MÏDDELBURGSCHE COURANT. F 288. Donderdag 1873. 4 December. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 26a Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. -De prijs per 3/m., franco is f 3.SO, Middelburg 3 December. Uit 'sGravenhage wordt ons gemeld, dat omtrent de expeditie naar Atsji, sedert deze Singapore passeerde, bij de regeering geen berichten zijn ontvangen. Op de reis tusschen Java en Singapore waren 15 Euro peanen en 4 inlanders aan cholera overleden. Het late uur waarop de zitting van den gemeente raad van Middelburg beden namiddag geëindigd is belet ons om in dit nommer een verslag van het daarin verhandelde te geven; wij bepalen ons daarom tot de zakelijke mededeeling van de voornaamste der geno men besluiten. Aan jonkheer m*. L. W. A. Schuurbeque Boeije is eervol ontslag verleend als lid der commissie van toe zicht op de rijschool. Eén adres van den heer de Leef, te Vlissingen, hou dende verzoek om exploitatie der leenbank alhier voor zijn eigen rekening, is gesteld in handen van burgemeester en wethouders. Het gisteren door ons in hoofdzaak medegedeelde adres van den heer mr. Gr. A. Fokker, strekkende om wijziging in de Verordening van algemeeneplaatselijke politie te brengen, is, nadat de voorzitter daaromtrent een en ander in het midden had gebracht ter weder legging van sommige beschuldigingen, gesteld in handen der commissie voor de verordeningen tegen wier over treding straf is bedreigd. Op het in de vorige zitting ingekomen adres van den heer A. A. Sanders, commies ter gemeente-secre tarie, houdende verzoek om een persoonlijke toelage uit de gemeentekas boven zijn pensioen, is op voorstel van burgemeester en wethouders afwijzend beschikt. Een vooraf door den heer Nagtglas voorgesteld amendement, strekkende om den heer Sanders eene gratificatie van f 200 te verleenen, werd met 12 tegen 4 stemmen ver worpen. Met betrekking tot de voorgestelde oprichting van een pontveer bij de voormalige Haven barrière is beslo ten: 1° concessie aan te vragen tot exploitatie van een pontveer op de voorwaarden genoemd in het voorstel hetwelk door burgemeester en wethouders in de vorige zitting is gedaan, en 2' na verkregen concessie te be proeven de exploitatie van het veer publiek te verpachten. De voorstellen van burgemeester en wethouders om trent het adres der Commercie-compagnie alhier tot wij ziging van het contract van erfpacht zijn aangenomen. Die voorstellen strekten allen tot voorwaardelijke in williging van de gedane verzoeken, met uitzondering van dat om vanwege de gemeente den toegang te water naar het dok te verwijden en tot een gelijk peil als de bodem van het dok te brengen, welk verzoek niet is ingewilligd. Aan het bestuur der Nijverheids-vereeniging alhier is met 12 tegen 5 stemmen ten behoeve van den uitspan- ningstuin op het Noord-bolwerk alhier, in huur afge staan het terrein dat zich aansluit aan de thans aan die vereeniging in huur afgestanen grond tot aan de noor delijke grenslijn van den kruidtuin der rijks hoogere burgerschool, op dezelfde voorwaarden als voor het overige terrein zijn gemaakt. Door den voorzitter werd namens burgemeester en ■wethouders medegedeeld, dat zij bezwaar zien om een voorstel te doeu omtreur eene feestviering op den 12tn Mei a., den dag van het 25jarig koningschap van Z. M. "Willem III. Huns inziens moet die feestviering uitgaan van de ingezetenen, niet van het gemeen tebestuur. Mocht zich evenwel, wat burgemeester en wethouders hopen en onderstellenuit de ingezete nen eene commissie tot het beoogde doel vormen en deze de hulp van het gemeentebestuur verlangen, dan zullen zij bereid bevonden worden 'een nader voor stel aan den raad te doen. Deze mededeeling is voor kennisgeving aangenomen, nadat de heer Mathonzijn vertrouwen had uitgesproken, dat de wensch van en wethouders zal vervuld worden. Als hulponderwijzers op de school G, voor kinderea van minvermogenden, zijn bevorderd: tot tweeden de heer D. W. Louis, thans derde, tot derden de heer L. H. Dormaar, thans vierde, en tot vierden de heer L. de Plaathans vijfde. Voorts zijn benoemd tot vijfden hulponderwijzer de heer I. nogerlaud en tot eersten de heer I. Polderman alhier, beiden met alge meene stemmen. Tot derden hulponderwijzer op de school P, voor kinderen van minvermogendenis met algemeene stem men benoemd de heer F. A. Roozendaal, te Sehoon- dijke, en tot zevenden hulponderwijzer de heer I. Steijn, te Westkapelle. Ten slotte is de aandacht van burgemeester en wet houders gevestigd: door den heer Nagtglas op het ver schil in de tijdsaanwijzing der uurwerken van den Abdijtoren en die aan het spoorwegstation; door den heer Snijders op den toestand der sluizen te Veere, waarin voorziening hoe langer zoo meer noodzakelijk schijnt to zijn, en door den heer Fokker op de vuile, bijna zwarte kleur van het water in de binnengrachten en kaaien. De sub-commissie te Aaidenbarg voor het Z. M. den koning aan te bieden aandenken bestaande uit de heeren P. L. Reepmaker, J. Blindenbach Jz., E. A. Vermere en G. Verdooren heeft ingezameld f 143.05. Te Eede beliepen de inschrijvingen f 33.78. De commissie te Breskens bestaande uit de heeren Meijer Jz., J. de Koning, J. Bootsgezel, J. de Massier, A. J. CorneliaB. Blok en A. Luteijn Az. heeft inge zameld de som van f 79. In het bericht, dat in hét dorp Retranchement de typhus zou zijn ontstaan door de uitdampingen van den pas ingedijkten Willem-Leopolds-polder, vindt de Stoompost aanleiding tot de mededeeling van het gevoe len van de geraadpleegde geneeskundige inspecteurs in de provinciën Overijsel en Drenthe, in Noord Holland, en ia Gelderland en Utrecht, omtrent den invloed, dien eene eventueele droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee op den algemeenen gezondheidstoestand zou kunnen hebben. De strekking hunner overwegingen, meer ten aan zien van droogmakingen in het algemeen, was, dat met hooge mate van zekerheid valt aan te nemendat de laag gelegen alluviale gronden, die door droogma kingen worden aangewonnen, behooren tot die terreinen, die onder begunstigende omstandigheden van tijd tot tijd, evenals zoovele in ons vaderland, door epidemiën van «lafomziekten worden bezocht; doch, dat het ge waagd is van droogmakingen van eenigszins aanmer kelijke uitgebreidheid te voorspellendat als gevolg daarvan eens hevigo epidemie van tusschenpoozende koortsen zich algemeen zou verspreiden. De vraag rees bij henwelk onderscheid men behoort te maken tus schen droogmaking van zoetwaterpiassen en zeepolders; nasporingen omtrent de gevolgen van de indijking der laatsten hebben echter slechts tot negatieve en onzekere uitkomsten geleid. Dat de Iuchtverversching voor omliggende streken door droogmaking zou lijden, wordt intusschen door hen betwijfeld; daarentegen wordt de lucht door het wegnemen eener groote wateroppervlakte minder voch tig, en dit kan naar hunne motning een gunstigen invloed uitoefenen. Tengevolge van de loopende geruchten te Kampen, als zon de zoo goed als voltooide nieuwe IJselbrug niet aan alle eischen voldoen, is, naar men verneemt, in eene gesloten vergadering van dea gemeenteraad, op voorstel van een der leden besloten, aan dea minister van binnenlandscfae zaken te verzoeken een commissie van deskundigen te benoemen, teneinde de deugdelijk heid dier brug te onderzoeken, vooral ook met het oog op de publieke veiligheid, welke volgens die geruchten veel te wenschen zou overlaten. Blijkens een bericht in de Arnhemsche courant is te Winterswijk de tijding ontvangen, dat aan de directie der BcrgischMarkische spoorweg-maatschappij voor- loopig concessie is verleend voor de aangevraagde lijn van het station „Bismarck", bij Gelsenkirchen, cn van Recklinghausen over Dorsen en Borken naar de Neder- landsche grenzen, in aansluiting met de lijn Winters wijkZutfen. Aangezien de Bergisch-Markische maat schappij over genoegzame middelen ter uitvoering vaa haar plan kan b< schikken en de gelden der lijn Win terswijkZutfen voltoekend zijn, heeft men alle hoep, dat deze verbinding spoedig in uitvoering zal komon. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsch her vormde gemeente te Rotterdam, de heer G. J. Vos, predikant te Katwijk aan Zee. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Chris- i telijke gereformeerde gemeente te Brouwershaven door 1 den heer D. Klinkertte Rotterdam. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Chris telijke gereformeerde gemeente te Hellevoetsluis door den heer A. Brouwer, te Rilland en Krabbendijke, en beroepen bij die gemeente te Vlissingen de candi- daat C. L. Qttéré. KOLONIËN. De uit Nederlandsch-Indie ontvangen berichten loo- pen tot 25 October jl. Zij bevatten weinig belangrijks noch omtrent de Atsjineesche expeditienoch omtrent de enquête, die wel is geëindigd, doch waarvan het eindrapport nog niet is openbaar gemaakt. Het wordt opgemaakt door de heeren der Kinderen en Maarschalk. De Indiër en de Java-Bode vellen in heftige taal een zeer ongunstig oordeel over een circulaire van den gene raal van Swieten, waarin „officieren en minderen ver maand worden, geen contracten met uitgevers of redac teurs van dagbladen te sluiten tot het doen van mede- deelingen aangaande de verrichtingen op het tooncel des oor logs". G-EME35 G-DE B3HICHTEN. Zondag avond ongeveer te 9 uren hebben vijf manspersonen getracht zich toegang te verschaffen tot de woning van den heer van Heemstra, op de Prinsen gracht bij de Boekhorststraat te 's Graveohage, tijdens de afwezigheid der familie. De beide dienstboden, die te huis warenhebben zeer duidelijk de gesprekkr-n der mannen kunnen verstaan en daarbij o. a. ook deu voornaam van een hunner vernomen. Het slot der deur van het benedenhuis heeft men blijkbaar beproefd met een valschen sleutel te openen, voordat men had aan gescheld althans vóór eeuige weken was een splinter nieuw slot aan de deur gemaakt, dat juist op dien avond bleek verdraaid te zijn. Men schrijft uit Amsterdam aan Het Vaderland dat niet het Btuk zelve van een 4 pet. nationale schuld, hetwelk aan mevrouw van der Kou wen zou toebehoord hebben, is aangebodenmaar wol de talon ter beko ming van een nieuw couponblad bij de firma de wed. Tjeenk c. s. is gepresenteerd. Het zal waarschijnlijk echter weder tot niets leiden, daar men nu reeds ver meent te weten, dat dit stuk reeds lang vóór den moord op order der eigenaresse is verkocht en opgegeven door haar gewonen commissionair. In een Belgisch b ad leest men de volgende klacht. „Bij koninklijk besluit van 19 November, bekomt M. Carnaey, koetsier vaneen gevangenwagen, een pensioen van 1182 francs en bij besluit van deazelfdeu dag wordt aan M. Lammens, onderwijzer te Ördingen (Limburg) een pensioen toegekend van 282francs, ongeveer 77 een- timen per dag! O gelukkig België! Eldorado van Europa land van vrijheid en beschaving, waar de .afgesloofde volksonderwijzers 77 ccntimr# daags ontvangen!!!!" Eerstdaags zal uit Engeland naar Ashanti op nieuw een talrijke troepc-ninacht vertrekken ter verster- kiog van Yv'olseley's expoditieleger. Door den Biit- schen gezant te Lissabon z ju maatregelen genomen tot de oprichting van hospitalen voor reconvalescenten op Madei ra en te Gibraltar. Het Portugeesche gouvernement heeft hiertoe, wat Madeira betreft, zijn toestemming geschonken.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1