MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 4. Maandag 1874. 5 Januari. Dit Mad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2<* Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per Slra., franco is f 3.50. Middelburg 3 Januari. Een telegram van Reuters office meldt, dat de Neder- landsche expeditionaire troepeD te Atsji de forten te Pedir aangetast en de bemachtigde kampongs verbrand hebben. Een landingsdivisie der marine is met 400 man de rivier opgevaren en behaalde een tamelijk succes. Het verlies aan onze zijde bedraagt twee gesneu velden terwijl éen oificier en 8 minderen werden ge wond. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor het aar 1874 benoemd tot secretaris bij den geneeskundi gen raad voor: Noord-Brabant en Limburgdr. E. A.. P. - "tfan den Bog&ert, te Rosmalen-, Gelderland en Utrecht: d*. J. G. de Voogt, te Arnhem; Zuid-Hollanddr. C. P. Pous Koolhaas, te 's GravenhageNoord-Holland dr. G. A. N. Allebé, te Amsterdam; Zeelanddr. J. P.Berdenis van Berlekom, te Middelburg; Friesland en Groningen: dT. S. Sr. Coronel, te LeeawardenOverijsel en Drenthe: dr. J. A. van Ketwich Verschuur, te Deventer. Na kennisneming der verschillende schrifturenover de verbetering van het rioolstelsel te Leiden gewisseld, beeft de commissie van fiaanciën het noodi- geacht eene wijziging te brengen in haar laatste daartoe be trekkelijk voorstel, en wel wat betreft de uitnoodiging van burgemeester en wethouders om spoedig een plan tot verbetering van bet rioolstelsel van de Maren dorps achtergracht, door invoering aldaar van het zoogenaamde tonnenstelsel, bij den raad in te dienen. Zij neemt daaruit terug de woorden „door invoering aldaar van het zoogenaamde tonnenstelsel", omdat tot toepassing van dat stelsel de vrije medewerking van de eigenaars der perceelen niet kan worden gemist, terwijl een inge komen adres van bewoners dier huizen duidelijk bewijst, dat op die medewerking hier niet te rekenen valt. Bovendien is het der commissie niet om invoering van het tonnenstelsel te doen, maar eenvoudig om het nemen van eene tweede zeer kostbare proef met het Liernur- stelsel te voorkomen zoolang de eerste niet voltooid en ook financieel bestaanbaar gebleken zal zijn. Onder de verdienstelijke of bekende personen, die in het afgeloopen jaar hier te lande overleden zijn be- hooren de letterkundigen Hacke van Mijnden, van Lim burg Brouwer, oud-lid der tweede kamex-, Helvetius van den Bergh en Burlage, de wis- en natuurkundigen Beima, Hoek en Venema, de violoncellist Bekker, de zanger de Chavonnes VTugt, de teekenaar de Vries, de schilder Dubourcq, de journalist Lion, de waterbouw kundige Brnningsde hoofdingenieur bij den aanleg der staatsspoorwegen Kool, de hoofdingenieur bij den scheepsbouw Turk, de oud Roomsche aartsbisschop Loos de inspecteur van het lager onderwijs Nassau, de luitenant- generaals Kohier (gesneuveld te Atsji), Doorman (lid van het hoog militair gerechtshof) en Kroesen (voor malig kommandant van het leger in Oost-Indië) de gepensioneerde schouten bij nacht van Braam Hocck- geest, Jolly en Collot d'Escury, de oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië Pabudde oud-gou verneur vau Suriname van Lansbergede diplomaat Lightenveltde leden van den hoogen raad Crans en Huguenin, het lid der tweede kamer Taets van AmerongeD, het oud-lid Schiffer van Bleiswijk, de oud- commissaris des konings in Limburg van Meeuwen. Ütrechlsch dagbl.) Benoemingen en besluiten. ridderordes. Verlof verleend aan mr. J. Loudon, gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiê, tot het aannemen der versierselen van ridder van de le klasse der orde van St. Anna, en aan den luitenant-kolonel dei artillerie J. J. de Rochemont, adjudant van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, tot het aannemen der versierselen van ridder 2e klasse met de kroon der orde van St. Stanislaus, hun beiden door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid 1® klasse bij de zeemacht, de officieren van gezondheid 2e klasse J. J. Borst, C. H. Schroder, J. O. Harthoorn, G. Karssen, I. Meijers, D. Matak Fontijn en M. C. Buyze. Bevorderd tot leo luitenant bij het korps mariniers, de 2e luitenants bij dat korps C H. Pilaar, H. A. J. Batteké, J. W. van Riel, H. J. Jolles, H. B. van RhijD, J. J. Reeringh en H. J. Romenij. Benoemd tot graveur bij de bydrographie bij het departement van marine A. Tuvn. leger. Benoemd tot apotheker 3e klasse bij het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht H. van Gelder. Pensioen verleend, ten bedrage van f 3742 's jaars, aan 's konings adjudant in buitengewonen dienst, den generaal-majoor M. D. graaf van Limburg Stirum, van den grooten staf, onder dankbetaiging voor de vele hoogst gewichtige en langdurige diensten, door hem aan het leger en aan den lande bewezen. Onderwijs. Uit een circulaire van den minister van binnenland sche zaken in België aan de gonverneurs der gewesten blijkt, hoe meu de 20 millioeu francs, onlangs voor het onderwijs beschikbaar gesteld, wil gebruiken. Men re kent op den aanbouw van 995 nieuwe scholen met on derwijzerswoning en van 60 scholen zonder woning, voorts op de vergrooting v^in 400 bestaande scholen, op de aanschaffing van 769 steden nieuwe schcolmeubelen en op de aanvulling der meubelen in 1124 scholen. Het aantal gemeentescholen is tbans 3700. Dit zal dus spoe dig met 30 procent vermeerderd zijn. Hoe 't in Engeland nog met het lager onderwijs staat, kan uit het volgende blijken. Op eene onlangs gehouden vergadering van hoofdonderwijzers werd ge klaagd, dat de leerlingen van de middelklassen zoo weinig nut trokken van de lessenwijl hunne voorbe reiding in de laagste klasse zoo uiterst gebrekkig was geweest. Een onderwijzer van eene openbare school schreef daaromtrent aan de Echo aldus: „Ik geloof dat ik niet overdrijf, wanneer ik beweer dat een knaap op tienjarigen leeftijd een goede opleiding heet genoten te hebben, wanneer hij den Catechismus van buiten kent, een brokstuk copieeren kan zonder te kladden, en niet met zijn mes eet." Marine en leger. Gedurende het afgeloopen jaar zijn bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk aanwezig geweest 4928 onder officieren en manschappen, als735 uit de overzeesche bezittingen teruggekeerde militairen, 2573 aangenomen recruten, onder welke 994 vreemdelingen en 1620 over- genomenen van de korpseu van het leger hier te lande. Het getal uitgezondenen naar Indië heeft gedurende het jaar 1873 bedragen 3981 militairen beneden den rang van officier. {Nieuwe Roti. cour.) Rechtzaken. Ter zake van de vordering tot schadevergoeding, in gesteld door de later hertrouwde weduwe Goedhart te Amsterdam, wiens eerste man was overleden door het springen van eene door een luitenant ter zee, werkzaam aan 's rijks marine-werf te Amsterdam, hem ter hand gestelde torpedo, teneinde daaraan een grouddraad te bevestigen, waren, in eersten aanleg door den hoogen raad twee arresten gewezen, het eerste den grond der zaak betreffende, het tweede interlocutoir, en waarbij in revisie is gelast een verhoor van getuigen. Heden heeft in revisie de uitspraak daarin plaats gehad, en is> bij een zeer breedvoerig arrest, de aansprakelijkheid van den staat voor de in deze geleden schade opnieuw aan genomen en beschouwd als voldoeude uit het gehouden getuigenverhoor voort te vloeien. Met rectificatie van bet dictum van het in eersten aanleg gewezen arrest, voor zooveel betreft den dag des overlij dens, sedert wanneer de periodieke uitkeering aan de minderjarige kinderen van Goedhart tot aan huone meerderjarigheid zal plaats hebben, is alsnu gesteld in stede van 1 Mei 1870, 1 Mei 1869, eu 13 het slot in dien zin verder ver duidelijkt, dat het luidt: met dien verstande, dat de daartoe strekkeude verplichting ten aanzien van elk met zijne meerderjarigheid zal komen te vervallen, eu is overigens bevestigd het arrest van 13 Januari 1871, met vercordeeling van den staat iu al de kosten, daaronder begrepen die, voorbehouden bij het interlocu toir arrest van 26 April 1872. Gemengde berichten. In een dezer dagen te Tilburg gehouden zitting van den gemeenteraad werd o. a. voorgelezen een adres van den heer Lucien Janssens, aldaar, verzoekende hem schadevergoeding te geven voor het breken van zijn been, dat door nalatigheid (het niet behoorlijk verlich ten) vanwege de gemeente, bij bet graven der geulen voor gasbuizen vóór zijn woning heeft plaats gehad. Hij wil berusten in de vergoeding, die de rechter hem zal toewijzenevenwel voegt hij daarbij de berekening van f 1447.68 voor onkosten, chirurgijn, verletten tijd en het aanstellen van een plaatsvervanger in zqn zaak. Op voorstel van deD heer Pollet werd besloten, in deze de beslissing der rechters af te wachten. Eene 82jarige vrouw, te 's Gravenhage, bij haar dochter inwonende, was eergisteren avond, met een stoof met vuur onder zich, in slaap gevallen. Het schijnt dat de kleederen der oude vuur gevat hebben, en zij, ten gevolge van den rook hierdoor ontstaan, gestikt is. Al thans toen de huisgenooten terugkwamen vondeo zij de ongelukkige half verkoold. Marken is eindelijk weer boven water. Tweemaal gedurende dezen winter zag men van 't geheele eiland niets anders dan de hoogten, waarop de buurten gebouwd zijn. Het land stond 1.40 meter oader water. Onlangs werd melding gemaakt vau een proces, hetwelk betrekking heeft op eene erfenisnagelaten door zekeren Jacques Dubois, geboren teVedrin, nabij Namendien men beweert dat in net midden der vorige eenw te Batavia is overleden en bij uitenten wil be paald heeft, dat de weeskamer aldaar honderd jaren het vruchtgebruik van zijn vermogengroot twintig millioen gulden, moest hebben, en dat het daarna ter beschikking vau zijne dan nog levende verwanten moest worden gesteld. Naar aanleiding van de aan- vrageu, die deswege reeds sedert geruimen tijd van vele zijden bij het Belgische gouvernement inkomen, heeft de minister d'Aspremoot Lynden bij eene iu het Mémorial administratif der verschillende provinciën openbaar gemaakte circulaire ter algemeene kennis ge bracht, dat, ondanks al de nasporingen, zoowel iu het archief van het departement van koloniën te 'sGraveu- hage en van de voormalige Oost-Indische compagnie, als in dat van het gouvernement en van de weeskamer te Batavia te werk gesteld, geenerlei spoor ontdekt is, noch van eene erfenis van JacqueB Dubois, noch zelfs van het aanwezen in Indië van dien persoon. De minister vermoedt, dat men de beweerde officieele oproeping te dezer zake verward heeft met aanvragen, door particulieren indertijd in de Baraviasehe e. andere dagbladen gedaan tot het bekomen van inlichtingen omtrent deze „hersenschimmige" erfenis. Mevrouw Langrand Dumonceau, die veroordeeld was tot een jaar gevangenisstraf, wegens medeplichtigheid aan het frauduleuze bankroet van haar man, heeft ten gevolge van een geneeskundig rapport over den toe stand van hare gezondheid, van den koning van Bel gië kwijtschelding van straf gekregen voor het nog overige gedeelte van haar straftijd. Op Kerstdag is zij, na eene gevangenschap van vier maanden, in vrijheid gesteld. Door de directie der maatschappij Veritas is de lijst der schepen, die in de maand November 1873 zya verongelukt, bekend gemaakt. Ia het geheel zijn ia deze maand vergaan 217 zeilschepen, en wel 83 Engel-

Middelburgsche Courant | 1874 | | pagina 1