te versterken of aan te kweeken, en in hoeverre kun nen tot bevordering van dit overleg de raden van be middeling ook hier te lande nuttig werkzaam zijn en aanbeveling verdienen Vóór ultimo Februari 1874 wordt het antwoord in gewacht. De directeur der Nederlandsch-Indische Droogdok maatschappij, de heer A. C. Bosch, is naar Java vertrokken om zich aldaar aan het hoofd van de exploitatie der Maat schappij te stellen, terwijl de heer J. Vos van Marken als administrateur de zaken in Europa beheert. Met de constructie der dokken wordt, onder toezicht van den hoofd-ingenieur B. J. Tideroan, ijverig voort- gegaau. Da communicatie-boot, bestemd voor het sleepen der schepen van Batavia naar en van de eilanden Amsterdam en Middelburg, zal spoedig via Suez naar Java stoomen. KERKNIEUWS. Bedankt, voor het beroep tot predikant bij de doops gezinde gemeente te Vlissingen, door den heer I. J. Ie Cosquino de Bussy, te Wormei'veer. Bedankt, voor het beroep tot predikant bij de Chris telijke gereformeerde gemeente te Meliskerke door den heer P. den Boer, predikant bij die gemeente te Veere. MARINE EN LEG-ER Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram is Zr. M8. schroefstoomschip Marnix, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. Rietveld, den 13cn dezer van Plymouth vertrokken, ter voortzet ting van de reis naar Nederland. Door den kommandant van het koloniaal werfdepot is aan de manschappen, die den 18en dezer met de Conrad naar Java vertrekken, een verlof van 14 dagen toegestaan. In Utrecht verteren zij thans een groot gedeelte van hun geld. KOLONIËN. Bij beschikking van den minister vau koloniën zijn de kctelscheepmaker 2e klasse J. F. J. van den Berg en de scheepstimmerman 8® klasse M. W. Roggeveen, beiden van 's rijks werf te Amsterdam, gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederiandsch- Indië, om te worden geplaatst de eerstgenoemde als vice-kommandeur tevens ketelscheepmaker, en de laatst genoemde als vice-kommandeur voor het vak van scheeps bouw bij een der marine-eti.blissementeD daar te lande, en de hulponderwijzers A. Croes en W. F. Bouhuys, om te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-ïndië heeft de volgende beschikkingen genomen: (Javasche courant van 28 October.) civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de leerling-telegrafist A. L. A. Wardenaar; eervol, uit zijne betrekking, de griffier bij den landraad tePekalongan F. G. C. Mooijaxrt; eervol, uit zijne betrekking, de ambtenaar ter beschik king bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura Iv. L. Fisher; uit 's landsdienst, de gewezen commies 3e klasse bij de posterijen W. Nootman. Benoemd: tot voorzitter van den landraad te Bui tenzorg, tevens aldaar belast met de bijzondere rechts macht van den resident, de le commies bij het departe ment van justitie m»-. J. J. A Schill; tot voorzitter van de landraden te Cberibon en te Indramaioe, tevens al daar belast met de bijzondere rechtsmacht van den resi dent, de substituut-oiïicier van justitie bij deu raad van justitie te Padang mr. C. Rasch; tot ambtenaar ter be schikking bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, de op verzoek eervol uit Zr. M®. zeedienst ont slagen luitenant ter zee 2® klasse H. J. Borgerhoff van den Bergh; totoutvanger bij dein- en uitvoerrechten te Cheribon, de benoemde commies bij het havendeparte ment te Batavia G. J. Putman Cramer; tot 3®° commies ter griffie van het hooggerechtshof van Nederlaudsch- Indië, de lc klerk bij genoemde griffie J. F. van Weddin gen tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Bima, de le hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Amboina L. P. C. Roskott; tot l«a hulponderwij zer aan de openbare lagere school te Amboina, de hoofd onderwijzer aan de openbare lagere school te Poerbolinggo J. Zeven; tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Poerbolinggo, de waarnemende 2C onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Ban- dong II. Metelerkamp; bij den waterstaat en 's lands bur gerlijke openbare werken, tot hoofdingenieur 2e klasse M. J. Schram, vroeger die betrekking bekleed hebbende tot ingenieur le klasse, de ingenieur 2e klasse J. P. van Mansveldt; tot ingenieur 2e klasse, de ingenieur 3® klasse G. van Houten; tot ingenieur 3e klasse H. G. van Sille- voldt, thans ter beschikking vau den directeur der burger lijke openbare werken. Bevorderd: bij de algemeene secretarie tot 2^ com mies, de 3e commies A. L. F. Weiter; tot 3®n commies, de klerk bij dat bureau F. H. Leidelmeijer. Geplaatst: bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, in de residentie Lamponsche districten de benoemde controleur le klasse A. C. F. de Burlet. Verplaatst: van het gouvernement van Sumatra's Westkust naar de adsisteut-residentie Benkoelen, de controleur le klasse jonkheer J. C. W. D. A. van der Wijck; van de residentie Wester-afdeeling van Borneo naar het gouvernement van Sumatra's Westkust, de controleur 2C klasse P. D. Vreede; van de residentie Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, naar de resi dentie Wester-afdeeling van Borneo, de controleur 2e klasse J. J. L. van Leeuwen. Bepaald: dat de benoemde controleur 2e klasse J. G. In 't Veld in de residentie Zuider- en Ooster afdee- ling van Borneo zal blijven geplaatst; dat de benoemde controleur 2e klasse P. Zeydel in de residentie Bezoeki zal blijven geplaatst. Geplaatst: bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, in de residentie Bantam, de benoemdeambte- uaar ter beschikking C. J. C. Wijnaends; in de residen tie Preanger-regent8chappen, de benoemde controleur 2e klasse P. van der Weide, en de benoemde ambtenaar ter beschikking G. Hogenraadin de residentie Peka- longan, de benoemde ambtenaar ter beschikking J. C. N. Drossaers; in de residentie Rembang, de benoemde con troleur 2e klasse J. H. D. van der Palm; in de residentie Passoeroean, de benoemde controleur le klasse W. L. H. A. Harloff; in de residentie Bagelen, de benoemde ambte naar ter beschikking J. Knebel. Verplaatst: vau de residentie Pasoeroean naar de residentie Cheribon, de controleur 2e klasse J. H. W. Graaf van den Bosch. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren avond ontstond te Vlissingen een begin van brand in een bovenwoning in de Nieuwstraat, waarvan de bewoners niet te huis waren. Door spoedig toege snelde hulp gelukte het den voortgang te stuiten, zoo dat de inmiddels aangerukte brandspuiten geen dienst behoefden te doen. Daar het juist voorviel terwijl den avondgodsdienst gehouden werd, bracht het gerucht van den brand groote ontsteltenis te weeg. Aan het station van den Rijnspoorweg te 'sGra- venhage is een zelfstandige brandweer opgericht. Men deelt aan Het Vaderland mede, dat het vierde Noordelijk zendingsfeest in 't volgend jaar te Assen zal gehouden worden. In den Krommen Rijn maakt het ijs het der scheep vaart zeer lastig, zoodat de beurtschippers op Utrecht en Amsterdam besloten hebben, voorloopig de vaart te sta ken. Von Bismark moet, by eene poging om bet Duitsch te maken tot de taal der diplomatie, een échec hebben geleden, waarover hij nog al gevoelig is. Hij heeft na melijk op eene in het Duitsch gestelde nota, door hem aan vorst Gortschakoff gezonden, een antwoord ontvan gen in het Russisch. Het stedelijk bestnur van Genève heeft al de kost bare voorwerpen, behoorende tot de nalatenschap van hertog Karei van Brunswijk, ter bezichtiging gesteld. De fabeldichter Latontaine was een slaapwande laar. Op zekeren avond ontving zijne vrouw eenige bloedverwanten. Lafontaine was reeds in bed. Daar gaat de deur open en de dichter, in nachttoilet, loopt de kamer door, zonder van iemand notitie te nemeD, en be geeft zich naar zijn schrijfkabinet. Na een kwartier komt hij weer voor den dag, zich vergenoegd in de handen wrijvende, en gaat weer te bed. Zijne vrouw en hare bezoekers gaan naar het kabinetje, om te zien wat hij daar had uitgevoerd. Zy vonden op de tafel een gedicht liggen, waarvan de inkt nog nat was. Het was de fraaiste fijnste, bevalligste zijner fabelen: Les deux pigeons. EenEngelach correspondent zegt dat de advocaat Lachaud, de verdediger van Bazaine, waarschijnlijk de beste crimineele advocaat van Frankrijk is, die meer aan geklaagden vrij gepleit Leeft, dan de meeste advocaten ooit verdedigd hebben. Hij is een krachtig man van 60 jaar, met een stern als een trompet, en heeft de echt Fransche gave om zich geheel met zijn cliënt te vereen zelvigen. Het maakte een diepen indruk, toen Lachaud als het ware zijn eer verpandde voor Bazaine's onschuld, te meer daar men hem voor te eerlijk houdt, om zoo iets alleen voor het effect te zeggen. Hij is een te goed jurist en te scherpzinnig pleiter, dan dat hij tot zulk een verklaring zijn toevlucht zou nemen, als hij van de schuld van zijn cliënt overtuigd was. Hij staakte zijn pleidooi met een herinnering aan 't lot van den edelen Ney. „De politieke gedingen hebben dit noodlottige, zoo luuideu zijne woorden dat de misdadiger van heden morgen een held kan zijn, en dat men op de plaats waar hij s jeeft later zijn standbeeld opricht." De onlangs opgerichte Huisvrouwen-vereeniging te Berlijn heeft hare eerste algemeene vergadering ge houden en bij die gelegenheid hare statuten vastgesteld, waarin de volgende punten zijn opgenomen: samenwer king om de willekeurige opdrijving der prijzen van le vensmiddelen te keer te gaan; aanwijziug van kooplie den en winkeliers te Berlijn of elders, die hunne waar het goedkoopst leveren; gemeenschappelijke aankoop in het groot van artikelen van huiselijk verbruik tegen de laagsle prijzenwaarschuwing tegen te koop gestelde vervalsckte levensmiddelen; oprichting van een dienst boden-bureau. In de laatste dagen lag Londen in een dikken mist gebuid. Vooral den 9eQ was het erg. Zoo groot was de duisternis te 2 uren op den dag, dat men elkander ter beurze, alwaar op dat uur Dinsdags en Vrijdags de wisselhandel begiut, nauwelijks herkennen kon, zocdat sommige handelaars kaarsjes lieten halen om het noo- dige te kunnen lezen. Verscheidene personen werden overreden. Toen de mist zwaarder werd, hield alle ver voer per as op en stond het vertier eindelijk stil, ofschoon in andere gedeelten van Londen, die westelijk en hoo- ger gelegen zijn, zooais Bayswater, de zon helder scheen. Op de rivier was het niet mogelijk iets te zien, en vier schuitenvoerders verdronken op verschillende plaatsen tengevolge van aanvaringen. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 14on December: A. Blaas, jm. 22 j, met E. Gillesse, jd. 26 j. (Van 613 December.) Vlissingen. Gehuwd: L. van Bel, jm. 25 j. met S. M. Canbierjd. 22 j. Bevallen: C. Scbaarkarap, geb. Bebelaar, d. M. de Waard, geb. van Blitterswijk, d. A. C. Quaars, geb. Handeier, z. A van de Bu6e, geb. Notebaart, d. E. J. Arents, geb. Naerebout, z. J. G. Luitwieler, geb. Hof man, d. J. C. Tazelaar, geb. van den Broek d. H. G. Krahmer, geb. van Reijn, z. P. Braun, geb. Schreuder, z. E. S. Badeel, geb. Debrae, z. (levenl.) Overleden: P. Bosschaart, wede. van J. Corneliese, 59 j. A. Hendrikse, z. 20 j. P. Pieterse, man van A. Schout, 79 j. Goes. Gehuwd: G. H. Leijssen, jm. 23 j. met J. AI- raekinders, jd. 23 j. BevallenE. Magielsegeb. Robijnz. R. J. Kwaak, geb. dec Boer, z. J. Schmidt, geb. Romein, d. M.Rijn, geb. Kooman, d. Overleden: J. Linthout, z. 2 j. M. Jacobs, d. 3 j. G. de Jong, gehuwd motE. P. Remijn69 j. H. Nathan, d. 38 j. M. Berks, d. 9 m. M.G.Kloosterman, z. 3 tn. Zierikzee. Bevallen: Th. A. E. Boudier, geb. Oos terwaal, d. (levenl.) Overleden: J. van Gorsel, man van G. Braam, 33 j. C. Koevoets, z. 2£ j. L. Geelhoed, z. bijna 30 j. A. Paulus8en, wedr. 77 j. H. Hest, d. 16 m. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN". ^Door het bestuur det waterkeering van bet calami- teuze waterschap Ellewoutsdijk en den calamiteuzen polder Bors8elen is eergisteren (Zaterdag) te Borscelen aanbesteed. De uitvoering van buitengewone verdedi gingswerken, door middel van steenbestorting, aan den oever van den calamiteuzen polder Borsselen enz. aan genomen door den heer J. Files, te Vlissingen, voor ƒ38,600. Zaterdag had in het gouvernements-hotel te Gent, van wege het Belgische ministerie de openbare aanbesteding plaats van de verbcteringswerken tot het rechtmaken, verbreeden en uitdiepen vau het kanaal van Gent naar Neuzenvoor zooveel betreft de sectie van Lmgerbrugge naar Reime, dat is een lengte van 7200 meters. Drie inschrijvingsbiljetten waren ingekomen, nl. van de heeren Castor, Couvrenx en Hersent, te Weenen, voor een bedrag van 2,933,140/r<7«cj; Volkert, te Dordrecht voor 3,399,000 francsen Vermeulea, te Wijnckel en Vermeersch te Waarschoot (België), voor 3,800,000 francs* THSEMOMETERSTAND. 13 Dec. '8 av. 11 u. 41 gr. 14 'smorg.7u.40gr.'smidd.lu.42gr.'sav.lla.41gr. 15 'sraorg.7u.36 gr.'smidd.lu.36gr.'sav.6u.35gr. S TATEN-GENERAAL. ttveede kamer. Zitting van Z-aterdag 13 December. Nader verslag.) De beraadslagingen over hoofdstuk VII B (financiën) worden voortgezet. De minister van financiën beantwoordt in de eerste plaats de verschillende sprekers van den vorigen dag. Hij blijft verklaren, dat hij geen onvoorwaardelijke toezegging kan geven omtrent Hfse'aaffiog van den zeep- accijns, en bestrijdt vervolgens de bjschuldiging van deu heer van Houten, dat hij zien van zijne antecedenten zou hebben losgemaakt of zijn programma verloochend, en dat het een constitutioneel vergrijp zou wezen de toezegging der indiening van een voorstel tot afschaf fing van den zeep accijns aan de bekrachtiging der regeering te willen onderwerpen. Hij kan den zeep- accijns wel afschaffen, ook al valt de oorlog met Atsji tegen, als men een aequivalent invoertmaar dan ontzegt hij zich toch de beschikking over bet aequivalent waaraan later behoefte zou kunnen zijn. De heer de Roo van Alderwerelt verklaart ook wei nig te zijn ingenomen met het regeeringsbeleid van dezen minister. Juist nu vermeerderde uitgaven voor defensie te wachten zijn is belastinghervorming hoog noodig, doch van dezen minister schijnt men die niet te kunnen verwachten. Hoewel de minister de liberalen ineen moeilijke positie brengt en verwerping van diens begrooting natuurlijk zou zijn, wil hij niet tegenstem men, omdat hij dezen minister heeft leeren kennen als bekwaam, werkzaam en hoogst consciëntieusen omdat hy denkt, dat deze minister niet bijzonder op het behoud van zijne portefeuille gesteld is. Hij ge looft, dat de minister, al wordt zijne begrooting aange nomen, zal inzien, dat de tijd gekomen is oai voor een ander plaats te maken, die meer doordrongen dient te zijn van de noodzakelijkheid van belasting hervorming. De heer van Houten blijft volhouden» dat de minis ter zijne antecedenten heeft verloocheod en toetst eene rede van den afgevaardigde van Delden in 1868 ge houden aan de redo van den minister van financiën van gistereB; daarin vindt hij veel principieel verschil. Reeds jaar heeft de minister gehandeld in strijd met zijn verleden. Gisteren heeft de minister gezegd, dat hy, indien verhooging van belastingen noodzake lijk werd, den accijns zou verhoogen; nu zal spreker zeer bepaald tegen de begrooting stemmen. De heeren van Zinnicq Bergmann, (J. van Nispen, Id- zerda en Blussé bespraken nog in 't kort de inkomsten belasting en de afschaffing van den zeep aecijns. De minister verklaart niet voornemens te zijn om in gewone omstandigheden de schatkist aan te vullen door verhooging van accijnsen; hij heeft gezegd, dat als de nood drong hij altijd nog de opcenten kan ver hoogen. Den hoer de Roo antwoordt hij, dat eerst als werkelijk zoo groote uitgaven noodig zijn het tyd zal zijn, om nieuwe middelen te vinden; men kan van den minister niet vergen, dat hij nu reeds, voordat de wet-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2