rechterzijde hare vroegere bondgenooten langzamerhand in den steek laat. Zij verklapt in hare organen als een echt enfant terrible de kleine oneenigheden die in den boezem van het kabinet heerschen; de hertog de Broglie en zijn aanhang wenschen de strenge doorvoe ring van het zevenjarig bestuur van Mac-Mahon, terwijl de hertog de Decazes en eenige andere leden de vesti ging der definitieve republiek verlangen. Bij monde van enkelen harer invloedrijkste leden, als Lucien Brunde la Rcehette en anderen, erkent zij dat, hoewel zij in het legitieme koningschap de eenige uit komst voor Frankrijk ziet, hare wenschen onbevredigd zullen moeten blijven, maar verzekert teveDS dat zij een einde wenscht te zien aan de onzekerheid van den provisioneelen toestand. Wat wil het rechter-centrum vraagt bijv. de heer de la Rocbette. Wil het als de heer Thiers de republiek vestigen zonder haar te proclameerenWil het de monarchie zonder koning? Wij weten het niet, maar binnen een betrekkelijk korten termijn zal het zijne politiek toch moeten definieeren. Alles wat wij daarvan zien, is dat het de wetten en het régime van het keizerrijk neemt zonder den keizer. Hieraan valt niet meer te twijfelen of de regeering en de kamer zullen vóór de behaudeling der constitutio neel© wetten tu3schen de monarchie en de republiek moeten kiezen. Blijkt de kamer tot die keuze onmach tig dan zal zij door de wereld bespot aan eigen zwakte sterven. Zoo spreken de bondgenoofcen van de Broglie, die hem den 24cn Mei aan het roer brachten! Er behoeft blijkbaar niet veel meer te gebeuren of hij verliest dien stenn voor zijne politiek. Oneenigbeid in den boezem der regeering, verschil van richting en streven in de gecoaliseerde regeeriugspartijde republikeinsche partij behoeft inderdaad nog niet te wanhopen; want zoodra het kaartenhuis van den hertog de Broglie instort, is de toekomst der republiek verzekerd. Mis schien zal dan nog blijken dat de de Broglie'sBatbie's, d'Andiffret-Pasquier's en Depeyre's door hunne politique de combat het republikeinsche beginsel meer bevorderd dan benadeeld hebben. Varia uit het buitenland. Engeland. Den 27en Januari a. zal in St.-James Hall te Londen, onder voorzitterschap van graaf Rus sell, eene meeling gehouden worden met het doel om sympathie te betuigen met de Duitsche regeering in haren strijd tegen het ultramontanisme. De volgende resoluties zullen in behandeling worden gebracht: 1° dat deze meeting aan zijne majesteit den keizer van Duitschland hare diepe bewondering wenscht uit te spreken voor zijn brief aan den paus, gedagteekend 3 September 1873; 2° dat deze meeting zonder eenig voorbehoud erkent dat het de plicht en het recht der natiën is om voor burgerlijke en godsdienstige vrijheid te wakenen daarom symphatiseert met het Duitsche volk in zijn besluit om de leerstellingen der ultramontaansche fractie ia de Roomsche kerk te bestrijden; 3° dat den voorzitter, in naam der meetingverzocht wordt deze resoluties ter kennis van zijne majesteit den keizer en van het Duitsche volk te brengen. The Daily News is weinig met dit plan ingenomen en verklaart niet recht te begrijpen wat men met de sympathiebetuigingen beoogt. Het blad ban niet ge- looven dat graaf Russell geheel kan instemmen met den inhoud van den keizerlijken brief en met de wetten van minister Falb. Het plaatsen der kerk onder het wereld lijk gezag, zooals in Pruisen gebeurt, kan graaf Rus sell's sympathie niet geheel hebben. En dezelfde zaak kan men toch niet tegelijk critiseeren en daarvoor tevens volle sympathie gevoelen! Baron Reuter heeft in de Eagelscbe dagbladen een brief van den Perzischen gezant aan hetEngelsehe hof, Mirza Malcom Khan, openbaar gemaakt, teneinde alle geruchten omtrent zijne zoogenaamde Perzische con cessie in omloop zijnde tegen te spreken. In verschillende bladen werd namelijk beweerddat baron Reuter met de zaak verlegen was en de overeenkomst wegens niet- vervulling der conditiën dreigde ontbonden te worden. Van Cape Coast Castle zijn berichten van den 22en November gekomen, waarin wordt medegedeeld dat vele kleine schermutselingen hebben plaats gehad, maar sedert eenigen tijd geen geregelde aanval gedaan was. Van Wbydash, eene stad aan de kust van het rijk Dahomy, was gemeld dat de koning van dit rijk toe bereidselen maakte om zich bij Ashanti aan te sluiten. De gezondheidstoestand is over het geheel slecht. Het oorlogschip Simoom was met ruim honderd invalieden naar St. Helena vertrokken. Frankrijk. De Italiaansche gezant, ridder Nigra, is eergisteren avond te Parijs teruggekeerd. De span ning die eenigen tijd tusschen Italië en Frankrijk be stond, is thans weder, althans oppervlakkig geweken. Verscheidene dagbladen spreken van het voornemen der regeeriDg om den prefecten bevel te geven de colpor tage te beletten van verzoekschriften, waarbij het onmid dellijke herstel van het koningschap gevraagd wordt. Volgens le Moniteur universel zal de ex-maarschalk Bazaine morgeD, 23 December, van Trianon naar Antibes worden overgevoerd. Bazaine zal te Versailles in een speeialen waggon plaats nemen, vergezeld van zijne be wakers en twee gendarmerie-officieren, langs den Chemin de fer de ceinture naar het station van de Méditerranée gevoerd worden, waar zijn wagen aan deD nachttrein van 's avonds 7 uren zal worden gehaakt. Woensdag te 3 uren in den namiddag zal hij dan te Antibes aan komen, van waar hij onmiddellijk op bet adviesjachtle Daim nog vóór den nacht naar het eiland St. Marguérite zal worden overgebracht. Naar aanleiding van het contract door de regee- ring, den liquidateur der keizerlijke civiele lijst en den gemachtigde der keizerin, den heer Rouher, aangegaan, becijfert le Figaro het inkomen van de weduwe van Napoleon III. In hoeverre de cijfers vertrouwen ver dienen, is zeer moeilijk te bepalen; le Figaro zegt dat de ex-keizerin, die tegenwoordig ruim 200,000 francs rente heeft, door ^t&geen baar volgens deze overeen komst teruggegeven wordt, haar vermogen ongeveer zal zien verdubbelen. Duitschland. Hoewel de toestand des keizers niet zorgwekkend is, blijft hij echter aan zware ver- kondheid en bronchytis lijden, welke, zooals deReiehs- Anzeiger schrijft, bijzondere voorzichtigheid voor schrijven. Het geding tegen bisschop Ledochowski is thans bij het gerechtshof voor kerkelijke aangelegenheden aan hangig gemaakt. De aanklacht bevat de volgende pun ten van hesehuldigingweigering om de kerkelijke seminariën aan de wettelijke revisie door staatsambte naren te onderwerpen; onwettige aanstelling van gees telijken, niettegenstaande waarschuwing en straf; ver dere ongehoorzaamheid aan de Mei-wetten, waardoor het familieleven, het huwelijks- en erfrecht gevaar loopen verstoord en geschonden te worden, en het onrust stoken en opruien der bevolking tegen de regeering en de wetten van den staat. Volgens de wet kan het vonnis niet anders dan vrijspraak of ontzetting uit het ambt zijn. Ter voorkoming van bovenmatige schade, tenge volge van den landsrouw aan ondernemers van publieke vermakelijkheden berokkend, heeft de koning van Pruisen bepaald dat bet verbod betreffende muziekuit voeringen, openbare vertooningen enz. reeds gisteren werd opgebeveD. Deze maatregel verdient ongetwijfeld allen lof. De Volks-Zeitung trekt echter tegen het ge- heele verbod te velde. Het steunt op eene verouderde ordonantie van 7 October 1797 en is niet alleen mis plaatst in eene constitutioneele monarchie maar daaren boven iD strijd met de den burgers in de Getcerbeordnung gewaarborgde vrijheid in de uitoefening van hun am bacht. Een geheimzinnig bezoek te Eome. Sedert den llen dezer bevindt zich te Rome Louis Veuillot, hoofdredacteur van l'Univers, die meermalen spottenderwijze do paus van Frankrijk genoemd werd, feitelijk trouwens het hoofd der Fransche ultramontanen is en grooteu invloed op het Vaticaan bezit. Wat komt hij daar doen? was de vraag die op duizenden lippen in Italië en Frankrijk zweefde. Een positief antwoord is op deze vraag nog niet gegeven. „Wat zeker is, schrijft Erdan aan le Temps, is dat hij zich opgewonden genoeg aanstelt om met eene zending van wien dan ook belast te zijn. Hij verkeert in een gemoedstoestand als destijds Peter de Kluizenaar. Hij zou den kruis tocht wel binnen 48 uren wenschen. De naam van den heer de Broglie brengt hem in koortsachtige opge wondenheid. „Wanneer bij geene zending heeft ontvangen, dan heeft hij er zich zei ven eene gegeven. Heeft zij ten doel het "Vaticaan te waarschuwen tegen de „„fraaie bedrie gers van het katholicismedie door liberale en parle mentaire intriges de meesters van Frankrijk zijn ge worden, in afwachting van de communardshunne wettige opvolgers""? Zoo schrijft hij over de regeeriDg in zijn blad. „Ik zou bijna gelooven dat hij uit eigen beweging gekomen is, om zijnen vertrouwden in de omgeving van den paus aan te raden al te vertrouwelijke relatiën van den paus met deze fraaie staatslieden te beletten. „Men gevoelt dat de heer de Corcelle [Fransch ge zant bij den paus] en zijne omgeving dezen heethoofd niet met vriendelijke oogen aanzien. Wanneer de ge ruchten geloof verdienen, dan zou kardinaal Antonelli zich genoodzaakt gezien hebben hem te zeggen dat „„de heilige vader slechts dankbaar kon zijn voor de goede bedoelingen van maarschalk de Mac-Mahon en zijne regeering, dat zijne Heiligheid en hij, zijn secretaris van staat, met voldoening waarnamen dat de goede heer de Corcelle zooveel sympathie voor de droefheid van den paus aan den dag legdeIn éen woord kardinaal Antonelli zou wat water op het vuur van den caro signor Luigi Veuillot gegoten hebben. „Heden vóór 8 dagen is aan den redacteur van l'Uoivera door den paus audiëntie verleend. Een zijner vrienden die hem dezen middag zag, zeide mij dat hij hem, vergeleken bij de eerste dagen, iets bekoeld voorkwam. Zouden zij inderdaad gelijk hebben, die beweren dat het stuk van PUnivers en l'Union [tegen de regeering van Mac- Mahon en het rechter-centrumdie voor het mislukken der monarchale restauratie aansprakelijk worden gesteld] op het Vaticaan wat te kras geacht wordt? Zoudt gij gelooven dat men in de katholieke partij, die het stuk van PUnivers en l'Union veroordeelt, zelfs zoover gaat van fc9 gelooven dat Veuillot ontboden is teneinde vriend schappelijk verzocht te worden om niet zulk een hard- nekkigen strijd tegen de regeering van den maarschalk te voeren „Gij begrijpt dat ik in dit opzicht niets met zeker heid weetslechts tracht ik eenigszins de verschillende en vaak tegenstrijdige geruchten te verklaren die mij ter oore komen. Dit weet ik slechts met zekerheid, dat men in de ambassade van het paleis Colonna vrij duidelijk zegt dat de heer Veuillot zich herschenschim- men sehppt. Zoo had iemand b. v. gezegd, dat de heer Veuillot gekomen was om te beproeven den bisschop van St. Denis, monseigneur Piemet den kardinaalshoed te doen siereD, waarop echter onmiddellijk geantwoord werd: „„Het is mogelijk dat hij er over denkt, maar de heilige Vader is te verstandig om kardinalen te benoemen, die niet door de regeering zijn aanbevolen."" „Arme Veuillot! Zou hij vertrekken zonder iets tegen de „fraaie staatslieden" te kmmen verkrijgen en misschien nog dringend verzocht zijn om hen minder door het slijk te halen? De toon, dien PUnivers zal aanslaan, zal die vragen weldra beantwoorden. „Ik eindig met de woorden van een priester. „„Ik heb den beer Veuillot gezien, zeide hij, ik vond zijn uiterlijk, dat eenigsziDS ouder is geworden, wat eer waardiger en deftigermaar in zijne plannen en denk beelden kwam hij mij nog jonger en doller voor dan vroeger." Een ander correspondent uit Rome verhaalt het vol gende praatje, dat van de komst van Veuillot in om loop gebracht is. „Een vriend zoo schrijft hij kwam me daareven vertellen dat hij, Veuillot, een half dozijn zouaven van generaal Charrette onder zijn gevolg zou hebbenaan wie de last zou zijn opgedragen om, als Italiaansche patriotten vermomd, een priester of wat in 't publiek af te ranselen, opdat hun patroon aan l'Univers zal kunnen schrijven hoe men te Rome de ge zalfden van de kerk vermoordt!" Zulk een kwajon gensstreek zou inderdaad een sprekende commentaar zijn op de woorden van den Romeinschen priester. 3efitjöingcu. Gisteren is ter reede van Vlissingen gepasseerd het Deensche stoomschip NordstjerneD, gezagvoerder Olsen, van Riga, bestemd voor Antwerpen. Aan boord be vonden zich de gezagvoerder en drie man der equipage van een Engelsehe bark, welke met hout en ijzer be laden, van Zweden naar Huil bestemd, eergisteren in de Noordzee gezonken is. De overige bemanning van bedoeld barkschip werd opgevischt door een stoomboot, welke westwaarts koers zette. Volgens ontvangen bericht van den gezagvoerder D. Ouwehand, van het barkschip Regina Maris, lag hij 11 November jl. zeilklaar te Batavia en dacht den volgenden dag de reis naar Middelburg te aanvaarden. Schip en equipage in goeden staat. GRAANMARKT-EN ENE. ROTTERDAM, 22 December. Puike tarwe met rui men aanvoer 30 cent lager, mindere 50 eent lager; rogge met ruimen aanvoer 20 cent lager; wintergerst met goeden aanvoer 15 cent lager; erwten met ruimen aanvoer 25 cent lager; overigens onveranderd. Alle artikelen waren, volgens noteering, goed teverkoopen. Amsterdam 22 December. Raapolie op zes weken 36}. Lijnolie op 6 weken f 35}. PRIJZEN VAN EFFECTS Amsterdam 22 December 1873. Nederland *Certific. Werkelijke schuld. 2} ♦dito dito dito 3 ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 4} ♦dito exploitatie Ned. Staatssp. Belgïe. ^Certificaten bij Rothschild Frankrijk. *Inschr ij vingen 'dito Knaland. ^Obligation 1798/1816 ♦Certific. adm. Hamburg ♦dito Hope C°. 1855 6e serie 5 ♦Cert. f 1000 1864 5 ♦dito. f 1000 1866 5 ♦Loten 18665 ♦Oblig.Hope C°.Leening 1860 4} ♦Certific. dito4 N- pet. 57} 67} 8914 134} HO} t - 5 100} 75 88} 99} 99} 256 75

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3