MÏDDELBURGSCHE COURANT. F 286. Dinsdag 1873. 2 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. JDg prijs per 3/rti., franco is 3.f50»* Middelburg 1 December. De gemeenteraad van Middelburg zal, op a. Woensdag, des namiddags te unreen openbare zitting hou den ter behandeling der volgende zakenmissive ge deputeerde staten goedkeuring raadsbesluitenverzoek - jonkbeer mr. L. W. A. S. Boeye, om ontslag als lid der manége-commissie; adres van mr. G. A. Fokker, politie verordening; voordracht vaceerende hulponder wijzersplaatsen rapporten en voorstellen nopensa het adres van A. A. Sanders, pensioensverhoogingb aanleg en exploitatie pontveer, c verzoek der Nijverheidsver- eeniging om grond in huur bij den kruidtuin, ^regula- risatie van eenige posten op de gemeentebegrooting 1873e vrijstelling van pacht voor grasetting, adres Commercie compagnie, wijziging erfpacht contract. De heden gehouden jaarlijksche wintercollecte ten behoeve der diaeonie-armen der Nederduitsche hervormde gemeente alhier heeft opgebracht /2331.07£. Ten vorigen jare bedroeg de opbrengst 2384.56$ en met inbegrip der nagekomen giften ongeveer ƒ2600. De nieuw gebouwde gasknip der gemeente-gasfabriek te Vlissingen is gisteren middag, nagenoeg met water gevuld zijnde, uit elkander gesprongen. De schade voor de gemeente zal aanzienlijk zijn. De minister van justitie heeft aaogesteld tot rijks veldwachter 3e klasse te St. Philipsland, F. Aarts, gepasporteerd maréchaussée, thans brievenbesteller te Gouda. Eergisteren avond werd alhier, onder leiding van den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, d'. A. A. Fokker, de najaarsvergadering van den ge neeskundigen raad in Zeeland gehouden. De in druk aan de leden toegezonden mededeelingen van den voorzitter omtrent de handelingen van het ge neeskundig staatstoezicht gaven weder tot enkele vra gen en bespreking aanleiding. Dr. Goemans deelde, naar aanleiding van het punt betreffende de inrichting van eene bij art. 7 der wet van 4 December 1872 voorge schreven gelegenheid tot afzondering en verpleging van lijders, mede dat bij en zijne ambtgenooten op verzoek van den burgemeester van Zierikzee ook advies hebben uitgebracht omtrent de inrichting van zoodanig lokaal ïn die gemeente. In de gemeenteraadsvergadering van 6 November jl. is tot zijne verwondering medegedeeld, dat gedeputeerde staten het lokaal in de Mannestraat hebben goedgekeurd. In zeker opzicht moet hij daar tegen protest aanteekenen, want blijkens het uitge bracht advies is bedoeld lokaal voor het doel geheel ongeschikt en Zierikzee onwaardig. Nadat een en ander nader uiteengezet en ook door d«". Kosten de Bruijne bevestigd was, betuigde de voorzitter zijn dank voor de ontvangen inlichtingen en deelde mede dat de ligging van het lokaal goedgekeurd was, in het vertrouwen dat omtrent de inrichting het bestuur in overleg getreden was met de deskundigendoch nu hqt blijkt dat het gemeentebestuur van Zierikzee buiten de des kundigen om de bedoelde zaal wil inrichten, zal hij zich persoonlijk derwaarts begeven. De heer Hennequin vroeg, of gevolg is gegeven aan bet door den inspecteur aan den commissaris des ko- nings gegeven advies, om het gewestelijk bestuur van West-Vlaanderen te verzoeken dat men door telkens te herbalen aflating en wederopzettiog van water het gehalte van het water in het kanaal van Brugge naar Sluis hetwelk door velen als drinkwater gebruikt en in den regel in de bierbrouwerijen te Sluis uit sluitend gebezigd wordt in het belang van de volks gezondheid verbetere. De voorzitter antwoordde hier op dat, naar bij vernomen heeft, de zaak is gesteld in handen van den hoofdingenieur van den waterstaat, waarna de heer Hennequin opmerkte, dat van verver- schiDg van het water nog niets te bespeuren ïb. D<". A, P. Fokker verlangde eenige inlichtingen be treffende de mededeeling omtrent een voorstel van de commissie van toezicht en beheer over 's rijks kweek school voor vroedvrouwen te Amsterdamstrekkende om strengere eischen te stellen voor de toelating van leerlingen tot die inrichting. De voorzitter gaf die inlichtingen, waaruit bleek dat genoemd voorstel zijn grond vond in de meening dat daardoor niet alleen het onderwijs in de verloskunde meer vruchten zou dragen, maar dat dan ook vrouwen of meisjes nit meer beschaaf de klassen zich aan het beroep van vroedvrouw znllen wijden. De meerderheid der geneeskundige inspec teurs was echter tegen die strengere eischen en ont ried den minister van binnenlandsche zaken den voorge stelden maatregel. Op grond daarvan heeft de minister besloten geene verandering te brengen in het koninklijk besluit van 19 Mei 1866. Dr. Hazenberg bracht de mededeeling van den voor zitter ter sprake ten aanzien van het plaatsen hier of daar van eenige geneesmiddelen door een tot het leve ren bevoegden geneeskundige buiten zijne woning; blijkens die mededeeling wordt het den inspecteur meer en meer twijfelachtig of daarvoor toestemming moet gevraagd of door hem mag verleend worden. Dr. Hazenberg zeide dat hij het bezwaar van den voor zitter niet begreep en bedoelde plaatsing voor het pu bliek dikwijls dringend noodzakelijk is. De voorzitter antwoordde hierop, dat het niet op zijn weg ligt toe stemming te verleenen tot iets wat bij de wet niet aan hem is opgedragen. Nadat over dit puut nog eenige gedachtenwisseling had plaats gehad, die echter dr. Ha zenberg geen aanleiding gaf tot het doen van eenig voorstel, werden de gedrukte mededeel in gen voor ken nisgeving aangenomen. Vervolgens werden door d«\ van Berlekom eenige mededeelingen gedaan betreffende de regeling der vac cinatie-aangelegenheden in de verschillende gemeenten dezer provincie. Daaruit bleek dat van 35 gemeenten, waaronder ook Veere en Vronwepolder, de opgaven nog ontbreken en dat in de andere gemeenten de zaak op zeer uiteenloopende wijze geregeld is. De gemeente Hontenisse bij voorbeeld geeft aan de gemeentegenees- heeren 200 'sjaars voorde vaccinatie, terwijl in zeer vele gemeenten deze belooning in het traktement be grepen is en in andere slechts 15 per jaar bedraagt. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aange nomen, nadat mr. Snijder vooraf had te kennen gegeven, dat deze aangelegenheid te Veere en Vronwepolder nog Diet definitief geregeld is, maar bet voornemen bestaat, om voor de vaccinatie 1 per hoofd te betalen. De gedrukte herziene prijslijst van geneesmiddelen voor de armen-praktijk in deze provincie gaf den heer Verhuist aanleiding tot enkele bedenkingen en voorstel len ter aanvulling, waarover eenige gedachtenwisseling plaats bad. Dr. Hazenberg stelde als motie van orde voor, om, ter voorkoming' dat de lijst te uitgebreid worde, later een appendix daarop door den heer Verhulst te doen maken. Deze motie werd met 10 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren dr. Hazenberg, Verhuist en mr. Snijder. Daarna werden eenige wijzigingen in de lijst gebracht en voorts, op voorstel van dr. A. P. Fokker, met algemeene stemmen besloten dat voor het gereed maken van recepten bij nacht voor ieder recept 25 cent boven het tarief van gereedmaking aan de armbesturen in reke ning mag gebracht worden, den nacht gerekend van 11 uren des avonds tot 7 uren des morgeus. Nadat de prijslijst was vastgesteldwerd besloten dat een exemplaar daarvan zal toegezonden worden aan de geneesheeren die geneesmiddelen leveren en aan de apothekers. Een voorstel van m'. Snijder, om ook aan de gemeentebesturen een exemplaar toe te zenden, werd met 8 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren dr. Dobbelaer de Wind, mr. Snijder, dr. Goemans, Persant Snoep en dr. Kosten de Bruijne. Ten aanzien van het verslag der gecommitteerden voor de winkelvisitatiën verwees de voorzitter naar bladzijde 18 der gedrukte mededeelingen en stelde hij de vraag of dit onderwerp id het openbaar of in eene gesloten zitting zou behandeld worden Dr, Verschoor verklaarde zich, evenals vroeger, voor openbare behan deling. Evenzoo dr. Dobbelaer do Wind, die vroeger tegen openbare behandeling was, maar nu van ziens wijze veranderd is wegens het gedrukt overzicht vau de uitkomsten der winkelvisitatiën over 18661873. Dr. Hazenberg was tegen openbare behandeling, hoofd zakelijk op grond van de uiteenloopende beschouwingen der gecommitteerden, die niet altijd deskundigen ziju. Mr. Snijder bleef voor openbare behandeling ge zind en was het niet eens met dr. Hazenberg. De bewe ring dat de gecommitteerden niet allen bekwaam ge noeg voor hunne taak zouden zijn, achtte hij beleedi- gend zoowel voor hen die mandateeren als voor de gemandateerden zei ven. Waren zij niet bekwaam genoeg, dan zouden zij de hun gedane opdracht onwaardig zijn. Er bestaat ook in dit opzicht geene reden om open baarheid te schuwen. De heer Snoep was tegen openbare behandeling, omdat de inspecteur genoeg macht bezit om onwilligen te straffen. Overigens was hij het met dr. Hazenberg eens. De heer de Ligny was ook tegen openbare behandeling. Ilij achtte die niet wenschelijk voor de belanghebbenden, ter voorkoming van mogelijke verkeerde beoordeeling. Dr. Goemans verklaarde zich vóór openbare behandeling, aangezien de wet reeds sedert eenige jaren in werking en dus be kend is, zoodat men thans met meer gestrengheid han delen mag. Ook heeft de ervaring geleerd, dat volstrekt niet altijd op de door de gecommitteerden gemaakte op en aanmerkingen gelet wordt. Overigens protesteerde hij tegen de bewering van dr. Hazenberg, dat de ge committeerden niet geschikt zouden zijn voor de hun opgedragen betrekking. De heer de Ligny merkte den vorigen spreker op, dat de wet voorziet in het geval van onwilligheid tot het opvolgen van door de commissie gegeven wenken. In zoodanig geval wordt proces-ver baal opgemaakt. Mr. Snijder merkte ten slotte nog op, dat iedere burger, die brood, melk, vleesch of wat ook verkoopt, als het blijkt dat hy vervalscbte middelen in den regel aan gezonde individu's levert, gestraft wordt en die straf in het openbaar wordt opgelegd, terwijl hij in den regel niet zooveel op zijne wareü verdient als, naar hij wel eens heeft hooren be weren, de apothekers verdienen. Dubbel noodig acht hij het daarom nauwkeurig toezicht te houden op de middelen die voor zieken bestemd zijn. Met 8 tegen 5 stemmen wordt ten slotte besloten tot openbare behandeling. Tegen stemden de heeren dr. Ha zenberg, Snoep, de Ligny, Hennequin en Verhulst. De voorzitter legt alsnu eene lijst over, die eenige aanteekeningen betreflende de winkelvisitatiën bevat. Deze lijst wordt echter niet voorgelezen aangezien de voorzitter dit onnoodig acht. Dr. A. P. Fokker vraagt, om welke redenen de apotheek van den heer A. de Wilde, te Dreischor, dit jaar niet gevisiteerd is? De voorzitter antwoordt, dat toen de com missie zich aldaar bevond het huis van dien geneeskun dige gesloten was; dat daarom, als zijnde het reeds meer gebeurd, proces-verbaal opgemaakt en door hem aan den officier van justitie gezonden is, hetgeen hij evenwel met leedwezen heeft gedaanomdat bedoelde apotheek altijd zeer goed in orde was. Dr. de Bruijne bracht vervolgens rapport uit namens de in de voorjaarsvergadering benoemde commissie tot onderzoek der fabrieken en werkplaatsen in Zeeland. Die commissie heeft gedeeltelijk aan haar mandaat vol daan door een onderzoek in te stellen naar den toestand der slachterijen in de voornaamste gemeenten dezer pro vincie. In zes gemeenten namelijk Middelburg, Vlis- singen, Zierikzee, Brouwershaven Goes en Tholen bestaan 36 vleesehkouweryen en II varkensslachterijen, terwijl in Middelburg op twee plaatsen zoowel runderen als varkens geslacht worden. De bevinding ten opzichte van de reinheid der plaatsen waarin het vleesch verkocht wordt, liet meerendeels niets te wenschen over. In Mid delburg bestaat nog de vleeschhal, zooals de commis sie zegt een zeer uitgestrekt goed geventileerd lokaal, waarin vroeger 24 tot 28 slachters hun vleesch ten ver koop aanboden, doch dat nu slechts door 4 meer ge bruikt wordt, waarvan éen nog zelfs alleen maar het

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1