te brengen over de drie regelen van internationaal zee recht, in het tractaat van "Washington omtrent de Alabama-zaak vervat. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Zonnemaire K. Ilocke Hoogenboom. leger. Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht tot officier van gezondheid 3a klasse, de student (arts) J. H. Heintjes, bestemd geweest voor den militairen geneeskundigen dienst in Oostlndië. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Neder - duitseh hervormde gemeente te Schiedam door den heer H. W. Creutzberg, te Vlis3ingen, die mede een beroep naar Harlingcn ontvangen heeft. Beroepen tot predikant bij deNederduitsche hervormde gemeente te Serooskerke (Walcheren) de heer J. F. W. van Troostenburg de Bruijo, te Benschop. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Evangelisch Luthersche gemeente te Zierikzee door den heer Gonlag, te Harlingen. De heer A. P. G. Jorissen, predikant bij de remonstrantsch gereformeerde gemeente te Delftheeft het beroep *naar Rotterdam aangenomen. MARINE EN LEG'ER. Het gerucht loopt te Nieuwediep, dat Zr. M-\ trans portschip Java in dienst zal worden gesteld om de equipage en den inventaris af te halen van het aan de kaap De goede hoop afgekeurde oorlogschip Djambi- GEMENGDE BERICHTEN. Twee Amerikanenchevaliers d'industriereisden in de afgeloopen week in ons land om eene voor hen zeer voordeelige affiire te doen. Zij waren namelijk voorzien van een partij Central Pacific-obligatiëndie zy beneden beursprijs aan den man trachtten te brengen. Zij kon den dit gemakkefijk doendaar al wat zij ontvingen hun een winst moest opleveren van ICO pet. De stukken waren namelijk valsch. De beiden heeren hadden zich te Lon den van aanbevelingsbrieven aan aanzienlijke huizen te Rotterdam en te Amsterdam weten te voorzien. Te Rotterdam werd hun toeleg gelukkig spoedig ontdekt en werden de Amsterdamsche huizen van daar uit ge waarschuwd. De politie te Rotterdam heeft, zooals wij vernomen, van de zaak reeds werk gemaakt en ons van dit gevaarlijk bezoek ontlast. (Amsterd. effectenblad.) Woensdag avond kwam in de Tolbrug-kazerne te 's Hertogenbosch een soldaat in beschonken toestand te huis. Op de slaapzaal gekomen begon bij zijn besten vriend te mishandelen. Toen men zich van hem meester wilde maken had bij reeds een geweer en een pakje scherpe patronen weten te bemachtigen en loste achter eenvolgens 8 schoten, zonder evenwel iemand te treffen. Eindelijk werd hij overmeesterd, in boeien geslagea en in arrest gebracht, alwaar hem op last van den officier van gezondheid het dwangbuis werd aangetrok ken; hij was lij dende aan delirium tremens en kwam eerst laat in den nacht tot bedaren. De Société frangaise d'archéologie heeft tot lid benoemd d*. J. ten Brink, te 'sGravenbage. Ia de tweede kamer is Woensdag besloten den post voor de stenografie met f 600 te verhoogen. Er zal een tiende stenograaf worden aangesteld. Het zou nog beter geweest zijn, zegt de Spectator, als men tevens besloten had, het gepraat in de kamer met een tiende te verminderen. Een voormalig actrice van de Comédie Frangaise, mejuffrouw Savary, heeft het initiatief genomen om te Parijs een tbéater op te richten tot bevorderiug dei- goede zeden, althans een dat geen demoraliseerenden invloed kan uitoefenen. Verscheidene invloedrijke per sonen hebben zich de zaak aangetrokken en reeds ia voor eene som van 500,000 francs ingeschreven. Op dit oogeublik bevinden zich in Frankrijk nog 300 personen, die wegens medeplichtigheid aan de commune zijn veroordeeld, en huune overvoering naar het oord hunner ballingschap afwachtenzij bevinden zich allen in het fort Quélera bij Brest. Te Cincinnati in Amerika hertrouwde in het be- gin dezer maand een weduwe op denzelfden dag dat haar drie zonen en twee dochters in het huwelijksbootje stapten. Uit Engeland zullen nog twee bataljons infanterie naar de Goudkust vertrekken. Een gedeelte der man schappen is reeds aan boord van de Himalay over gegaan. Een particuliere brief van den 4en November jl. aan de Arnhemsche courant, bevat verschillende bijzon derheden omtrent den treurigen toestand te New-York, die dagelijks erger wordt. De grootste huizen sprin gen, tal van fabrieken en winkels sluiten ór geheel óf danken een groot gedeelte van hunne bedienden en werkvolk af, uit gebrek aan werk; menechen met groote fortuinen lijden armoede en gebrek, omdat ze bij hunne bankiers geen cent van hun geld kunnen loskrijgen. Niemand betaalt meer. Een dag of veertien geledi n bedroeg het aantal van hen die bniten betrekking of werk waren 44,000, hetgeen dagelijks met duizenden vermeerderd wordt. Ia Newark o. a., in de nabijheid van New-York, zij a in dien tijd 20,000 meisjes ontsla gen, die werkzaam waren in bloemen-en stroofabrieken. De courant van heden, zegt de schrijver, meldt, dat in dezelfde plaats van de 80C0 juweliers twee derden zonder werk zijn en de fabriek van naaimachines aldaar van de 233 arbeiders er slechts 37 overheeft. Dit zijn slechts kleine sjaaltjes van den geheelen toestand hier, wat de fabrieken enz. betreft, maar overigens is het zoo totaal onmogelijk om hier op het oogenblik iets te ver dienen, dat een vriend van mij, eveneens een Nederlan der, getracht heeft straatveger te worden. Maar o< k dit mislukte hem zelfs. Tengevolge van eene strike waren er dezer dagen eenige plaatsen ((53 meen ik) vacant als voerinau op omnibussen; meer dan 400per sonen meldden zich aa-n om eene zoodanige plaats te verkrijgen, waaronder deftige heeren met zwarte hoe den op. Men vreest tegen den winter het ergsteoveral ziet men honderden hongerende menschen, die met den besten wil geen werk kunnen kiijgende consumtievan bet bier is op een derde verminderd; zelfs de bakkers klageD, dat zij geen brood verkoopen. In de stad heb ben al aanrandingen zelfs overdag plaats gehad op per sonen die werden uitgeplunderd, en zija reeds biutale diefstallen voorgevallen. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Heden namiddag heeft op het raadhuis alhier de ver- kooping en uiitgifte iu erfpacht plaats gehad van tien perceelen bouwterrein, liggende bij den stationsweg en eigendom der gemeente Middelburg. Voor het eerste perceel, groot 180 M., werd geboden f 80; voor het tweede perceel, groot 160 M., mede/80 en voor het derde perceel, groot 160 M., insgelijks f 80, alles door den heer J. O. van der Heil. Deze percee len zijn echter niet toegewezen. D3 perceelen 4, 5, 6 en 7, respectievelijk groot 160, 160, 190 en 312 M. of samen 822 M., zijn bij veiling in massa voor f 622 toegewezen aan den heer J. M. van Ditmar8. De perceelen 8, 9 en 10, afzonderlijk groot 281, 72 en 80 M. of samen 433 M., zijn gezamenlijk voor f 51 's jaars in erfpacht gegeven aan dea heer J. M. van Ditmars voor den tijd van 56 achtereenvolgende jaren, ingaande 1 Januari 1874. Door het bestuur der waterkeerïug van den calamitenzeu polder Vliete, eiland Noord-Beveland, is jl. Vrijdag in de directiekeet aldaar, aanbesteed: het maken ea zinken van twee zinkstokken, met een aan sluitingtuk aau dea oever van den pulder enz., waar van aannemer is geworden de heer C. Roskam, te Sliedrecht voor f 34,600. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 23en November: L. J. van Qer Harst, jrn. 26 j. met M. A. Brieve, jd. 20 j. (Van 1522 November.) Vlissiegen. Bevallen: C. M. Timmerman, geb. Streef kerk, H. van der VVeijUe, geb. Brandenburg, J. C. Wilders, geb. de Ridder, E. J. Meuldijk, geb. van der Steen, J. M. de Visser, geb. Kooot, M. Koppejan, weduwe van P. A. Guebert, N. S. Neijt, geb. Leuuis. Overleden: J. U. Rjtheogather, 18 in. J. IKndrikse man van J. van Hoeve, 61 j. Goes. Gehuwd: W. J. vou Leschenwedr. 36 j. met S. J. A. van Deinee, jJ. 37 j. P. de Koning, jin. 25 j. met H. Krabbe, jd. 28 j. A. Husenjo>. 24 j. met F. Meij- ler, jd. 21 j. P. Wessel, wedr. 40 j. met j. YVissekerke, jd. 23 j. BevallenM. W. Stieger, geb. Verhallen, d. M. Bruines hof, geb. Nunnekes, d. H. vau der Kemp, geb. Bod- bijl, z. N. Westveer, geb. Geensc, d. S. dtu Boer, geb. van Paassea, z. J. Schrijver, geb. Vleugel, z. J. F. van den Boogaartgèb. Djornebosd. Oveileden: P. Verburg, jm. 40 j. Zierikzee. Gehuwd: H. Slotemaker, wed*. 51 j. met J. W. Trieselaar, jd. 45 j. Bevallen: J. W. Enzlergeb. Augustijn, z. J. Blok, geb. Trouw, d. W. Veimeu'e, geb. de V<ogdt, d. M. Bus, geb. Leeuwe, z. C. Koavoetsgeb. Hellebrand, d. H. C. Hagesteijn, geb. Wessels, z. Overleden: L. C. Nardtenman van C. Gerritsen, 46 j. J. van Splunter, man vao C. Dorst, 47 j. C. Gor- smit, man van E. Iioubaer, 72 j. TEBEMOME PERST AND. 22 Nov. 's av. 11 u.48 r. 23 'smoig.7u.52gr.'smidd.Iu.53gr.'sav. 11 u.48 gr. 24 v 'smorg. 7 u.47 gr.'s inidd. 1 u. öOgr.'sav. 6 u„ 50ar. STATEN-GENERAAL. eerste kamtr. Zitting van heden 24 November. (ff er Utegi aaj.) Bij de algemeene beraadslagingen over de Indische begrootingvoor 1874 hebben oe heeren Hein, Duymaer van Twist en Fransen van de Putte aangedrongen op het bevorderen van de vermeerdering der inkomsten. De heeren Hartsen en Rahusen bobben verklaard dat zij niet tegen de begrootiug zullen stemmen, teneinde het gezag der regeering niet te verzwakken. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 22 November. Nader verslag.) Vóór de gewone pauze liepen de beraadslagingen over de Iudische muntwet. Het was de heer van Houten die het wetsontwei p noch onbeduidend noch spoed- eischend noemde. Ilij had dan ook twee hoofdbezwa ren, dat namelfik door dit wetsvoorstel werden wegge nomen de waarborgen in art. 12 der wet van 1854 neer gelegd, de vaststelling door bet operbestuur en de bepaling van den koeis naar de innerlijke waarde. Hij acht het gevaarlijk aan den gouverneur-generaal de koersbepaling over te laten, te meer daar door de telegraaf het ongerief van een hier te lande te bepalen, vaete tarifeeriDg is vervallen, maar bovendien geeft de weglating van de bepaling omtrent de innerlijke waarde aan het Indisch bestuur een bevoegdheid'die hij het niet wil schenken. Is overigens de waardeverhouding van den Mexicaau- sehen dollar tot de Nederlandsche munt werkelijk reeds veranderd, hetgeen reeds een schadelijk gevolg zou wezen vau de hier te lande tijdelijk genomen maatre gelen, dan moet de minister van kolon ën doen over gaan tot aanmunting van zilveren specie in Indië. De heer Bredius (lid der commissie van rapporteurs), wijst er op dat de Indische regeering bij het bepalen van den koers toch altijd eea voordracht zal doen, waarop het gouvernement zal beslissen, terwijl men de bepaling van de innerlijke waarde in de regeling bij de koersverandering als maatstaf zal behouden, omdat hier sprake is van de aanneming van Mexicaansche dollars in de schatkist, zoodat men veeleer den koera te laag dan te hoog zal bepalen. De opheffing van art. 12 voor Indië acht hij niet wenechelijk. Een gon- vernemeutskoers der vreemde zilveren muntspeciën zal werkelijk strekken in het algemeen belang van het Indische publiek en veel knoeierijen afsnijden. De minister van koloniën geelt als reden voor het behoud van art. 12 der wet van 1854 ook nog op, dat in de buitenbezittingen van Java niet anders dan ia Mexicaansche dollars kan worden betaald, en dat het juist nu bij de daling van het zilver, gevaarlijk zou zijn de tanfi.eriug van gouvernementswege weg te laten. De minister tracht verder de noodzakelijkheid aan te toonen, dat de Indische regeering op een gegeven oogenblik de tarifieering kunne veranderende telegraaf kau byv. gebroken zija, zooals nu tusscaen Peoang en Singapore. De minister is wel tot nieuwe aanmuuting bevoegd, maar 't zou niet verstandig wezen, daartoe over te gaan juist op een oogenblik dat men vreest uit Engelsch Indië veel zilver herwaarts te krijgen. Na een kort debat tusschen den heer vau Huulen en de ministers van koloniën en van financiën woidt het wetsontwerp aangenomen met 39 tegen 20 stemmen. Daarna worden de algemeei.e beraadslagingen geopend over hooldsruk V (binuenlandsche zaken) der staatsbe- gruoting vuor 1874. De heer Heijeeniijck heeft met genoegen gezien dat de minister geneigd is tot splitsing van zija veelom vattend departement over te gaan. Hij wenscht echter eeuig nader licht omtrent de leidende gedachten de daarbii voorzitten en wanneer de splitsing geschieden zal. Van de houding der regeering bij de quaestiën van de spoorwegen zal veel alhaugen hoe zjn Btem zal wezen, maar hij zal bepaald tegen deze begrooting stemmen wanneer de regeering niet beter dau bij de adres discussiëa zal aantoonen, dat blijken van belang stelling in 't bijzonder onderwijs werkelijk gegeven zija of zullen woi deu. De heer Hiffmans vindt bij dezen minister niet drie onvooi waardelijke eischeo waaraan een miuister moet beantwoorden, namelijk: politieken tact, veerkrachten zedelijken ernst. Een bewijs voor gemis aan politieken tact viudt bij in de verklaring van den minister in het verslag over het census ontwerp, dat in de noor delijke provinc ëu meer beschaving eu ontwikkeling worden gevonden dan iu Noord-Brabant en Limburg. Dat betwist hij;, maar een minister mag zoo leis niet iu een officieel stuk zeggen. Gemis aan energie vindt hij bijv. in het gebeurde met de brug te Genuep, terwijl een bewijs voor gebrek aan zedelijken ernst is te vinden iu de verklaring in de troonrede van belangstel ling in het tijzouder onderwijs. D.t was een bespot ting: de heer Fock weigerde ten mmste ronduit iedere herziening. Wat de minister doet is veel erger en zij die verbetering in het onderwijs willen, zullen wel weten wat plicht en eergevoel van hen eischen. De heer van Eek is niet alleen ontevreden tegen deze regeering, maar tegen alle vroegere, want de som van bevrediging over do verloopen 25 j iren voldoet hem niet. De vei wijten van den heer Halïmans tegen deze r eeering achite hij echter niet verdiend en bij is bereid 5Bmiristers verklaring vau belangstelling vuor 't bijzon- ue. onderwijs te verdedigen, al ware het alleen om dat de regeering zoozeer waakt, dat aau het bijzonder ouderwijs geen nadeel wordt toegebracht op de open bare school. Hij dringt aan dan er men: voor de matcrieele ontwikkeling worde gedaan en wenscht o^k van deu minister nadere inlichting omtrent diens plannen tot splitsing vau het departement. De beer ldserda verdedigde 's ministers houdiDg bij het onderwijs, maar hij zal tegen de begrooting stem men als bij geen geruststellende verklaring krijgt om trent den aanleg vau spoorwegen. De ujiuibter van Dinuealaudscüe zaken ban zich over de leidende gedachten der regeering met betrekkiug tot de splitsing vau zijn departement nog niet uitlaten,

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2