öuitcnlanö. iketijömgm. fijanïieisbrridjtm. om te beslissen oi deze gaandeweg uit de hand, dan J wel bij partijen in bet openbaar zullen verkocht worden. De rekening wordt zonder beraadslaging goedgekeurd met algemeene stemmen, terwijl de leden der commis sie zich van de stemming onthielden. Het verleenen der gratificatiën wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd, en ten aanzien der stoelen die met inbegrip van 10 cent vracht 1 per stuk hebben gekost wordt besloten ze zoo mogelijk voor 70 cent per stuk van de hand te doen en de overschietende bij gelegenheid van 's konings jubilê in Mei a. tegen matigen prijs beschik baar te stellen. Vervolgens wordt besloten tot het sluiten eener geld- ïeening, ter aflossing van vorige leeningen bij het gast huis en de zeemans- en vissehersbeurster voorziening in de kosten der feestviering, der aanbesteding ten be hoeve der gasfabriek en van het bouwen der nieuwe school met onderwijzerswoning. liet bedrag dezer leening wordt bepaald op 200,000. rentende 5 pet. 's jaars, met jaarlijksche aflossing van 4000, beginnende met 1 Ja nuari 1575. Nog wordt, op voorstel van den heer van Uije Pie- tersebesloten tot het aangaan eener leening tusschen- tijds voor de aanbesteding ten behoeve der gasfabriek, tegen eene rente van 5 pet. en tot zoodanig bedrag als zal blijken noodig te zijn. De rekening der kamer van koophandel en fabrieken wordt gesteld in handen der financieele commissie. Is ingekomen een brief van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende uitnoodiging tot intrekking van het besluit van den raad van 17 November jl. betrekkelijk de regeling van het bestuur van het weeshuis, en wel van de bepaling dat voor het bestuur alleen benoembaar zijn personen van een öDdere gezindte dan die tot de Roomsch-katholieke behoorenzoolang er een Roomsch- katholiek weeshuis bestaat. Gedeputeerde staten zien hierin strijd met het onlangs vastgestelde reglement, doch de raad besloot met 8 tegen 4 stemmen het be sluit van 17 November jl. te handhaven. Vóór het voorstel tot intrekking stemden de heeren de Krnyff, J- I. P. Hector, Pot en Kleijnhens. Voor kennisgeving wordt aangenomen een missive van gedeputeerde staten, houdende bericht van goed keuring van het raadsbesluit tot vergunning aan het bestuur der leenbank tot vermeerdering van kapitaal. Naar aanleiding van een verzoek van de firma Bot hoven, te 's Gravenhage, om intrest ad 156.75 van de aannemiDgssom van door haar geleverd ijzerwerk, legt de voorzitter het contract met den aannemer over, waarin de clausule voorkomt dat de levering zou moeten plaats hebben op een bepaald tijdstip, of zooveel later als de directie zal aanwijzen. De heer Callenfels meent, dat de gemeente blijkens het contract in haar reebt is. De beer van UijePie- terse is het hiermede eens, doch deelt tevens mede dat de aannemer bezwaar had tegen die bepaling en het contract eerst geteekend heeft na de verzekering van den directeur der gasfabriek, dat het langer tijdsver loop hoogstens eene maand zou zijn. Da heer Ver- kuyl Qaakkelaar meende dat, als meer dan éen maand na den bepaalden tijd van levering verloopen was, het ook billijk is rente te betalen. Da heer de Groof wenschte dat den directeur der gasfabriek bet recht ont zegd zal worden om buiten de commissie om contrac ten te sluiten, en wilde dat de commissie dit zelve zou doen. De heer Kleijnhens meent dat het sluiten van contracten door burgemeester en wethouders behoort te geschieden. De heer J. G. Hector zegt dat hij, om het gevoelen van den vorigon spreker te kunnen deelen, eerst de instructie ten aanzien der gasfabriek zou moe ten raadplegen. De slotsom is, dat ten aanzien van het sluiten van contracten een onderzoek aan burgemeester en wethou ders wordt opgedragen, terwijl bet verzoek van den heer Enthoven met 7 tegen 5 stemmen verworpen wordt, doch ca een vraag van den heer Kleijnhens: of bet con tract zóo duidelijk spreekt dat de gemeente gerust eene procedure tegen de gasfabriek zou kunnen afwachten? wordt op voorstel van den voorzitter besloten deze ge- heele zaak alsnog tot onderzoek te stellen in banden van den heer Callenfels, die zich daartoe bereid ver klaart, nadat hem de bevoegdheid was verleend om zich twee leden uit den raad te assumeeren. Met 10 tegen 2 stemmen wordt andermaal afwijzend beschikt op een herhaald verzoek om schadevergoeding van den heer Maters. Voor de inwilliging stemden de heeren Laernocs en van der Hij den. Naar de commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd wordt gezonden het regle ment op het bouwen en sloopen. De zitting wordt gesloten. GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. Zitting van "Woensdag 17 December. Afwezig de heeren de Jonge, Koole, van der Grijp en Schorer. Na lezing en goedkeuring der notulen van de twee vorige vergaderingen komt in omvraag het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, voor 1873 vaatte stellen op een bedrag van /228.73J, waaromtrent in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. Het wordt met 5 tegen4stemmen verworpen. Vóór hebben gestemd de heeren Moolenburgh, Moens, Fokker en Labrijn. Wordt medegedeeld een brief van het bestuur der bank van leening, houdende verzoek om machtiging om het reservefonds dier bank te gelde te maken, welke machtiging met algemeene stemmen wordt verleend. Het suppletoir kohier der hondenbelasting voor 1873 wordt vastgesteld op een bedrag van 40.50. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot het verleggen van den toegang naar de begraafplaats wordt met 7 tegen 2 stemmen (die van de heeren Mulock Houwer en Labrijo) aangenomen. Het voorstel tot ver andering van den aanleg der begraafplaats wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het ontwerp-reglement voor de stads brei- en naai school wordt met eenige wijziging goedgekeurd. De leden der vaste commissiën worden allen herkozen. Op het verzoekschrift van den concierge van het raadhuis H. de Vos, om verhooging zijner jaarwedde, wordt, op voorstel van burgemeester en wethouders, besloten hem zijne te betalen personeele belasting te vergoeden. Het rapport der plaatselijke schoolcommissie omtrent een brief van de afdeeling der Maatschappij van toon kunst betreffende het zangonderwijs op de school van den heer Bastmeijer en de meisjesschool zal in een volgende vergadering behandeld worden. ALGEMEEN OVERZICHT. De strijd tusschen staat en kerk'is gisteren in Pruisen weder een nieuwe phase ingetreden. Eet arsenaal der wapenen waarmede tegen den overmoed der ultramon- tanen gestreden wordt, is gisteren opnieuw met een nieuw verweermiddel verrijkt, terwijl een tweede tege lijkertijd in do kamer van afgevaardigden werd voor bereid. De Reichs-Anzeiger bevat eene ordonantie van den 6cn dezer maand, waarbij esn nieuwe eedsformule voor de bisschoppen wordt voorgeschreven. Zij zullen in het vervolg gehoorzaamheid aan de wetten van den staat moeten zweren en zich onder eede moeten verbin den, om de geestelijkheid tot trouw aan den koning en liefde voor het vaderland aan te sporen en niet te dulden dat hunne ondergeschikten handelen of lecren in strijd met deze beginselen. Zij zullen zich tevens moe ten verbinden om geene relatiën te onderhouden of aan te knoopen met vereenigiogen of genootschappendie de openbare orde en veiligheid in gevaar brengen, onver schillig of die vereenigingen of genootschappen in het rijk of in den vreemde bestaan. Voor het geval zij kennis dragen van komplotten tegen den staat, zijn zij onder eede gehouden om daarvan de regeering in kennis te stellen. In het huis van afgevaardigden heeft gisteren de eerste lezing plaats gehad van het wetsontwerp tot invoering van het verplichte burgerlijk huwelijk en van registers van den burgerlijken stand. De minister Falk heeft dit ontwerp nader toegelicht en de noodzakelijk heid van dezen maatregel aangetoond. Hij voegde er in zijne redevoering bij dat uit een practisch oogpunt de regeering groote waarde hechtte aan de bepaling, dat ook geestelijken als ambtenaren van den burger lijken stand zouden kunnen aangewezen worden. Tegen deze bepaling bestaat, en niet geheel ten onrechte, ernstig bezwaar bij de meerderheid der kamer; men vreest daarin de oude en verderfelijke gewoonte der Pruisische regeering te herkennen om waar zijter beveiliging van de rechten van den staat tegen de heerschzucht der kerk, met de eene hand geeft, met de andere terug te nemen. Onder de redevoering van den minister Falk trad de minister-president von Bismarck de vergaderzaal bin nen. Ten aanzien der verdere diseussïën over het be- langiijke wetsontwerp zwijgt de telegraaf geheel, slechts met uitzondering van het feit, dat de leden van het centrum onmiddellijk van Bismarck's tegenwoordigheid gebruik maakten' om hem aan zijne vroegere verkla ringen ter bestrijding van het verplichte burgerlijk huwelijk te herinneren. De minister president schijnt zeer kort en gedecideerd geantwoord te hebben, dat hij niet meer lid eener politieke partij, maar minister was, en men in die betrekking vaak persoonlijke mee ningen opofferen moest aan de belangen van den staat* In de Franscbe kamer wordt de behandeling der verschillende begrootingen met buitengewonen spoed voortgezet. Zelfs voor de wet op de benoem mg der maires wil de meerderheid de behandeling der begroo ting niet afbreken, niettegenstaande zij aan het verzoek van den rapporteur, den heer Clapier, voldeed en de wet urgent verklaarde. De commissie voor het budget verzette zich tegen dit verzoek en drong op verdaging der behandeling aan tot na de aanneming zoowel der begrooting van uitgaven als der wet op de middelen, Ten aanzien van de werkzaamheden der verschillende commissiën uit de nationale vergadering valt heden aan te stippen, dat de commissie voor het budget in hare bijeenkomst van gisteren middag zonder discussie zich vereenigd heeft met het amendement van den heer Lambert Saiote-Croix, tot verbooging der civiele lijst van den president der republiek, voor de feesten welke deze voornemens is dezen winter in het Elysée te Parijs te geven. Hoe de commissie voor de constitutioneele wetten haar taak opvat blijkt het best uit de wijze, waarop hare subcommissie werkzaam is. De heeren d'Ande- larre en Pradié zijn door haar belast met het bijeenza melen van wetenschappelijke werken, handelende over de organisatie der openbare machten in den staat, de heeren Waddicgton en Antonin Lefèvre-Pootalis met het bestudeeren der verschillende wijzen, waarop in het buitenland de eerste kamers zijn samengesteld,' en de beer Labonlaye met de vervaardiging eener be schouwing over de constitutioneele organisatie van de Vereenigde staten in 'Noord-Amerika. Op deze wijze zal Frankrijk zeker spoedig den wenscb der natie ver vuld zien en in het bezit gesteld worden van eene definitieve constitutie! In dien geest voortgaande zon het kunnen gebeuren dat na verloop der zevenjarige republiek van Mac-Mahon de diepzinnige studiën der consvitutioDeele commissie nog tot geen resultaat ge leid hadden. Het rechter-centrum zou daarover zeker geen oogenblik treuren. Dinsdag beeft Castelar, als president der Spaansche republiek en vergezeld van den minister van buiten- landsche zakenaan generaal Sicklesgezant der Ame- rikaansche Unie te Madrid, officieel medegedeeld dat de Virginius te Bahia-Honda aan een Amerikaansch oorlogschip is overgegeven en de nog in leven zijnde bemanning van het schip aan boord van een vaartuig der Amerikaansche vloot voor Santiago gebraeh't is. Van de Goudkust verneemt the Daily News den waar- schijnlijken dood van den koning der Ashantijnen, Koffee Calcalli. Dezelfde correspondent deelt eene pro clamatie mede, waarin de levée en masse der inboorlingen bevolen wordt. Zij is van den volgenden inhoud: „Vol gens de wetten en gewoonten dezes lands moet iedereen het land helpen verdedigen tegen den vijand, en elke onwillige moet daartoe worden gedwongen. Wij bevelen derhalve dat iedereen die niet reeds dienst doet zich onmiddellijk voor den dienst moet aanmelden. Hij die zonder wettige verontschuldiging weigert zal gevangen genomen en gedwongen worden zonder loon te werken. Ongehoorzaamheid en insubordinatie worden met stok slagen gestraft." Heden is te Vlissingen binnengekomen deNoordsche brik Concordia, gezagvoerder Nielsen, met averij door aanvariDg op de ree. GRAANMARKTEN ENZ. OOSTBURG, 17 December. De aanvoer van tarwe, gerst en paardenboonen was heden vrij voldoende en de kooplust tamelijk levendig tegen sedert een paar weken verlaagde prijzen. Er werd dan ook veel ver kocht van goede winter- en zomergerst en van alle qualiteiten tarwe en paardenboonen; in haver was de omzet gering, uithoofde van de onvoldoende qualiteiten de daaraan niet geëvenredigde vraagprijzen. Men heeft besteed voor: Tarwe zeer enkel 13.50 en 13, voorts 12.50 a li naar qualiteit; rogge /10.75 a 10; win- tergerst ƒ8.40, 8.25, 8 a 7.75; zomergerst /7.40 7.25 a /7; haver 5 a 3 en 2.50; paardenboonen 8.50, 8.25, 8 a 7.25; erwten 10 a /9; kanarie zaad /13 a /12. Middelburg, 18 December. De aanvoer uit Wal cheren was heden klein. Uit het overig provinciaal ge deelte was zeer weinig aangevoerd. Puike nieuwe Walchersche tarwe werd voor verbruik 25 eenthooger gekocht. Goede Zeeuwsche dito nominaal prijshoudend. Rogge voor consumptie 25 cent hooger. Wintergerst en Walchersche zomergerst onveranderd. Zeeuwsche zo mergerst 25 cent lager verkocht. Walchersche witte boonen voor verzending gewild en prijshoudend betaald. Dito bruine boonen 25 cent lager. Dito paardenboo nen gevraagd en moeilijk tot 25 cent lager losgemaakt. Dito groene erwten op de kook 25 cent lager. Kool zaad wordt nominaal hetzelfde genoteerd, puike nieuwe Walchersche tarwe /13 13,25 a 13.50 gekochtZeeuw sche dito ƒ12.80; rogge /ll a 11.25; wintergerst op ƒ8.40 gehouden; Walchersche zomergerst7.65a 7.75 betaald; Zeeuwsche zomergerst ƒ7.25 afgegeven; puike Walchersche witte boonen 13 gekocht; dito bruine boonen 11.75; dito paardenboonen 8.50 betaald; dito groene kookerwten 10; winterk-.olzaad 11.50; raapolie 35patentolie 37 per vat op zes weken, a contant 1 lager; harde lijnkoeken 13.50; zachte dito 15.50 per 104 stuks. Versche boter 1.15 a 1.25 per kilogram. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 18 December 1873. Nederland *Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 57f- ♦dito dito dito .3 „68 ♦dito dito dito 4 89$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 134f ♦dito exploitatie Ned. Staatssp. Belgie. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. ^Inschrijvingen3 dito...5 Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 101 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 1855 6» serie 5 88$ ♦Cert. 1000 1864 5 „100 ♦dito. 1000 1866 5 ♦Loten 18665 „256 *ObHg.Hope&C0.Leeningl860 4$ 92$ ♦Certific. dito4 74| ♦Inscript. Stieglitz C°.2e a 4L. 4 74f «Obligatiën 1867—69 4 n 78^ ♦Certificaten 6 s

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3