MIDDELBÜRGSCHE F 278. Zaterdag 1873. COURANT. 22 November. Dit blad verschijnt dag el ijk 8 met nitzondering van den Zondag, den 2*" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. X>e prijs per 3/m., franco is f 3.50. Hiddelbnrg 21 November. Blijkens een heden bij de regeering ontvangen telegram irii Batavia is de expeditie naar Atsji in de laatste dagen vertrokken. Gisteren heeft de generaal van Swieten de tocht daarheen aanvaard. De schepen vei trekken niet gelijktijdig noch allen van éece plaats, maar zullen zich in de straat van Malakka vereenigen. Blijkens het bestek voor de op 4 December a. te 's Gravenhage, ten behoeve der staatsspoorwegen, te houden aanbesteding van het maken van overdekkingen met de daartoe behoorende werken bij de aanlegplaats aan de buitenhaven te VlissingeD, bestaan de temaken werken in eene overdekking en een overdekten gang. De overdekking heeft, gemeten op den buitenkant van de stijleD, eene lengte van 26.60 en eene breedte van 29 M\, en de daarbij behoorende twee wachthuis* jea elk eene lengte en breedte van 4.20 M\ De overdekte gang van de aanlegplaats aan de bui* tenhaven naar het havenstations-gebouw is ontwikkeld, binnen de beschieting gemeten, 211 M. lang en 8.50 M. breed. Deze werken moeten geheel gereed opgeleverd zijn vóór den lcn Jani 1874. De kosten zijn geraamd op f 68,500. Het bestuur der aideeling Middelburg van de scbip- porBvereeniging Schnitevaêr heeft zich onlangs tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met een adres, waarin het te kennen gaf dat het tijdsverloop van drie uren (voor verblijf op het kanaal na op het kanaal geschut of van Middelburg vertrokken te zijn) bepaald in art. 2 van het nieuwe tarief voor haven-en schatgeld op het kanaal door Walcherenveel ta kort is, zoodat de naar Middelburg bestemde of van daar komende schepen in de meeste gevallen zonder schuld der schippers dien termijn moeten overschrijden. Om deze reden verzocht adressant óf geheele weglating van een termijn óf verlenging daarvan. Lettende op eene missive te dezer zake van den minister van binnenlandsche zakenheeft de minister van financiën aan adressant te kennen gegevendat de directeur der registratie en domeinen te Middelburg gemachtigd is, om bii elk voorkomend geval, na onder zoek of de termijn van drie uren door den schipper geheel buiten zijn toedoen of zijn verzuim is overschre den, van bijbetaling van havengeld te doen afzien, of hetgeen meer dan het in art. 2 bedoelde bedrag is betaald te doen teruggeven. Naar wij vernemen, is dezer dagen tusschen de Nederlandsche en Belgische regeeringen een overeenkomst gesloten, betrekking hebbende op de besmettelijke ziek ten (cholera, dyssenterie, typhus, pokkeu enz.).Krach tens deze overeenkomst zijn gedelegeerden van onze legeeiing belast met het waarnemen van de gevallen van besmettelijke ziekten, die in de Belgische provin ciën aan de grenzen van Nederland zich voordoen, en wederkeerig is aan Belgische gedelegeerden gelijke taak opgedragen wat betreft de Nederlandsche provinciën aan België grenzende. Zoodra een der twee regeeringen van haar gedele geerden bericht ontvangen heeft dat er een epidemie in het naburig land is uitgebarsten, verwittigt zij hiervan de andere regeericg. Ons bewind heeft tot gedelegeer den benoemd de heeren Yerspijck, te Maastricht, Fok ker, te Middelburg, en Ingenhousz, te Breda. De Bel gische gedelegeerden zijn de voorzitters der provinciale geneeskundige commissiën te Antwerpen, Gent,Biugge, Hasselt en Luik. Ook is ons medegedeeld dat het Haagsche kabinet thans te Berlijn onderhandelt, om het Duilsche rijk tot toetreding bij bovenvermelde overeenkomst te be wegen, en hef Brusselsehe kabinet dergelijke stappen bij het Fransche bewind doet Leiden de onderhande lingen tot het gewenschte resultaat, dan zal er weldra een viervoudig anti-epidemie-verbond bestaan. Zulke coalitiën verdienen voorzeker aanbevelingJmlercl. cour.) In de Staats-courant van heden zijn opgenomen de aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebrachte verslagen van de commissiën belast met het afnemen der examens van hulpapotheker en apotheker, volgens artt. 8 en 9 der wet van 1 Juni 1865, Staatsblad n° 59. De minister van binnenlandsche zaken heeft een schrif telijk verzoek gericht aan den burgemeester van Bathmen in Gelderland, om zijn invloed aan te wenden ten einde te verhinderen, dat de muurschildering in de kerk aldaar door de witkwast overdekt wordt, met aanbod om haar voor rekening van het rijk te laten herstellen. Door burgemeester en wethouders van 's Graven hage is aan den gemeenteraad voorgesteld, om, nu de pogiDg tot verpachting van den restaurant in het ge meente-badhuis te Scheveningen niet heeft mogen slagen, te besluiten dat de exploitatie dier inrichting, gedurende de vijf eerstvolgende jaren, aanvangende met 1874, zal worden voortgezet in eigen beheer. Gisteren avond werd te Amsterdam eene door de heeren J, A. Alberdingk Thijm, H. de Yeer en J, G. van Gendt belegde vergadering van belangstellenden gehoudeD, om te overwegen welke pogingen zouden kunnen worden aangewend om aan het tegenwoordige paleis op den Dam weder zijne oude bestemming als stadhuis te geven. De vergadering, die door een groot aantal personen bijgewoond en door den heer Alber dingk Thijm gepresideerd werd, heeft een adres aan den gemeenteraad goedgekeurd, houdende het ver zoek, dat de raad maatregelen moge beramen om het paleis op den Dam weder voor stadhuis te bestemmen, mits de burgerij medewerk© om een waardiger verblgf aan den koning aan te bieden. Het adres zal op vele plaatsen ter onderteekening worden nedergelegd. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. EEBETEEKENEN. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat E. G. T. Gerlach, van het koloniaal werfdepot, tot het dragen van het IJzeren kruis 2e klasse, hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken, en vau de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankiijk in 1870 en 1871. koloniën. Eervol ontslag uit 's lands dienst ver leend, op verzoek, met toekenning van pensioen, aan den Oost Indischen ambtenaar A. J, Middelhoven, ge wezen controleur 2e klasse bij de landelijke inkomsten en cultures op Java, thans met verlof hier te lande. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitscbe her vormde gemeente te Bruinisse de heer J. F. W. van Troostenburg de Bruin, te Benschop. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Doetinchem de heer G. C. Boomer, te Ritthemen te Axel de heer J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, te Oud-Beierland. KOLONIËN. Blijkens een artikel in de Soerabarja-courant maken sommige bladen in Engelsch-Indië als de Straits-Times en de Times of Teuton zich ODgerust over de verove ring van Atsji door de Nederlanders, omdat zij ver wachten, dat deze slechts de kastanjes voor Daitsch- land uit het vuur halen eo omdat het Duitsche rijk „wanneer Holland Atsji zal hebben opgeslokt, ook Hol land kan annexeereu met jtl zijn schepen, handel en koloniën." De Javasche courant van den 3en October meldt om trent den toestand op Beukoeleu het volgende „De adsietent-resident is aet een eskorte van 12 man naar Laïs vertrokken. De pasirah's van Laïs en Ajer- Padang, die den opstandeling hadji Maridan hebben verborgen gehouden, zijn gearresteerd. Door den con troleur van Redjang is een Benkoelee? gevangen geno men, die verklaarde genoemden ambtenaar op diens reis naar Leboog te hebben willen aanvallen. Deze inlan der was met anak dalam Tapan, die medeplichtig is aan den moord op den adsistent-resident van Amstel, naar Lebong geweest. „De van Padang naar Mokko-Mokko gezonden kolonne marcheert van Sablat naar Laïs, om zich in verbin ding te stellen met de kolonne, onder den kapitein Hollanders. Te Mokko-Mokko en te Sebiat zijn kleine detachementen achtergelaten." In het officieele blad van den 7tn vindt men nader het volgende aangeteekend „Een op 3 dezer door den adsistent resident van Benkoelen, die zich sedert 28 September jl. met een detachement van 22 man te Samban bevond, van daar verzonden telegram bevat de volgende mededeelingen - „De troepen van Mokko-Mokko zijn te Bintoenan aangekomen en hebben rust noodig. De kolonneonder bevel van den kapitein Hollanders, die zich te Doerian- Amparan bevindt, heeft last ontvangen zich van daar over Telang-Belat naar Ketaoen te begeven, om de kwaadwilligen op te sporendie. zich aldaar aan plun dering hebben schuldig gemaakt. Yan de medeplichti gen aan den op de heeren van Amstel en Castens gepleegden moord zijn verscheideuen levend en twee dood in handen van het bestuur gevallen. Onder laatstbe doeld tweetal is ook de hoofdopstandeling, de pasirah van Samban. Bij eene poging om dezen leven din handen te krij gen, sneuvelde van een patrouille, samengesteld uit 4 mili tairen en 8 der Palembangersdie den adsistent-resident naar zijne nieuwe standplaats zijn gevolgd, ëen Europeesch fuselier en werden ëen Europeesch fuselier en drie der Palembang8che volgelingen zeer licht gewond. Ook de familie van hadji Maridan is gevonden en daar aan een inlandsch hoofd toevertrouwd. „Zoodra het van Padang gezonden detachement onder den kapitein Grce&beek eenige rust heeft genoten, zal de adsistent-resident, vergezeld van den controleur Winterdaarmede de nog rondzwervende kwaadwilligen opsporen. „Er wordt getracht de in de wildernis gevluchte be volking naar hare doesoens te doen terugkeeren. De familie van den pasirah van Samban heeft zien reeds bij het hoofd van het gewestelijk bestuur aangemeld en hare ladangs weder in bezit genomen. „Het blokkade-eskader voor Atsji blijft steeds aan het beoogde doel uitstekende diensten bewijzen. Ofschoon uit den aard der omstandigheden onder de bemanning zich ziekten en ongemakten doen gevoelen, zoo kan de gezondheidstoestand over het algemeen vrij voldoende genoemd worden. De verbeterde voeding eu de toe zendingen vanwege Het roode kruis brengen er veel toe bijom op het moreel van de schepelingen gunstig te werken. „Op 19 dezer werd bij gelegenheid van een verken ningstocht rond Poeloe Nassij een sloep vau Zr. Ms stoomschip Amboiaa van den wal beschotenwat tot het tuchtigen der daar gelegen kampong aanleiding gaf. Bij deze verschillende ontmoetingen werd aan onze zij de niemand gedood of gewond." {Wordt vervolgd.) GEMENGDE BSPICHTEN". Dinsdag is te Rotterdam cp de Gedempte Binnen- Rotte een van vang gemaakt met de overspanning voor den bovenbouw op de pijlers voor dsn spoorweg. Volgens de Rotterdameche courant wordt de ge heel e rijks veld wacht gewapend met achterl&ad- karabijnen (stelsel Remmingtori). Te Maastricht is in den nacht van Maandag op Dinsdag weder eene aardbeving gevoeld, vergezeldvan onderaardsoh gedruisc'u alsof een zwaar voertuig voor bij rolde. De vensters tril dep. De kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht heeft, bij adres aan de staten generaal, met kracht aan gedrongen op de aanneming der voorstellen van de regeering is zake de verbetering van het Hellegat. Ook mam

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1