MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 283. 1873. Vrijdag 28 November. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. -De prijs per 3/m.., franco is f 3.50, Middelburg 27 November. Blijkens het bestek voor de op 4 December a. te houden aanbesteding van het ophoogen van de lage gedeelten der wederzijdsche kanaaldijken nabij Middelburg, moe ten die lage gedeelten onder het navolgend profil opge hoogd worden over te zamen 700 M., en aan beide ©inden in aansluiting worden gebracht met de onder normaal profil bestaande dijken, als: kruinshoogte 5 M. -)- A. P., kruinsbreedte 1 M.buitenbeloopen 2£ op 1 en binnenbeloopen 1 op 1. Al de beloopen, kruinenen bermen, zoo in ophoogiDg als iDgraving, moeten ter dikte van 1 decimeter met door den aannemer te leveren teelaarde gedekt en ver volgens bezaaid worden met hooi- en klaverzaad, ieder voor de helft. De werken moeten binnen twee maanden na de goed keuring der besteding geheel voltooiden opgeleverd zijn. Eet bedrag der begrooting is f4500. De Haagsche correspondent van de Zutpensehecou rant schrijft o. a. het volgende „Het is tegenwoordig op het Binnenhof erg druk} want aan den eenen kant is de eerste en aan den anderen kant de tweede kamer vergaderd. Toch zijn de stereo type bestellers, die geen vreemdeling ongemoeid door laten wandelen, niet bijzonder in hun schik. Zij kla gen verschrikkelijk dat er zoo weinig notitie wordt genomen van hetgeen in 's lands vergaderzaal voorvalt, en dat het hun veel meer moeit.? kost dan vroeger om den menschen aan 't verstand te brengen hoe interressant het is eens een oogenblik van de publieke tribune op de vertegenwoordiging der natie te mogen neêrzien. „Zeker is het dan ook dat de tribunes zeer slecht bezocht zijn. Maar wat erger isook de groene banken beneden zijn voor een groot deel verlaten. Al verzoekt de voorzitter de leden nog zoo vriendelijk om toch pre cies om elf uren present te zijn, gewoonlijk moet hij de opening der vergadering tot half twaalf uitstellen, omdat het vereiscbte getal leden (40) niet eerder present is. De Indische begrooting is in de tweede kamer behandeld met ruim 50 leden en nog steeds zijn er ongeveer 20 leden absent. „Dat absentisme van onze kamerleden is een aller treurigst verschijnsel. Waar de afgevaardigdend es volks zei ven blijk geven van zooveel onverschilligheid en apathie, hoe kan men dan opgewekt politiek leven bij de leeken in de politiek verwachten? En die onverschilligheid bij onze volksvertegenwoordiging is nog grooter dan boven genoemde cijfers u zouden doen vermoeden. Vele leden toch teekencn even de presentielijst en gaan dan weer heen, om zich te laten roepen als er gestemd moet wor den. In de afdeeÜDgen is het absentisme nog veel grooter. Het is volstrekt geen zeldzaamheid dat een wetsontwerp in de secties door 30 a 40 leden van de 80 onderzocht wordt." Te Moercapelle hebben twee herkozen raadsleden geweigerd de eeden af te leggen; de een uit gemoeds bezwaren de ander omdat de wet bet afleggen van eeden niet bepaald gebiedt, en herhaling van den eed geringschatting van den vroeger afgelegden verraadt. De voorzitter heeft de meeuing der regeering op dit punt gevraagd. Uit Amsterdam wordt aan het Utrechtsch dag blad gemeld, dat sedert de vorige week aldaar alle diamantfübrieken stilstaan. De oorzaak moet worden gezocht in eene werkstaking op groote schaal, ontstaan tengevolge van ontevredenheid over een werkman, die een aanzienlijke partij diamant beneden den bij tarief vastgestelden prijs ter bewerking zóu hebben aange nomen. De eiseh der vereenigiDg van werklieden, dat de bedoelde persoon niet meer op de fabrieken zou wor den toegelaten, werd door de verschillende directiën afgewezen; hierop volgde weigering om voort to werken. Aan de Groninger courant wordt omtrent deze zaak gemeld, dat ruim 1200 diamantslijpers en klovers uit gebrek aan werk te Amsterdam leeg lcopen. Daar deze klasse van menschen in den regel weinig andere bezig heden hebben dan hun gewoon werk en buiten de werkuren een vroolijk leven leiden, geeft hunne tegen woordige positie niet weinig aanleiding tot uitspatting, omdat hunne beurzen over het algemeen goed voor zien zijn. De gemeenteraad van Amsterdam zou gisteren eene geheime zitting houden, waario, naar men verzekert, de schouwburg-quaestie ter sprake zou komeD. Het lokaal van den nieuwen schouwburg zal in Januari gereed zijn, en de heer Driessens is er nog niet in geslaagd een Nederlandsch gezelschap samen te stellen. Betreffende den geprojecteerden Noord-Hollandsch Frieschen spoorweg verneemt de Nieuwe Hotter da msche courant, dat onlangs de zekerheid verkregen is, dat een Engelsch huis, Vignolles c° te Londen, genegen is, de geheele onderneming op zich te nemen, onder de volgende voorwaarden: a dat zooveel mogelijk uit de belanghebbende gemeenten in het maatschappelijk kapitaal worde deelgenomen voor f 2,400,000 aan in schrijvingen, en b op de een of andere wijze een sub sidie worde verstrekt van 1 millioen gulden. De be- grooting voor den geheelen spoorweg, bij globale bere kening opgemaakt, bedraagt 15 a 18 millioen gulden. Tot hiertoe is door verschillende gemeentebesturen voor 21 a 22 tonnen gouds ingeschreven. De gunstige be schikkingen, door de staten van de beide provinciën genomen, zijn zóo bemoedigend voor het f ommeer en van eene belangrijke bijdrage, dat de zaak aan geen bezwaar schijnt ondeihevig te zijn. De regeering heeft boven dien verklaard, dat van staatswege geene ondersteuning zal worden geweigerd, bij het aanbieden van een aan nemelijk voorstel. Omtrent de muurschildering in de kerk van de Ne- derduitsche hervormde gemeente te Bathmen wordt gemeld, dat het voorstel van den minister van binuen- landsche zaken, om di8 muurschildering voor rekening van het rijk te restaureereD, niet is aangenomen. Men moet vast besloten zijnhet stuk met kalk te bedekken, als vóór April van het volgende jaar geen f 3000 voor een nieuw orgel is ingekomen. Door de bewoners van de eilanden Kattenburg, Wit- tenburg en Oostenburg te Amsterdam is, in navolging van het voorbeeld door Rotterdam gegeven, het plan gevormd om op eigen kosten een gedenkteeken te stichten tot blijvend aandenken aan de feestviering van het 25jarig koningschap vau Z. M. den koning. Het monument zal bestaan in eene fontein (van ijzer en koper), 6 meters hoog, te plaatsen op bet Kattenburger- of Wildenburger plein. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. posterijen. Benoemd tot surnumerair der poste rijen W. Hovens Greve, woneade te Wijbe; F. P. H. van der Schrieck en J. P. de Veer, beiden wonende te 's GravenhageF. J. W. van Goor, wonende te Delfzijl; Tn. J. Montijn, wonende te Doorn; J. F. W. Hoxel, wonende te Veenendaal C. E. Oosting, wonende te Assen; T. J. Meijer, wonende te Lippenhuizen; H. Plato, wonende te Middelburg, en C. Sinia, wonende te Velp. leger. Gedetacheerd voor den tijd van drie jaren bij het wapen der cavalerie bier te lande de lc luite nant jonkheer J. A. Boreel de Mauregnault, vau het wapen der cavalerie van het leger in Nederlaudsch-Inöië, thans met verlof tot herstel van gezondheid. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Amsterdam heeft aan professor J. van Geuns, op zijn verzoek, eervol ontslag verkend, met toekenning van den titel van honorair hoogleeraar. KOLONIËN. Behalve de reeds gemelde heeft de gouverneur g van Nederlandsch-Indië nog de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van den 7eu October.) departement van oorlog. Overgeplaatst: bij het 9e bataljon de majoor J. JI. Romswinkel, en de 2e luitenant P. F. T. van Veen, respectievelijk van het 2e en lle bataljon; bij het 12e bataljon, de majoor A. Luymes, de kapitein A. A. A. E. Gewin, en de lc luitenant J. B. A. H. van den Bossche, respectieve lijk van de garüzoenscompaernie van Bantam, het 10® en lp bataljon; bij bet 13e bataljon, de kapiteins W. F. de "Wilde en J. H. van Rijn, respectievelijk van het garnizoensbataljon van Banka eu dat van Celebes en OBderhoorigheden; bij het 14e bataljon, de kapitein L. H. de Grijs, en de le luitenants S. P. Oudkerk Pool, A. M. H. Badings, L. J. Popelier, G. A. Raaymaakers en J. Stevels, de eerstgenoemde van het bataljon bari- san van Madura, en de overigen van het garnizoens bataljon der Moluksche eilanden; bij het 16e bataljon, de kapitein M. Sablerolle, van het garnizoens bataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorighedenbij het subsistenten-kader te Samarang, de inlandsche 1® lui tenant A. Meijer, van hei garnizoens bataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden; bij het garnizoens-bataljon der Wester-afdeeling van Borneo, de kapiteins J. J. Spoelstra en J. G. Jansen, de eerstgenoemde plaatselijk adjudant te Samarang, en laatstgenoemde van het 16e bataljon; bij het garni zoensbataljon van Banka, de 1® luitenant A. C. Steen hoven, van het 10e bataljon; bij de garnizoens-compag- nie van Bantam, de kapitein W. E. Berkholst, vau bet 13® bataljon; bij het corps pupillen te Gombong, de lc luitenant H. J. Knijff, van het 3® bataljon, zullende hij als zoodanig bij zija wapen worden gevoerd a la suite. Gesteld op nonactiviteit: infanterie, de kapi tein H. N. van Dijck, van het 7e bataljon. Tijdelijk gedetacheerd: genie, bij den staf van het wapen, de 2° luitenant J. M. W. Caspari, van het 11° bataljon infanterie, zullende bij in verband daarmede bij zijn wapen worden gevoerd a la suile. Hersteld in activiteit: artillerie, de magazijn meester 3e klasse W. E. P. Monhemius, en zulks te re kenen van af den 13en September 1873. Wordt verv.) GEMENGDE B3BICHTEN. Volgens een bericht in de Gosssche courant zijn jl. Zaterdag avond te Fort Bath, terwijl het water bij hevigen noordwestenwind zeer hoog atond, ongeveer 20,000 kilogram suikerpenendie aldaar op de kaai lagen, weggespoeld. Te Gees, onder de gemeente Oosterhesselen, werd onlangs een zeer merkwaardige gouden munt ter grootte ongeveer van een dukaat gevonden. Een jaartal staat er niet op, maar uit bet randschrift rondom het beeld van Johannes den Dooper is te ziendat zij geslagen is onder de regeering van Frederik vau Blankenheim, bisschop van Utrecht. Zij dateert dus uit het laatste der 14e of 't begin der 15e eeuw. De keerzijde duidt haar aan als Deventersche munt, zoowel door het omschrift als door het daarop voorkomende wapen van die stad, den tweekoppigea rijksarend. De Provinciale Noord-Brabantsche courant meldt, dat Vrijdag een artillerie-deserteur door de maréchaus sees per spoortrein naar 's Hertogenbosch werd getrans porteerd. Ia den waggonwaarin zij met hun arrestant hadden plaats genomen, kwam de conducteur op de hoogte van de rivier de Dieze bij den Bosch om de kaartjes op te halen. De arrestant nam die gelegenheid waar om uit den waggon en in de Dieze te springen; Hij zwom er uit en zette het op een loepen in de richting van Zalf-Bommel; onderweg raakte hij doGr de duisternis in een sloot, waar hij in de modder zakte en met veel moeite er uit kwam. Toen was h'j iu het odzekere waarheen te gaan en nam den weg weder naar den Bosch, waar hij opnieuw werd gearres teerd; met een nat pak, waarin hij 24 uren had ge- loopen, bibberende van koude en van honger, werd hij

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1