MIDDELBURGSCHE COURANT. F 300. Donderdag 1873. 18 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prije per 3fm.9 franco ie f 8.50, Middelburg 17 December. In de zitting der tweede kamer van heden deelde de minister van koloniën mede, dat hij een telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië had ontvangen, waarin hem mededeeling werd gedaan van een telegramvan generaal van Swieten, waarschijnlijk langs den, nieuwen telegrafischen weg verzonden, van Simboga den 15en dezer, en bevattende berichten van Atsji van den 18en dezer. De generaal meldt daarin dat al de troepen ter reede van Atsji zijn gedebarkeerd en te Kwala Gighen ver- eenigd, zijn. De benting Moesapi beoosten de monding der Atsji- rivier was genomen, en daarheen zal het hoofdkwartier worden verplaatst. Den dag na de afzending van het bericht zouden naar de Zuid- en Oostkust verkenningen worden uitgezonden. Aan onze zijde waren door den vijand geene verliezen toegebracht. De luitenant van Helden was aan de cholera overleden. H. M. de koningin heeft ten behoeve van de loterij van vrouwelijke handwerken en andere voorwerpen, dezen winter alhier ten behoeve der armen te houden, een geschenk als prijs daarvoor aan bestuurderessen doen toekomen. In het le schooldistrict van Zeeland (Walcheren en Noord-Beveland) is door de leerlingen der verschillende scholen voor het te geven kindergeschenk aan Z. M. den koning op 12 Mei a. de som van f 284.85J bijeen gebracht. Blijkens de gisteren door den gemeenteraad van Vlis- singen goedgekeurde rekening der feestcommissie, heb ben de kosten der op 8 September jl. gehouden feest viering voor de gemeente bedragen 32,814.68. Als bijdragen in de kosten der feestviering komen onder de ontvangsten op de rekening voor: ƒ7000 van het ministerie van binnenlandso'ae zaken en ƒ3000 van de provincie Zeeland. Door de subcommissie te Schoondijke voor het Zeeuwsch geschenk aan Z. M. den koning op 12 Mei a. aan te bieden bestaande uit de heeren J. M. de Smidt, I. Schijve, A. I. Leenhouts, J. F. Doens, A. Steenhart en Adr. Luteijn is 143,15 bijeengebracht, waaraan door 239 in teekenaren is bijgedragen. Door de plaatselijke commissie te Wissenkerke, be staande uit de heeren W. J. Vader, Verhoeff, dr. Jansen, d8. Cramer, J. van Oeveren, Abr. Marcüsse en J. van der Maasis voor hetzelfde doel ingezameld 211,35. De voorloopige commissie ter aanbieding van een album met portretten van hoofdonderwijzers en hoofdon derwijzeressen aan Z. M. den koning, vóór den gestelden termijn geene voldoende bewijzen van adhaesie ontvan gen hebbendeheeft zichna dankzegging aan hoofd onderwijzers ea hoofdonderwijzeressen die van hunne sympathie deden blijken, ontbonden. en thans te Zwolle woonachtig, zeer in aanmerking komt. Voor de waarheid kan ik niet instaan, maar het gerucht is hier zoo algemeen verspreid, dat ik er geen bezwaar in zie het u te melden." De Haagsche correspondent van de Zutphensche courant schrijft over de vervulling der vacature, door het afstemmen der begrooting van den minister Brocx in het ministerie ontstaan, het volgende: „Dat het publiek hier reeds een cnndidaten-lijat voor de porte feuille van marine gereed heeft, spreekt wel van zelf. De namen van de heeren Jansen en Wolf son, die reeds zoo dikwijls genoemd zijn, staan ook thans weer op bet lijstje. In gewoonlijk wel onderrichte kringen wordt echter beweerd dat ditmaal do ex-kolonel Moethvroe ger geruimen tijd leeraar aan het instituut te Willemsoord De Staats courant van heden bevat het verslag der commissie van 1 Augustus 1873 tot 31 Juli 1874 belast met het afnemen der geneeskundige examens volgens art. 5 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n° 59) aan den minister van binnenlandsche zaken. Door den Nederlandschen consul-generaal te Pesth, is de heer C. A. Cosulich aangesteld tot zijn vice-consul te Fiume. Door het Koninklijk oudheidkundig genootschap is een adres gericht tot den gemeenteraad van Amsterdam om er op aan te dringen dat het koninklijk paleis op den Dam weder tot stadhuis worde ingericht. Een adres van gelijke strekking door de ingezetenen van Amsterdam aan te bieden wordt door velen geteekend. Naar men verneemt, bestaat reeds sedert lang bij de Weerbaarheidsvereenigingen het voornemen om Z. M. deD koning bij gelegenheid vaa het 25jarig jubilé op 12 Mei 1874 een huldeblijk aan te bieden en is de voorloopige regeling dezer zaak aan het centraal comité opgedragen. Zooals bekend is, zijn met den laatsten December dezes jaars de muntbiljetten van 1854 en 1849 geheel van onwaarde. Velen bezien thans met zeker wan- trouwen elk muntbiljet, dat zij ontvangen; men kan echter gerust zijndie welke vervallenverschillen in uiterlijk geheel van de meest bekende en missen de vrouwenfiguren ter rechter- en linkerzijde. Bovendien zijn er zoo weinig in omloopdat de ontvangst er van eene groote zeldzaamheid is. [Arnh. cour.) BENOEMINGEN EN BESLUITEN. lageronderwijs. Benoemd tot schoolopziener met ingang van 1° Januari a. in het 3e schooldistrict der provincie Noord-Brabant, J. Ringeling, te 's Hertogen bosch; in het 5e schooldistrict dier provincie, dT. J. A. W. Boerkamp, te Grave. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Spijkenisse c. a. C. J. A. Stakman, thans ontvanger te Amstenrade c. a., en tot ontvanger van die middelen te Baarlo, (gemeente Maas- bree) c. aC. A. Penning jr., thans ontvanger te Knijpe c. a. ONDERWIJS. Tengevolge eener sedert eenige dagen heerschende oogziekte onder de kweekelingen der rijks-kweekschool voor onderwijzers te 's Hertogenbosch, zijn de lessen aan die inrichting tot nader order opgeheven. Eergis teren heeft dr. Snellen, van Utrecht, ai de kweekelin gen onderzocht en de lokalen dier inrichting in oogen- schouw genomen, teneinde de oorzaak der ziekte op te sporen. KERKNIEUWS. Het rapport der commissie van a dvies ter zake eener reorganisatie van de kerk en van het kerkbestuur door de algemeene synode der Nederlandsche hervormde kerk benoemd, is dezer dagen aan de leden der synode toegezonden. MARINE EN LEGER ZL Mb. schroefstoomschip Marnix, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. Rietveld, komende uit Oost-Iudië, is den 16tD dezer ter reede van Texel In den loop van het volgende jaar zullen naar het Utrechtsch dagblad verneemt door de regeering al de wapenen van oude constructie, gladloop-geweren, karabijnenpistolenkogels enz.die zich nog in de magazijnen bevinden, wordeo opgeruimd. In de artil- lerie-magazijuen te NaardeD, Delft en Gorinchem bevindt zich mede nog zeer veel materieel, o. a. ronde kogels voor de artillerie, die bij de wijziging welke dit wapen in den laatsten tijd heeft ondergaan, geheel nutteloos is. KOLONIËN. Behalve de reeds gemelde heeft de gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië nog de volgende beschik kingen genomen (Javasche courant van 28 October.) departement van oorlog. Verlee nd een twee jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan dgn l®1» lui tenant der infanterie J. L. F. Schneider. Benoemd: tot 2en luitenant-kwartiermeester bij de militaire administratie, de ambtenaar op nonactiviteit J. A. Willer. Toegekend: de titulaire rang van luitenant-kolonel aan den gepensioneerden majoor der infanterie van het Nederlandsch-Indisch leger A. A. M. van Leèrsum. Geplaatst: infanterie, als adjudant bij bet 15e ba taljon, de le luitenant N. J. Stadlmier, van het korps. Overgeplaatst: gewestelijke en plaatselijke staven, als plaatselijk kommandant te Soerabaya, de luitenant kolonel A. J. Dieperibroek, van het reserve halve batal jon barisan van Madura; als plaatselijk adjudant te Samarang, de le luitenant C. J. van Temmen, van het 7e bataljon infanterie; geneeskundigen dienst, bij het groot militair hospitaal te Weltevreden, de apotheker 3« klasse J. van Selms, van het groot militair hospi taal te Soerabayabij het groot militair hospitaal te Soerabaya, de apotheker 3* klasse J. A. M. Bressier, van het groot militair hospitaal te Weltevreden; bij het garnizoen te Salatiga, de paardenarts le klasse E. H. A. H. Boudewijns, van het garnizoen te Wil lem I; infanterie, bij het 4e bataljon, de majoor T. M. Verspijck, van het garnizoens-bataljon van Riouw en onderhoorigheden; bij het 5e bataljon, de majoor J. G. Scharp, van het 8e bataljon; bij het 8e batal jon, de majoor J. H. Swaving en de kapitein S. D. Kramers, respectievelijk van het 5e en 10® bataljon; bij het 9° bataljon, de 2e luitenant J. G. A. Bischof, van het 7e bataljon; bij het 10e bataljon de majoor A.M.van der Meer en de kapiteinP. P. H. van Ham, respectievelijk van het garnizoens-bataljon van Palembang en Benkoe- len en van de IIe afdeeling van het departement van oorlog; bij het 11e bataljon, de majoor H. Tissot van Patot, chef van den staf in de le militaire afdeeling op Java; bij het garnizoens bataljon van Sumatra's West kust en onderhoorigheden, de 2e luitenant G. W.Beeger, van het 16e bataljon; bij het garnizoens-bataljon van Celebes en onderhoorigheden, de kapitein B. van Erp Taalman Kip, van het 8e bataljonbij bet reserve halve bataljon barisan van Madura,de majoor F. C. L. Reuling, van het garnizoens-bataljon van Celebes en onderhoorig heden. GEMENGDE BERICHTEN. Naar het Dagblad van 's Gravenhage verneemt zou den al de goederen van wijlen H. M. de koningin moeder, gelegen bij het Scheven ingsche tolheken die thans toebehooren aan prinses Sophiagroothertogin van Saksen-Weimarin eigendom zijn overgegaan aan de heeren J. F. Metselaarte Seheveniogen, en L. P. Zocher te Haarlem. De koopsom zou bedragen 900,000, te be talen in dertig jaarlijksche termijnen van f 30,000. Heden viert de weduwe Mathijssengeboren Lips, te 's Prinsenhage, haar honderdsten jaardag. Zij geniet steeds een goede gezondheid. De postmeester-generaal te Berlijn heeft een bevel uitgevaardigd om alle lokalen voor de postambtenaren zóo in te richten, dat het verblijf daarin, zoo voor de amb tenaren als het publiek, in geen opzicht schadelijk voor de gezondheid zijvooral moet gelet worden op de raampjes, waardoor het publiek met de ambtenaren verkeert en moet naar middelen omgezien worden om den gevaarlijken tocht door die raampjes weg te nemen. De Russische regeering is van oordeel dat de emancipatie-zucht bij de vrouwen te zeer veld wint. Om daaraan een einde te maken, heeft zij in overwe ging genomen om o. a. den dienst van vrouwen bij de spoorwegen af te schaffen. De directie der spoorwegen heeft hiertegen veel bezwaar, omdat de vrouwen, die bij de stations- en telegraafbureaux zoowel als die in de betrek king van baan wachtster zijn aangesteld, hare werkzaam heden met alle nauwgezetheid verrichten. De politie te Antwerpen is er in geslaagd een ge vaarlijke dievenbende, genaamdde bende met de zijden maskers, grootendeels te arresteeren. Deze bende heeft zich oorspronkelijk in de gevangenis ontwikkeld, waar 9 a 10 booswichten een verbond sloten. Om op genomen te worden moest men zich door een zeer ge ruchtmakende zaak hebben onderscheiden en vooral

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1