MIDDELBURGSCHE COURANT. r 302. Zaterdag 1873. 20 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2®B Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. .De prijs p©r 3/m., franco Is Middelburg 19 December. Voor de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Gouda is door de anti-revolutionaire kiesvereeniging Vreest God, eert den koning aldaar, candidaat gesteld dr. A. Kuyper, van Amsterdam. Op eene vergadering door de kiesvereeniging Neder land en Oranje van Oudewater, te Gouda belegd, ia tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen m\ H. C. Verniers van der Loeff. de afdeeling Fijnaart c. s. van het Anti schoolwetverbond, wordt den kiezers in het hoofdkies district Breda, voor de verkiezing van een lid der tweede kamer, aanbevolen de heer mr. G. Groen van Prinsterer. Te Slikkerveer zijn eergisteren op de werf vaa den heer Arie Smit de kielen gelegd van vier stoomsche pen, voor rekening eener Eugelsch-Duïtsche maatschappij, gevestigd te Dusseldorf, en bestemd voor de vaart tusschen Vlissingen en Duisburg. De Staats-courant van heden bevat de wetten van den 26en November jl., houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Noord-Holland, Zeeland, Utrecht en Groningen. Het bestuur der spaarbank te Gorinchem heeft uit de bezittingen dier administratie de gemeente een ren teloos voorschot aangeboden, groot f 26,000, voor het stichten eener nieuwe armenschool met gymnastiek lokaal. Onder dankbetuiging aan directeuren der spaar bank heeft de gemeenteraad dit aanbod aangenomen en besloten: a tot het bouwen eener nieuwe armenschool voor 500 kinderen, met gymnastiek-lokaalop de ge dempte Kulkhaven b burgemeester en wethouders te machtigen, met directeuren der spaarbank de voor waarden te regelen, waarop het bedrag van 26,000 successievelijk zal worden gestort, en de termijnen te regelen, waarop de terugbetaling van het voorschot ad f2000 'sjaars zal plaats vinden; c goedkeuring te verleenen tot het aangaan eener geldleening ad 26,000. Door een aantal belanghebbenden, zooals de direc tion van het Amstel-Hotel, van de Nederlandsche bouw maatschappijvan de Nederlandsehe Rijnspoorwegmaat schappij, van het Paleis voor volksvlijt, van de Am- sterdamsche omnibusmaatschappij, ea voorts door een aantal bewoners van de Sarphatistraatis een adres bij den gemeenteraad van Amsterdam ingezonden, waarin verzocht wordtdat in het plan tot verbetering der wegen in de stad, ook worde opgenomen de ver laging van de hooge Amstelbrug (Hoogesluis). De redenen, die daarvoor pleiten, worden in het adres uitvoerig uiteengezet. Thans liggen twee siera den der stadhet Amstel-Hotel en het Paleis voor volks vlijt, als 't ware in een zak en zijn ook nieuwe huizen onregelmatig gebouwd, hetgeen verdwijnen zal ais de brug wordt verlaagd. Voor het verkeer van het mid den der stad met den Buiten-Ainstel en het station van den Rijnspoorweg is die verlaging een dringende behoefte, in verband met de verlaging der bruggen in de Utrechtsche stratenterwijl het toenemend verkeer met omnibussen en de gewenschte aanlegging van paar denspoorwegen die verbetering mede eisehen. In de gisteren gehoudon zitting van den gemeente raad van Rotterdam is met 20 tegen 14 stemmen aan genomen de considerans van eene ontwerp verordening, behelzende het beginsel, dat op de groote koopmans beurs eene belasting zal worden Omtrent het door het leger aan Z. M. den koning op 12 Mei a. aan te bieden geschenk verneemt het Leidsch dagblad uit eene goede bron, dat het plan is uitgegaan van eenige officieren, die daartoe ter verspreiding een open brief aan het leger hebben gezonden, waarin o. a. voorkomt: Teneinde ieder individu van het legir in staat te stellen, om aan het voorgestelde deel te nemen waartoe ook de gepensioneerde officieren zouden kunnen worden uitgenoodigd wordt bet wenschelijk geacht te bepalen, dat er geene hoogere bijdragen mogen wor den aangenomen dan: van een soldaat 5, een korpo raal 10, een onderofficier 25 cents, een subaltern officier /T.50, een hoofdofficier 2.50 en een opperoffieier f 3.50 terwijl in overweging wordt gegeven bet bewijs van aandenken te doen bestaan in een beeld van zilver, bijv. de god des oorlogs, of een ander allegorisch zinne beeld, toepasselijk op het leger, geplaatst op een voet stuk, waarop met gulden letteren„Hulde van het leger aan koning Willem III, bij gelegenheid van het25jarig feest zijner regeering. 1849 12 Mei—1873." Als het Handelsblad goed is ingelicht, dan zal de schouwburg te Amsterdam, die zeer spoedig ter bespe ling gereed zal zijn, waarschijnlijk worden verpacht aan een directeur, die met het tooneelgezelschap van de heeren Albregt en van Ollefen eene overeenkomst heeft gesloteD, of wel aan die heeren zeiven. Het pacht- contraet spreekt echter van een te Amsterdam gevestigd tooneelgezelschap, zoodat óf die voorwaarde dient te worden veranderd óf de heeren Albregt en van Ollefen te Amsterdam domicilie zullen moeten kiezen. Voor een balletgezelschap moet ook reeds gezorgd zijn. Men zou n.l. het ballet-personeel uit het Paleis van volks vlijt in den schouwburg doen optreden als daar ballet ten zullen worden gegevenzonder dat het daarom zou ophouden in het Paleis voor volksvlijt voorstellingen te geven. Met zekerheid kan worden gemeld, dat welk gezelschap ook op het Leidsche plein kome, op den avond der opening de Gijsbrecht van Amstel en Kloris en Roosje zullen worden opgevoerd. Uit Ravenstein wordt gemeld, dat aldaar Maandag het werk aan den bovenbouw der spoorwegbrug over de Maas gestaakt is tot het begin van Maart a. De reden hiervan zou zijn, dat de waterstaat wilde dat alles wat eenigszin3 bij hoogen waterstand den ge- regelden doorvoer van water en ijs zou kunnen beletten werd opgeruimd. Daar het werk volgens het contract in Februari a. moet worden geleverd en het thans nog zulk goed weer blijft om voort te arbeiden, hadden de aannemers er zeer veel tegeD, om aan dat verlangen van den water staat te voldoen, zoodat reeds eenige maiéchaussées met een officier aanwezig waren om desnoods aan den eisch van den waterstaat kracht bij te zetten. Het is echter tot geen feitelijkheden gekomen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. burgemeesters. Eervol ontslag verleend, op ver zoek aan C, de Fouwals burgemeester van Ellewouts- dijk, en als zoodanig benoemd H. A. Hagen. belastingen. Opgeheven de ontvangkantoren der directe belastingen en accijnsen te Boskoop c. a. en te Moordrecht c. a., zooals die thans bestaande gemeente Boskoop toegevoegd aan het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Hazerswoude c. a., onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis F. M. J. van Ghert; de gemeente Nieuwerkerk aan den IJsel toegevoegd aan het ontvangkantoor der di recte belastingen en accijnsen te Kralingen c. a.\ inge steld een ontvangkantoor der directe belastingen en accynsen te Gouda buitengemeenten (residentie Gouda), bestaande uit de gemeenten Moordrecht, Gouderak Haastrecht en Reeuwijk; en benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Gouda buitenge meenten D. W. C. Veldhorst, thans ontvanger der zelfde middelen te Moordrecht c. a. ONDERWIJS. In de Staats-courant van heden i8 opgenomen het aan den commissaris des konings in Gelderland uitge bracht verslag der commissie, belast met het afnemen van het eindexamen der hoogere burgerscholen in die provincie, in bet jaar 1873. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Vrouwepolder de heer J. A. de Vliegerpredikant te Oosterland. MARINE EN LEGER De état-major van Zr. M". stoomschip Marnix, kom- mandant Rietveld, van Batavia te Nieuwediep binnen, is samengesteld als volgt: A. Rietveld, kapitein-luite nant ter zee, kommandant; II. Wijmacs, le officier, P. Holtzapffel, W. H. van Braam en L. J. K. A. JeekeJ, luitenants ter zee 2e klasse; H. Rönaer, A. C. van de Saiide Lacoste, jonkheer H. M. Speelman en E. Meij- boom, adelborsten le klasse; dr. E. M. Cowan, officier van gezondheid 3* klasse; J. C. de Vriese, officier van administratie 2e klasse; J. 0. van Reijn en F. Lensiag In het rijks hospitaal te Utrecht worden thans 195 zieke militairen verpleegd van verschillende garnizoenen afkomstig, waaronder een 40tal van het koloniaal wertdepot; van deze laatstenzijn deze week eenige naar hun garnizoen te Harderwijk teruggekeerd. KOLONIËN. Aan een particulieren brief uit Suriname ontleent het Utrechtsch dagblad het volgende: „Het is waar, dat de van het staatstoezicht ontsla genen, die in de eerste dagen van Juli gezegd hadden getrouw aan den arbeid ie zullen blijven, korten tijd daarna het tegendeel hebben gedaan. Om rechtvaardig te zijn moet evenwel worden erkend, dat, op enkele gunstige uitzonderingen na, de negers door de planters niet zoo werden behandeld als behoort. Zij, die de nieuwe positie dier arbeiders weten te waardeeren en te eerbiedigen, doen goede zaken terwijl zijdie de (Jreocl- arbeiders trachten te verdrijven zich met groote kos ten immigranten moeten engageeren; en om daartoe te geraken is eene leening op touw gezet, waarvan aflos sing van kapitaal en rente door de belastingschuldigen moeten worden opgebracht. „Het leening-ontwerp beoogt geen ander doel dan de middel- en laagste klassen der bevolking te bezwaren, ter wille van de planters, die thans eene houding aan nemen tegenover de geëmancipeerdenalsof zij dezen van de baan willen schuiven om hunne plaats bij den landbouw door koelies te doen innemen." GEMENGDE BERICHTEN. Te Zierikzee heeft zich gisteren weder een cholera geval voorgedaan met doodelljken afloop. De moeder der lijderes was den vorigen dag ien gevolge van diarrhoea overleden. De gewone voorzorgsmaatregelen zijn geaomen. Eergisteren ochtend zijn door brand vernield de oliemolen van den heer A. El.'ens, bij Groningen, eD, tengevolge van het overvliegen van vonken, de boeren plaats van den heer A. Haakina Janssonius, te Gronin gen, bewoond door H. Ottens. De geheele boerenplaats met schier alle meubilaire en andere goederen is ge heel verbrand; de bewoner, diens vrouw, tien kinde ren en een lOtal koeien zijn geied. Alles was verzekerd, doch de inboedel van Ottens voor een uiterst geringe som. Te Stedum is eene vlasschuur met duizenden kilo's vlas verbrand. De derde zoon van deu keizer van Rusland, groot vorst Alexis Alexandrowitscb, die eerst onlangs van een veeljarige reis om de wereld met het fregat Swetland naar Rusland is teruggekeerd, heeft bevel gekregen zich voor een nieuwe reis gereed te maken. Daaruit maakt men op, dat de verzoening tusschen den keizer en zijn

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1