MIDDELBURGSCHE COURANT. F 281. Woensdag 1873. 26 November. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. JDe prijs per 3/ra., franco is f 3.50, Middelburg 25 November. Blykens mededeeling van den minister van binnen- landsche zaken in de Staats'courant van heden zijn in de week van 16 tot 22 dezer aan Aziatische cholera overleden: in Noord-Brabant 3 personen, namelijk ie Breda; in Gelderland 2, waarvan 1 te Buurmalsen en 1 te Poederoijen; 23 in Zuid-Holland, waarvan 1 te Aarlanderveen1 te AlpheD, 5 te Gouda, 1 te Goude rak, 1 te Krimpen aan den IJsel, 1 te Oudshoorn, 12 te Rotterdam en 1 te Wassenaar. Het totaal der in de vorige week in het rijk aan die ziekte overledenen bedroeg alzoo 28 personen, tegen 39 in de week van 9 tot 15 November, 36 in de week van 2 tot 8 November3d in de week van 25 October tot 1 November26 in de week van 19 tot 25 October, 21 in de week van 12 tot 18 Octoberen 9 in de week van 5 tot 11 October. Tevens brengt de minister ter kennis, dat in de vorige bekendmaking melding is gemaakt van een sterfgeval aan Aziatische cholera te Capelle aan den Usel; dit moest zijn Capelle in Noord-Brabant. Zaterdag had in het koffiehuis Het noorden in het Noordeinde te 'sGravenhage eeae bijeenkomst plaats van een aantal ambtenaren der onderscheidene depar tementen van algemeen bestuur, teneinde hun respec tieve belangen te bespreken. De voorzitter gaf in de eerste plaats een duidelijke uiteenzetting van bet doel der bijeenkomst, namelijk de lotsverbetering vau bovengenoemde ambtenarenwier inkomen, gelijk van algemeene bekendheid isgeen gelijken tred heeft gehouden met de voortdurende stijging van de eerste levensbehoeftenvan do huis huren enz., maar nog steeds gebaseerd blijft op een geheel anderen stand van zaken. Daarop werd door hem de weg aangewezen, dien men behoorde te vol gen om tot het voorgestelde doel te geraken, en deelde hij mede, dat, met het oog op den spoed dien de be handeling der zaak vereischte, vooruit de noodige maatregelen waren beraamd om de zaak terstond haar beslag te kunnen geven. Hierop geschiedde voorlezing van de concept-adressen, die aan de bevoegde autoriteiten zullen worden gezon den, en die door al de aanwezigen werden goedge keurd en onderteekendwaarna zij ter teekeaing ook voor anderen zijn nedergelegd. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. HANDELS-ENTKEPOT. Opnieuw benoemd tot directeur uit den handel van het vrij entrepot te Dordrecht mr. A. Blussódie als zoodanig met den laatsten Decem ber a. moest aftreden. LEGER. Benoemd bij bet personeel van den genees kundigen dienst der landmacht tot officier van gezond heid 2° klasse (naar ouderdom van rang), de officier van gezondheid 3® klasse W. P. Ruysch, van gemeld KERKNIEUWS. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het ver trek van den heer H. D. Tjeenk Willink, is door de leden der Doopsgezinde gemeente te Vlissingen tot predikant beroepen de heer I. J. Ie Cosquino de Bussy, van Wormerveer. Het viertal, waaruit de benoeming plaats had, be stond, behalve den benoemde, uit de heeren A. J. Bijl, te Steenwijk; J. P. van derVegte, teWarga, enG.A. Hulshoff, te Knollendam. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Nieuw- en St. Joosland door den heer J. J. Gobius du Sart, te Nijkerk aan de Veluwe. NtARIKE EN LEGER. De minister van oorlog heeft bepaald, dat bij het onderwijs bij de korpsen van het leger de nieuwe Nederlandsche spelling zal worden gevolgd, te begin nen met den aanvaüg van het nieuwe schooljaar. KOLONIËN. Weder zijn berichten per mail uit Oost-Indië aange bracht. Zij loopen tot 16 October jl. Aan het algemeen overzicht van de Indiër ontleenen wij het volgende: „Er zijn weinig saillante punten in het voorgevallene gedurende de laatste acht dagen, die het onderwerp van mededeelingen aan onze lezers in Nederland kunnen uitmaken. „Ofschoon we karig moeten zijn in het doen van mede deelingen omtrent de toebereidselen voor de aanstaande expeditie, zoo toont de groote bediijvigheid voor de uit rusting, het vervoer van troepen, het inhuren der schepen, het transporteeren van ammunitie en leeftocht, dat het tijdstip nadert, waarop de krijg zal hervat worden." Omtrent Benkoelen berichtte de Javasche courant van 10 October jl. het volgende: „Van Samban is onder dagteekening van 8 dezer door den adsistent-resident van Benkoelen getelegrapheerd, dat de hoofdopstandeling hadji Maridan zich aan het bestuur heeft overgegeven. „Nadat te vergeefs was beproefd om hem door tus- schenkomst van zijn leermeester, den imam van Laïa, tot onderwerping te bewegen, werden op 6 dezer te zijner opsporing twee bevolkingspatrouilles uitgezonden onder aanvoering der pasirah's van Kertap en van Palik. Hadji Maridan heeft het daarop het best ge acht zich aan een dier patrouilles over te geven. „Een detachement militairen onder den 2en luitenant Oorst, dat toevallig op marsch was, nam hem van de patrouille over en heeft hem op den 7-n te Samban gebracht, van waar hij awfcrt is opgezonden naar de gevangenis te Benkoelen. „Te Doeiran-Amparan zijn door den controleur Bud- dingh, en te Samban door de Palembangers, die den adsistent-resident zijn gevolgd, weder eenige moorde naars van den heer van Amstel gearresteerd, zoo dat de meesten zich thans in handen vaD het bestuur be vinden. „De bevolking keert langzamerhand in haredoesoens terug." De stuurlieden en machinisten van de stoomschepen der Nederlandsch-Indische stoomvaartmaatschappij, die aan gewezen zijn om de expeditionaire troepen naar Atsji over te brengen, hebben geweigerd eventueel den tocht mede te maken, omdat zij zich niet aan een mogelijk oorlogsgevaar wenechen bloot te stellen, zoo zij niet vooraf van de Maatschappij de verzekering hebben ont vangen pensioen voor hunne nagelaten betrekkingen of geldelijke schadeloosstelling in geval van dood of ver minking te erlangen. De superintendant der Nederlandsch- Indische stoomvaartmaatschappij heeft gemeend dien billijken eisch niet te mogen inwilligen, zonder door het hoofdbestuur in Engeland daartoe gemaebtigd te zijn. Later is, waarschijnlijk door de groote overredings kracht van den superinteu dant, het geschil bijgelegd door het toegeven der bemanning. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen: (Javasche courant van den 30cn September.) departement yan oorlog. Bevorderd: tot kolonelde luitenant-kolonels K. F. Schultze en A. A. G. Frappier; tot luitenant-kolonel, de majoors F. T. Engel, L. de Paauw en R. N. Bar; tot majoor, de kapiteins C. J. M. de Wilde, A. Luymes, A. M. van der Meer, J. H. Romswinkel en F. C. L. Reuling; tot kapitein, de le luitenants W. F. de Wilde, K. N. Reuter, A.H. Spaan, J. J. Spoelstra, S. G. Prins, L. H. de Grijs, M. Sablerolle, J. G. Jansen en P. E. J. Moltzer; tot l®n luitenant, de 2° luitenants H. V. Geerligs, G. B. Hooijer, G. A. de Wit, L. L. A. Maurenbrecher,P. van La wick van Pabst, C. R. van Dijk, J. T, J. van Rijen, P. A. van der Loeff, E. J. T. Gobée, H. W. Vroesom de Haan, H. F. C. van Bijlevelt, T. A. Eugelbert van Bevervoorde, J. Stevels, A. J. Slicher, J. Speenhoff, E. Blaatiwenoord, K. A. Begemann, R. L. Kellermann, H. Heeres en G. G. F. von Lindheim; tot militair amb tenaar 2e klasse, de militaire ambtenaar 3e klasse T. Bruyas. Geplaatst: bij het 10e bataljon, de kapitein S. D. Kramersonlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij het 16b bataljon, de le luitenant B. van Ingen, onlangs uit Nederland aangekomen, als bestemd voor den dienst hier te lande; bij het 17® bataljon, del® lui tenant D. Brakel, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Overgeplaatst: bij het 3® bataljon, de 1° luite nant W. J. C. Kalshoven, van het 5® bataljon. Gesteld op nonactiviteit: militaire administra tie, de 1® luitenant-kwartiermeester E. J. L. Herens, on langs van verlof uit Nederland teruggekeerd. departement yan marine. Ontslagen: op ver zoek, eervol, uit 's lands dienst, de loodsleeriing bij het loodswezen te Soerabaya J. P. A. Muller. (wordt verv.) GEMENGDE BERICHTEN. De kassiersknecht bij de Commandietkas van de firma Meijers, te 's Gravenhage, heeft zich Zaterdag jl. met een som van f 18G0, die hij ontvangen had, uit de voeten gemaakt. De nieuwe school met onderwijzerswoning op de Twijzelerheide in de gemeente Achtkarspelen is door onbekende oorzaak totaal afgebrand. De brigadekommandant der maiécbaussée van Venlo, die onlangs bij ongeluk eene vrouw heeft dood geschoten, is gevangen te 's Hertogenbosch binnenge bracht en ter beschikking gesteld van den auditeur-militair. Bij het afbreken van een gedeelte van het huis van arrest en provoost te Haarlem, is dezer dagen bevonden, dat enkele afdeelingen aan de openplaatsen op buitengewone wijze waren ingericht om het uit- of doorbreken zoo goed als onmogelijk te maken. De 2£ steens muren namelijk waren over de geheele oppervlakte bezet met hardsteenen platen van verschillende afmetingen tot ruim 2 M1, ter dikte van 1012 centimeter; daar tegen stonden weder 1 jsteeos muren, zoodat gevangenen, die zouden willen uitbreken, van weerszijden in het midden van den muur gekomen, hindernis moesten ondervinden. Sommige muren zijn insgelijks in of nabij het midden geheel met ijzeren platen, dik 142J- cen timeter, bezet. Ook heeft men op gelijke wijze aange bracht eikenhout, dik 56 centimeters, dwars over elkander gespijkerd, bovendien voorzien met bandijzer, van 1£2£ centimeter dik, bij 4 centimeter breed, op afstanden van p. m. 10 centimeter. Bij de Nederlandsche regeering is bericht ontvan gen dat in de maand Mei 1874 te Florence eene in ternationale tuinbouwtentoonstelling en een interna tionaal plantkundig congres zal plaats hebben. Blijkens een openbaar gemaakt officieel rapport zijn in Hongarije in den loop van het tegenwoordige jaar door de cholera aangetast 433,295 personen, waarvan er 247,718 hersteld, 182,549 overleden en nog 2,978 in behandeling zijn. Met inbegrip van Croatië, Slavonië en de militaire grenzen bedraagt het aantal slachtoffers ongeveer 200,000. Onder de gevolgen van den Spaanschen burger oorlog telt the Pall Mall Gazette ook de waarschijn lijke vermindering van den uitvoer van sinaasappelen naar Engeland. Het blad hoopt echter dat deBalea- rische eilanden de leemte zullen aanvullen, want Lon den zou er treurig uitzien wanneer bet gedurende den winter zijne vroolijke hoopen gouden appels voor de gla zen miste. Van Majorca komen scheepsladingen sinaas appelen naar Marseille, evenals men hierin het noorden aardappelen transporteert, en worden aan den wal voor een spotprijs verkocht. De exporteurs sorteeren ze, pak ken de schoone exemplaren in vloeipapier en kistjes in en maken gewoonlijk uitstekende zaken met dezen handel. Behalve het Spaausehe vasteland en de Balea- ri8che eilanden brengen Italië, Sicilië, Malta en zuide lijk Frankrijk millioenen dezer vruchten voort, maar voor de kenners verdienen die van Spaanschen oorsprong de voorkeur. De Hannöverische Courrier verhaalt omtrent de teleurstelling van een modernen Salomo het volgende. Voor den rechter in een stadje van Westfalen verscheen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1