deu minister gewezen op de goede liggiEg dezer ge beente aan zee, hare goede kazernen, magazijnen enz., doch de minister heeft geantwoord dat aan dit verzoek niet kan voldaan worden, omdat bet wenechelijk wordt geacht do brigade te leggen binnen de linie van defen sie, en zeeplaatsen daarvoor niet de voorkeur verdie een. Volgens het verlangen des konings zou Amersfoort voor de brigade in aanmerking behooren te komen, ofschoon daaraan ook het bezwaar verbonden is dat die gemeente niet binnen de linie van defensie ligt. Hoe dit evenwel zij, Vlissingen wordt evenmin als Nieuwe- diep geschikt geacht. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens wordt met 11 tegen 2 stemmen besloten de volgorde van werkzaamheden te wijzigen en vóór de behandeling der gemeentebegrooting over te gaan tot eenige benoemingen. Tegen stemdon de heeren Ver kuyl Quakkelaar en van Uije Pieterse. Tot die benoemingen overgegaan zijnde wordt in de eerste plaats pet 11 tegen 2 steramen besloten, de in een vorige zitting gedane benoeming van den heer I. Lufeijn tot lid der commissie voor de zeemans- en visschersbeürs waaromtrent toen de beslissing is aan gehouden uithoofde twijfel geopperd was of genoemde beer volgens de verordening wel benoembaar waste handhaven. Tegen stemmen de heeren Laernoes en J. I. P. Hector. Tot lid van het algemeen armbestuur wordt rret 12 van de 13 stemmen benoemd de beer J. A. de Wolf, aftredend lid, terwijl 1 stem op den heer P. G-. de Vei} Mestdagh was uitgebracht. Tot gemeentegeneesheer wordt met 10 stemmen geko zen de heer E. J. Muller. De heer F. G. Stewart Schultz verkreeg 2 stemmen en dr. J. Hazenberg 1 stem. Tot regenten over het gasthuis worden benoemd de heeren C. J. van ReijnC. L. Domburg, C. van Zwe- veren en G. B. E. Bilheimer. Tot regenten over het weeshuis worden benoemd de heeren J. P. Laernoes, H. D. Slegt, mr. W. van der Os en G. B. E. Bilheimer. Als vooizit.ter van de beide genoemde colleges wordt uit de leden van den raad gekozen do heer J. C. Ockers. De secretaris doet voorlezing van het rapport der finaDcieele commissie omtrent de gemeentebegrooting voor 1874. Op de daarin voorkomende cp- eu aan merkingen zal bij de artikelagewijze behandeling gelet worden. Algemeene beraadslagingen worden niet gevoerd, zoo dat het eerst de uitgaven in behandeling worden gebracht. Hoofdstuk I. Art. 5 der eerste afdeeling, presen tiegeld van de leden van den raad 400, wordt met 10 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Tegen stemden de heeren Laemoes, Schraver eu de Groot. Alvorens tot de behaudeling der tweede afdeeling wordt overgegaan, wordt eene zitting met gesloten deuren gehouden. Na de heropening stelt de voorzitter aan de orde de beslissing op het in do zitting van 17 November jl. door burgemeester en wethouders gedane voorstelom den agent van inkwartiering J. E. Burger uit zijne betrekking te ontslaan, opgrond van herhaalde klachten over traagheid en nalatigheid. Van den belanghebbende, tevens adjudant onderofficier der schutterij, is nog een brief ingekomen, die wordt voorgelezen en een uitvoerige ontkenning van schuld bevat, alsmede de bewering dat de klachten van den plaatsel ijken adjudant een militairistische wraakneming op zijn persoon bedoelen. Om deze laatste bev/ering te staven doelt bij een eu ander mede, terwijl van P. J. Terwoert cn A. C. Terwoert een adres is ingekomen, waarin zij den raad verzoeken het voorgestelde ontslag aan Burger niet te verleouen. De heer Calïenfels wilde den brief van Burger die eene beschuldiging tegen het dagelij ksch bestuur bevat, als zouden de aangevoerde grieven oDwaar zijn, voor kennisgeving aannemen. De beer Kleyiihens constateerde, nadat de voorzitter op zijne vraag ver klaard had dat het voorstel van burgemeester eu wet houders tot het verleecen van ontslag met algemeene stemmen was gedaan, dat bij afstemming van het voorstel van burgemeester en wethouders dezen in ;.het ongelijk werden gesteld tegenover den brief van Burger, welken bij een libel noemt. Het voorstel tot ontslag wordt daarop in stemming gebracht en verworpen met 5 tegen 4 steramen. Vóór stemden de heeren de Kruijff, J. I. P. Hector, van Uije Pieterse en Calïenfels. De heeren Pot, Kleijn hens en Verkuyl Quakkelaar hadden zich vóór deze stemming verwijderd, terwijl de beer de Groof zich buiten stemming hield. Daar art. 1 der tweede afdeeling van dit hoofdstuk jaarwedden van de ambtenaren en bedienden ter secre tarie /TOO hooger was voorgedragen voor de jaarwedde van den commies, aan welke betrekking burgemeester en wethouders die van agent van inkwartiering wensch- ten te verbinden, is dit artikel na het evengonoemde besluit ten opzichte van Burger weder met 100 ver minderd en alzoo op 3250 vastgesteld. Bij art. 14 der zelfde ai deeling (vóór nrt. 13 behandeld) is op voorstel van den heer Schraver met 7 tegen 6 stemmen besloten, de jaarwedde van den leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de burger-avondschool van 250 tot 350 te verhoogen. Tegen stemden de heeren Kleijnhens, [de Groof, Calïenfels, van Uije Pieterse, Ockers en Laernoes. Do heer Schraver verlaat de vergadering. Naar aanleiding van een adres van den hulponder wijzer 2C klasse aan school O: J. J. Antheuuissen, wordt, bij art. 13 op voorstel der plaatselijke schoolcommissie met algemeene stemmen besloten,'genoemden hulpon derwijzer den rang van eerste klasse toe te kennen. Ten aanzien van het daarmede gepaard gaande voorstel der commissie, om hem tevens 50 'sjaars als personeele toelage toe te staan, staakten de stemmen. Vóór stem den de heeren Calïenfels, J. I. P. Hector, Verkuyl Quakkelaar, Ockers, Pot en van der Hij den. Tegen stemden de heeren de Groof, de Kruijff, van Uije Pie terse, J. G. Hector, Laernoes en Kleijnhens. De beslissing is alzoo tot een volgende zitting aangehouden. Nog is een adres van eenige hulponderwijzers der scholen voor lager onderwijs ingekomen, houdende ver zoek om zoodanige vergoeding dat zij voor zich en hun gezin in hunne betrekking een fatsoenlijk bestaan kun nen vinden. De financieele commissie meent het motief voor dit verzoek gevonden te hebben in de bijna algemeene klacht tegen het bestaan der avondschool. Zij advi- seeit daarom tot de afschaffing van de avondschool te besluiten, en meent eerst later, wanneer het blijken zal dat niettegenstaande die afschaffing zich geen sollici tanten voer de vaceerendehulponderwijzersplaatsen op doen in overweging te moeten nemen of het noodig is tot een algemeene verhooging der hulponderwijzers- traktementen over te gaan. Bij de discusï-iën blijkt, dat de schoolopziener en de plaatselijke schoolcommissie de opheffing der avond school niet wenschelijk achten. De heeren Kleijnhens, Calïenfels, Ockers, Pot, J. G. Hector, van Uije Pieterse en Verkuyl Quakkelaar verklaren zich allen tegen de afschaffing der avondschool. De slotsom der beraad slaging is, dat op voorstel van den voorzitter met al gemeene stemmen besloten wordt, de hulponderwijzers der 3e en 4° klasse op school C allen gelijk te stellen met die der 2e klasse op eene jaarwedde van 450, zijnde eene gezamenlijke verhooging van f 150. De jaarwedde van den inspecteur van politie, onder art. 19 op ƒ700 voorgedragen, wordt op voorstel van den voorzitter verhoogd tot 800. De heer van Uije Pic-terse stemde tegen deze verheoging, terwijl de heer de Groof bij de stemming afwezig was. Bij het volgende artikel wordt een voorstel van den voorzitter met algemeene stemmen aangenomen, strek kende om in plaats van drie agenten van politie der le en vijf der 2e klasse vier ageDten der le en vier der tweede klasse te stellen, waardoor de post met 50 wordt verhoogd. Art. 21: jaarwedden der nachtwakers ƒ980, wordt op voorstel der financieele commissie verhoogd tot ƒ1120, zijnde eene verhooging van 10 cent per dienstdoenden nacht cf 18.25 per nachtwaker. Bij art. 22 stelt de heer van der Hij den voor de jaar wedde der torenwachters en klokluiders voor ieder hunner met ƒ15 te verhoogen. Ten aanzien van dit voorste! staken de stemmen: vóór stemden de heeren J. G. Hector, Laernoes, Pot, van der Hij den, J. I. P. Hector en van Uije Pieterse. Tegen stemden de heeren Ockers, Kleijnhens, de Groof, de Kruijff, Calïenfels en Verkuyl Quakkelaar. De artt. 25 en 26 betreffende het brandwezen worden overgebracht naar hoofdstak VI. Hoofdstuk II blijkt onveranderd 4594, hoofdstuk III 11,719.92, hoofdstuk IV 724, hoofdstuk V ƒ16,893.37. Hoofdstuk VI wordt verhoogd met de artt. 25 en 26 van hoofdstuk I betreffen le de- brandweer, bedragende samen 135. Bij art. 4 van dit hoofdstuk worden burgemeester en wethouders uitgenoodigd de kamer van koophandel en fabrieken te verzoeken voortaan voor eene meer tijdige inzending harer begroetingen zorg ie dragen. Art. 6, bosten van het ophalen van beer en mestspe- ciën 3966, wordt tengevolge eecer fout in de optel ling /44C6. Vervolg in een volgend nommer Öuiteitlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Opnieuw heeft het algemeen stemrecht in Frankrijk uitspraak gedaan ten gunste van den definitieven repu- blikeinschen regeeringsvorm. De uitslag der verkiezin gen van Zondag heeft weder het vonnis bekrachtigd, hetwelk de natie sedeit 24 Mei over het gouvernement de comlat en zijne reactionaire maatregelen herhaaldelijk velde. Dat in Seine-et Oise de beproefde aanhanger van Thiers, do oud-prefcct der Seine Calmon, met 57,000 tegen 38,000 stemmen zijn dubbelzinniger* conservatieven tegenstander Lévesque versloeg, dat in de Aude twee republikeinen een gemakkelijke overwinning behaalden op hunne Bonapartistiscbe en monarchale mededingers zij verkregen 30,000 stemmen tegen 14,000 en 7000 die de Bonapavtistische en monarchale candidaten verwier ven in éea woord dat in deze twee departementen de republikeinen zegevierden, hierover zal men in het monarchale kamp licht spijt gevoelen, maar ongetwij feld niet verrast zijn. Maar dat het departement du Fiuistère, de monarchale en clericale Bretagne, de voorkeur geeft aan den republikein boven den konings gezinde, dit is een slag waarop de reactionaire meer derheid niet gerekend had. De schrik en teleurstellingwelke dit resultaat in de ligue des gens de Hen heeft moeten te weeg brengen, werden gisteren iu do openbare zitting der nationale vergadering vertolkt door den heer Haentjes, die de regeeriDg verzocht te interpelleeren of zij voornemens is om geheel onzijdig te blijven bij den verkiezingsstrijd, terwijl de verkiezingen voor de kamer telkens de ge varen duidelijk aan het licht brengen, waarop de heer de Broglie zelf zoo vaak wees. De heer Haentjes is Bonapartist en wenscht dus slechts óene remedie: de officieels candidatuur met alle daaraan verbonden kunstmiddelen. De regeering schijnt echter voorloopig die remedie nog niet te willea toepassende beantwoor ding der interpellatie werd althans tot na de behande ling van het budget vastgesteld. Wat haar ook weêr- koude om dit middel aan te wenden, zeker haar regeeringsstel8el niei. Niet minder dan Napoleon III treden de Broglie en zijne partij op als redders van Frankrijk uit de dreigende sociale gevaren; in centra lisatie en in reactionaire middelen overtreffen zij het keizerrijk, en toch wil de natie in hare stijfhoofdigheid niet door ben gered wezen. Baten gehoorzame pre feeten en sous prefectenweldra gesteund door volgzame raaires en politie beambten, niet voldoc-nde dan zal voer de Broglie geen ander middel overblijven dan de offi- cieele candidatuur om aan de natie de weldaden van zijn regeerringssysteem op te dringen. De openbare zitting was gisteren bovendien nog be langrijk door het voorstel van den heer Maurice, bij de behandeling van de begrooting voor onderwijs, om de traktementen der onderwijzers tot een minimum van 600 francs te verhoogen. Schitterend is deze verhooging zeker niet, maar zij beoogt tenminste eene verbetering van een euvel, dat in bijna alle landen vau Europa en in Frankrijk niet het minst bestaat. Het is daarom dan ook verblijdend dat de kamer het voorstel niet verwierp, maar het, al was 't den ook slechts met 330 tegen 328 stemmen, naar de afdeelingen verzond. Het slot der zitting leverde een karakteristiek staal tje van legitimistische orthodoxie en vastheid van ge loof; de heer Dahirel deponeerde een verzoekschrift voorzien van 120,000 handteokeningen, waarin de restauratie van het koningschap onder Henri V ge vraagd wordt. In buitenlandsche bladen vindt men de nota van de Zwit8ersche regeering aan den pauselijken nuntius, waarin de federale raad naar aanleiding van de heftige Encycliek van 21 November verklaart dat een perma nente vertegenwoordiging van den Heiligen stoel in Zwitserland overbodig is geworden en op grond daarvan monseigneur Agnozzi verzoekt den dag van zijn vertrek te bepalen. Ondzr de olficieele documenten over den gewiehtigen strijd onzes tijds fasscben Home en den modernen staat zal deze nota eene voorname plaats in- nemeB. Ongelooflijk komt ons het door le Courrier de Paris openbaar gemaakte bericht uit Bern voor, dat de nota niet de goedkeuring van de wetgevende macht heeft verworven en er besloten is om de nuntiatuur althans tijdens het leven van Pius IX te behouden. Het is nauwelijks aan te nemeD dat, de bondspresident Ceresole en zijne raadslieden zich vooral in deze teedere quaestie aan dergelijk echec zouden blootgesteld hebban. De triomf der ultramontanen zou ontzettend groot zijn, en misschien hebben zij slechts meenen te zien wat zij zoo vurig hoopten. Iu Duitschland heeft dezelfde Encycliek een antwoord uitgelokt van den oud-katholieken bisschop Reinkens, voorzeker een bevoegder persoon dan de Duitscke keizer om met den paus een theologisch dispuut te voeren. Een practisch resultaat, in dien zin namelijk dat de kibbelende partijen tot overeenstemming zuilen geraken, mag men echter evenmin van dit geredetwist verwach ten; eerder zal het de klove verwijden en den religie haat doen toenemen. Graaf Ledochowski, aartsbisschop van Posen, heeft zijn meerdere gevonden in zijn ambtgenoot te Breslau, den vorst-bisschop Förster, althans wat het totaal der geldboeten betreft, waartoe hij wegens ongehoorzaam heid aan de Mei-wetten veroordeeld werd. Tegen dezen laatste werd gisteren een voani3 uitgesproken, waarbij by tot een gezamenlijk bedrag van 11,600 Thaler aan geldboeten en subsidiair twee jaren gevangenisstraf veroordeeld werd wegens onwettige aanstelling van 29 geestelijken. Het proces tegen den aartsbisschop van Posen voor het gerechtshof voor kerkelijke aange legenheden wordt geïnstrueerd en met zijne collega's zal in denzelfden geest gehandeld worden. Bij de ultramontanen bestaat thans het plan, zooals uit Berlijn aan the Daily News gemeld wordt, om alle bisschoppen caudidaat te stellen bij de aanstaande rjjksd.igsverkie- zingen in Januari met het dubbel doel, om door hunne verkiezing bun moreelen invloed eu hun prestige te verhoogen en tevens om hen als afgevaardigden voor den duur der zitting althaas voor vervolgingen der justitie te vrijwaren. De candidatuur van graaf Ledo- chowski is te Posen reeds geproclameerd. Laatste berichten. Brussel, 16 December Volgens oen particulier telegram aan I' Iadépeadance beige heeft de Fransehe regeering aan den staatsraad een ontwerp-kieswet ingezonden, waarbij aan de helft der kiezers, d. i. aan ongeveer 400 milliosn, het kies recht ontnomen wordt. Belgischs brieven. Brussel15 December. Op de anders zoo rustige oppervlakte van onzen stroom van binnenlandeche politiek ia sedert de laatste dagen eenige beroering waar te nemen. De discussie over het budget der middelen is daarvan oorzaak. Da heer Jules Malou heeft alle begrootingen zonder heftige tegenspraak en misbaar zien aannemenzoodat hij zich met de hoop meende te mogen vleien dat dit ook met zijne begrootingen geschieden zou. Hij heeft zich echter vergist en is vrij onzacht uit zijne zoete mijmeringen wakker geschud. De oppositie sluimerde slechts; zij heeft hem een laag register vaii verkiezings-beloften voorgehouden, die hij in 1870 deed in eene redevoeringwelke hij voor zijne kiezers te St. Nieolaas hield. Met deze beloften is het als met alle verkiezings-beloften gegaan, zij zijn niet nagekomen. Doch er is meer. D3 heer Jules Malou had uitdruk kelijk beloofd de belastingen en als gevolg daarvan het budget der middelen te verlagen, en in plaats daar van is dit budget aanmerkelijk gestegen. De heer Jules Malou geloofde door de mazen te kan nen sluipen. Maar hij heeft op grooten tegenstand ge- stooten; zijne begrooting is nog niet aangenomen. Eu bovendien' is de discussie slechts bet voorspel van het

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3