Hamburgsche stoomschip Urania, welks schipbreuk op de Ilannoversche kusten dezer dagen vermeld werd, geeft in de Duitscbe dagbladen verslag van de hem overkomen ramp en beklaagt zich over de weinige hulp, die hem van do reddingsboot ter plaatse der stranding ten deel gevallen ie, alsmede over den gebrekkigen staat der reddingsmiddelen aldaar; de jniste plaats wordt niet opaegeven. Ten zeerste roemt bij daarentegen het gedrag van den schipper en de be manning eeuer Hollandsche visschersboot, die hem en het meerendeel zijuer equipage, toen de reddingboot hen in den steek liet, met levensgevaar gered heeft. De naam der visschersboot of van den schipper wordt niet opge geven. De boot had bij de redding nogal schade gele den het stoomschip was toen reeds in tweeën geslagen en is geheel verloren. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is te Ritthem in het openbaar te koop aan geboden een huis, zijnde eene herberg en winkelhuis, met stallingvarkenshokkenerf en tuin. Verkocht voor f 3605. Thermometerstand. 6 Jan.'a av. 11 u. 39 gr. 7 'smorg.7u.39gr.'smidd. lu.40gr.'sav.6u.39gr. <3uitc tanïr. Algemeen overzicht. Eerst beden brengen de buitenlandsche dagbladen verscheidene telegrammen uit de hootdatad en andere plaatsen van Spanjewaaruit menhoewel gebrekkig en onvolledig, niettemin eenige bijzonderheden omtrent de gebeurtenissen van 3 tot 6 Januari kan vernemen. Bovenaan staan de uitvoeiige berichten welke the Times van zijn correspondent te Madrid heeft ontvangen, en daaronder in de eerste plaats de beschrijving dio hij van de zittiogen der Cortes op Vrijdag en Zaterdag geeft. Dit uitvoerige en hoogst interessante telegram laten wij hierachter in zijn geheel volgen terwijl wij ons hier meer bijzonder zulleD bezighonden roet hetgeen onmid dellijk Da de bezetting der zittingzaal door de troepen van generaal Pavia voorgevallen is, voor zooveel al thans daaromtrent uit de verschillende telegrammen blijkt. Generaal Pavia, of misschien juister gozegd maarschalk Serrano, schijnt er inderdaad ernstig aan gedacht Je hebben om Castelar in het bestuur te handhaven en met zijn pronunciamiento niets anders beoogd te hebben dan Pi y Margall en zijne federalistische vrienden te beletten de teugels vau het bewind in handen te nomen. Op stelligen en verontwaardigden toon bleef Castelar echter alle aanbiedingen van de hand wijzenom on danks de ondubbelzinnige nederlaag in de vertegen woordiging geleden de leiding der regeeriDg op zich te nemen. „Mijn geweten zeide hijverbiedt mij elke verwantschap met de demagogiemijn eer scheidt mij van een toestand die door het geweld der bajonetten in het leven is geroepen." Eerst na die pertinente weigering aanvaardde Serrano zelf de regeering. Of men hierbij slechts aan eene ijdele vertooning moet den ken of dat Serrano inderdaad zoo belangeloos was, om Castelar de eer te bewijzen die hem, zoo al niet ais practised staatsman, dan toch voor zijne opoffe rende vaderlandsliefde en zijn karakter toekwam, is nu althans nog niet wet zekerheid te zeggen. Serrano's verleden wettigt echter de eerste opvatting het meest. Mag men aan de tot dusverre ontvangen bericht* n geloof schenken, dan is de staatsgreep van 3 Januari in het algemeen door geheel Spanje met kalmte opge nomen, met uitzondering alleen van Saragossa ea Val ladolid. Vooral in de eerste stad hebben ernstige onge regeldheden plaats gehad. Door gemeente- en proviccia'en raad opgeruid, hebbea de vrijwilligers der vrijheid aldaar naar de wapenen gegrepen en zich tegen de troepen verzet, die den coup d'etat van Serrano onder steunden. Na acht uren strijdens maakten de troepen 200 gevangenen en namen zij 6 kanonnenverscheidene geweren en eengrooten voorraad amunitie buit. Des avonds te 9 uren waren zij den opstand geheel meester; ge meente- en provinciale raad werden ontbonden en talrijke patrouilles waakten voor het behoud der openbare rast in de stad. Te Madrid is door groot machtsvertoon generaal Pavia had 14,000 man in de hoofdstad onder zijne bevelen de goede orde gehandhaafd gebleven; de vrijwilligers der vrijheid zijn aldaar, evenals in de meeste andere plaatsen, ontbonden en ontwapend. In de Gaceta van den 5cn Januaridie Zondag ver schenen is, komen tal van besluiten der nieuwe regee ring voor, waaronder die tot benoeming der ministers, tot aanstelling van eenige genersals ala chefs der ver schillende wapens, tot vervanging van den civielen gouverneur van Madrid eDZ. enz. Onder de maatregelen, welke onmiddellgk door de regeering van Serrano zijn genomennemen een voorname plaats in de besluiten tot schorsing der constitutioneele rechten en waarborgen der burgers, het opnieuw in kracht verklaren der wet op de openbare orde van 23 Apri. 1870 en Let bevel aan alle provinciale gouverneurs tot onmiddellijke op heffing van alle Carlistische en federalistisc e dagbla den. De vervanging van generaal Moriones als bevel hebber van het noorderleger door generaal Dominguez is slecht3 een gerucht, dat nog niet door de officieele Gaceta bevestigd is. Wat eergisteren 1' Univers nog met stelligheid loo chende, wat ie Monde en enkele officieuse organen der Fransche regeering nog slechts ten halve toegaven, namelijk dat de minister Fourtou een waarschuwende circulaire aan de Fransche bisschoppen zond, gisteren na de ontvangst van the Times konden zij niet meer bij hunne démentis volharden. Het ieit is niet meer te loochenen, de bewuste circulaire bestaatthe Times oütving die onder dagteekening van 3 Januari in haar geheel en in de oorspronkelijke taal van zijn correspondent te Rome. Het is zeer de vraag, of de Fransche regeering met die onverwachte onthulling bijzonder ingenomen zal zijn. De inhoud althans is niet van dien aard om de gevoeligheid, welke de krasse woorden en de uitdagingen der Fransche geestelijkheid in Duitschland en Frankrijk deden ontstaan, weg te nemen. De minister is het au fond geheel met de bis schoppen eeus, hij „begrijpt de smart waarvan zij de tolken zijn", en weet dat zij overtuigd zijn dat „do regeeriug de kerk en den Heiligen stoel in hunne beproevingen met hare sympathie omringt." Maar de minister wenschte wol dat zij wat meer voorzichtigheid aan den dag legden bij de uitdrukking der gevoelens, die hij met hen deelt, en dit niet meer geschiedde door aan vallen op bevriende regeeringen; hij hoopt „dat zulke zaken niet herhaald zullen worden". Het verschil van meening tusschen de regeering en de bisschoppen ia derhalve slechts eene quaestie van vorm; duidelijker dau door deze circulaire kon de minister aan Duitsch land en Italië niet te kennen geven, dat de Fransche regeeriug er eene is naar het hart der ultramontanen, eene zuiver clerfeale regeering. Uiteen Berlijnsch telegram van den 5en dezer schijnt opgemaakt te mogen worden, dat de Pruisische regee riug de overtuiging erlangd heeft dat de accamulatie van geldboeten, bij rechterlijk vonnis aan de bisschoppen opgelegd, haar geen schrede nader aan baar doel brengt. De minister Falk zou, volgens dit bericht, voornemens zijn om een ontwerp tot wijziging der Mei-wetten bij den Pruisischen landdag in te dienen, waarbij de geld boeten door gevangenisstraf vervangen zullen worden. Maar ook dit systeem kan bezwaren opleveren. Het is toch te voorzien dat do staatsgevangenissen in dat geval voor een groot gedeelte door de geestelijkheid bevolkt zullen worden, en thans heeft men 1e Posen ïeeds geen plaats om den aartsbisschop, graaf Ledo- cbowski, te detineoren. De minister van justitie heeft geen keus gedaan, maar bepaald dat hot gerechtshof te Posen de plaats zou aanwijzen waar de aartsbisschop zijn straf ondergaan zal. Zondag is de hertog van Edinburgh te St. Peters burg aangekomen en bij zijne ontvangst door den keizer ia persoon verwelkomd. Eene groote menigte begroette de vorstelijke personen met luide toejuichingen. Het huwelijk zal in de laatste helft der maand voltrokken worden. De staatsgreep te Madrid. Madrid verkeerde den 2en in opgewonden stemming, omuat men verwachtte dat Castelar in de minderheid blijven en het leger een pronunciamiento maken zou, wan neer een ministerie-Pi y Margali geconstitueerd werd. Voor de Cortes was niet buitengewoon veel volk; de kleinste groepjes werden onmiddellijk door de burger garde uiteengedreven. Te 3 uren werden de Cortes door den president Sal- meron geopend. Na de voorlezing van de notulen riep Orense: leve de federale republiek! welke kreet door door de uiterste linkerzijde herhaald werd. Daarna las Castelar zijne boodschap voor. De Cortes hoorden hem met ijzingwekkende stilte aan, welke alleen verbroken werd, toen er sprake was van Carthagena en het gemor der linkerzijde gevolgd werd door het applaus der rechterzijde. Een der leden dezer laatste partij, Ollas, stond op en stelde eene motie voor ojq der regeering dank te betuigen. Santa Maria antwoordde eu vroeg eene beslissing omtrent de praealabele quaestie. Castelar verklaarde in een korte en welsprekende rede dat de regeering onmiddellijk zou aftreden, wan neer dit laatste voorstel werd a-angeuomen. Op de tribu nes werdtn zijne woorden luide toegejuicht, maar Sal- meron verweet den president der regeering op heftigen toon zijue handelwijze, die de openbare orde in gevaar bracht. Castelar repliceerde met warmte dat de regee riDg zich alleen verantwoordelijk beschouwde voor bet behoud der orde en herhaalde de bedreigiug van zijn ontslag. De motie Santa Maria werd daarop door den voorsteller ingetrokken. De zitting werd geschorst. Het was toen 7 uren 'o avonds. Te 11 uren werd de zitting heropend. Silmeron be streed op zeer levendige en hartstochtelijke wijze de politiek der regeering als anti republikeinsch. Castelar antwoordde met een schitterende redevoering, waarin hij betoogde dat die politiek republikeinsch was in de beste beteekenis van bet woord, maar niet demagogisch eu socialistisch. Het verbond met de radicalen was noodzakelijk om zich tegen de intransigente* to kunnen verdedigen, die do republiek vernietigden en de reactie provoceerden. De tegenwoordige Cortes maakten, vol-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2