MIDDELBURGSCHE COURANT. F 285. 1873. Maandag 1 December. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 8.50. Middelburg 29 November. Uit Utrecht wcrdt aan de Nieuwe Rotterdamsche conrant gemeld, dat, naar men van goederhand ver neemt, door bemoeiingen van den heer van de Broeke te Goes en van eenige andere heerenvan de Maat schappij tot exploitate van staatspoorwegen gedaan gekregen is, dat aan het station Kruiniugen, gelegen aan de Zeeuwsche lijn, 's morgens met den len trein oes ters en mosselen kunnen geladen worden, zoodat deze nog denzeltden dag 's avonds te Amsterdam kunnen gebruikt worden, hetgeen tot hiertoe onmogelijk was. De sub-commissie te Sluis voor 't inzamelen van bij dragen voor het Zeeuwsch geschenk aan Z. M. den koning, bestaande uit de heeren J. H. Hennequin, K. F. Koksina, L. A. Croin en J. Buijsse, heelt ongeveer f280 aan inschrijvingen op haar lijsten Gelijk bekend is, werd in de berichten uit Indië mel ding gemaakt van het feit, dat een der Nederlandsche officieren bij den aanval op Atsji tot in den kraton was doorgedrongen, waaruit de gevolgtrekking werd ge maakt, dat zonder eenige groote inspanning van onze troepen die kraton kon zijn bemachtigd. Uit zeer goede bron vernemen wij, dat uit de enquête gebleken is, dat geeD officier in den kraton is binnengedrongen en de persoon, van wien dit verhaald werdhet feit zeil heeft ontkend. Arnhemscle courant.) The Standard, sprekende over den Atsjineeschen oor log, zogt o. a. dat de tweede Nederlandsche expeditie bezwaarlijk mislukken kan, en dat naar alle waarschijn lijkheid de Nederlanders den sultan in zijn eigen paleis hunne voorwaarden zullen opleggen. Welke aie voor waarden zijn zullen is zegt het blad van weinig belang vcor Engeland, dat uitdrukkelijk zich verbon den heeft om Nederland ongestoord op Sumatra te laten handelen. Mogt het plan, in het officieel© orgaan van Nederland beschreven, volvoerd worden, dan kunnen wij zeker zijn, dat er weldra geen schaduw meer van het Atsjineesche sultanaat zal overgebleven zijn, en dat de Nederlanders het land volkomen aan hun gezag onderwerpen zullen. Engeland kan hoegenaamd geen grond hebben om dezen schijnbaar onvermijdelijken loop van zaken te wêerstreven. Maar aan den anderen kant zijn er belangen die bescherming behoeven; en geen dier havens, welke onze kooplieden, of de inland- sche handelaars die voor hen ageeren, gewoon waren te bezoeken (voornamelijk gedurende het peper-seizoen) kunnen onder de bestaande traktaats-bepalingen geslo ten worden. Want voor de Straits Settlements is een vrij verkéer met Atsji van geen gering belang, en de Europeesche nederzettingen aldaar zien met groote bezorgdheid de gevolgen tegemoet van de stoute poli tiek, door Nederland toegepast. Iu zoover alleen is het dat wij met de zaak te maken hebben. Zooals dezer dagen werd gemeld, heeft een aantal ambtenaren bij verschillende departementen van algemeen bestuur te 's Gravenbage zich tot Z. M. den koniDgeD de leden van de staten-generaal gewend om een alge meen© verbetering der traktementen te verzoeken; zij erkennen dat er zeer veel geld zou worden vereischt om alle traktementen zonder onderscheid een evenredige verhooging ie doen ondergaan, die ook nog voor den minst bezoldigde een lótsverbetering zou kunnen genoemd worden, maar zij geven in overweging of het, vooral met het oog op het feit dat de hooger bezoldigde amb tenaar door de tegenwoordige hoogere prijzen van alle behoeften slechts beperkt wordt in het doen vau uitgaven van weelde, terwijl de minder bezoldigde door elke stijging van den prijs der eerste levensbehoeften een schre de nader komt bij ontbering en gebrek, niet raadzaam zou zijn de verhooging in de gegeven omstandigheden niet naar een en denzelfden maatstaf te doen plaats hebben. Zij meenen, dat het doel zou bereikt worden zonder den staat een te groot bezwaar op te leggen indien ditmaal b. v. de traktementen van 1000 en daar beneden met 20percent, die van f 1100 tot/1 2000met 15 percent, die van f 2100 tot 3000 met 10 percent, en die van 3100 en daarboven met 5 pereent werden verhoogd. Zij spreken de hoop uit dat nog voor die verhooging geld op de begrooting voor het dienstjaar 1874 zal worden gebracht. De gemeenteraad van Tiel heeft besloten een gemeen telijke gasfabriek op te richten. Omtrent de plaatsing en de kosten zal in eene volgende vergadering eene beslissing worden genomen. Door den raad van commissarissen is tot administra teur van de Nederlandsch Indische droogdokmaatschappij benoemd de heer I. Vos, te Marken. De aardebaan met spoorbaan, de kunst- en andere werken van den straatweg van Barneveld naar Voort huizen tot de grens van de gemeenten Apeldoorn en Voorst, zal het eerste gedeelte zijn van de lijn, die door den Oosterspoorweg in Gelderland zal worden aangelegd. Dit werkdat ongeveer 1 millioen zal kos ten, moet tegen 1 September 1875 gereed zijn. Omtrent de schouwburg-quaestie te Amsterdam deelt het Handelsblad mede, dat er, naar men verzekert, bezwaren zijn gerezen tusschen den heer Driessens, den pachter, en de schouwburg-commissie. De eerste zou met de voorstellingen geen aanvang willen maken, zoo lang het gebouw niet geheel is voltooid en afgewerkt, terwijl de commissie bezwaar maakt om het gezelschap, waarmede de heer Driecwens de voorstellingen denkt te openen, goed te keuren. Ook zouden reeds pogin gen zijn aangewend, om het contract in der minne te niet te doen; zelfs wordt de som genoemd, welke de heer Driessens zou hebben verlangd om van de pacht af te zien. Tevens wordt verzekerd, dat voor het geval de bestaande pacht werkelijk vervalt, er vooruit zicht bestaat, dat een vrij voldoend tooneelgezelschap zich met de taak zal belasten. Gisteren werd op den zoogenaamden „Kozakjesdag" te Utrecht feestelijk herdacht hoe vóór 60 jaren die stad van de Fransche overheersching werd bevrijd door de aankomst der Russische bondgenooten. Van de openbare en vele bijzondere gebouwen wapperden vlag gen en op de verschillende scholen werd aan de jeugd de geschiedenis der bevrijding door de onderwijzers verhaald. Het geschil tusschen de diamantslijpers en diamant- klovers en hunne patroons te Amsterdam is reeds bij minnelijke schikking bijgelegd, en heeft slechts gedurende eenige dagen eene stremming van den arbeid op de fabrieken ten gevolge gehad. Op dit oogenblik hebben alle diamantwerkers het werk hervat en is de geheele quaestie dus reeds als afgeloopen te beschouwen. BENOEMING-EN EN BESLUITEN. eereteekenen. Vergunning verleend aan G. Kramer, chirurgijn en vroedmeester te Leeuwarden, tot het aanne men en dragen der hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken medaille voor niet-strijdenden, ter herinnering aan den oorlog van 1870—1871. belastingen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan G. L. P. Neeteson uit zyne betrekking van ont vanger der directe belasting en accijosen te IJzendijke c. a., behoudens aanspraak op pensioen. registratie^ Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te 's Hertogenbosch, J. Scheltema, thans ontvanger der registratie en domeinen te Wijk bij Duurstede. ONDERWIJS. Benoemd tot leeraar aan het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam de heer W. L. van Helten aldaar. MARINE EN LEGER. Volgens het Dtrechtsch dagblad bestaat bij het ministerie van oorlog het voornemen om te Amersfoort, in de nabijheid van de militaire stalleneen ziekenstal te doen bouwen. De luitenant ter zee le klasse G. C. C. Thierens en die der 2e klasse J. T. F. Bruyn, beiden laatst be hoord hebbende tot het eBkader in Oost-Indië en van daar den 23en dezer iu Nederland teruggekeerd, worden met dien datum op nonactiviteit gesteld. GEMENGDE BERICHTEN. De directie der assurantie-maatschappij te Zutfen heeft besloten om zelve een paar goede brandspuiten aan te schaffen-; teneinde daarmede in voorkomende omstandigheden hulp te bieden. -De schietbaan in de gemeente Leeuwarden, die wegens hare onveiligheid voor eenigen tijd geslotea is ge weest zal spoedig weder voor den dienst gereed zijn. Door den ijzererts-handelaar Johan Hoffgen te Deventer, zijn voor rekening van de maatschappij Syru3 te Biuin, in Pruisen, pogingen in het werk gesteld om steenkolenlagen te ontdekken, met het gevolg dat hij een steenkolenlaag van 752 voet vond en daarbij van uitstekende hoedanigheid. Men meldt uit Breda aan Het Vaderland dat al daar van een hoofdofficier der Atsjineesche expeditie bericht is ontvangen, dat deze medegemaakt zal worden door den Garibaldist generaal Bixio, en wel als gezag voerder van de Madeloni. Hij was in 1844 krijgsge vangene geweest in Atsji en had nu grooten lust om eens af te rekenen. Volgens het Dagblad van 's Gravenhage zou dezer dagen een ervaren loods, door een officier der marine gevraagd naar zijne meening omtrent het gelukken van den Rotterdamschen waterweg, zonder bedenken ten antwoord hebben gegeven: „Ik denk dat over vijftig jaren de koeien er op loopen te grazen!" Door een der ambtenaren aan het station van den Noorderspoorweg te Brussel is een dief op heeterdaad betrapt, die er zijn werk van maakte om de reisgoede ren van passagiers in een onbewaakt oogenblik te ste len. In de laatste dagen waren weer een menigte dier diefstallen gepleegd. De ambtenaar bad zich in een groote Schotsehe shawl gewikkeld en met een otter vellen muts op het hoofd, in de wachtkamer van de eerste klasse in een hoekje neergezet en zijn reisvalies naast zich geplaatst. Toen veinsde hij in een diepen slaap te vallen, 't Duurde niet lang of er kwam iemand stilletjes binnensluipen..., en het einde van de zaak was, dat aan de politie een gevaarlijke dief in handen werd gesteldin wiens woning men de overtuigende bewijzen vond, dat men zich niet in den persoon had vergist. Door een jager te Giethoorn is dezer dagen een gansarend geschoten, die een vlucbt had van ongeveer 8 voet. De Murillo is verkocht tot schadevergoeding voor de reeders en bevrachters van de in den grond gevaren stoomboot met landverhuizers de Northfleet, waarbij 300 personen het leven inschoten. Ze bracht 7050 pon den sterling op. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Heden namiddag heett ten raadhuize te Vlissingen de aanbesteding plaats gehad voor het maken van de gebouwen voor de stedelijke gasfabriek. Minste inschrij ver de heer W. van Uije te Middelburg, voor/27,730. Gisteren zijn te Vrouwenpolder te koop aangeboden drie perceelen bouwland, samen groot 1 hectare 52 aren 90 centiaren, liggende tegen elkander aan den duin- of hongeweg. In massa verkocht voor f 2001,55. Te Biggekerke zijn gisteren te koop aangeboden: 1° 68 aren 80 centiaren weiland en sprink. Verkocht voor ƒ1360.25. 2° 53 aren 86 centiaren bouwland en sprink. Verkocht voor /T226. 3° 56 aren 84 centiaren bouwland en sprink. Verkocht voor ƒ1472. 4° 59 aren 80 centiaren weilanden 5° 61 aren 30 cen tiaren weiland. Samea verkocht voor 2900.50.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1