Öuitcnlanï*. waakzaamheid der justitie in het arrondissement Alk maar, waar het gold de bescherming van boomvruchten. Kapitalisten, die wel eens klaagden dat de justitie den eigendom \an staatspapieren minder goed wist te be schermen, kon eene belegging in dirkjesperen en prui men in overweging worden gegeven. Pleiter meende, dat bier in elk geval zou zijn de mcraudage van art. 471 9S alinea van den Code péoal, dus oen politie-overtre ding, maar dat ook van deze het bewijs ontbrak, daar de bekentenis van den beschuldigde op zichzelve stond. De advocaat A. J. J. Salm trachtte in de tweede zaak to doen uitkomen, dat de verzwarende omstandigheid der ovei klimming niet was bewezen. Het hof sprak den leu beschuldigde van hot wegnemen der twee pruimen vi-y, op grond van gebrek aan bewijs. Het achtte in de tweede zaak de verzwarende omstandigheden niet vol doende bewezen en veroordeelde de twee daarin be schuldigden ter zake van ecu correctioueelen diefstal tot een gevangenisstraf van slechts drie dagen. Gemengde berichten. Eer.e dame te Amsterdam hnarde dezer dagen een dienstmeisje, omtrent wie uitmuntende „getuigen" waren ontvangen. Toen het meisje echter deu nieuwen dienst aanvaard had, meende eeo der huisgenooten in haar dezelfde persoon te herkennen;, die haar de voorbeeldige „getuigen" verschaft had. Bij onderzoek bleek dit ver moeden zeer gegrond te zijn. De meviou«v bij wie het meitja te voren gediend had, verklaarde niet thuis te zijn geweest op bet uur, toen de informatiën werden gehaaid. De dienstbode had de kleederen barer mees teres aangetrokken en natuurlijk omtrent zichzelve de meest loffelijke verklaring a:gelegd. Ia de volksgaarkeukens der Acasteruarasche depar tementen van de Maatschappij tot nut van 'ta;g».-roeeu zijn gedurec.de hot jair 1873 gebruikt of afgehaald: iu het lokaal n° 1 150,385 portiën, alsmede 2363 portion koffie met brood, boter en kaas; in bot lokaal n° 2, 88,326 portiën en 2732 portiën koffie met brood, boter en kaas. Iemand uit Twente, vö )r eenige j area naar Amerika vei trokken om tiaar ziju fortuin te beproeven, kwam onlangs iu het vaderland terug, otn zijne vrouw af te halen, dia hij hier had achtergelaten. Men verbeelde zich de teleurstelling van den man toen hij vernam, dat zijne vrouw reeds op eigen ingeving naar Amerika vertrokken was, om zïoh bij haren man te voegen. Eergisteren namiddag heeft zekere Heggen boter- koopman te Ma tstrichttengevolge v.a een twist zijne hoogst zwangere vrouw aangegrepen en met een tafel mes zoodanig in de borst verwond dat zij onmiddellijk een lijk was. De dader is voortvluchtig. Vier kinde ren, waaronder Óen doofstom, blijven onverzorgd acu ter. Eergisteren zija te Antwerpen de sigarentabriek en de woning van de neeren van de Vm ta. totaal duoi' brand vernield. Da schade wordt op ongeveer 150,000 francs begroot. Door daze ramp zijn ruim honderd werklieden tijdelijk zonder broodwianing. E a nieuwe inrichting vour het ventileren en verkoelen der spoorwegrijtuigen in Britsen I .dië is be proefd. Ds uitvinder Paerson heeft in een derde klasse rijtuig een waaier of rad aangebracht, hetwelk i i ver binding is gebracht met een der wielen, zoodat het begint te draaien zoodra de trein in beweging kom'. Dit rijtuig is bet eerste van den trein en de lucht stroom, die door den waaier veroorzaakt wordt, verdeelt zich, door katoenen bu zen, over de verschillende rij tuigen van den trein. In alle waggons kunnen oo openingen door dö reizigers worden afgesloten, zoodat zij naar verkiezing een luchtstroom kuGtiea genieten ot niet De beroemde Jupiter-galerij iu Genua begint te verzakken; er zijn krachtige maatregelen genomen om de daarin geborgen kunstschatten voor beschadiging te vrijwaren. Sedert lang bestaat in eenige Zwitsersche cantons de gewoonte, om kinderen vooral naar Hongarije en naar Rusland te zenden, nadat door ouders of voogden verbintenissen zijn a .ngegaaa met personendie hun vak er van makenom die kinderen in den vreemde te ycrhureD. Eigenlijk is dit alles niet voel beter dan de scbaudelijkste ronselarij, en dit elleodig bedrijf w:enscht de bondsraad zoo spoedig doenlijk ta verhin deren. Het ministerie van justitie is gelast de zaak te onderzoeken en do noodLe voorstellen in te dienen, strekkende om door wettelijke maatregelen het voort bestaan van dit euvel te verhoeden. Niet alle nieuwjaarswensshen zijn eten hartelijk gemeend. Van den anderen bant is het óok waar, dat niet alle giften even hartelijk gegund zijn. Een eigen aardig bewijs hiefvan levert Parijs op. Elk jaar op nieuwjaarsdag komt eene groote hoeveelheid valsch geld in omloop. De oorzaak hieivan is, dat een aantal personen, die in den loop van het jaar ongangbare munt hebben ontvangen deze gebruiken om ze aan bunne on dergeschikten als fooi te geventen bewijze hunner tevredenheid. Verscheidene kunstvrienden beij veren zich in België om de twee meester .tukkeu van Rubbens, de oprichting van bet kruis en do kruisafname, niet langer aan al de vernietigende invloeden der kerk waar ze hangen, bloot te stellen, maar zo in het museum te doen plaatsen. Tocht, stof, walm, te groote af wisseling van. temperatuur oefenen een zeer nadeeligen invloed op die schilderijen uit. Twee roodhuiden, de eeo geheeten Koo-roox Ta-puk of de „vechtende beer," en de and ie genaamd „Dok ter Jim", hebben c-en bezoek gebracht aan de drukkerij van „de Ormka Republican," om te zien hoe „boeken werden gemaakt". Met de meeste belangstelling zagen zij naar bet z-tten en drukken van het dag-Wad „de O mak a Republican". Volgens The Sun heeft het Koninklijk aardrijks kundig genootschap bericht ontvanger», dat do expeditie, welke onder luitenant Cameron is uitgezonden om Living stone van nieuwen 1-eftoebt te voorzien, in Augustusjl. Unyanerabe heeft bereikt. Men verwacht nu eerstdaags berichten van Livingstone. Baron Maltzau verbaalt dat bij den regeerenden stam Fodli in zuidelijk Arable vele leden, zoowel man- raea als vrouwen, zes vingers en zes te?neu aan elke hand en voet hebben. Het bezit daarvan wordt door het volk ia het algemeen .sla een bewijs van adellijk bloed beschouwd, en als zoodanig op prijs gesteld. Even als in andere regeerende huizenbestaat ook bij dat, der Fodli de gewoonte van onder- elkander te huwen he'gien als de waarschijn lij .e oorzaak van het behoud vaa dit kenmerk, bij talrijke ea verwijderde leden der familie, kan worden beschouwd. Burgerlijke stand, Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 4Pn Januari: H. C. E. Loaèljeu. 27 j. met M. J. Sis- rermanfl, jd. 23 j. J. Gillisse, jm. 25 j. met P. Jause, jd. 21 j. (Van 27 December 1873 tot 3 Januari 1874.) Vlissingen. Bevallen: P. II. Willemse, geb. Morn- maas, z. M. J. Gillissen geb. Pieterse, a. J. J. C. Aotierens, geb. Goes, d. M. S. Kamermans, geb. Lute, d. J. P. Nijssengeb. van Akkeren, z. A. P. Polder man, geb. Bieijawijk, z. D. M. YVrdickt, geb. Leijs, M. J. Kloeg, geb. van Akkeren, d, ,T. M. Simon, geb. Molin, d. A- M. van der Horst, geb. Bos, z. Overleden: W. J. C. Pbilipse, z. 7 w. J. Gelega, z. 13 m. E. Hamroe d. 3 w. Goes. Gehuwd: F. W. Stoevx°r, jco. 23 j. met M. Bak, jd. 21 j. J. do Jonge, jm. 26 j. met E, W. Ver- tregt,jd. 25 j. Bevallen C. Harirck geb. van den B-.-rge, z. E. C. Nijs, gob. van der Does, d. P. Glerum, geb. Sandg'ck, d. A. de Nooijergeb. Nonnekes, z. J. M. Areatz, geb. Arnoijs, z. Overleden: P. van der Weele, d. 1 j. C. M. van den Broek, d. 21 m. M. P. Maas, d. 7 m. Zierikzee. Bevallen: P. van dor Hucht, gob.Ttomp, d. L. Uijl, geb. van Wouwod. Overleden: G. Dommauschet, vrouw van C. L. Heije- lick 60 j. Thermometerstand. 3 Jau.'sav. 11 u.41gr. 4 'smorg.7u.39gr.'sroidd.lu.41gr.'sav.llu.39gr. 5 '8morg.7u.38gr.'s mi Id.ln. 42gr.'eav.6n.40gr, Algeineeu overzicht. Nog eenmaal beeft Castelar „de lier zyner welspre kendheid" ter hand genomen, o-n de sedert zijne optre ding gevolgde politiek uiteen te zetteD, maar het is hm niet mogen gelukken om den door Sal meren opgo- wekten storm te bezweren. Terstond na de opening der Cortes op Vrijdag jl. heeft Castelar de boodschap voorgelezen, die wij hierachter in hoofdzaak mededeelen en waaruit voldoen ie blijkt, dat hij het programma door hem na zijne optreóing (26 Augustus jl.) aange kondigd, steeds getrouw is gebleven. Na de voorlezing van dit stuk schijnt een hartstoch telijke discussie tc hebben plaats gehad, die veertien uren heeft geduurd; het einde daarvan is geweest, dat twee moties, waarvan de bewoordingen nog niet zijn medegedeeld, in stemming ziju gekomen, met dat ge volg dat de partij van Castelar met 100 tegen 120 stem men in de minderheid bleef. Ou mid del lijk daarop diende de groote patriot zijn ontslag in. Intusselien bad den gansehen dagen nacht eeu groote spanning in Madrid geheer&cht, en generaal Pavia, kapi tein-generaal van Madrid, had reeds maatregelen geno men om de orde te handhaven. Zoodra het resultaat der stemming en do aanbieding van het ontslag van Castelar hem bekend werden, volgde hij het voorbeeld van zoo menig Spaansch generaal om in politieke crises met de bajonet tusacbenbeiden te komen en zijn toe vlucht ts nemen tot een militair potiunaamenlo. De heer Salmeron, de president der Cortes, had reeds plaats frenomsn op den door Castelar verlaten zetel toen een officier hem een briefje van generaal Pavia bracht, houdende verzoek oin de Cortes dadelijk te ontbinden. Salmeron weigerde, waarschijnlijk na de vergadering te hebben geraadpleegden terstond deed generaal Pavia do zaal door militairen bezetten en de afgevaardigden uiteenjagen. De generaal zelf bevond zich omgeven door zijn grotten staf voor het paleis der Cortes, waartegen hij eenige kaüonnen had kdoeh richten. Alle pogingen om Castelar te bewegen aan do regee ring te blijvenzelfs door verscheidene afgevaardigden aa age wend die tegen hem hadden gestemd, waren vruch teloos. Do man die roeds eenmaal aan bet hoofd der regee ring heelt gestaan, do maarschalk Serrano, bei tog van Ti rronto, heeft wederom het presidentschap der Spaan- sche republiek aanvaard en een kabinet gevormd be staande uit Sagasta voor buitenlandsche zaken, Lavala voor oorlog, Figuerala voor justitie, Becerra voor land bouw, Echegeray voor financiën, Garcia-Ruiz voor binnenlandsche zaken, en admiraal Topetevcor marine. Grotendeels is dit kabinet samengesteld uit mannen die de omwenteling van 1868 hebban bewerkt en die de monarchie van Amadeus hebben in het leven geroe pen; Sagasta, Figuerola en Echegeray waren leden van het kabinet tijdens do verkiezing van Amadeus. Of de orde ia Madrid en elders zal kunnen worden gehandhaafd is nog zeer twijfelachtig. Te Barcelona vreesde men reeda voor ongeregeldheden bij gedegen heid van de opening der Cartes, en reeds', werdén in voorbaat aldaar alle detache menton van de gendarmerie geconcentreerd. Uit Santander komen intusseheu hoogst ongunstige berichten omtrent do positie van Moriones. Aanhou dend rukken nieuwe troepen Carlist.m aan, die sterke positiën innemen; hun macht moet reeds tot 20,000 man zijn geklommen. Het nieuws uit de overige landen is niet alleen zeer schaarsch, maar iu belangrijkheid zinkt het ook geheel ia het niet tegenover hetgeen Spanje der wereld weder te aanschouwen geeft. Do Franse he regeeriog heeft hc-t plan om een wets ontwerp aan te bieden tot deu aanleg van een groote haven te Aadreselles aan het Nauw van Calais, eu om te Calais een groot maritiem station te vestigen. Ecu ander voorstel dat aau de nationale vergadering door eenige van hare ledén zal worden aangeboden, zal moeten strekken tot wijziging van het criraineele wet boek van strafrecht. Zij willen de discrétioDaire macht van den president afschaffen en het verboor van den beschuldigde voor de assises opheffen. Op ofEcieele wijze i? door het kabinet te Washington bet bericht tegengesproken, dat Spanje eene indemni teit had gevraagd voor het verlies van de Virginius; het protocol tot regeling van die qnaestie staat geen vergoeding van ko3len, schade en imereresser toe en de beslissing van het scheidsgerecht van Genève ver gunt geen zijdelingsche reclamatiëu. Do boodschap van Castelar. De hoofdzakelijke inhoud der door Castelar, namens de regeering, in de Curies voorgelezen boodschap komt volgons het uitvoerige telegram in le Temp3 op het vol gende neder. In de eerste plaats wordt de gematigdheid der regee- ricg geco: stafeerd in het gebruikmaken der aan haar toevertrouwde onbegrensde coacht. Zij is met ijver ea eu< rgie opgetreden tegen iedere daad van wanoide en agitatie. De orde is evera gehandhaafd. Buiten den kring waarbinnen de ooriog woedt hebben alle burgers zich ongestoord aan den arbeid gewijd. Ongelukkiger wijs heeft een misdadige opstand de eenheid van het bind verbroken (dit grootsere werk van zooveel eeuwen) en zich me ster gemaakt van da sterkste der vestingen van het lijk, van de best voorziene arsenalen, van de belangrijkste oorlogschepen; bij houdt, onder bescher ming van onoverwinnelijke forten, zijn misdadige banier verheven en versterkt in de harten der demagogen de hiop op eene herleving van hunne macht. Het gebrek am troepen en hulpbronnen hebben de inneming der plaats tegengehouden, waarvan men deu spoedigea val kan voorspellen, vooral wanneer men rekenschap houdt met den ijver en de energie der belegeraars en de uitputting en het gebrek der belegerdeD. Vervolgeus wordt in de boodschap ontkend, dat er eenige betrekking zou bestaan tus3chen de opstandelin gen vaa Caithagenaen deCarKstischebenden. Zij erkent, dat de strijd tegen de Carlisteii op een onrustbarende wijze irt moeilijkheid is toegenomen, daar de vijanden profiteerden van de desorganisatie der regeeriugstroepen, de indiscipline in het-leger en de verdeeldheid der libe ralen. „Laat ons niet vergeten zeide Castelar dat wij in oorlogstoestand zijn. Alles moet daarvoor wijken er is geen audere politiek mogelijk dan de oorlogspoli tiek; laat ons niet vergeteu, dat de oorlog onze jeug dige republiek, onze oude vrijheidde zegepralen der

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2