MIDDELBURGSCHE COURANT. F 279. Maandag 1873. 24 November. 1 Paasch- Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en De prijs per 3/m.„ franco is f 3.50 en Pinksterdag en een der Kerstdagen. Middelburg 22 November. De gemeenteraad van 's Heer Abtskerke c. a. heeft gisteren aan den heer Z. D. van der Bilt La Motthe, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger dier gemeente, als zijnde die betrekking niet vereenig- baar met die van ontvanger der gemeente Goes, met bet oog op de bepaling van art. 3 der gemeentewet. In zijne plaats is tot gemeente-ontvanger benoemd de heer J- H. Jansen, te Goes. l'n de te Leiden, onder het voorzitterschap van den heer van Bemmelen uit Rotterdam, gehouden vergade ring der Nederlandsche dierkundige vereeniging is onder anderen besloten, het bestuur te machtigen tot het oprichten van zoölogische stations, voornamelijk langs onze kusten. De volgende wetenschappelijke vergadering zal op het laatst van Juni 1874 te Middelburg gehouden worden. De gemeenteraad van den Helder heeft besloten door een adres aan den koning, waarvan afschrift zal worden gezonden aan de ministers van oorlog en koloniën, en door het zenden van eene commissie uit den raad aan die ministers, er op aan te dringen, dat de Indische brigade in den Helder, als garnizoensplaats, worde gevestigd. Op de voordracht ter benoeming van een archivaris voor de gemeente Utrecht zijn geplaatst de heeren mr. S. Muller Fzn. te Amsterdam, en dr. W. B. J. van Eyk, hoogleeraar, predikant en bibliothecaris te Deventer. Door directeuren der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid is, tengevolge van een be sluit der algemeene vergaderingeen adres aan den koning gericht met verzoek om zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen tot algemeene, doelmatige beplan ting der rijksduinen met helm en haar verdere cultuur, en dat de proefnemingen met geschikte houtsoorten op de met helm begroeide duingronden mogen worden voortgezet. Ook te Amsterdam, in Felix Meritis, heeft mevrouw Lina Schneider eene voordracht gehouden, waarin zij veel succes behaalde. Ditmaal had zij tot onderwerp gekozen het drama Sappho, van den in het vorige jaar gestorven Oostenrijkschen dichter Grillparzer. Na eerst te hebben medegedeeld wat omtrent het leven van de Grieksche dichteres Sappho, hoe weinig ook, bekend is, en na eenige van hare gedichten, volgens het oor spronkelijk metrum (Sapphische versmaat) vertaald, te hebben medegedeeld, toonde zij aan hoe Grillparzer Sappho geheel heeft gemoderniseerd, orn haar ons des te beter te doen begrijpen. Vervolgens werd de inhoud van het stuk nagegaan en de treffendste passages daaruit Na de pause werden nog eenige eigen vertalingen van Vondel voorgedragen, alsook eenige van den heer A. E. Jansen, leeraar aan de Roomseh-katholieke hoo- gere burgerschool te Amsterdam. Aan de heeren E. en F. van Oppen, te Maastricht, is door de Pruisische regeeriDg vergunning verleend, voor zooveel Pruisisch grondgebied betreft, tot het verrichten van eenige voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van een spoorweg van Kohlscheid over Heerlen, Sittard, Maeseyck en Weert naar Eindhoven. De gemeenteraad van Deventer heeft o. a. besloten om de jaarwedde van den gemeente-ontvanger met 400 te verhoogen en dus op f 2200 te brengen, en om in de voorstad eene waterleiding aan te leggen, wat, met het oog op de dikwijls aldaar heerschende epidemische ziekten, voor de bewoners van groot be lang wordt geacht. De Zatphensche courant, over „sehoolzaken" sprekende, wijst op het gebrek aan hulponderwijzers, hetwelk zij, niettegenstaande de traktementen zijn verhoogd, toe schrijft aan te geringe bezoldiging, die nog niet in overeenstemming is met de ingespannen studie, de moeite en zorg die de betrekking vereischen, en aan de moeilijkheid om het doel te bereiken. De kweeke- ling verdient tot zijn 18e jaar niet noemenswaard; hij geniet een kleine toelage van den hoofdonderwijzer of, zoo hij als rykskweekeling wordt toegelateneen jaar geld van 30 ter bestrijding zijner opleidingskosten, en als hij van buiten komt eene som voor kost en inwoning, waarvoor de hoofdonderwijzer hem ternau- wernood-bghoorlijk voedsel en huisvesting kan verschaf fen. Dan moet hij over dag onderwijs geven en in zijn vrije uren de normaallessen bijwonen en studeeren; aanhoudend arbeiden en ingespannen zijntotdat hij op 18jarigen leeftijd examen doet als hulponderwijzer en een nederige plaats verkrijgt. Maar nu komt de studie voor het zwaardere hoofdonderwijzers-examenen, als hij ambitie heeft, voor de verschillende vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs. Slechts op enkele plaatsen heeft hij gelegenheid om zoogenaamde oplei- dingslessen bij te wonen, ma'ar over 'talgemeen staat hij alléén, en moet zonder andere hulp of leiding dan die hij zich voor eigen geld verschaft, den grooten kring van wetenschappen beoefenen. Is het wonder, dat hij dikwijls wordt afgeweken, en dat de arbeid weinig uitlokkend is'? Betere bezoldiging en betere opleiding zijn de middelen tot verbetering. De bezoldiging van d«n hulponderwijzer zou een geleidelijke verhooging moeten ondergaan bij vermeerdering van dienstjaren; velen blijven hun leven lang hulponderwyzer, die zoodanig beloond moesten worden dat zij met een gezin van hunne betrekking kunnen leven. Elke 3 jaren zon b. v. het traktement van den hulponderwijzer moeten worden verhoogd tot een bepaald maximumen een premie- moeten worden toegekend aan het verkrijgen van de hoofdonderwijzers akte en aanteekeningen. Maar ook de opleiding moet anders worden, en dit kan het best geschieden door uitbreiding van het aantal kweekscholea die zulke goede resultaten opleveren. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Twello c. a., A. Engelen burg, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Maassluis c. a. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan jonkheer J. C. F. Stern uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Scheveningen. KOLONIËN. Eervol ontslag uit 's lands dienst ver leend op verzoekaan den Oost-In dischen ambtenaar A. F. van der Ven, laatstelijk algemeen ontvanger van 'b lands kas te Soerabaya, thans met verlof hier te landemet ingang van 1 December a., met behoud van recht op pensioen, bijaldien hg volgens de bestaande bepalingendaarop aanspraak heeft. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, de thans daarbij tijdelijk gedetacheerde le luitenant W. L. van der Schalk, van het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. ONDERWIJS. Aan het Utrechtseh dagblad wordt medegedeeld, dat de aanvragen om als onderwijzer in Nederlandsch Oost-Indië geplaatst te worden bij de regeering zoo talrijk zijn als in geen tijden het geval is geweest. Vele ongehuwde personen, in het bezit van de hoofdonder wijzers-akte, met aanteekening voor het Fransch of Engelscb, melden zich aan, zoodat voor hen die gehuwd zijn of vóór hun vertrek willen trouwen de kansen steeds kleiner worden. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeeDte te Oud-Loosdreeht door den heer J. A. de Vlieger, te Oosterland. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te 's Heerenhoek de heer A. A. Schouten, candidaat, en te Kruiningen de heer G. J. HulsmaD, predikant te Hazerswoude. MARINE EN LEGER. Door den minister van oorlog is, op voordracht van den opperbevelhebber van het laatstgehouden kamp bij Millingen, aan den kommandant van het bataljon mineurs en sappeurs eene dankbetuiging gericht voor de goede orde en zorg bij het in gereedheid brengen en opruimen van genoemd kamp, door een detachement van het bataljon. KOLONIËN. Het gisteren reeds door ons medegedeelde regeerings- telegram uit Nederlandsch-Indië, gedagteekend 20 No vember 10 uren 50 minuten voormiddag, luidt woor delijk als volgt: „Cholera te Batavia afnemende. Expeditie gedurende laatste dagen vertrokken; luitenant-generaal van Swieten heden. Hoofdopstandelingen van Laïs allen dood of gevangendie van ommelanden Benkoelen nog niet. Overal elders rust." In Groot-Edi is een kleine bezetting gelegd, ten einde dit met ons gouvernement in vriendschappelijke betrekking staande rijkje tegen de mogelijke vijandige aanvallen zijner naburen te beschermen. De redacteur van de Sumatra courant is tot eene geldboete van ƒ1000 en de proceskosten veroordeeld, wegens het openbaarmaken van eene circulaire, die reeds sedert 1866 in de archieven rustte. Aan een particulieren brief van Sibogha wordt het volgende ontleend: „In Silindoeng is een oorlog uitgebrokennaar men vermoedt op aanblazing van hoofden uit Sibogha. Zooals bekeod is, is een groot, zoo niet het grootste gedeelte van Silindoeng voor een inly ving bij de Nederlandsch-Indische bezittingen ge stemd, en wordt dit gedeelte mede vertegenwoordigd door den bekenden Radja Poatas. Het anderveel kleiner gedeelte denkt er echter anders over en wil vooral van een inlijving niets hooren, doch wordt, naar men met eenige zekerheid meent te weten, door hoofden uit Sibogha in die meening aangezet of gesteund. Radja Pontas, een Chri3ten Battahoofd in het anti-Mohamedaan- sche Silindongeen man van veel energie en invloed, vol genegenheid voor de Europeanen en zeer gehecht aan het Nederlandsch gezag in deze gewestendoch ook daarom het doelwit van vele Mohamedaansche intriges uit Sibogha, is vast besloten den oorlog met kracht te onderdrukken, om daarna bij het gouverne ment de noodige klachten tegen de schuldigen van Si bogha in te dienen." Sumatrascke cour.) Uit Batavia wordt gemeld, dat na dertig dagen werkens het eerste der voor Atsji bestemde veldhos pitalen reeds nagenoeg gereed was; nog hoogstens twee dagen zou het ontbrekende vorderen. Het tweede zou over weinig dagen worden opgesteldeen derde, vierde en vijfde zijn onder handen. Het eigenaardige van dit, door den heer Breevoord geleverde timmerwerk is, dat alles door elkander past, zoodat er niets genommerd behoeft te worden. In elk hospitaal kunnen veertig lijders plaats vinden, terwijl er d n tusschen hen nog een flinke ruimte overblijft. Aan het overstek van het dak worden zeilen gehangen; daardoor ontstaat vóór en achter de patiënten een breede corridor. In het midden zullen aan de kap nog hangende bergplaatsen worden aangebracht, terwijl er beneden, onder het bereik der lijders, planken zijn geconstrueerd, waarop zij het een en ander kunnen neerleggen. De brancards zijn alle verplaatsbaar. Voor deze bedden vindt men ook overal door het geheele gebouw ruimte. Kortom: de geheele constructie is allerdoelmatigst, en het werk

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1