ache, 25 Duitsche, 24 Fransche, 19 Noorweegsche, 15 Italiaanscbe, 11 Nederlandsche, 11 Deenscbe, 7 Ameri- kaansche, 7 Grieksche, 5 Russische, 3 Zweedsche 1 Spaanach, 1 Portugeesch, 1 Ocsteorijksch, 1 Tuiksch, 1 van Guateuiola, 1 van Nicaragua en 1 Belgisch. Stoomschepen vergingen: totaal 21, nl. 11 Engelsche, 5 Duitsche. 1 Amerikaansche, 1 Spaansche, 1 Fransche, 1 Ashantijnsche en 1 Turkschc. In den schouwburg te Ulm zijn, te midden van eene voorstelling, 24 petroleum-lampen die aan een kroon hingen gesprongen. De brandende petroleum kwam als een vuurregen op de toeschouwers neder. De kleederen van een twintigtal der dames vatten onmiddellijk vuur; velen bekwamen ernstige brandwonden, aan de gevol gen waarvan eene dame weinige uren later is overleden. Alle winkeliers te Berlijn in galanteriën en andere voorwerpen geschikt voor Kerstgeschenken, klagen dat de verkoop ditmaal uiterst schraal is geweestterwijl van andere zijden werd beweerd, dat ook de verzen ding van Kerstgeschenken per post aanzienlijk minder is geweest dan ten vorigen jare. Uit de officieele op gaven echter blijkt dit laatste volstrekt niet het geval te zijn. Van 19 tot en met 26 December toch zijn al daar op de postkantoren ter verzending afgeleverd 140,830 pakketten, tegen 128,967 ten vorigen jareop die kantoren ter bezorging in de stad ontvangen 125,792 tegeu 111,868 in 1872, en door de stad in transito per post vervoerd 112,657 tegen 90,726. Hier komt bij, dat de postbureaux ditmaal reeds den 10en December voor die verzendingen geopend waren, van welke gele genheid zeer veel gebruik is gemaakt, zoodat de cijfers eigenlijk nog hooger ziju. De Parijsche vereeniging die ten vorigen jare den in de Fransche hoofdstad gevestigden behoeftigen uit geweken Elzassers eu Lotharingers een Kerstfeest be reidde, zooals zij dit, naar landsgebruik, steeds gewoon waren geweest te vierenheeft ook dit jaar weder in ruime mate voor hen gezorgd. De Kerstboom, op eer sten Kerstdag door de bemoeiingen dier vereeniging in de met nationale vlaggen en met de wapens der voor naamste steden van het thans afgestane gebied ver sierde zaal van het Eiyaée-Montmartre opgericht, was afkomstig van de in den Eizas gelegen goederen van mevrouw Lestner, eene der bestuurderessen van de vereenigiLg. Het comité had 1170 gezinnen, een aantal van 2150 kinderen vertegenwoordigende, tot bijwoning van het feest geooodigd. Het aandeel, hetwelk elk kind uit den bijeenvergaderden feestschat erlaDgde, bestond uit eene waarde van 10 a 12 francs aan klee deren, uit speelgoed, lekkernyen en boekeD. Er was voor eene uitmuntende feestmuziek gezorgd: het ver maarde muziekkorps der republikeinsche garde had zijne diensten aangeboden. Door verscheidene leden zijn toepasselijke voordrachten gehouden. Een aantal Parij sche en audere, meerendeels de oostelijke departementen vertegenwoordigende, gedeputeerden woonden dit feest bij. Uit Rome meldt het blad Popoio Romano, dat de voornaamste reliquieën uit de kerken met de kostbare kasten, waarin zij bewaard worden, op bevel van den paus naar het Vaticaau zijn overgebracht. The Gardeners chronicle verhaalt, dat ongeveer 30 of 40 jaren geleden op eene weide in de nabijheid van Moreton twee overoude eiken stonden, omstreeks 100 meters van elkander. Zij werden Adam en Eva genoemd. Bij gelegenheid van een hevigen storm woei Adam om en lag jaren lang op de weide uitgestrekt. Eva verloor haar kroon en al haar takken, zoodat niets als een reusachtige holle stam overbleef. Deze stam heeft vijf voet boven den grond een middellijn van 28 voet en 8 daim, en een gezelschap van 13 personen heoft er thee m gedronken. Toen de Shrewsbury en Hereford spoorweg werd aangelegd, kwam de lijn in de nabijheid van Eva, en een slimme werkman richtte den stam terstond tot eene woning in. De bovenste opening werd schuin afgewerkt voor het afloopen van het water en met stroo gedekt, terwijl in een lagere opening een haard werd gemetseld met een schoorsteen er op; aan de oostzijde werd een deur gemaakt, zoo dat de woning zeer goed voldeed. Verscheidene maan den na da opening der baan was deze holle stam nog de eenige woning van den stationschefJater werd hij tot lampenkamer ingericht, waarvoor hij 14 jaren werd gebruikt. Eva is nu vijf jaren dood en sedert 1869 wordt haar edele hooge stam als ezelstal gebruikt. Deu 16en December jl. werd te Czarnowicz een drijfjacht gehouden op drie beren. Door den houtves ter waren alle mogelijke voorzorg maatregelen genomen eu de linie van schutters was met de meeste zorg op gesteld. Toen de teren waren opgejaagd wendde een hun ner zich eeo3klaps om op de linie der drijvers in plaats van op die der schutters. Hij greep een drijver en scheurde hem het vleesch van het lichaam; een tweede drijver wilde zijn makker te hulp komen, doch toen de beer dit merkte liet hy den eerste los en de tweede drijver onderging hetzelfde lot. Intusschen ontsnapten de beide andere beren, daar alle schutters en drijvers toesnelden om hulp te verleenen. Jokaï, de populaire HoDgaarsche dichter en roman schrijver, deelt de volgende herinnering mede uit de eerste dagen van de regeering van den tegenwoordigen keizer van Oostenrijkkoning van Hongarije. Z. M. was nog ongehuwd. Het Japansch gezantschap, dat toen in Weenen was, werd aan de hoftatel genoodigd. Ook Jokaï bevond zich onder de gasten. De keizer zat aan 't hoofd der tafel en naast hem de bejaarde primaat kardinaal Szitowsky in pnrperea kleedhet kleine roode calotje op het hoofd. De Japansche gezant was met alles en iedereen tevreden alleen hinderde het hem dat men den jeugdigen keizer zulk een oude vrouw tot gemalin bad gegeven, „of, vroeg hij fluisterend aan den minis ter-presidentis het zijn grootmoeder?" De oude kar dinaal lachte hartelijk toen hij later vernam voor wien de Japansche excellentie hem had aangezien. Thermometerstand. 2 Jan. 's av. 11 n. 45 gr. 3 '8morg.7u.44gr.'3midd.lu.42gr.'sav.6u.46gr. OuilcntauD. gaf en waarin hij zeide een beroep te zullen doen op allen, zonder onderscheid van partij, om het vaderland van den kanker der intransigents en den smaad der Carlisten te bevrijden." Van verschillende zijden wordt inderdaad gemeld, dat don Carlos en Elio met ongeveer 10,000 man tegen Bilbao oprukken, terwijl Moriones slechts met 6000 man Santona verlaten heeft, om die belangrijke stad in Biseaye voor de republikeiosche zaak te behouden. Hij heeft om versterking uit St. Sebastian gezonden, wel een bewijs dat hij zich te zwak gevoelt voor de ontmoeting, die eiken dag kan plaats hebben. Het beleg en het bombardement van Carthagena wordt ouafgebroken voortgezet, zooals de officieele Gaceta verzekert; van practische resultaten i3 echter nog geen spoor te ontdekken. Ook door de belegerden schijnt een levendig vuur te worden onderhouden. Een telegram van de Goudkust meldt dat de Ashan- tijnen in groote wanorde eu met groot verlies over d9 rivier Prah gedreven zijn, en generaal Wolseley voor nemens is in de eerste dagen dezer maaud naar Coo- massi op te rukken. Bijzonderheden omtrent het laatste gevecht ontbreken geheel. Algemeen overzicht. Het zuiver positieve politiek nieuws is beden nog in zeer weinig woorden samen te vatten. Nieuwjaarsrecep tiën te Berlijn en te Weenen, te Rome en te Versailles, feitelijke en waarschijnlijke veranderingen en verplaat singen onder de diplomaten der verschillende landen, jaarlijk8che, driemaandelijksche en wekelijksche over zichten der staatsinkomsten en staten der staatsbanken, ziedaar bijna alles wat de telegraaf heden mededeelt. Ten aanzien van de nieuwjaarsreceptiën verdient sleebïs vermelding, dat do Duitsche keizer de officieele receptie niet heeft gehouden, maar alleen zijne naaste bloedver wanten en den hertog van Edinburgh ontving. EeD ongeduldige en belangstellende menigte was voor het paleis verzameld en vele luide toejuichingen galmden door de lucht, toen de keizer, naar het uiterlijk te oordeelen geheel hersteld, in generaals-uniform vooreen der vensters verscheen. Te Versailles kenmerkte de officieele receptie zich door geen enkel merkwaardig incident. De eenige offi cieele woorden die gesproken werden waren de toespraak van den voorzitter der kamer Buffet en het antwoord van den maarschalk president. „Terwijl ik u mijne wen- schen toebreDg, zeide de eerste, wend ik mij tot Frank rijk." Mac-Mahon antwoordde daarop: „Aan Frankrijk alleen moeten wij ons alieu toewijden". Wat Buffet met eenig recht tot Mac-Mahon kon zeggenis voorzeker niet toepasselijk op zijne ministers en de kamermeerderheidwaaruit de regeering is voortgesproten. Een merkwaardig staaltje van beider impopulariteit is het ontwerp, hetwelk in de laatste dagen van het jaar, volgens 1'Événement althans, in de couloirs der nationale vergadering circuleerde. Dit ontwerp, dat door velen serieus werd opgenomen, schrijft niets minder voor dan een plebiscit over den duur der werkzaamheden van de nationale vergadering. „Overwe gende zoo luidt de considerans dat het den lastge ver toekomt den duur van het mandaat te bepalen", wordt besloten dat het Fransche volk den 12en April 1874 daarover uitspraak zal doen. Zij die het einde van dit mandaat wenschen zullen op hun stembriefje schrijven: „onmid dellijke ontbinding"; die het mandaat verlengd willen zien plaatsen daarop het aantal jaren, te rekenen van 1 April 1874. Als kenmerk van den heerschenden geest heeft dit ontwerp waarde, als een practisch uitvoerbaar plan zeker niet, afgescheiden nog van de zekerheid dat daarvoor in de kamer nooit eene meerderheid te ver krijgen zou zijn. Bij meerderheid van stemmen heeft Woensdag avond de reünie der regeeringsgezinde leden van de Sp .ansehe Cortes besloten om, terstond na de voorlezing van de memorie der regeering, waarin Castelar zijne politiek sedert half September uiteenzetten zal, eene motie voor te stellen, waarbij die politiek wordt geprezen en de noodzakelijkheid wordt uitgesproken om op den inge slagen weg voort te gaan. Van de aanneming dezer motie zal dan het voortbestaan der regeering van Cas telar afhangen. Het hardst voor den eerlijken en vaderlandslievenden man is 't, dat hij den vernietigenden aanval te wachten heeft van zijne geestverwanten, Sal- meron en zijn aanhang. „Het federalisme verbonden met de intransigentes zegt l'Etoile beige zeer juist maken zich gereed Castelar omver te werpen juist op het oogenblik, dat Eugeland en Duitschland meer ge neigdheid aan den dag leggen om de SpaaDsche republiek te erkennen. En welk een tijdstip kiest Salmeron, de onverbeterlijke utopist, uit voor deze onzinnige en schuldige daad! Het tijdstip, waarop de Carlisten, over moedig geworden door den tegenspoed van generaal Moriones, die met alzetting bedreigd wordt, en zeker volkomen ingelicht over de crisis te Madridzich en. masse op Bilbao werpen. En wat verwijt men Castelar? Zijn trouw aan het programma, dat hij als het zijne De rijksdagsverkiezingen in Elzas- Lotharingen. Met zeer verklaarbare belangstelling ziet men te Ber lijn het resultaat der verkiezingen tegemoet, die den len Februari a. voor de eerste maal in het rijksland voor het Duitsche parlement moeten plaats hebben. De ver kiezingsbeweging is reeds in vollen gang, en wanneer men er zich ook van overtuigd moet houden dat een belangrijk deel der 15 mandaten gegeven zal wor den aan nltramontanen of andere heftige vijanden van het Duitsche rijk, bestaat er toch eenige kans dat ook bezadigde afgevaardigden voor Elzas-Lotharingen in den rijksdag zitting zullen nemen. Belangrijk in dit opzicht is de candidatuur van een lid der kamer van koophan del te Straatsburg, de heer Gustav Bergmann. Zijne politieke geloofsbelijdenis, die door bezadigdheid en billijkheid uitmunt, is voor het Duitsche rijk een hijzonder gunstig teeken des tijds. Met openhartigheid wordt daarin „het smartelijke feit der afscheiding van Elzas-Lotharingen van Frankrijk en de annexatie aan Duitschland" als een door internationale verdragen ge sanctioneerd fait accompli erkend, waarover niet meer getwist kan worden. „Wij staan, zegt de heer Bergmann, tegenover een voldongen feitdat wij niet meer uit de ge schiedenis kunnen wegschrappen, en wij moeten ons thans aan den nieuwen kring onzer werkzaamheden wijden, die ons door dit feit geopend is." De eischen die de afgevaardigden van het rijksland in het parlement moe ten stellen, vat de heer Bergmann in deze drie punten samen „1. Het herstel dier constitutioneele waarborgen voor onzen persoon en onze vrijheid, die tijdens de dicta tuur opgeheven wareD. „2. Administratieve en fiuancieelc zelfstandigheid tegenover de rijkskanselarij, en dit wel zoodanig dat het rijksland een eigene constitutie eu eene vertegenwoor diging verkrijgeom den staat Elzas-Lotharingen tea opzichte van zijne autonomie met de overige bonds staten van het Duitsche rijk gelijk te stellen. „3. Behandeling door den rijksdag van een aantal weuecben, die in de zittingen der arrondissemeuts-raden uitgesproken zijn." Het slot der hoogst belangrijke politieke verklaring van den heer Bergmann bevat de volgende voor een volbloed Elzaseer voorzeker hoogst merkwaardige, hoe wel zeer bezadigde beschouwing. „Wanneer wij aan den eenen kant verlangen als bondsstaat behandeld te worden, moeten wij ook aan de andere zijdede plichten op ons nemen, welke zulk eene positie medebrengt, dat wil zeggen, wij moeten aan de behandeling der aange legenheden van het rijksland deelnemen ons eigen belang reeds schrijft ons dit voor want, of wij willen of Dietde toekomst en de belangen van het nieuwe ryk zijn ook de onzen. Zich onttrekken en de ontwik keling der denkbeelden niet volgen, die steeds io een groot volk ontstaan en tot rijpheid komen, dit zou het zekerste middel wezen om de toekomst van een land in gevaar te brengen. Aan dit gevaar willen wij ons geliefd Elzas-Lotharingen niet blootstellen." IHcrgetef rli Een kunstenares in dienst der zwendelarij, DOOR FRANZ WALLNER. n. In de thans volgende catalepsie générale en état de mort apparent vertoonde madame Guidi een inte ressant kunststuk, toen zij uitgestrekt over drie stoeien, waarvan de middelste wordt weggenomen, de

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 2