MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. F Donderdag 1874. 8 Januari. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der kerstdagen. 33e prijs per 3/m., franco is 3.£50. Middelburg 7 Januari. Een telegram van Reuters office, gedagteekend 6 Januari, brengt het bericht dat de expeditionaire troe pen te Atsji een aanvang bebben gemaakt met het bom bardement van deu kraton en dat dit tot de overgave zal worden voortgezet. Volgens geruchten waren er veel zieken. Volgens de Pinang Gazette van 4 December waren voor een tiental dagen te Deli twee Atsjineesche spion nen gevangen genomen, waarvan de een een Hollander en de j^nder een Deen was. Ze zijn onder behoorlijk geleide naar Atsji vervoerdom overgeleverd te worden aan generaal van Swieteo. De uifslag der gisteren in bet kiesdistrict Gouda ge houden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten generaal ter vervanging van den heer M. A. F. 11. Hoffman, is dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. H. C. Verniers van der Loeff, die 957, en dr. A. Kuijper, die 767 van de 2317 uitgebrachte stemmen verkregen. In de onlangs te Amsterdam gehouden bijeenkomst der burgemeesters van provinciale hoofdsteden, met'het doel om over het geven van een nationaal geschenk aan Z. M. den koning van gedachten te wisselen, is eene circulaire vastgesteld en besloten, haar aan de burge meesters van alle gemeenten bier te lande toe te zenden? waarin de onderteekenaars o. a. te kennen geven dat zij op uitnoodiging van hunne ambtgenooten van Am sterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, in do hoofdstad zijn bijeengekomen om te beraadslagen over de viaag of het wenschelijk kan worden geacht, pogingen aan te wenden, om hunne landgenooten uit te noodigen zich te vereenigen tot het geven van een nationaal geschenk aan Z. M. den koning op 12 Mei a., en zoo ja, of daar aan nog uitvoering zou kunnen gegeven worden. De eeiste vraag werd door hen allen toestemmend beant woord. Zij meenen, dat de gansche natie zulks verlangt- Aan wie moet de uitvoering worden opgedragen was de tweede door hen gestelde vraag. Zij waren van oor deel dat zij zich als commissie moesten opwerpen en verklaren dit zeker ncoit te zouden hebben gedaan, ware bet niet, dat zij door do betrekking, die zij be- kleeden en die hen plaalst buiten alle partijen, door allen als vereenigingspunt kunnen werden gekozen. Zij ineendeD, dat men hen uit dien hooide niet ongeschikt zou beschouwen voor de leiding dezer zaak bovendien de tijd drong. Zij noodigen hunne ambtgenooten uit, 1° om hun hunne hulp te betooneu door in hunne gemeente óf eene com missie te willen doeu benoemen tot inzameling der bij dragen om aaa Z. M. dea koning op 12 Mei a, een na tionaal geschenk aan te bieden, óf wel, indien er reeds eene commissie in hunne gemeente voor de feestviering vau genoemden dag bestaat, baar alsdan deze circul.iire te doen toekomeu, met uitnoodiging, hun hare medewer king te willen scbenken, onder bepaling: a dat het te geven geschenk zal bestaan in een voorwerp van goud of zilverb dat de bijdragen in geld zullen worden ge stort op de wijze, zooals zij de eer zullen hebben hun later te verzoeken; en 2° om vóór of op 15 Januari te antwoorden. De circulaire is gedagteekend uit Amsterdam 29 De cember 1873 en onderteekend door de burgemeesters der provinciale hoofdsteden, benevens door die vau Am sterdam en Rotterdam. Naar het Handelsblad verneemt, is door burgemees. ter eu wethouders van Amsterdam aaa Z. M. don koning de uitnoodiging gericht, om op den 12cn Mei a. de hoofd stad met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Door de Vereeniging van officieren der schutterijen in Nederland is dezer dagen eene circulaire aan alle kommandanten van schutterijen (dienstdoende en rus tende) verzonden, inschrijvingen verzoekende om aan Z. M. den koning een zelfstandig huldeblijk uit naam van de officieren der schutterijen aan te bieden, bij gelegenheid van het zilveren koningsfeest. In navolgiDg van hetgeen voor het leger bepaald is, heeft de Ver eeniging gemeend een maximum te moeten vaststellen, en wel f 5 voor hoofdofficieren, 'f 2.50 voor kapiteins, en f 1 voor mindere officieren. i Het bestuur der Vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhandels hoeft openbaar gemaakt bet antwoord tgpn den minister Geertsema ontvangen op het in Juli'jl. aan hem verzonden adres. De minister gaf aan de adressanten te bennen: 1° dat door een verlaging van het tarief voor vervoer van kleine pakjes op de staatsspoorwegen, zoo daartegen overigens geen bezwaar was, de uitkomst, door bestuur ders der Vereeniging bedoeld, niet zou bereikt worden, daar bij het vervoer over lijnen van verschillende on dernemingen toch aan elke van haar een redelijke ver goeding voor het vervoer en de bezorging zou moeten toegekend worden en de totale vrachtprijs, gelijk met de som dier vergoedingen, in vergelijking van de rege ling in Duitschland, hoog zou blijven; 2° dat tegen uitbreiding vau het vervoer Van zulke pakjes, door den dienst van de brievenpost, gelijk in Duitschland, groote bezwaren zijnwegens de inrichting der brievenpos- terijvan de daarvoor bestaande lokalen en middelen van vervoer. Alvorens gisteren in den Haagschen gemeenteraad het voorstel van burgemeester eu wethouders om de oprichting van het standeeld van wijlen mr. J. R. Thor- becke op de Plaats aldaar te vergunnen in behande ling kwamwerd een adres voorgelezen van een lOOtal ingezetenen, wier namen op voorstel van den heer Eijs- sell eveneens afgelezen werden, omdat die heer meende, dat er velen bij waren die niet konden geacht worden te behooreu tot de aanzienlijke ingezetenen. Adressanten verzoeken den raad driegend om het standbeeld voor wijlen den heer Thorbecke niet in de gemeente 's Gravenhage te plaatsendaar zijwars van partij bewegingenongaarne te 's Gravenhage de gemoe deren in gisting zouden wenschen gebracht te ziendaar het overbekeni is, dat in de koninklijke residentie de partij van wijlen den staatsman de minste aanhangers heeft gevondenomdat men terecht of ten onrechte meende, dat door haar beginsel de rechten der kroon ondermijnd werden. De heer Mock opende, blijkens het zittingsverslag in het Dagblad van 's Gravenhage, de discussie en trad in een critiek van de verschillende plaatsen, die door het comité, burgemeester en wethouders en door de commissie van fabricage waren aangewezenhij vond ze allen onraadzaam en zoo het comité niet kon be sluiten om het monument in Thorbecke 's geboorteplaats op te richten, 'gaf hij in overweging om als standplaats aan te wijzen het moderne gedeelte van de stad, eigen aardig passende bij de moderne denkbeeldendoor den heer Thorbecke beleden en in toepassing gebracht, het Huygenspark bijv., dat ook van '48 dagteekent en waar do nagedachtenis geëerd werd van deu grooteu staats man Huygens. De heer du Tour van Bellinchave bracht hulde aan de nagedachtenis van Thorbeckemaar kwam nadruk kelijk op tegen bet denkbeeld om slechts éen van 's konings verdienstelijke ministers in metaal te eeren, terwijl andere niet minder vaderlandslievende en hoogst bekwame mannenals van Hall en van Heemstraver geten werden. In elk geval achtte bij de geboorte plaats als het aangewezen oord voor dergelijke monu menten en geenszins het centrum hunner werkzaam heid. Door de heeren van der Gon Netscher en de Jonge werd gewezen op de krachtige uiting der publieke opinie, waaruit gebleken was, hoe fel de oppositie :s tegen het denkbeeld en hoe slechts weinige voorstan ders stonden tegenover een groot getal heftige tegen standers. De heer Stam wensebt uitstel, opdat de raad nog meer ingelicht zou kunnen worden ten aanzien van den wensch der burgerijmaar dit voorstel werd verwor pen en nadat de heeren de Pinto en de voorzitter nog het woord hadden gevoerd, vooral betoogende dat de raad zich alleen moest plaatsen op het standpunt, dat aan de gemeente een geschenk werd aangeboden ter verfraaiing van de gemeente, werd zooals wij gis teren reeds hebben gemeldeerst, op voorste! van den heer de Casembroot uiet 20 tegen 13 stemmen, in beginsel aangenomen, dat in de gemeente 'sGra venhage het bedoelde monument zou worden opgericht en vervolgens met 17 tegen 16 stemmen, dat daarvoor de Plaats zal worden aangewezen. De geneeskundige raad voor Friesland en Gronin gen heeft o. a. een commissie benoemd, belast om te onderzoeken hoe schoollokalen moeten worden ingericht met het oog op ventilatie, licht en zitplaatsen. De dichters Freiligratb, Geibel en vou Höfer noodigeu alle Duitsche letterkundigen uit, eene petitie aan den rijksdag te onderteekenen, waarin aangedrongen wordt op een tractaat met Nederland ter bescherming der wederkeerige letterkundige eigendomsrechten en ter ver hoeding van nadruk. Zij wijzen op het feit, dat Duit sche auteurs, zonder voorkennis en toestemming der schiijvers, vertaald en nagedrukt worden, en meenen dat de Duitsche letterkundigen niet schrijven om de Nederlanders op goedkoope en ongeoorloofde wijze te vermaken en bezig te houden. Benoemingen eu besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein ter zee titulair A. R. Biommendalchef van de hydro- graphie, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem geschonken door Z. M. den koning van Italië. politie. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan P. Peereboom als commissaris van politie te Bolsward. marine. Bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee 2C klasse J. W. F. Frucht, en tot lui tenant ter zee le klasse de luitenant tor zee 2e klasse T. Spree. leger. Gedetacheerd voor deu tijd van vijf jaren bij het leger in Oost-lndië de officier van gezondheid le klasse W. J. de Meijer, van het personeel van den geneeskundigen dienst der laudmachï. Onderwijs. Benoemd tot leerares in de vrouwelijke handwerken aan de middelbare school voor meisjes te Arnhem mejuf frouw A. D. M. Schukking, en eervol ontslag verleend aan mejuffrouw Uoukes. Marine en leger. De minister van oorlog overwegende dat de vereenï- gingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel zicb, bij het schieten naar de schijf, meer en meer gaan be dienen van achter'laadgoweren, ingericht voor de patro nen die bij de korpsen van het leger in gebruik zijn, eu wenschenüe voort te gaan met zooveel mogelijk her. doel dier vereenigingea te bevorderen heeft, met wijziging van de beschikking van den 24etl Juui 1868, bepaald: Voor elk geweerdragénd lid eener vereeniging kunnen jaarlijks 40 scherpe eu 10 losse, of wel 45 scher- po palronen tot gladloops-getrokken of achterlaad geweren worden verstrekt. Worden patronen tot ach terlaadgeweren ontvangendan neemt de vereeniging de verplichting op zich, de verbruikte hulzen, behoor lijk met petroleum gezuiverd welke zuivering onmid dellijk na deu afloop der schietoefeningen moet geschie den kosteloos in te levereu in het magazijn, waaruit de patronen werden ontvangen.

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1