Zr. M\ stoomschip Watergeus, de luitenant tor zee le klasse J. P. Mercicr, van Zr. M\ stoomschip Soera- baya, als le officier, en zulks met intrekking van zijne detacheering als militair kemmandant. aan boord vaa gouvernement8 stoomschip Telegraaf; de luitenant ter zee 2« klasse J. H. Strootman en de scheepsklerk J. Mets, van Zr. M\ korvet^ van Speyk; aan boord van Zr. M'. stoomschip Soerabaya, de kapi tein-luitenant ter zee W. F. L. de Vriezeen de offi cier van gezondheid 2e klasse C. J. A. de Groot, van Zr. M'. korvet van Speyk, eerstgenoemde als komman- dant, laatstgenoemde om te worden gedetacheerd aan boord van bet ziekenschip Philips van Marnix; aan aan boord Zr. M\ stoomschip Coehoornde officier van gezondheid 2e klasse dr. F. Abrabamszvan Zr. M". korvet van Speyk, en zulks met intrekking van zijne plaatsiDg aan boord Zr. Ms. stoomschip Madnra; aan boord Zr. M\ stoomschip den Brielals oudste officier, de luitenant ter zee 2* klasse W. O. A. Ziegenhirt van Rosenthalvan Zr. M\ fregat Zeelandaan boord Zr. Ms. stoomschip Banka, als le officier, de luitenant ter zee 2e klasse F. II. Bo. van Verschuur, van Zr.M>. korvet van Speyk. Ingetrokken: de overplaatsing van den kapitein- luitenant ter zee J. M. Broers, van Zr. M3. stoomschip Borneo op Zr. M'. stoomschip Soerabaya, als komman- dant, van den officier van gezoudheid 3e klasse IJ. Bak ker, vaa Zr. M». tregat Zeeland op Zr. Ms. stoomschip Soerabaya, zoomede de met die overplaatsing in ver band staande detacheering aan boord van het zieken schip Philips van Marnix. Vergunning verleend: om te repatrieeren, wegens ziekte, aan den officier van administratie 3S klasse G. H. Silotwegens langdurig verblgf in deze gewesten, aan (le luitenants ter zee 2° klaBse W. C. Bötblingk, B. M. van der Weiden en J. T. F. de Bruyo, wegens overcom pleet in zijn rang, en aan den kapt.-luifter zee J. M. Broers. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Utrecht wordt gemeld, dat binnen eenige dagen weder vele land bouwersknechten naar Suriname zullen vertrekken, teneinde aldaar ia de kolonie op Neder- landsche wijze velden te bearbeiden en te exploiteer en; de berichten van hen, dio daar reeds werkzaam zijn, moeten gunstig luiden. De politie te Leeuwarden heeft eergisteren nacht een gevaarlijk persoon aangehouden na het plegen van een diefstal van manufacturen, doormiddel van het open schuiven van een raam en inklimming in een winkelhuis op den Eewal aldaar. De verdachte was den 12en Janu ari lS72,na een detentie van vijftien jaren, uit het tucht huis te Leeuwarden ontslagen, en had vroeger ook reeds twintig jaren in die gevangenis doorgebracht. Te Muntendam bestaat het voornemen om aldaar eene paardenslaehferij op te richten. Aan slachtbeesten is, vcoral tegen den wintertijd en bij de duurte van het voeder, geen gebrek. Professor Palmieri, directeur van het observatorium op den Vesuvius, heeft voor de keizerin van Rusland een metalen thermometer vervaardigd, die elke wisseling van temperatuur door het luiden van kleine schelletjes aangeeft. Dit kunstig instrument zal in den reiswagen der keizerin opgehangen worden. Een Dii'tsch koopman deelt cenige bijzonderheden mede van een bal, dat eenigen tijd geleden door den ko ning van Honolulu, Lunalilo J, ter eere van den En- gelschen admiraal werd gegeven. De koning was be: eerst van allen dronken, daarop volgden de muzi kanten en eindelijk de gasten. De schrijver zag dat een jong marine-officier met een jeugdige schoone van Honolulu op den koninklijken troon had plaats genomen, terwijl de koning en de koningin Emma aan bun voeten zaten. Een weinig later greep de koning een trommel, liep er de zaal mede rond en sloeg do taptoe. De mu zikanten begonnen te vechten, en zelfs de admiraal kon hen niet scheiden. De koDing moet zich bijzonder geamuseerd hebben. Te Liverpool is verleden Dinsdag een uitmuntend in ijs geconserveerde geslachte os uit Canada ontvangen. Het welslagen van deze proef zal ongetwijfeld spoedig door een tweede op grooter scbaal worden gevolgd. liet Engclsche transportschip Serapis is in de na bijheid van het eiland Malta door een Londensche stoom boot aangevaren, waardoor het een zwaar lek kreeg. Daar het schip evenwel is gebouwd met waterdichte af- deeliDgen bleef het genoegzaam boven w^tr-om naar Malta te kunnen terugkeereo. THERMOMETERSTAHD. 12 Dee. 'sav. 11 n. 41 gr. 13 's morg. I u.40 gr. 's midd. 1 u. 42 gr.'s av. 6 u. 42 gr. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 12 December. {Nader verslag.) Na aanneming van hoofdstuk VIIA (nationale schuld) der stuatsbegrootiDg voor 1874 kwam hoofdstuk VII B (financiën) in behandeling. De heer de Bruijn Kops beklaagt er zich over dat de minister geen hervorming in het belastingstolsel heeft ingevoerd en bespreekt de quaestie der post spaarbanken en de afschaffing van den zeep-accijnsvan de toezeg ging tot afschaffing van die belasting maakt hij zijn stem afhankelijk. De lieer van'Kuyk verwacht niets van dozen minister cd zal ipgen zijne begrooting stemmen. De heer Idzèrda dringt mede aan op afschaffing van den zeep-accijns eu keurt de overdreven voorzichtigheid van den minister, die zich op de groote uitgaven be roept, af. Do heer van Zinnicq Bergmann herinnert den minister hoe deze in 18G7 den heer Schimmelpenninck verweet, dat bij niets deed ter verbetering van ons belasting stelsel en nu zelf niets doet. Een groot nadeel voor de verbetering van bet belastingstelsel zoekt bij in tweo idéés fixes van dea minister en zijne geestverwanten de inkomstenbelasting en vervanging van het cultuur stelsel door de landrente. De heer Blussé bestrijdt den h^er van Kuyk en ver dedigt de regeering. De weg die nu tot verbetering moet worden ingeslagen is verbetering der directe be lastingen en die is noodig, want rast de klimmende ontvangsten stijgen de uitgavenhet gebeurde op gisteren heelt o. a. geleerd, dat er meer voor defensie noodig zal wezen. De minister moet echter met die verbetering voorzichtig zijn. Hij beveelt een kleine verhooging der belasting op het gedistilleerd en het bier aan. De beer Lenting dringt aan op publieke verpachting van bet domeingoed van St. Agatha. De heer van den Ileuvell bestrijdt de meening, dat dit domeingoederen zijn. De heer en Ileydenrijck, Bredius en van den Bereh verklaren zich ook voor afschaffing der zeepbelasting. De heer Cremers wil bij den tegeuwoordigen politie leen toestand en de samenstelling der kamer niet aan dringen op belastinghervorming, maar ondersteunt het betoog van den beer Lenting betreffende de goederen van St. Agatha. De minister van financiën releveert wat in den Iaatslen tijd is gedaan, vooral door afschaffing van schadelijke accijnscn, en op dat gebied kan de staat nog wel wat doen. Het is gebleken hoe moeilijk het is om het eens fe worden over een goede nieuwe directe belastiGg; de voorstellen van den beer Betz werden verworpen of niet behandeld, en zoolang de Indische middelen zoo ruim vloeiden was er weinig aanleiding of noodzakelijkheid om naar nieuwe hulpbronnen te zoeken. De minister had echter gehoopt dit jaar de afschaffing van den zeep- accijns te kunnen voordiagen. Hij had tevens grooteii- deels het wetsontwerp van zijn voorganger overgeno men tot herziening der belastbare opbrengst op de ge bouwde eigendommen, dat ons een goeden grondslag zal kunnen geven. Toeu kwam de oorlog met Atsji, en een wetsontwerp op de belegging van kasgeld, dat ter stond belangrijke voordeelen had kunnen opleveren, kon niet worden ingediead, omdat de oorlog vorderde geld in kas te houden, en nu ncoet de miuister eerst den loop van den sfrijd afvvachteD. liet tegenwoordig tijdstip is niet geschikt voer hervormingen. Hij houdt don zeep accijns voor een zeer slechte be lasting, maar als de nood dwingt moet men zulke be lastingen ook invoeren of eenigen tijd behouden. Hij kan dan ook nog geen bepaalde toezegging geven tot afschaffing van die bekisting, doch hij is wel gezind om een voorstel aanhangig te maken als de omstandig heden het zullen gedongen. Hij erkent als lid der op positie vroeger meer te hebben geëischt dan hij nu kan geven, maar de omstandigheden zijn ook veranderd. De inkomstenbelasting is bij Lem geen idésjixemen kan er veel kwaad van zeggen eer bij het zich zal aan trekken. liet adres der ambtenaren ora verhooging van trak tement is in zijne handen gesteld; op het besluit, dat in overleg met zijne ambtgenooten zal worden genomen, kan bij niet vooruitloopen. De goederen van St. Agatha kunnen volgens streng recht door den staat tot zich worden genomen, maar transactie is verkieslijker. Eerst moet worden onder zocht of de tegenwoordige bezitters nog wel de opvol gers zijn der voormalige kruisheeren. Dc beeren van Kuyk, van den Bercb, de Bruijn Kops, Lenting, Blassé, Idzerda en Bergmann repliceeren, de laatste vooral ten betooge, dat men aan de regecring gekomen wel degelijk bet programma moet uitvoeren dat men als oj.positie stelde. De heer van Houten betoogt uitvoerig, dat de minis ter zich geheel heeft losgemaakt van zijne beginselen en van ds partij waartoe bij vroeger behoorde en hij moet zich daarom niet verwonderen dat die partij zich nu van hem afkeert. Zitting van Zaterdag 13 December. Per telegraaf De beraadslagingen over hoofdstuk VII B (financiën) der staatsbegrooting voor 1874 werden voortgezet, waarbij opnieuw een levendig debat werd gevoerd over de fiaancieele politiek van den minister. De heeren de Roo van Alderwerelt en van Houten verweten den minister de verzaking van zijne antece denten en van de liberale beginselen. De heer de Roo gaf zelfs het verlangen te kennen, drt de minister vrijwil lig zou aftreden. De minister verklaarde dat hij bij eventueele nood zakelijkheid tot bestrijding der oorlogsuitgaven voor stellen zou indienen tot verhooging der accijnscn en der indirecte belastingoj. Ten slotte werd het gobeele hoofdstuk aangeno men met 39 tegen 17 stemmen. Terstond daarop zijn de beraadslagingen over hoofd stuk VIII (oorlog) aangevangen. öuitenl.fliiL). ALGEMEEN OVERZICHT. De ve^oordeeling van Bazaine, de wijziging van zijn vonnis door den president der republiek, in éeu woord de ontknooping van het drama van Trianon heeft in Frankrijk zulk een indruk gemaakt, dat alle andere quaestiën voor het oogenblik geheel op deo achtergrond geraken. Da tegenstrijdigheid tusschen het strenge vonnis en het verzoek van gratie van dezelfde rechters is niet dan schijnbaar; het Journal oftieiel maakt hun adres aan den minister van oorlog in zijn geheel open baar en do volgende daarin voorkomende zinsneden heffen die tegenstrijdigheid volmaakt op: „Als rechters moesten wij een onverbiddelijke wet toepassen, die niet toelaat dat eenige omstandigheid een misdaad tegen den militairen plicht verzachten kan. Maar die omstandigheden welke de wet ons verbood in aanmerking te nemen bij het uitspreken vau ons vonnis, wij hebben het recht u er op te wijzen." Het gevolg van dit adres is geweest de wijziging der doodstraf in opsluiting voor dea tijd vaa twintig jaren, te beginnen met gisteren, 12 December, „met onthef- fiag zooals de beschikking van den president in het Journal officie! luidt van de formaliteiten der militaire degradatie, maar met behoud van al hare gevolgen." Bazaine heeft dus sedert gisteren opgehouden eenigen rang in het Fransclie leger to bekleeden en eenige Franscbe orde of militaire onderscheiding te dragen. Natuurlijk wijdt de geheele Fransche pers eenige woor den aan dit tragische einde van een schitterende Joop- baan. In het algemeen zijn hare beschouwingen zeer kort le Temps maakt daarop echter eene uitzondering en houdt het voorbeeld van Bazaine niet slechts aan bet leger, maar aan de geheele Fransche natie voor als eene waarschuwing, om toch eindelijk eens te breken met de gewoonte om tel kens na twintig jaren door revolutie in het parlement of in de straten hot wettig gezag omver te werpeneene gewoonte welke in Frankrijk het gevoel van plicht en eer heeft doen ontaarden. Het vonnis van Bazaine is rechtvaardig, maar niet hij alleen is schuldig, de gansche natie wordt door zijne veroordeeling getroffen. The Times wijdt ook zijn eerste artikel aan de ver- oordeeling van den maarschalk en eindigt met deze woorden: „Wanneer wij ons niet bedriegen zal de geschiedenis dit vonnis bekrachtigen". The Daily News, the Daily Telegraph eu de Weensche bladeu laten zich bijna eeustemmig in dien geest uit. Alleen de Pruisische pers volhardt iD haar kleingeestig oordeel en noemt Ba zaine het zoenoffer der nationale ij delheid. De Kölni- sche Zeitang b. v. beroept zich bij het uitspreken van dit oordeel op de onpartijdigheid der Duitscbers in deze zaak! Wij voor ons hechten meer waarde aan de onpartijdigheid der Londensche en Weensche pers. Gisteren avond beeft de Zwitsersche federale raad overeenkomstig bet voorstel van het uitvoerend gezag besloten om, naar aanleiding van de jongste pauselijke Encycliek, do diplomatieke relation met bet Vaticnan af te broken. Den pauBelijken nuntius is van dit be sluit kennis gegeven met verzoek om den dag van zijn vertrek tc willen bepalen. De overwinning vau de generaals Morioncs en Lorna op de Carlisten bevochten wordt van CarliBtiscbe zijde bevestigd. De correspondent der Kölnische Zeitnng, de Pruisische luitenant von Wedell, die in het hoofdkwar tier der Carlisten den burgeroorlog in de Spaansche hooglanden bijwoont, meldt dat de Carlisten, nadat hun centrum was doorgebroken, des avonds te 5$ uur na 6 uren strijdens hunne retraite begonnen, en erkent dat de republikeinsche troepen bun doel bereikten, het ontzet vau Tolosa, echter met veel zwaardere verliezen dan de Carlisten. Voor Carthagena verandert de toestand volstrekt niet. Het vuur wordt aan beide zijden flauwer, het Spaan sche regecringseskader vuurt weinig en moet ongeloof lijk vaak een nieuwen voorraad kolen halende bele gerden ontvangen geheele transporten levensmiddelen van de landzijde in de stad en, last not least, de be richten aan de Eugelscbe bladen zeggen dat de stad hot nog maanden zal kunnen houden, tenzij bet bele geringsleger minstens verdubbeld wordt. Uit Havana wordt gemeld, dat de kapitein-generaal Jovellar die dus niet zijn ontslag heeft genomen in eene proclamatie het volk tot gehoorzaamheid aan spoort, op den plicht wijst, hoe pijnlijk die ook zij, om de Virginius terug te geven en ten slotte voor de ge volgen eener weigering waarschuwt, daar bet dan zod- der Spanjc's hulp een hopeloozen oorlog te voeren zou hobben. De stad is volmaakt rustig. itlcmjdrorrli EEN BLIK OP HET LEVEN VAN BAZAINE. Maarschalk Bazaine is ter dood veroordeeld, docb de president der Fransche republiek beeft het vonnis ver anderd in 20 jaren detentie. Op het insigne van de hooge waardigheid, die Bazaine het laatst bekleedde, zijn maar schalkstaf, staat in gouden letters: ^Simple soldaten 1831, niaréchal de France en 1864"; in die woorden ligt het

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2