11DDELBURGSC.HE COURANT. F 310. Woensdag 1873. 31 December. NIEUWJAARSWENSCI1EA Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch-' en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/ra., franco is fS.CO,_ kunnen onder de advertentiën in liet Woens dag avond verschijnende nornmer van dit blad worden geplaatst tegen den vermin derden prijs van 15 Cents per regel, mits aan het bureau bezorgd zijnde des^ voor middags vóór 10 uren. de uitgev: ■pus. Middelburg 30 December. Een heden ontvangen telegran? van Reuters-office meldt, dat te Atsji, bij eene verkenning bij denkratoD, een ernstig gevecht heeft plaat* gehad. Het doel der verkenning was bereikt. Het verlies der Nederlan(j4che expeditionaire troepen was gering, dat der Atsjinóezen zeer belangrijk. Er worden zware batterijen aangelegd. De gezondheidstoestand en de geest der troepen waren uitmuntend. In de heden namiddag gehouden langdurige zitting van den gemeenteraad van Middelburg ziju onder anderen de volgende besluiten genomen: Naar aanleiding van een adres van dea korenmole naar Th. Machielsenhoudende verzoek om eenige hoo rnen op hel Seisbolwerk die hinderlijk zijn voor zqn bedrijf, daar zij den wind belemmeren en een onregel- matigen winddruk veroorzakenzoodanig van hunne kruinen te ontdoen als voor zijn bedrijf nuttig en noodig zal worden geacht, is besloten eeue commissie uit den raad te belasten met een onderzoek naar de gegrond heid der klacht. Deze commissie bestaat uit de heeren Dronkers, Snouck Hurgronje en Jeras. Eene missive van den heer mr. G. A. Fokker, hou dende wederlegging van eenige in de vorige raadszit ting door den burgemeester gemaakte opmerkingen betreflende zijn bekend adresis voor kennisgeving aangenomen. Aan mejuffrouw W. J. Veeneman is op haar verzoek eervol ontslag verleend als hulponderwijzeres op de school D, hoofdonderwijzeres mejuffrouw A. M. B, Achilles, ingaande 1 Maart a. De begrooting van den MiddelburgVlissingschen rijweg is goedgekeurd. Van den minister van binnenlandsche zaken is be richt ontvangen, dat hij geen bezwaar heeft tegen den aanleg en ae bediening van gemeentewege van een pontveer aan den hoek der loskaai; dat van de van rijkswege gemaakte oprillen voor dat doel gebruik kan worden gemaakt, mits zij buiten bezwaar van het rijk onderhouden worden; evenzoc, ouder dezelfde voor waarde, van de reservepont van het rijk. Deze voor waarden zijn .aangenomen en na verkregen concessie zullen burgemeester en wethouders zoo spoedig mogelijk een reglement en tarief voordragen. Voor kennisgeving is aangenomen eene missive van denzelfden minister, houdende bericht dat de commissie belast met het onderzoek naar den toestand der sluizen te Veere rapport heeft uitgebracht en voorstellen ge daan waardoor naar hare meening het aan de sluis voorkomend gebrek kan hersteld worden. Tot uitvoe ring dozer voorzieningen is me£t den aannemer van Wijngaarden bereids eene overeenkomst gesloten. Op voorstel van burgemeester en weihouders, in over leg met de commissie van fabricage, is besloten om de Dokbrug in den tegenwoordigen vorm te doen herstellen en de sluisdeuren van het sas te amoveeren. Na behandeling van het voorstel van burgemeester en wethouders om aan den gemeentebouwmeester wegens verrichte buitengewone werkzaamheden eene gratificatie van ƒ1000 toe te kennen, werd dit in stemming ge bracht. Daar de stemmen staakten is de beslissing tot de volgende zitting aangehouden. Vervolgens is met 11 tegen 5 stemmen aangenomen een voorstel van burgemeester en wethouders tot nadere regeling van de jaarwedden der hulponderwijzers. Dit voorstel strekte om te bepalen dat de jaarwedden zullen bedragenvan den eersten hulponderwijzer op school G /550 (thans 500); van den tweeden hulponderwijzer op die school 475 (thans f 450)van den eersten hulp onderwijzer op school F 550 (thans ƒ500)van den tweeden hulponderwijzer op die school 475 (thans 450); van den eersten hulponderwijzer op school E 475 (thans 450)van den tweeden hulponderwijzer op school C 525 (thans 500), en van den derden hulponderwijzer op die school 475 (thans 450), samen eene verhooging van 225 'sjaars. Na goedkeuring der concept-instructie voor een te be noemen controleur voor de plaatselijke directe belasting op de inkomsten, is besloten de jaarwedde vau dien ambtenaar te bepalen op ƒ1200. Tot die betrekking is thans met 12 van de 14 stemmen benoemd de heer P. J. Huijer. Bij de vervolliug der door periodieke aftreding te ontstane vacaturen zijn al de aftredende titularissen opnieuw benoemd. Tot voorzitter van het bestuur der godshuizen is met 14 stemmen benoemd de heer J. J. I. Sprenger, terwijl 1 stem op mr. J. P. van der Bilt was uitge bracht. De kiesvereeniging Vaderland en Oranje, teOudewa- ter, heeft tot candidaat vobr het lidmaatschap van de tweede kamer gesteld inr. H. C. Verniers van der Loeff, te 's Gravenhage. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is den 24e*oez0r o. a. ingekomen een besluit waarbij afgewezen wordt het beroep van den hoofdonderwijzer van Hengstdijk, van een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, waarbij hij drie weken werd geschorst wegens onbehoorlijke uitlatingen tegenover den inspecteur en den districts schoolopziener. De minister van binnenlandsche zaken maakt in de Staats courant van heden bekenddat aan Aziatische cholera zijn overleden: in de week van 14 tot 20 De cember jl. te Abbenbroek 1 persoon, niet vermeld in de vorige opgave in de Staats-courant van 23 Decem ber jl., en in de week van 21 tot 27 December jl.in Zuid-Holland 6 personen, waarvan 2 te Abbenbroek, 2 te Delft en 2 te Rotterdam; in Zeeland 1 persoon, te Zierikzee; in Utrecht 1 persooo, te Utrecht; in Overijsel 5 personen, allen te Zwolle. Het totaal der in laatstgenoemde week in het rijk aan die ziekte overledenen bedraagt alzoo 13, tegen 19 in de week van 14 tot 20 December, 9 in de week van 7 tot 13 December, 11 in de week van 30 Novem ber tot 6 December, 24 in de week van 23 tot 29 No vember, 28 in de week van 16 tot 22 November, 39 in de week van 9 tot 15 November, 36 in de week van 2 tot 8 November, 34- in de week van 25 October tct 1 November, 26 in de week van 19 tot 24 October, 21 in de week van 12 tot 18 October, en 9 in de week van 5 tot 11 October. Door het Centraal comité voor het kin dergeschenk aan Z. M. den koning is reeds circa 25,000 ontvangen. Binnen korten tijd zal te Rotterdam een maritiem mu seum worden opengesteld. Het initiatief daartoe werd genomen door den raad der koninklijke Nederlandsche Yacht-club, die aan eene commissie uit zijn midden heeft opgedragen aan de belangrijke verzameling scheeps modellen en de maritieme bibliotheek, indertijd groo- tendeels door prins Hendrik geschonken, zoodanige uitbreiding te gevendat de verzameling als een goed gehe«l onder de oogen van het publiek gebracht kon worden. Te dien einde heeft de regclings-eommissie eenigen tijd geleden eene circulaire verspreid, waarin onze maritieme nijverheid en ook particulieren uitgenoodigd werden om scheepsmodellen en andere zaken, op het zeewezen betrekking hebbende, in te zendend Aaïf\ die uitnoodiging is van verschillende zijden voldaan en vele belangrijke inzendingen zijn ingekomenterwijl de gelden, voor de organisatie benoodigd, geheel uit particuliere bijdragen en zonder subsidie van de zijde der Yacht club zijn bijeengebracht. De Staats courant van heden bevat het verslag der commissie voor het afnemen van het examen van can- didaten voor de betrekking van adspirant-landmeter, betreffende het vergelijkend examen voor die betrek king op den 6cn October 1873 en volgende dagen ge houden. Volgens eene mededeéling vau den Haagsehen cor respondent van het Nieuws- en Advertentieblad van Bergen op Zoom is door eenige slachtoffers van de voortvluchtige heeren de Gijselaar, te 's Gravenhage, eenig geld bij elkaar gebracht, om iemand naar Lon den te zenden, en is deze er in geslaagd hen daar te vinden. De oudste zat veel te huis, terwijl de jongste grove verteringen maakte. Vóór echter van de ver kregen inlichtingen gebruik kon worden gemaaktzou den beiden zich weder uit de voeten gemaakt hebben. De voorwaarden van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van de Belgische grenzen bij Hamont langs Weert, Haelen en Roermond naar de Pruisische grenzen in do richting van Gladbacn, zijn opgenomen in de Staats-courant van Zondag en Maandag 28 en 29 dezer. Woensdag en Donderdag jl. heeft het Algemeen Neder- landsch werklieden-verbond te Amsterdam eene verga dering gehouden die door 35 afgevaardigden en vele leden werd bijgewoond. Door den voorzitter, den heer B. H. Heldtwerd in zijne openingsrede een niet zeer gunstig tafereel opgehangen van den toestand waarin het Werklieden-verbond verkeert. Het aantal derafdee- lingen is verminderd en ook in vele afdeelingen is het aantal leden kleiner geworden; te Haarlem o. a. is bet van 300 op 80 verminderd. Uit het rapport van den penningmeester bleek, dat de financieele toestand ia zoover gunstig is, dat de inkomsten de uitgaven dekken. Vervolgens zijn verschillende zaken behandeld. Er is besloten dat het oprichten van een Algemeen begra fenisfonds wenschelijk is, tot welks toetreding het lid maatschap van het Werklieden-verbond geen vereischte zal zijn. Het resultaat der discussie over het tweede punt, dat eene ponds-pondsgewijze bijdrage van deleden beoogde, voor het geval dat patroons vakvereenigingen zonden trachten te vernietigen, was: 1° dat een voor stel tot verhooging van de contributie der leden, met het doel om tot verzetkas te dienen, niet in stemming werd gebracht, omdat daardoor het Werklieden-ver- bond als zoodanig in strijd zou komen met de statuten; 2° dat om dezelfde reden het voorstel buiten aanmer king bleef, de eventueele batige saldo's van het op te richten begrafenisfonds voor het doel te bestemmen 3° dat bij acclamatie de wenschelijkheid werd uilge sproken omdoor ponds pondsgewijze bijdragen der leden het hoofd te bieden aan patroons, die vakvereenigin gen zouden trachten te vernietigen; 4° dat evenwel, niettegenstaande zich tien afdeelingen aaa de stemming onttrokken, met 15 tegen 8 stemmen werd beslist, dat het vooralsnog tot de stellige onmogelijkheid behoort, de leden te bewegen geld voor bet doel beschikbaar te stellen; 5° dat op voorstel van Rotterdam werd bepaald, dat het punt op de eerstvolgende algemeeae vergade ring opnieuw ter sprake zal worden gebracht. Het hoofdbestuur werd gemachtigd te beproeven een eigen orgaan van het Werklieden-verbond in net leven te roepen, of, indien dit onmogelijk bleek te zijn, te trachten met een der bestaande bladen eene overeen komst te treffen, waardoor het tot officieel orgaan van het verbond wordt verheveD. Als een laatste middel om te komen tot overleg met de patroons die zich tot dusver hebben onttrokken aan overleg met de afzonderlijke vakvereenigingen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1