Het Weekblad van Haarlemmermeer deelt het I volgende mede omtrent eene genomen proef met de in België uitgevonden nieuwe brandstof. „Met een der ketels van het stoomtuig in den Oosteiaderpoel is de proef genomen. De verhouding van het mengsel was als volgt2 kilo zwarte grond, 1 kilo steenkoolgruis, plus minus 200 grammen soda, opgelost in zooveel water als voor eene goede vermenging noodig scheen; wellicht echter was, naar toen ons bericht, de massa wel wat te nat gemaakt. Het resultaat was, dat het aldus verkregen mengsel wat lui, maar geheel ver brandde en zeer veel bitte gat; evenwel vermoedelijk te weiuig vlam om stoom te kiijgen. Daar men geen stooai noodig had, werd dit niet beproefd. Wanneer er eens gemalen moet worden, kau en zal men, naar wij vertioowen, de proef op grooter schaal her halen, en dan zal men over do capaciteit ter stoomvorming een afdoend oordcel kunnen vellen. Ook in de kachel leverde de proef eeDO bevredigende uitkomst. Met zekere hoeveelheid van de compositie werd de kachel rood gloeiend gestookt en minstens even lang gehouden, als met dezelfde hoeveelheid enkel steenkoolgruis. Derhalve weer dezelfde hitte gedurende deczelfden tijd verkregen, tot een zoo aanzienlijk min deren prijs als liet verschil io iusschen 100 percent steenkoolgruis en het geringe deel, dat daarvan tot samenstelling van het mengsel gebruikt wordt." Uit Luik en andere Belgische plaatsen meldt men, dat aldaar sedert eenige dagen de naar de rnethode- Raymaeckers beieide nieuwe brandstof (steenkolen, met aarde en soda vermengd), aan de huizen, in den vcfrm van ballen, tegen de helit van den prijs van gewoon steenkolengruis wordt rondgevent, en dat deze waar, ouder de mindere klasse vooral, veel aftrek vindt. Voor de appelstroopfabriekeo hier te lande zijn in de twee laatste maanden 30,000 hectoliter appelen aangevoerd, meest allen uit Frankrijk. Op de timmerwerven vaa Hult wordt thans ge werkt aan den opbouw van het schip Bessemer, welks hangende salon de passagiers moet behoeden tegen de zeeziekte. Het zal 350 voet lang en 40 voet breed zijn tiuschen de raderkasteo, ea 2774 ton inhouden. Het wordt bewogen door twee paar raderen, op 100 meters afstauds geplaatst en ia beweging gebracht door een machine van 4600 paardekracht. De voor- en achter steven van bet schip ztja gehjk, en iedere steven heeft een rcer. De hangende salon zal 70 voet lang en 30 breed zijn. Hij zal staan op twee zware spillen te mid den en op de uiteinden. Dit schip zal meer dan 20 mijlen per uur afleggen. De marmeren standbeelden van Carpeaux, bekend als Venfant a la coquille en la jeune füle a la coquille hebben in veiling opgebracht het eerste 6200, het laatste 6280 francs. In den senaat der Vereecigde staten is door het senaatslid 11- msy een bill iDgediend, om den termijn voor de voltooiing van den St. Paul Pacific spoorweg te verlengen; de bill is in handen gesteld van het comité voor de landerijen. In de Figaro wordt verhaald, dat zekere Dubois, in 1704 te Batavia overleden, zijn vermogen, groot 20 millioen aan de Indische weeskamer zou hebben in vruchtgebruik vermaakt voor den tijd van 100 jaar, waarna het vermogen aan zijne bloedverwanten zou komen. Ia 1804 is het bedrag in handen van het gou vernement gesteld en zijn herhaaldelijk oproepiugen gedaan, die echter onbeantwoord bleven. Vijfjaren ge leden heeft zekere onbemiddelde mevrouw Nicolet, ge boren Dubois, wier eerste man Hupé heette, ontdekt dat zij erfgenaam is van den Nabob, en van een bankier te Lagcy, den heer Janselme, een voorschot van 35,000 francs ontvangen om hare rechten te handhaven. Haar zoon, de heer Hupé, heeft toen in ons land en op Java pogingen gedaanen sedert heeft men geen berichten van hem ontvangen. De heeren Noulin, notaris te St. Denis, en Marcbésie, vroeger rechter in Aix, die voor de weduwe borg waren gebleven, werden door den heer Janselme aangesproken en betaalden. Op bun beurt vervolgen zij nu mevrouw Nicclet en baar zoondie zij van bedrieglijke handelingen beschuldigen. De be klaagde vrouw beweerde echter dat de beide heeren hare bewijsstukken in orde hadden bevonden en haar tot het doen van stappen hadden aangespoord, zeer wel wetende, dat zij bij mislukking het voorschot niet kon teruggeven. De rechtbank te Parijs zal nu uitspraak moeten doen. De bijna volledige Shakspeare-bibliotheek teLon- deu telt thans 4S03 deeleD, waarvan in het vorige jaar 685 verzameld zijn. In het Engelsch zijn er 3188, Duitsch 1131, Ftansch 229, Deensch 69, Nederlandseh 53. Italiaansch 45, Boheemech 37, Zwcedsch 22, Rus sisch 13, Hongaarsch 12, Poolsch 5, in het Nieuw- Grieksch, Grieksch en Spaansch 2, en in het Wallacbisch en Waliech 1. De minister van justitie in Denemarken heeft aan de Landsthiug een wetsontwerp aangeboden waarbij van 1 Januari 1875 aldaar geen pbosphor.ucifers gefa briceerd of in don handel zullen mogen gebracht worden. De minister meent dat deze lucifers te gevaar lijk zijn niet alleen uit het oogpunt van brandgevaar en wat de gezondheid bij do fabricatie betreft, maar ook dat de vergiftige bestanddeelen herhaaldelijk aanleiding geven tot moordaanslagen. In de laatste 15 jaren zijn onder de 32 pogingen tot vergiftigingdie ter kennis van de justitie kwamen bij 18 phosphorlucifers en bij 5 pbofphorpillen gebruikt. Daarbij berekent men dat zes percent van de branden die plaats hadden, door phosphorlucifers veroorzaakt werden. Van 1 Juli 1872 tot 30 Juni 1873 kwamen in de Vereenigde staten niet minder dan 459,803 emigranten san. Duitschland leverde 149,671, Groot-Brifannië 89,499, Ierland 77,344, Carada 31,711, China 20,292, Noorwegen 16,247, Frankrijk 14,798, Zweden 14,303, Griekenland 8715, Oostenrijk 5765, Denemarken 4,931 Nieuw-Schotland 3919, Nederland 3811, Polen, 3338 Zwitserland 3107Rusland 1560Hongarije 1347, België 1176, de Azoren 1161, Australië, 1130, Spanje 541, en andere landen 5437. De laatste der door de krijgsraden van Versailles wegens den Parijschen opstand ter dood veroordeelden, zekere Peyrolles, een gewezen handwerksman, die ge durende het beleg van Parijs door de regeeringstro pen het vuur der bij Point-du-Jour opgeworpen batterijen bestuurde, heeft thans insgelijks gratie van de doodstraf bekomen. Toen de directeur der gevangenis te Versail les Peyrolles zijne begenadiging kwam aankondigen, viel hij van blijdschap in eene flauwte, die langer dan een uur aanhield. Hij zal eerstdaags net- den gewezen kolonel der commune Matkuzewicz (die mede, zooals men weet, gratie erlangd heeft) en een twintigtal andere tot deportatie veroordeeldeu, die zich nog in de gevange nissen van Versailles bevinden, naar iiet depot van St. Martin de Ré overgebracht en in den loop van Ja nuari naar Nieuw-Caledonie vervoerd worden. VBEEOOPINGEN EK AANBESTEDINGEN. Voor bet veranderen en verbouwen van lokalen in en het maken van een administratiegebouw met direc teurswoning bij het burgerlijk en militair huis van verzekering alhier waarvan wij den uitslag reeds in het kort hebben medegedeeld hebben de volgende personen ingeschreven: W. P. van Pagé, te Middelburg, ƒ71,300; P. Sonius, te Middelburg, 69,999; P. Krijger, te Middelburg, C9,740A. Rinders, te Breskens, ƒ69,730; C. L. van Sorge, te Middelburg, f 69,524; J. M. van Ditmars, te Middelburg, f 69,500; L. J. van Pagé, te Middelburg, f 69,0C0; M. K. Jera3 en zonen, te Middelburg, ƒ19,800; W. J. van de Weert, te Goes, /59,CC0; W. de Beste, te Goes, ƒ58,400; W. van Üije J.Jzn., te Middelburg, ƒ57,980; J. F. M. van der Heil, te Middelburg, 56,027; A. Loois, te Vlissingec, 52,800. Aan den laatsten inschrijver is het werk ge gund. De begrooting was 48,500. Het geheel moet ultimo September 1874 voltooid zijD. THS-BMOMS TEHST AI?X=. 26 Dec.'aav. H u.40tr. 27 's inorg.7n.45gr. 'smidd. 1 u. 43gr.'sav.6u. 40gr. ©xiitenlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Terwijl door het invallen van het grootste en meest algemeen gevierde feest in Duitschland een korte rust in den grooten strijd Iusschen staat en kerk is waar te nerren en men alleen aan bet bestaan van dien strijd herinnerd wordt door dringende aanbevelingen van de ultrainontaan8cbe bladen aan het katholieke Duitschland, om bij de aanstaande rijksdagsverkiezingen als étn man aan de stembus op te komen, teneinde te bewijzen dat niet eene kleine partij, maar de Duitsche katbolieken de coafessioncele politiek van von Bismarck en zijne ambtgenooten afkeuren, steken elders de apostelen van het c'ericalisme hunne hoofden op, ais wilden zij opnieuw bewijzen dat de strijd, waarbij de Duitsche bisschoppen in de eerste gelederen staan, een internationale strijd is tot verdediging en waarborging van de rechten der kerk. In Frankrijk hieven bijv. de bisschoppen bijna zonder uitzondering den wapenkreet aan ic hunne man dementen bij gelegenheid van het Kerstfeest, te Londen slingerde de aartsbisschop van Westminster zijne oor logsverklaring den modernen staat voor de voeten. In eene depêche uit Parij3 aan the Times wordt ver zekerd dat de toon van de meeaten dezer kerkelijke brieven hevigen aanstoot aan de regeering gegeven heeft. De maarschalk-president moet zelf verklaard hebben dat, al kon Frankrijk den naam van bescher mer der katholieke wereld blijven drageu, zulke buiten sporige taal niet gedoogd kon wordeo van Fransche ambtenaren, en een strenge circulaire door den minister van eeredienst aan de bisschoppen behoorde gezonden te worden. Dit bericht is vooral daarom van belang, omdat dergelijk FraDsch nieuws in the Times gewoon lijk uit het kabïr.et van de Broglie stamt. Eene waar schuwing aan de bisschoppen zou overigens nier, over bodig geacht kunnen wordendie van Angers en Nioae3 spannen iu heftigheid van taal de kroon. De laatste vooral herhaalt niet alleen in nog krassere bewoordingen de aanvallen van den paus in zijn jongste Encycliek tegen de regecringeu van Pruisen, Zwitserland en Italië, maar richt ook zijn giftigste pijlen tegen do oud-katho lieke beweging, „een handvol priesters met het Kaïns- teekeD op het voorhoc-fd." en beschuldigt de staatsmacht geen ander doel na te jagen dan „roof en plundering der kerk." Geheel in denzelfdeD geest is het stuk van den aarts bisschop Manning van Wes!minster, hetwelk in the Times van Woensdag in zijn geheel gevonden wordt en niet minder dan 4 kolommen van het wereldblad beslaat. Onder den titel van Cesarismeen ultramontanisme worden daarin de meest gewaagde eu onhistorische gevolgtrek kingen als bewijzen de rechtmatige suprematie der kerk aangevoerd, en voor baar recht om zelve de grenzen barer jurisdictie op het gebied van zedelijkheid en geloof en dientengevolge in zoogenaamde gemengde qurestiëu ook de grenzen der burgerlijke jurisdic tie vast te stellen. Men vindt er bovendien nog dit stout beweren in, dat de kerk altijd geweest is en nog is de bron van alle mensehelijke vrijheid, dat de vrijheid toch niets anders is dan gehoorzaamheid aan de berk, daar do onfeilbare kerk de menschen en de natiën niet op het dwaalspoor kan brengen. De heer Manning besluit zijn stuk aldus: „Gesar en de plaats vervanger van Christus zijn twee verschillende perso nen, twee machten, twee ste'sols, waartusschen geen vrede of wapenstilstand kan zijn. Zij hebben sedert achttien eeuwen strijd gevoerd. In Duitschland is opnieuw die strijd ontbrand. Het einde is niot onzeker. Dezelfde die steeds overwon, zal ook nu de zege beha len. Waar zijn de keizers van Rome, Dnitschland en Frankrijk? Maar Petrus zit nog op zijn troon, en Petrus is thans Pius IX." Is het wonder dat the Times weinig ingenomen is met dit stuk en de dwaze en gezochte theoriëo van den hoogen Engelschen geeste lijke een schandaal noemt? Ten aanzien van de zitting der nationale vergade ring van gisteren valt weinig bijzonders mede te deelen. Slechts verdient vermeld te worden dat de algemeece beraadslagingen over het budget gisteren zijn afgeloo- pen, dat de minister de Larcy een wetsontwerp hseft ingediend betreffende de transactie tiuschen den staat en den vertegenwoordiger van de ex-keizerlijke familie gesloten gd dat, op voorstel van den minister Magne, de kamer op haar besluit betreffende het tijdstip der behandeling van het wetsoutw. rp op de benoeming der maires teruggekomen schijnt te zijn, althans de nieuwe belastingen onmiddellijk na de begrooting aan de orde heeft gesteld. Volgens la Patrie is bet tweede wetsontwerp, hetwelk in de banden van de regeering van Mac-Mahon een wapen moet zijn tot bestrijding der sociale wanorde, hetgeen vrij wel overeenkomt met onderdrukking der sociale vrijheden, het ontwerp op de drukpers van de Broglie een waaidige tegenhanger van dat op de be noeming der maire8. La Patrie althans, die men zeker evenmin als de ministers van Mac-Mahon van tegroote liberaliteit zal kunnen beschuldigen, zegt dat, na voor lezing van het ontwerp in den ministerraad, besloten werd om het in hoofdzaak om te werken, omdat ver scheidene bepalingen aan de meerderheid van den raad al te streng voorkwamen. Uit Madrid wordt gemeld dat de batterijen der be legeraars van Carthageua er in geslaagd zijn bres te schieten in het fort San-Julian, hetwelk de haven be strijkt, en de bestorming van dit fort weldra verwacht wordt. De aanstaande inname of overgave van de oproerige stad ia echter reeds zoo vaak aangekondigd, dat het veiliger is om ook op deze verwachting niet te zeker te bouwen. Maar wat voorzeker niet betwijfeld zou kunnon worden is, dat aan den vooravond van de heropening der Cortes en na het geringe succes in de Virginius quaestie, niets voor de regeering van Castelar gunstiger zou wezen dan de val van het bolwerk der intransigenteshetwelk reeds te lang de handen van de regeering lo Madrid verlamde. Een oificieele depêche van generaal Moriones aan de Madridsche regeering meldt, dat hij er in geslaagd is zijn leger uit de treurige positie te verlossen, waarin het door de gecombineerde operatiën der Carlistea bij San-Sebastian gebracht was. De ontscheping van zijne troepen heeft Donderdag te Santona bij Santandar zonder eenig verlies en in de beste orde plaats gehad. Varia uit het buitenland. Frankrijk. Le Temps maakt met verontwaardi ging melding van een tegeeringsbesluit, waarbij de heer Charles Blanc wordt ontheven van zijne betrekking

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2