venste gedeelte is de vermenging der specie hoogst ge brekkig. De aannemer zal nu het werk voor de derde maal beproeven. De Engelsche firma Cook, bekend door de door haar op touw gezette gezelschapsreizen, heeft thans een wilde-zwijneDjacht in het Eifelgebergte georganiseerd, waaraan hoogstens door twintig jagers kan worden deelgenomen. Het gezelschap zou Zaterdag Engeland verlaten, om 30 dezer weer te Londen terug te zijn. De kosten, behalve den wijn enz., zijn bepaald op 20 pond sterling per persoon. Te Edinburg is eene vereeuiging opgericht tot bescherming van het publiek tegenover de spoorweg maatschappijen. Zij heeft een manifest uitgevaardigd, hetwelk begint met de vermakelijke modedeeling „dat in de twee iaatste jaren meer Engelsche onderdanen het leven hebben verloren door spoorwegongelukken, dan er Engelsche soldaten vielen in den geheelen Krim-oorlog". De cijfers door de spoorwegdirectiën zeiven opgegeven zijn gebleken leugenachtig te zijn. De beer Bass, een zeer actief lid van het parlement, heeft de moeite ge nomen om bij enkole spoorwogen na te gaan, of het door de directie officieel opgegeven aantal der lieden, die door ongelukken het leven verloren of verminkt werdeD, juist was. Hij gebruikte tal van gesalarieerde personen, die als spionnen do direction moesten contro leeren en in elk geval ontdekte hijdat de opgaven valsch waren. Zoo meldde een der fatsoenlijkste spoor wegdirectiën, de Lancashire and Yorkshire Company, dat van hun beambten in het vorige jaar 39 gedood en 73 gewond werden. De heer Bass ontdekte, dat 54 geëmployeerden gedood en 1367 gewond werden! Het ministerie van koophandel zal nu werk krijgen. Er bestaat nl. een zeer nuttige wet, welke bepaalt, dat de spoorwegmaatschappij, die van een ongeluk geen mel ding of onvoldoende melding maakt, 20 pond sterling boete moet betalon. Zoo deze boete geïod wordt, zal volgens berekening van de Pall Mall Gazette de minister van financiën een onverwachte bate van zes millioen gulden ontvangeD. Te Marseille is dezer dagen per mailboot aange komen dr. Lé-Oo, een Chineesch geleerde, die op uit- noodiging der Fransche regeering zijn vaderland verlaten heeft, om te Parijs in de school van Oostersche talen een cursus te openen ten bate van hen, die zich op het Chineesch willen toeleggen. Prins Soutzo, die voor eenigen tijd den heer Gbika in een tweegevecht heeft gedood, heeft aanzegging ge kregen, dat hij zich thans niet van Parijs mag verwij deren, aangezien de instructie in zijne zaak is afgeloo pen, en bij in de eerste dagen der maand Januari voor het hof van a sises zal geroepen wordeD. Bij de invoering van briefkaarten in Italië heeft het gouvernement tevens bij afzonderlijke ordonnantie bepaald, dat elk ambtenaar der posterijen, die den inhoud van een postkaart zal openbaren, gelijkgesteld wordt met hem die het brievengeheim schendt, en dien tengevolge correctioneel zal worden gestraft. ÏK23B MQWF, TBR STA 2W>. 23 Dec. 's av. 11 u. 48 r. 24 'smorg.7u.49gr.'smidd. lu.48gr.'eav.6u.44gr. STATEN-GENERAAL. eerste kamer. Zitting van Woensdag 24 3Deceir»ber. (Per telegraaf De hoofdstukken I (huis des konings) en VIIA (wer kelijke schuld) der staatsbegrootiug voor 1874, bsnevens de wet op de middelen werden aaagenomeD. De minister van financiën heeft medegedeeld, dat het tekort over 1873 is gereduceerd tot een half millioen gulden. Hij gaf zijoe adhacsie te kennen met het door den heer van Eijsinga 'aangegeven denkbeeld tot heffing van eene belasting op de landgoederen in de doode hand. Op voorstel van den heer Cremers is besloten met de discussiën over de begrooting voor 1874 aan te van gen op don 12en Januari a. öuilt'nicmö. ALGEMEEN OVERZICHT. De quaestie betreffende het contract met de ex kei zerin van Frankrijk, gesloten tot vereffening van de civiele lijst, is gisteren andermaal in de nationale ver gadering ter sprake gebracht. Een te Parijs en te Versailles in omloop zijnd gemcht dat de ministers die het contract onderteekenden bijzonder veel baast scho nen te maken met de uitvoering daarvan en dat de goederen, die overeenkomstig de daarin gemaakte bepa lingen, aan de erven van Napoleon zouden worden afge geven, reeds ter verzending gereed stonden, heeft waarschijnlijk aanleiding gegeven tot eene gisteren in de kamer aangekondigde interpellatie. Zij isgeteekend door de heeren Fourcand, Magnin, Lcpère, Léon Say, Flotard, Wilson, Bardoux, Langlois cn Rousseau, leden van de linkerzijde en der commissie voor het budget De onderteekenaars vragen de regeering te mogen inter- pelleeren over de met de ex-keizerin gesloten overeen- f komst, die op 1 Januari a. moet zijn ten uitvoer gelegd. De minister van koophandel, de heer Deseilligny, heeft de kamer verzocht om met het bepalen van een dag voor de interpellatie te willen wachten tot heden, aan welk verzoek werd voldaan. Intusschen heeft die minister gisteren omtrent dit punt inlichtingen gegeven in de bijeenkomst der commissie voor het budget, alwaar hij het persoonlijk eigendomsrecht van Napo leon III verdedigde ten opzichte van de voorwerpen, die volgens de overeenkomst aan de ex keizerin zullen worden afgegeven. Hij verklaarde, dat de regeering de commissie voor het budget niet onbekend wilde laten met de gesloten overeenkomst, maar dat hij meende volkomen bevoegd te zijn om een contract te sluiten „waardoor de smartelyke positie der ex-keizerin zou worden verzacht." De verdediging van den heer Deseilligny schijnt niet bijzonder gelukkig te zijn ge weest, en de vrees is niet ongegrond, dat alvorens de kamer een uitspraak zal hebben kunnen doen over het contract, reeds een groot gedeelte van de daarin ver melde voorwerpen hun weg naar Chislehurst zullen hebben gevonden. Een aangenamen indruk maakte eene mededeeling van den minister van financiën, den heer Magce, die de zitting weder bijwoonde, bij de algemeene beraad slagingen over zijne begrootiug, dat het nl. in strijd met de in omloop zijnde geruchtennaar zijne meening, niet noodig zal zijn om opnieuw een beroep te doen op het krediet tot dekking der uitgaven. Hij prees de handelwijze der vorige regeering ten opzichte van de rekening der liquidatie betreffende de aan Duitschland overgegane landstreken. Die rekening was een waar buitengewoon budget waarvan de midde len een som van bijna 600 millioen francs bereiken, die zullen worden aangewend tot reconstructie van het materieel van leger en vloot. Door den heer de Soubeyran werd de munt quaestie ter sprake gebracht. Hij vroeg welke instructiën zou den worden gegeven aan de gedelegeerden van Frank rijk bij de commissie, die bijeen zal komen oin de con ventie van 1865 te herzien. De minister van financiën gaf den heer de Soubeyran ten antwoord, dat bij zelf als gedelegeerde zal worden benoemd. Het zilvergeld zal niet worden gedémonétiseerd en de conferentie zal onderzoeken welke middelen zullen kunnen worden aangewend om de dépréciatie van het zilver te voor komen. Yan het oorlogslooneel in Spanje zijn ongunstige tijdingen omtrent de republikeinsehe troepen ontvangen. De generaals Moriones en Lorna, die Tolosa voor drie maanden hebben geapproviandeerd wilden op de haven plaatsen Zarauz en Guetaria aantrekkendoch ontmoet ten op hun marsch daarheen de geheelo macht der Car- listen onder bevel van don Carlos en generaal Elio. Moriones durfde den slag, hem door de Carlisten aange boden, te midden van het vijandige land niet aannemen en beeft zijn troepen tusschen Zarauz en Guetaria geconcentreerd, alwaar zij aan de landzijde geheel inge sloten zitten, daar Elio alle wegen naar het binnenland bezet houdt en sterke poaitiën heeft ingenomen. De troepen van Moriones worden op stoombooten geëmbar keerd, en zullen, naar men ondersteltnaar Navarre terugkeereD. De regeering is er in geslaagd om eon leoning van 200 millioen realen te sluiten, tegen een jaarlijksehe rento van 12 percent en gewaarborgd door de opbrengst van den verkoop van gezegeld papier voor handels overeenkomsten. Een telegram uit New-York van gisteren meldt, dat tegen de overgeblevene manschappen der equipage van de Virginius, overeenkomstig een bevel van den attorney gécéral, terstond bij hunne aankomst te New- York een rechterlijke vervolging zal worden ingesteld, en dat Spanje ontheven is van de verplichting om de Amerikaansche vlag te ealueeren. De vrees in ons overzicht van gisteren naar aanlei ding van een bericht in the New-York Times uitge drukt, dat Spanje tengevolge van de Yirginius-quaestie nog met Engeland in moeilijkheden zou kunnen worden gewikkeld, schijnt ongegrond te zijn geweest, althans de Londenscbe Times en the Daily Telegraph spreken het gisteren ait the New York Times medegedeelde bericht tegen, dat de Engelsche consul te Havana bevel zou hebben ontvangen om het geheele Engelsche eska der in de wateren van Cuba te vereenigen, omdat de regeering de bestraffing van den gouverneur van San tiago eischt. Spanje zal dus waarschijnlijk van deze quaestie verder volstrekt geen last meer hebben. Kerkelijke politiek in Engeland. In ons nomraer van eergisteren maakten wij melding van eene meeting die den 27cn Januari a. in St. James Hall te Londen onder voorzitterschap van lord Russell zal gehouden worden, teneinde sympathie te betuigen met de houding der Duitsche regeering in haar strijd tegen het ultramontanismeen wezen er op hoe weinig een blad als the Daily News met dat plan is ingenomen. Het blijkt thans, dat ook andere stemmen tegen de strekking van deze meeting zijn opgegaan. The Times heeft eene briefwisseling tusschen sir George Bowyer en lord Russell openbaar gemaaktdie zeer juist de gronden weergeeft, welke tegen een dergelijke manifes tatie van zuiver liberaal standpunt kunnen worden aangevoerd, en tevens aantoont hoe lord Russell het zijne verdedigt. Sir George Bowyer schreef den lcn December jl.aan lord RussellMet leedwezen heb ik heden in the Times gelezen, dat gij het voorzitterschap hebt aanvaard van eene meetingdie ten doel heeft om de instem ming van het Engelsche publiek met de maatregelen en handelingen van de Duitsche regeering tegen de katholieke kerk uit te spreken. Eene bijeenkomst van dien aard kan in ons land geen ander gevolg hebben als de haat tusschen katho lieken en protestanten te verlevendigen, vooral in Ier land. Men zal er woorden spreken die ieder vredelievend, welwillend en vrijheidlievend man zal moeten betreuren, omdat zij slechts ten doel zullen hebben om onze katholieke medeburgers te krenken. Wij hebben niets te maken met de vervolgingen door Duitschland tegen de katholieke kerk ingesteld bij wet telijke maatregelen, waarmede ons land niet gediend zou willen zi,n, die in Engeland door alle partijen zouden worden veroordeeld en die over het algemeen met verachting zouden worden bejegend en ten spot zouden strekken. Wij zijn verplicht ons strikt te onthouden van alles wat slechts den geringsten schijn van vervolging heeft. Wij moeten er trotsch op wezen, dat wij het eenige volk zijn, hetwelk de godsdienstvrijheid goed begrijpt (de schrijver heeft zeker niet aan Amerika, België en Nederland gedachtdie op dit punt Engeland nog wel wat vooruit zijn) en wij moeten het luide uitspreken, dat het niet verstandig is van eene regeering om tegen eenig kerkelijk lichaam een strijd te ondernemen, die ten slotte tot niets anders kan leiden dan tot de onder drukking van een geloofsleer en tot een vijandige hou ding tnsscheu den staat en een deel van zjne burgers. Prins Bismarck 2oekt uwe sympathie Diet en bij zal zich harteljk amuseeren met ds toejuichingen der En gelsche liberalen. Hij beschikt over de kracht vaneen militair en despotiek gouvernement onder het uiterlijk van een constitutioneele monarchie. Goddank, dat onze beginselen veel met de zijne verschillen. Zijn politiek b?oogt, zoowel de Luthersche als de katholieke kerk in een toestand van vernederende onderworpenheid aan den staat te brengen. Dit zal hem stellig niet geluk ken want nooit heeft geweld de idéé kunnen over winnen. Laat ons verhoedendat de Engelsche natie zich op een verkeerden weg zou begeven en zich zou mengen in een strijd zonder eenigen roem; een strijd uitgaande van beginselen die lijnrecht staan tegenover die welke onze godsdienstvrijheid ons aangeeft, welke ons vrj- waart voor secten-haat en tweedracht van den meest gevaarlyken aard. Vergun mij daarom u te zeggen, dat eene beweging tegen den katholieken godsdienst door Engeland en Duitschland te zamen eeu groote onrechtvaardigheid zou wezen jegens de katholieke onderdanen van hare majesteit en een gevaarlijken slag zou kunnen toebrengen aan den vrede en den voorspoed van Engeland. Lord Russell beeft hierop bet volgende geantwoord: Het doet mij leed met u in gevoelen te moeten ver schillen ten opzichte van het door mij genomen besluit om het voorzitterschap te aanvaarden van eene meeling die ven doel heeft de sympathie van het Engelsche publiek uit te spreken met de woorden van den keizer van Duitschland in zijn brief aan don paus. Volgens mijne meening hebben wij thans den tijd bereikt door sir Robert Peel voorzieD, waarin de Roomseh- katholieke berk er zich niet meer mede zou vergenoe gen met andere godsdiensten te worden gelijk gesteld en waarin zij met geen toestand meer vrede zou heb ben als zij niet de heerschappij zou voeren. Tegen die overheersching welke zij durft uitstrekken tot alle personen die gedoopt zijn en waarin zij zelfs de koningin en den prins van Wales, onze bisschoppen en onze geestelijken durft opnemeD, weiger ik mij te onderwerpen. Te Rome verklaart men Ierland onaf hankelijk. Ik loochen de suprematie van den paus over dit deel van het Britsche rijk. ^onïrdsbrricljtm. GRAANMARKTEN E2-T55. Middelburg, 24 December. Do aanvoer uit Wal cheren en 't overig gedeelte der provincie was zeer klein, waardoor zeer weinig gedaan kon worden. Puike nieuwe Walchersche tarwe werd voor comsumptie stijf prijshou dend van f 13,25tot 13.50 gekocht; nieuwe Zeeuwsche tarwe nominaal onveranderd f 12.80rogge voor ver bruik prijshoudend en a f 11.25 gesleten; wintergerst nominaal f 8.40Walchersche zomergerst prijshoudend, gaarne f 7.75 betaaldZeeuwsche zomergerst bracht

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3