MIDDELBURGSCHE COURANT. F SOI. Vrijdag 1873. 19 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. JDe prijs per 3/m., franco is f 3.CO, Middelburg 18 December. In de heden gehouden zitting der tweede kamer deelde de minister van koloniën mede, dat de regeering heden morgen een telegram had ontvangen, bevattende berichten van den luitenant-generaal van Swieten, gis teren avond te 6 uren 45 minuten uit Penang verzonden. Volgens die berichten hebben onze troepen Kotta Perak, een meer binnenwaarts gelegen versterking dan de dessa Moesapie, en de linie vei sterkingen van den vijand langs het strand tusichen Pëdro-punt en Moe sapie geüomen. Van onze zijde telde men 6 dooden onder de min deren en 38 gekwetstenwaaronder 3 officieren. De namen zijn niet vermeld. De vijand had 85 dooden in de versterkingen achtergelaten. Onze troepen naderen de Atsji rivier (boven-rivier) en de versterkingen zullen met zwaar geschut worden aangevallen. De ziektetoestand wordt beter. De officieren die berichten naar Penang overbrengen mogen niets mededeeleu vóórdat de regeeriDgsberichten verzonden zijn. De minister wees er op, dat dus de berichten van Reuters-office onjuist waren, o. a. het gisteren te 5 uren ontvangen bericht, meldende dat onze troepen door de Atsjineezen waren overvallen. Heden namiddag is met volle lading aan de loskade alhier aangekomen het Dordrechtsche fregat schip Bato, gezagvoerder H.N. Kramer, ter inhoudsgrootte van 1501 ton, met een diepgang van 66 decimeter. Het is bevracht voor rekening der Nederlandse he handel maatschappij en van Batavia naar Middelburg bestemd. Dit is het eerste groote vaartuig dat met volle lading door de sluis te Vlissingen hier is binnengekomen, voorzeker eene gelukkige omstandigheid, die men te danken heeft aan het nieuwe kanaal door Walcheren. De burgemeester van Middelburg jonkheer mT. J. W. M. Schorer heeft gisteren namiddag een officieel diner aangeboden aan de voorzitters van verschillende com- missiën, vereenigingen en gemeente-instellingen, de kommandanten van de schutterij en het garnizoen, den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in deze provincie en enkele anderen. Ook de leerlingen der vierde klasse van de hoogere burgerschool te Goes hebben een dankadres gericht aan den heer Fabius, lid van de tweede kamer der staten- generaal, voor hetgeen,hij tot verdediging van deHol- landsche jongens in de kamer heeft gezegd. De Staats-courant van heden bevat de wetten van den 26cn November jl., houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Noord-BrabantGelderland en Zuid-Holland. De raad der gemeente Deventer heeft thans besloten aan de sociëteit de Hereeniging het Athenaeum-gebouw af te staan voor de som van f 26,000. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. MIUISTEBIEELE DEPARTEMENTEN. Benoemd bij het departement van justitie: tot hoofdcommies C. P. van Maanen, thans commies; tot commies J. J. Leijendek- ker, thans adjunct commies; tot adjunct-commies A. H. Pabst, thana eerste klerk. ONDERWIJS. Naar men aan Het.nieuws van den dag mede deelt hebben de gemeentebesturen in Nederland aan schrijving ontvangen, om een juiste opgaaf der onder wijzers-traktementen te doen. Die aanschrijving ge schiedt door de inspecteurs, op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken. Benoemd tot leeraar aan de hoogere burgerschool te Zutfeü, als opvolger van mr. Pekelharing, de heer G. C. li. Hoetink, leeraar aan de hoogere burgerschool te Harliugen. KERKNIEUWS. De kerkeraad der Evangelisch Luthersche gemeente te Zierikzee, heeft gisteren tengevolge van het bedanken van den beer Gonlag, te Harlingen, tot predikant be roepen den beer Michelsen, te 's Hertog en bosch. MARINE EN LEGER Aan de artillerie stapel- en constructie magazijnen te Delft komen op dit oogenblik handen te korttengevolge van den grooten aanmaak van artillerie-materieelvooral betreft dit de werkzaamheden voor de getrokken kanon nen; de meeste behoefte bestaat aan metaaldraaiers, die tegen hoog loon werk kunnen viuden. Utrechtsch dagbl.) GEMENGDE BERICHTEN. Ons bericht van gisterenaangaande het verkoo- pen van de eigendommen, aan het Scheveningsche tol hek, van H. K. H. prinses Sophia der Nederlanden, groothertogin van Saksen-Woimar-Eisenacb, blijkt niet juist te zijnalthans het Dagblad van 's Gravenhage, waaraan wij het ontleenden,; heeft thans mededeeling ontvangen van dc-n heer d'Yvoy, intendant van bedoelde domeinen, „dat bij de verzekering kan geven, dat bij de administratie der bewuste goederen hoegenaamd niets van zulk een eigendomsovergang bekend ie." De dezer dagen op de Schelde buitgemaakte, te Antwerpen opgebrachte e;j aldaar tentoongestelde „cachelot" cf kleine walvisch is, zooals thans uit een in de Belgische dagbladen openbaar gemaakt bericht van den Luikschen hoog leereer van Beneden blijkt, een dolfijn geweest van de groep der ziphioïden, die zegt de hoogleeraar zeer zelden op onze kusten wordt aangetroffen. Vóór ongeveer 25 jaren is er nog eens een visch van dezelfde soort op de Schelde gevangen, destijds voor het Brusselech museum aangekocht. Het tegenwoordige exemplaar is door professor van Beneden voor de verzameliog van natuurlijke historie der Luik- sche universiteit aangekocht. Le Figaro verhaalt dat ten huize van den Fran- schen afgevaardigde Clercq eene bijeenkomst heeft plaats gehad van staatslieden, afgevaardigden en leden van den algemeenen raad van het departement Pas du Ca- ais, waarin de wenschelijkheid en mogelijkheid werd besproken om een tunnel te maken van Galais naar Dover. Men kwam tot het resultaat dat dit werk in het algemeen belang wenschelijk was. Gisteren heeft aan de gasfabriek te Brussel een ongeval plaats gehad, hetwelk de vxees deed ontstaan dat de verlichting der stad gisteren avond veel tewen- schen zou overlaten. Men hoopt echter heden alles weder hersteld te kunnen hebben. Het Deensche gouvernement heeft concessie verleend tot het maken van een tunnel onder de Sond door, waardoor Denemarken en Zweden door een spoorweg zouden worden verbonden. Het totale aantal toegangskaarten voor de Weensche tentoonstelling van den openings- tot den sluitingsdag af gegeven, beloopt 7,250,000. Wanneer we aannemen dat voor 6,000,000 daarvan ƒ1.20 betaald werd, terwyl 1,250,000 vrijkaarten waren, dan beloopt de opbrengst daarvan slechts 7,200,000 of minder dan een vierde van de geraamde kosten van het gebouw. In het ziekenhuis te Berlijn is dezer dagen een geval van genezing voorgekomenwaarover de genees kundigen zeiven verwonderd zijn. Een arbeider werd door een ijzeren plaat op het hoofd getroffen, zoodat de schedel spleet, het hersenvlies gekwetst werd en de hersenen zichtbaar waren. Nadat de beensplinters nit de wond verwijderd waren, werden voortdurend carbol-compressen op de wond gelegd en na tien dagen is de genezing zoo ver gevorderddat de man er reeds aan denkt om in een betrekkelijk korten tijd zijn werk te hervatten, daar de bij zulke gevallen onvermijdelijke verlammingsverschijnselen bijna geheel zijn verdwenen. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren avond zijn alhier te koop aangeboden: 1° Een winkelhuis en erf op de Vlasmarkt, wijkK n° 149, ter inhoudsgrootte van 77 centiaren. Verkocht voor 1525. 2° Een woon- en pakhuis op de Vlasmarkt, wijk L n0B 19 en 20, ter inhoudsgrootte van 85 centiaren. Ver kocht voor ƒ1125. THEBMOME TERSTAND, 17 Dec. 'sav. 11 u.49gr. 18 's morg. 7 u. 49 gr. 's midd. 1 u. 50 gr.'s av. 6 u. 49 gr. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 17 December. De werkzaamheden werden hervat met de mededeeling der ingekomen stukken, waaronder de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen en hoofd stukken der staatsbegrooting voor 1874, die naar de afdeelingen zijn verzonden. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 17 December. Nader verslag.) De beraadslagingen over hoofdstuk VIII (oorlog) der staatsbegrooting voor 1874 worden voortgezet. Bij de VIIC af deeling (geneeskundigen dienst) wijst de neer Idzerda op de noodzakelijkheid tot reorganisa tie en betreurt het, dat de minister zijne denkbeelden daaromtrent nog niet heeft medegedeeld. Van de beide aanhangige voorstellen zou hij de voorkeur geven aan dat van den heer de Roo, maar eenigszins gewijzigd. Hij zal echter afwachten wat de minister wil. Hij wenschfc een reserve van militaire geueeskundigen. De heer Rombach verdedigt het denkbeeld waar mede de heer de Bieberstein zich vereenigt tot in krimping van den geneeskundigen dienst binnen de grenzen der behoeften van een leger op voet van vrede. Hij geeft den minister toe, dat het in kleine garnizoe nen beter is burgerlijke geneeskundigen aan te stellen. Aan militaire geneeskundigen de uitoefening van bur gerlijke praktijk op te dragen zou een bevordering der concurrentie tegen de burgerlijke geneeskundigen door den staat wezen. Hij wil dus vermindering van het aantal, hetgeen verhooging der traktementen ten gevolge kan hebben. De minister hoopt, dat de middelterm zal gevonden worden tusschen de elkander tegensprekende denkbeel den van de heeren Idzerda en Rombach, en meent dat men in oorlogstijd wel hulp zal vinden onder de schut- terplichtigen en ouder de burgerlijke geueesheeren. Hij wijst op de goede vruchten van den cursus ia de chi rurgie, dieu hij bij zijn regiment toepaste. Het tijdelijk incompleet ontstaat door de gebeurtenissen te Atsji; da traktementsverhooging zal overigens gunstig werken. De heer Idzerda heeft op art. 15 een amendement voorgesteld om den post met 6100 te verhoogen, ten einde de ongelijkheid weg te nemen tusschen de trak tementen der officieren van gezondheid en der militaire apothekers. De heer Rombach verdedigt ook dit amendement en wijst op de treurige vooruitzichten bij den pharmaceu- tischen dienst. De minister van oorlog verklaart het amendement niet te kunnen overnemen en bestrijdt het. De heeren Idzerda en de Roo verdedigen nader het amendement. De minister blijft de aanneming van het amendement niet wenschelijk achten en meent, dat wel op andere wijze, bijv. door betere verdeeling van den arbeid, de positie der militaire apothekers kan worden verbeterd. De heer Jonckbloet betwijfelt of de minister wel gezind is om den geneeskundigen dienst te verbeteren en zal vóór het amendement stemmen. Na repliek van den minister en den heer Jonckbloet wordt het amendement verworpen met 43 tegen 20 stemmen. De artt. 15 tot 21 worden goedgekeurd. Bij art. 22 (practische artillerie-oefeningen) stelt de heer Storm van 'sGravesaade voor den po3t met 10,000 te verhoogen. De minister neemt het amendement over. De heeren van Kerkwyk en Idzerda vragen waarom de minister nu meer noodig acht dan bij het opmaken van zijne begrooting. De minister verklaart, dat alleen het verlangen om de artillerie-oefeningen uit te breiden hem tot dit be sluit leidt. Het amendement wordt aangenomen met 46 tegen 17 stemmen. Bij de behandeling van de XIe afdeeling (materieel der genie) bespreekt de heer van Houten uitvoerig de denkbeelden van den minister omtrent het verdedigings stelsel en herinnert de geschiedenis van de vestingwet. Nu had hij wel gewenscht, dat deze minister een an deren weg zou hebben ingeslagen en z. i. zeer goed bij zijne begrooting voorstellen kunnen doen omtrent het geen hij wenscht te behouden, en dan hadden terstond de onderhoudskosten der nuttelooze vestingen kunnen vervallen. Hij hoopt dat de minister zich nog zal kun-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1