Öuitmlattö. door den heer C. Heule, van Ouwerkerk, met het lot tegen den heer I. Pattist, te Dreischor, aan welken laatsten door een der voorstanders van het volksonder wijs een gelijke prijs werd verleend, hield dr.Andreae eene afscheidsrede, die op zijne hoorders diepen indruk maakte. Hij werd door den hoofdonderwijzer H. J. Bastmeijer beantwoord, die daarbij in herinnering bracht de veelzijdige verdiensten van den heer Andreae die gedurende 36 jaren (waarvan 18 als schoolopziener) aan het onderwijs was verbonden geweest. Bij het einde zijner toespraak bood hij namens de onderwijzers en onderwijzeressen van het district den heer Andreae tot een aandenken een album met hunne portretten en een daarbij behoorende gebeeldhouwde lessenaar aan, welke door den heer Andreae met erkentelijkheid werd aan genomen. Na nog eenige toespraken werd deze verga dering gesloten. KERKNIEUWS. Aangenomen door den heer A. Barenbrugh, predikant te Tholen, het beroep tot predikant bij de Nederduifc sche hervormde gemeente te de Rijp. KOLONIËN. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 18cn dezer, zijn de hoofdonderwijzers E. G. A. Taenzer en J. Uhl en de hulponderwijzer G. R. Ie Bruyn gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. RECHTZAKEN. Een gefailleerd] winkelier te Haarlem, die vóór zijn faillissement éen zijner crediteuren een wettig vern schuldigde pretentie nagenoeg geheel had afbetaald in winkelgoederen, is te dier zake beschuldigd van be- driegelijke bankbreuk, en de crediteur, die zich had lateu betalen, van medeplichtigheid daaraan. Het hof in Noord-Holland heeft beiden vrijgesproken", nadat de eerste beschuldigde vier maanden preventief gevangen had gezeten. GEMENGDE BERICHTEN. Te Zierikzee heeft zich op 21 dezer weder een cholerageval bij eene gehuwde vrouw voorgedaan. Iu het nommer van 2 December van de Grondwet, verschijnende te HollandOttawa c°. in Michiganleest men als eerste bericht van de redactie: „Brandhout benoodigd. „Zijdie ons beloofd hebben met brandhout te betalen, worden verzocht dit than3 te brengendaar wij er dringende behoefte aan hebben. Zij die nog geene inteekenaars zijn, het blad willen lezen en daarvoor betalen met brandhout kunnen dit ook doen. Brengt oas brandhout." Het bijgebouw van de Weensche tentoonstelling waar de antiquiteiten, door particulieren ingezonden, waren tentoongesteld, heeft door de onhandigheid van werklieden bij het afbreken van een bijgebouw met een zeer hoogen mastgroote schade geleden. De zware mast viel op het dak, verbrijzelde een gedeelte van den zijmuur en vernielde veel kostbare voorwerpen. Het bedrag der giften, door De tijd ontvangen voor „de vervolgde priesters in Zwitserland", is reeds tot over de 7000 gestegen. Bazaine is de negende maarschalk van Frankrijk: die ter dood werd veroordeeld. Zijn lotgenooten waren 1. Gilles de Laval, maarschalk van Retz, wegens het bedrijven van verschrikkelijke moorden en gruwelijke wreedheden, in 1440 te Nantes opgehangen, waarna zijn lijk werd verbrand. 2. Louis De Luxembourg, graaf de St.-Pol, connétable van Frankrijk, 19 December 1475 op de place de Grèye te Parijs onthoofd, als samen zweerder tegen Karei YII en Lodewijk KI. 3. Charles de Gontaut, hertog Van BiroD, 11 Juli 1602 in de Bastille onthoofd, als samenzweerder tegen den staat. 4. Hendrik (II), hertog van Montmorency, in den slag van Castelnaudy gevangen genomen en aan de konink lijke troepen overgeleverd, 30 October 1632 te Toulouse onthoofd. 5. Maarschalk de Marillac, 10 Mei 1632 te Parijs op de place de Grève onthoofd, ter zake van een samenzwering tegen het leven van kardinaal Richelieu. 6. Baron de Luckner, verdacht van landverraad, en ont hoofd krachtens vonnis der revolutionaire rechtbank, in 1794. 7. Philippe de Noailles, hertog de Mouchy, in den ouderdom van 64 jaren, met zijn echtgenoote Anne d'Aspagon, in 1794 geguillotineerd als aanhanger en verdediger van Lodewijk XVI. 8. Maarschalk Ney, 7 December 1815 gefusilleerd. Bazaine is dus de eerste maarschalk van Frankrijk die de over hem uitgesproken doodstraf niet ondergaat. Omtrent de verwoestingen door den storm op Dins dag jl. in Engeland aangericht wordt nog het volgende medegedeeldIn Barnsley zijn de gebouwen vernield als waren zij afgebroken en in puin gelegd. Uit Dar lington en Dewsbury zijn dergelijke tijdingen ontvan gen. Te Halifax werd een man gedood door het vallen van een schoorsteen eener zaagfabriek op zijn werk plaats twee mannen werden deerlijk gewond. Te Hartlepool was de orkaan, evenals to Sheffieldbijna voorbeeldeloos hevig en richtte hij groote verwarring onder de schepen in de haven aan. Tusschen zeven en acht nren des morgens werd aldaar een gebouw, tot bewaring van de stoommachines bestemd en dat 60 el lang was, letterlijk nedergeworpen, ofschoon van steen gebouwd en met een leien dak voorzien, doch gedeel telijk van glas; het werkvolk was gelukkig afwezig, en slechts de zuidelijke muur bleef over. Ook op andere plaatsen der stad veroorzaakte het vallen van schoor steenen groote schade en levensgevaar. Te Leeds werd het klokkenhuis naar beneden in de kerk geworpen; het viel vlak naast het orgel. Te Shields zijn eenige huizen omgeworpen en sloegen twee of drie schepen van bun anker. Te Whitby en te Nottingham was de orkaan evenzeer hevig. In laatstgenoemde plaats ver loor een man zijn leven door het invallen eener schuur. Te Berwick vertrokken twee reddingbooten om de be manning van een Schot3che brik die op de klippen stootte teredden; men werd echter niets gewaar, doch hoopt dat de bemanning zich op deFeroer eilanden ge red heeft. In de stad was de verwoesting evenals elders. Te Aberdeen brak de orkaan met eene hevig heid los, zooals men sedert jaren niet ondervonden had. In genoemde stad alsmede in Dundee, in Edin burgh en in Glasgow was de uitwerking van den storm dezelfde als op andere plaatsen en ging de ramp ver gezeld met het verlies van twee menschenlevens. Te Kircaldy heerschte insgelijks groote verslagenheid we gens de verwoestingen door den stormwind aangericht. Te Perth werden de spoorwegen vertraagd, daar een waggon met stroo door den wind op de lijn omgewor pen en spoedig daarop door een aankomenden trein verbrijzeld werd. VERKOCPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Zaterdag werd te Goes aanbesteed het verankeren der slagetij len aan de buitensluis aan het Goesscbesas. Daarvoor waren 6 inschrijvingsbiljetten ingekomen en wel van A. Foudraine, voor 1200H. Beet, voor ƒ950; C. J. de Jonge, voor ƒ915; A.Smit, voor ƒ897; C. Hootmans, voor ƒ893; P. Buitendijk, voor ƒ665. Het werk is gegund aan den minsten inschrijver, P. Bui tendijk, te, Goes. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 21ea December: A. Pasveer, jm. 26 j. met C. R. E. Geldof, jd. 21 j. (Van 13—20 December.) Vlissingen. Gehuwd: J. Meertens, jm. 22 j. met C. van der Plasse, jd. 20 j. A. Eggel, jm. 26 j". met J. Scheijbeler, jd. 21 j. A. de Munck, jm. 22 j. met E. Verbc-rgt, jd. 24 j. Bevallen: H. Milot, geb. Mei aders, d. J. J. van den Ent, geb. Bellerasous, z. C. E. Danckaerts, geb. van der Meer, z. J. F. Blondé, geb. Pij son, z. Overleden: A. C. A. Huijsmans, wede. van P. Min- deraa, 72 j. M. C. Mortier, wede. van J. Jansen, 76j. C. Bommeljé, z. 1 d. Goes. Gehuwd: K. de Dreu, jm. 45 j. met J. Geense, jd. 45 j. Bevallen: P. van Ettiuger, geb. Outekamerz. J. W. Ross, geb. Anemaet, d. J. S. Ellefrink, wed. van P. Beeius, d. I. Posthumus, geb. van Embdend. M. San- dijck, geb. Dronkers, d. G. van Immerzeel, geb. Boo- kelaar, z. K. A. Versé, geb. Polderdijk, d. Overleden: B. Maartense, eerst wedr. van D. Kas tanje eu thans gehuwd met H. Donck, 60 j. J. Bruines hof, d. 1 m. P. van Luijk, z. 4 w. Zierikzee. Bevallen: M. Bolier, geb. van der Maas, z. M. Brandenburg, geb. Maaeijs, d. J. Missel, geb. Metselaar, d. E. van den Houten, geb. Blom, z. (ievenl.) OverledenM. Hillemansz. 61 j. C. P. Herkemeij, wed®, van J. van Saarloos, 61 j. C. K. Verheulz. 14 m. J. M. Bossaere, d. 1 m. C. Bethe, z. 10 m. E. van Saarloos, d. 34 j. C. Hillebrand, vrouw van C. Hille- brand, 30 j. K. P. van Saarloos, z. 2 j. J. L. Wage naar, z. 6 w. THERMOMETERSTAND. 20 Dec.'sav. 11 u.44gr. 'smorg.7u.45gr.'smidd.lu.49gr.'sav. llu. 49 gr. 's morg. 7 u.47 gr. 's midd. 1 u. 50 gr.'s av. 8 m 46 gr. STATEN-GENERAAL. eerste kamer. Zitting van Maandag 22 December. (Per telegraaf Al de aan de orde gestelde wetsontwerpen van on dergeschikt belang werden aangenomen. Tegen Woensdag zijn aan de orde gesteld: de hoofd stukken I (huis des konings) en VII A en B (werke lijke schuld en financiën) der staatsbegrooting voor 1874, benevens de wet op de middelen. ALGEMEEN OVERZICHT. Bij de verdere voortzetting der tweede lezing van het wetsontwerp tot invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk in Pruisen is de kamer van afgevaardigden teruggekomen op haar votum over het amen dement- Richter, hetwelk de bevoegdheid om geestelijken als ambtenaren van den burgerlijken stand aan te stellen beperkte tot 1° Januari 1877. Ter voldoening aan een vorm, door het reglement der kamer voorgeschreven, had daarover een tweede stemming plaats met het ge volg dat het verworpen werd. Alle amendementen met de strekking om de bepalingen dezer wet betreffende de grenzen der Amtsbezirke (het terrein en het aantal gemeenten waarvoor de staat een ambtenaar benoemt) en de keuze der ambtenaren van den burgerlijken stand slechts provisioneel te verklaren en binnen zeker tijd stip door eene definitieve regeling te vervangen, wer den achtereenvolgens verworpenwaarop Zaterdag het geheele wetsontwerp in den vorm, zooals het door de regeeriug was ingediend, in tweede lezing werd aan genomen met uitzondering van art. 6 hetwelk verwor pen is en eenige geringe wijzigingen in enkele andere artikelen. Het merkwaardigst van dit alles is, dat de regeering evenmin als de kamermeerderheid met dit resultaat tevreden is. De reden hiervoor schijnt gezocht te moeten worden in het goede vertrouwen der natio- naal-liberalen, dat men in de openbare zitting omtrent enkele on der doelen wel met de regeering tot overeen stemming zou geraken en een commissoriaal onderzoek daarom overbodig zou zijn. Het gevolg was dat er blijkbaar onder de kamermeerderheid een Babelsche spraakverwarring ontstond, waartoe de ontevredenheid der regeering over de verwerping van art. 6 wellicht niet weinig bijdroeg. De kamer is tot 12 Januari uit eengegaan, zoodat aan beide partijen tijd geschonken i3 om over de middelen ca te denken, waardoor overeen stemming tusschen regeeriDg en kamer tot stand ge bracht zal kunnen worden. Te Berlijn twijfelt men dan ook niet daaraan, vooral omdat zoowel de regeering als de meeiderheid van de noodzakelijkheid dezer wet doordrongen is. Nauwelijks hield men er zich van overtuigd dat de Virginius-quaestie door de teruggave van het schip en de nog levende bemanning als geëindigd te beschouwen was, of van twee verschillende zijden wordt uit Madrid gemeld dat het congres der Vereenigde staten door de bewijsvoering van bet gouvernement te Madrid de over tuiging erlangd heeft, dat de Virginius niet het recht had onder Amerikaansche vlag te varen en het schip derhalve, wat de Unie. betreft, niet onrechtmatig door de Spaansche marine gekaapt werd. Alleen aan Enge land zou dus nog het recht van reclame toekomen, wanneer bewezen wordt dat het in Eugelsch vaarwa ter werd buit gemaakt. Een particulier telegram aan the Times en eene depêche van Reuter maken van deze zaak melding, terwijl deze laatste er bijvoegt dat de regeering van Oastelar reeds onmiddellijk eene nota aan generaal Sickles gezonden heeft om van zijne regeering de teruggave der Virginius te eischen. Wat van dit alles later blijken zal waarheid te zijn kan men des te kalmer afwachtenomdat door dit nieuwe incident de vrede tusschen Spanje en de Unie niet in het minste gevaar loopt verbroken te worden. Uit de laatste berichten van den bevelhebber der belegeringstroepen voor Carthagena schijnt men te mo gen opmaken, dat de zaken aldaar iets vorderen. Bij de poort van Madrid, aan de voorstad San Antonio, is door het geschut der belegeraars een belangrijke bres geschoten, en eenige stukken van zwaar kaliber wer den Zaterdag opnieuw in batterij gebracht. De be legeraars zijn thans op enkele plaatsen tot op 800 meters van de stad genaderd en verscheidene uitvallen, door de insurgenten beproefd, zijn met succes afgesla gen. D0 minister van oorlog heeft per telegraaf de dank betuigingen der regeering aan den bevelhebber der troepen toegezonden voor zijne activiteit en zijne ener gie en hem kennis gegeven dat te beginnen met heden de door hem verzochte versterking zijner macht naar la Palma gedirigeerd zal worden. Als een guustig verschijosel mag ook worden aangemerkt, dat het re- geeringa eskader na een korte afwezigheid, bij zijn te rugkomst tenminste, van de zeezijde het vuur der bele ger ings-batterij en ondersteunde. Het zou- inderdaad de moeite niet beloonen, wanneer men de wijdloopige beraadslagingen der commissie voor de constitutioneele wetsontwerpen in Frankrijk wilde volgen. De wijze waarop zij hare taak opvat dringt de vraag op de lippen, of zij wel ooit tot een resultaat zal komen. Ieder een, die slechts een of ander lievelingsdenkbeeld heeft omtrent de organisatie der machten in den staat, wordt door haar gehoord, en die denkbeelden worden geza menlijk besproken zonder tot eenige conclusie te lei den. De rechterzijde trouwens weet dat de constituti oneele wetten eene der laatste werkzaamheden van deze kamer zouden zijn. Hoe zou zij nu zoo dom wezen om aan de eene zijde alle mogelijke middelen te beramen teneinde de meerderheid aan hare zijde te houden, en aan den anderen kant het einde dezer ka mer te verhaasten, waarmede tevens elke hoop op het behoud van baren invloed onherroepelijk verdwijnen zou? Opmerkelijk is het in dit opzicht, dat de uiterste

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2