lïDDELBÜRGSCHE C O IJ R A J\ T. F 307. Zaterdag 1873. E7 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2'* Faasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. üe prijs pes 3/in., franco is fïïcSO, Middelburg 26 December. ^De gemeenteraad van Middelburg zal op a. Dinsdag, des namiddags te een nar, een openbare zitting hou den ter behandeling der volgende zaken: missive ge deputeerde staten goedkeuring raadsbesluitenidem bedenkingen gemcentebegrooting 1874 en voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging; adres F. Ma- chiélse, met bezwaren tegen de bij zijn molen op het Seisbolwerk Btaande boomen; missive vaa m'. G. A. Fokker tengevolge op zijn laatstelijk aan den raad inge diend adres, politie-verordening: rapporten commissie van fabricage, voorstel burgemeester en wethouders, gratificatie gemeente-bouwmeester; voorstelleu burge meester en wethouders: a verhooging der jaarwedden van enkele hulponderwijzers, b vernieuwing van de Dokbrug, c concept instructie controleur der plaatse lijke belastingen; missives peiiodieko aftrediag bij de ver schillende gemeente-administratiën. Aan de oproeping van het bestuur der vereen iging Uit het volkvoor bet volk alhier, tot bij woning eener bijeenkomst in het concertgebouw, ter bespreking of, en zoo ja op welke wijze het 25jarig feest van 's konings regeering te Middelburg zal worden herdacht, werdjl. Woensdag avond door vele ingezetenen gevolg gegeven. De voorzitter van genoemd bestuur, de heer mr. G. N. de Stoppelaar, ontvouwde de aanleiding tot deze bijeen komst; hij herinnerde aan hetgeen in den gemeenteraad ten aanzien van het feest van 12 Mei onlangs gesproken is, en daar sedert bijna eone maand verloopen is zonder dat uit de burgerij eene .stem is opgegaan oin in dezen het initiatief te nemenheeft het bestuur van Uit het volkvoor het volk (op welke Vereeniging ia den gemeenteraad ook het oog gevestigd werd) gemeend niet langer te mogen wachten, overtuigd van veler ge zindheid tot eene gepaste herdenking niet alleen van de 25jarigo regeering des konings, maar ook van het genot van vrede en voorspoed in dat tijdvak door ons va derland genoten, terwijl 's koniDgs bekende belangstel ling in Middelburg en Zeeland die gezindheid zeker nog meer prikkelen zal. De eerste vraag, die do voorzitter vervolgens ter be slissing voorstelde, was: zullen wij feest vieren op 12 Mei a.? Met acclamatie werd hierop dadelijk bevestigend beantwoord. Toen de wijze ter sprake kwam waarop de feestvie ring zal voorbereid worden, stelde een der aanwezigen voor, die voorbereiding op te dragen aan het bestuur dat deze bijeenkomst belegd heeft, zoo noodig aangevuld met leden uit de burgerij. Na eenige gedachtenwisse- ling is in dien geeBt besloten, met macht ging aan ge noemd bestuur, uit twaalf leden bestaande, om een gelijk getal leden uit de burgerij te benoemen, teneinde geza menlijk als feestcommissie op te treden. Het voorstel van den voorzitter, om deu burgemeester jonkheer mr. J. W. M. Schorer tot eerevoorzitter der commissie te benoemen, werd met toejuiching aangenomen. De burgemeester, ter vergadering tegenwoordig, ver klaarde zich dadelijk bereid die opdracht te aanvaar den en verzekerde dat het ongetwijfeld het geheele gemeentebestuur aangenaam zal zijn dat het besluit tot feestviering thans genomen is. Tevens gaf hij zijn vertrouwen op de medewerking der ingezetenen te kennen, onder opmerking dat bij een waar volksfeest geen enkele klasse van ingezetenen ontbreken mag. De belangstelling en zucht tot medewerking kunnen zicb, naar hij zeide, op velerlei wijze openbaren, niet alleen door het brengen v&u geldelijke offers, maar ook door het beschikbaar stellen van talenten, tijd en krachten. De vraag naar plannen voor de feestviering bleef onbeantwoord, daar eerst de commissie geconstitueerd en het geldelijk bedrag waarover zij zal kunnen be schikken bekend behoort te zijn. Alleen werden enkele losse denkbeelden aangegeven, die de commissie in overweging zou kunnen nemen, zooalshet houden van een gecostumeerden optocht; een gondelvaart; een muziekuitvoc-riDg op het water met illuminatie van het plantsoenvolksvermakelijkheden op verschillende plaat een dor stad, e»z. De voorzitrer der vergadering onder stel do ook de mogelijkheid dat sommigen wellicht een deel der te ontvangen gelden tot een blijvend aan denken aan den feestdag zouden willen bestemmen, bijvoorbeeld een beter lokaal voor de oudheidskamer, waardoor de belangstelling in en de kennisnemiug van do oudheden, charters enz. vermoedelijk bevorderd zonden worden. Zoodra do commissie geconstitueerd zal zijn, zal tot do ingezetenen eene uitnoodiging wor den gericht om de taak der commissie door mededee- ling van plannen, zoo men die hebben mocht, te ver gemakkelijken. Uit 'sGravenhage wordt o. het volgende aan do Ainkemsche courant geschreven „Met verwondering heeft men hier gezien, dat te Am sterdam de heer mr. Lévy de veelsprekende koryfée van Eurgerplicht, met andere burgerplichten zich a la Iele du mouvement hebben geplaatst, om hei voorstel tot wijziging der jachtwet te bestrijden. - Wij dachten, dat zulk een voorstel juist in deu geest vau het voorheen bloeiende Burgerplicht was, te meer, omdat de bestrij ding plaafs heeft onder de leus van bescherming van de grondeigenaren, die volgens vroegere debatten juist reeds te veol beschermd worden. Hoe meu kan be- weien, dat de grondeigenaren door de wyzigiug der jachtwet benadeeld zouden wordeD, is mij niet duidelijk. Allo maat schappij eu vau landbouw klagen ovor de jacht wet, en bewereD, dat de grondeigenaren weerloos zijn tegenover het nadeel dat het wild aan deu landbouw veroorzaakten het wetsvoorstel strekt juist om den landbouwers het recht te geven zich te kunnen verweren. Het wild voedt zich ten koste van den landbouwer. Wil de landbouwer op zijn land niets houden dan wild, het staat hem vrij volgens het wets ontwerp. De beweging tegen het wetsontwerp komt mij voor uit te gaan van jachtliefhebbers, die in het wegdoen door dooding vau hazen, patrijzen enz. nog iets ridderlijks zien. Ik heb de lijst van de hoogstaan geslagenen waaronder de groote grondbezitters zijn, eens nagezien, maar er den heer Lévy niet bij gevonden, hoewel in de couranteu groote advertentiën staan met oproepingen aan de grondeigenaren. Het deed ons ge noegen, dat do heer Vening Meines op genoemde ver gadering blijk gaf van ware vrijzinnigheid, al stond hij er ook als Saul onder de profeten. De afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandsche Maatschappij vau landbouw heeft in eene jl. Dinsdag avond gehouden algemeene vergadering breedvoerig ge sproken over het wetsontwerp tot intrekking der bijzon dere bescherming van de jacht en het jachtbedrijf, en met 34 tegen 21 stemmen besloten (10 leden hielden zich buiten stemming), aan het hoofdbestuur der Maat schappij mede te deelen, dat deze afdeeling zich met de voorgestelde wet niet kan vereenigen. In de Woensdag gehouden zittiDg van dea gemeen teraad van Amsterdam is o. a. op voorstel vau mr. A. S. van Nierop met 26 tegen 2 stemmen besloten: 1° om den heer V. Driessens te ontheffen van de betaling der schadevergoeding en proceskosten waartoe bij bij vonnis der arrondissements rechtbank aldaar is veroordeeld, mits hij berust in dat vonnis, waarbij het pachtcontract betreffende deu stadsschouwburg tusschen de stad en hem is ontbonden; eu 2° voor dat geval dien schouw burg voor den tijd van 2 jaren en 8 maanden, en dus tot 1 September 1876, te verpachten aan de heeren Albregt en van Ollefeu uit Rotterdam, en wel voor eene som van 10,000 per jaar. Van Januari tot Sep tember 1876 zal de pachtsom echter niet meer dan ƒ4500 zijn. De heer van Nierop verzekerde den raad dat de heer Driessens in gemeld vonnis zal beruBteu. Voorts is op voorstel van burgemeester en wethou ders besloten, zich ter zake van de artsexamens voor Amsterdamsche studenten te wenden tot de tweede kamer. De minister van binnenlandsche zaken had namelijk bericht, dat hij geen termen vond zich te vereeuigen met bet denkbeeld eener speciale Amster damsche commissie voor dat examenomdat alsdan het jus examinandi aan de Amsterdamsche hoogleeraren van zelf zou zijn verleend. De Staats-courant van Donderdag 25 December bevat het koninklijk besluit van den 13eQ dezer tot wijziging van het reglement van policie voor de scheep- en vlot- vaart op den Rijn en eenige andere rivieren, vastgesteld by het koninklijk besluit van 24 Juni 1869 (Staats blad n° 106). Bij het muntcollege te Utrecht zijn verschillende exemplaren van valsche 50centsstukken nit Noord- Holland ontvangen, waaruit wordt afgeleid, dat in die provincie eene tot dusverre nog niet ontdekte fabriek van vaische munt bestaat. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eeiïeteekenen. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde broezen medaille en eeD loffelijk getuigschrift aan J. P. Osswald, Europeesch faselier van het leger iu Nederlandsch-Indiëals blijk van 'a konings goedkeuring eu tevredenheid wegens de redding vau twee drenkelingen ter reede van Toboali (Banka) in Januari 1870; aan J. H. B. Nep, tweeden ziekenoppasser op Zr. Me. stoomschip Admiraal vaa Kinsbergeuals blijk vau goedkeuriug en tevredenheid wegens de reddicg van een der manschappen van dat schip uit de Bandjermasin-rivier op 1 Maart 1873, en aan C. Haitland, te Amsterdam, als blijk van goedkeu ring en tevredenheid wegens de redding van eeu dren keling nit het Oosterdok aldaar op 9 November 1873. geneeskundig staatstoezicht. Benoemd tot leden van den geneeskundigen raad voor Zeeland dr. J. C. de Man, te Middelburg, en J. de Visser, heel-en vroed- meester te Staveoisse, en tot plaatsvervangende leden dr. J. Hazenberg, te Vlissingen, eu dT. H. Goemansj'., te Zierikzee. ONDERWIJS. Benoemd tot 2en praeceptortevens leeraar in de He- breeuwache taal, aan het stedelijk gymnasium te Amster dam dr. J. Roos. Door voortdurend gebrek aan hulppersoneelheeft de onderwijzer Meijeringh te Hijkersmilde den koning verzocht, om, overeenkomstig art. 7, letter C, der wet op 't lager onderwijs, aan zijne dochter, die zich daartoe zonder er een beroep vau te maken eu zonder geldelijke belooning bereid heeft verklaard, vergunning te ver- leenen tot het geven van lager onderwijs, teneinde zy hem in zijne school behulpzaam kunne zijn. Deze ver gunning is door Z. M. bij besluit van den len dezer ver leend. KERKNIEUWS. De namiddaggodsdienstoefening van den len Kerstdag in de Nieuwekerk te Zierikzee werd opgeluisterd door koraalgezang van een zangkoor van 160 personen en door beurtzangen der gemeente. De heer Hugenholtz trad als voorganger op. Het zangkoor werd gedirigeerd door den stedelijken muziekdirecteur, den heer KwaBt. KOLONIËN. Voor den dienst van het stoomwezen in Nederlandsch- Indië is, blijkens de Staats courant van 25 dezer, een ingenieur tweede klasse noodig. Deskundigen die daar voor in aanmerking willen komen kunnen zich tot 31 Januari tot het deelnemen aan een vergelijkend examenbij gezegeld verzoekschrift tot het departement van koloniën wenden. Aan de betrekking is verbonden een traktement van 6000 'sjaars. Bij bevordering tot ingenieur eerste klasse wordt toegekend ƒ9000 'sjaars, en tot hoofdingenieur 12,000 'sjaars als minimum, tot 14,000 als maximum. De vereisehten voor het examen zijn in de Staats courant nader omschreven. Bij gelijke geschiktheid wordt de voorkeur aan ongehuwde» gs-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1