De zaak blijft in denzelfden toestand van het vorige jaar. 6° De uitgave van commercieele verslagen, die de heer lleijdenryck bedoelt. De minister erkent 'tnut en zal de mogelijkheid onderzoeken. 7° De zaak van ïhrhove. Zeer gaarne zal de minister bij de discussie over de spoorwegbegrooting tegenwoordig zijn. Nadat de heer van Eek en daarna de heer Bredius hun ontevredenheid met 's ministers antwoorden in zake de motio-Richard hadden te kennen gegeven, en do heer 'a Jacob gewezen had op de treurige werking van het saiker-tractaat en in overweging gaf dit traetaat niet te bestendigen, verklaarde de minister dat hij, na zijn schrijven aan den president van den vredebond, over de motie-Richard niets meer beeft bij te voegen en dat, bij expiratie van het suiker-tractaat, zal worden ovei wogen in hoever het wenschelijk is een nieuwe ver bintenis aan te ga an. Daarmeê liepen de algemeene beraadslagingen af. Bij art. 5 kondigde de heer Bredius een amendement aan, om den zetel van den gezant te Madrid en te Lissabon naar laatstgenoemde plaats te verleggen. De beer Wintgens gaf in overweging de gelden voor verhoogiig der bezoldiging van den gezant te Weenen uitgetrokken, liever aan te wenden voor de consuls, dat is de eigenlijke diplomatie van onzen tijd; de oude diplomatie van vroeger heeft veel van haar belang verloren. De heer Godefroi ondersteunt het herstel der missie te Lissabonevenzoo de heer van Zuylen, die tevens de „diplomatie" verdedigt tegen den aanval door den heer Wintgens er tegen gericht. Zitting van Donderdag 20 November. (Per telegraaf.) Na verwerping van het amendement, met 43 tegen 16 stemmen, van den heer Bredius, strekkende om geen ambassade iu Portugal te vestigen, is hoofdstuk III (bui- tenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor 1874 met 59 stemmen tegen 1 aangenomen. Vervolgens zijn de algemeene beraadslagingen over hoofdstak IV (justitie) aangevangen. Omtrent Atsji leest men in de memorie van beant woording op het verslag over hoofdstuk IX der staats begrooting Het gevolg van den oorlog zal moeten zijn dat Atsji onder de Nederlandsche souvereiniteit wordt gebracht, omdat het nu gebleken is, dat op geene andere wijze waarborgen kunnen verkregen worden tegen eene her haling der ondervonden moeilijkhedenmaar onder het oppergezag van Nederland, zal aan Atsji het ïecht vaa zelfbestuur gelaten kunnen worden. De benoemde vice-president van den raad van Indië, die altijd in beginsel een tegenstander van uitbreiding van gezag in den Indischen Archipel geweest isbedoelde zonder den minsten twijfel niets anders, toen hij als lid der kamer sprak van inlijving van Atsji. Aan annexatie, in den zin van het brengen van Atsji onder ons recht- streeksch bestuur, wordt door de regeering niet gedacht, en al wenschten hare ambtenaren zoodanige annexatie, welke uitwerking zou het hebben De minister verklaart ook nog dat de overwegingen der repcering omtrent eene herziening van het druk pers-reglement nog niet tot een bepaald besluit hebben geleid. Dat een versterking der strafbepalingen zou noodig zijn, is den minister «iet gebleken. Öuiteniartö. ALGEMEEN OVEBZICH'r. Zoo spoedig de Franscho nationale vergadering zich van de algemeene beraadslagingen van het prorogatie- voorstel afmaakte, zoo lang schijnt zij bij de behan deling der artikelen eu de ingediende amendementen le znJJrn stilstaan. Zij hield gisteren oeae middag- en eene avondzitting, en het eenige resultaat van den par lementairen dag van gisteren wasdat het beginsel der Bonapartisteneene beslissing door een beroep op het volk, met 499 tegen 88 stemmen verworpen werd, eene uitkomst waaraan zelts reeds vóór den aanvang der dii-cussio niet getwijfeld kou worden. Er is geen denken aan om zelfs maar een kort en uit den aard der zaak onvolledig résumé te geven van de diacossiën van gisteren, welke, al dragen zij direct weinig bij tot de beslissing der hoofdquaestie waarover de strijd in de kamer gevoerd wordt, toch op zicb zeiven hoogst belangrijk zijn. Wij kuDnen ons dan ook slechts tot bet aaustippen van enkele punten be palen. Een groot deel der ochtendzitting werd door den beer Ronher ingenomen. Hij zette op den voor grond dat hij noch den maarschalk, noch bet kabinet, nocb der meerderheid vijandig gezind was. Na die verzekering gegeven te hebbentoonde bij met groote scherpzinnigheid aan dat de vergadering bare constitu eert mie macht niet wilde uitputtenomdat zij hare monarchale hoop in reserve houdt; hieruit volgt dat de tien-of zevenjarige macht niet krachtig en stabiel kan zijn, omdat zij telkens door dien gereserveerden regeringsvorm ter zijde gezet kan worden. De heer Ronher geloofde dan ook niet, wat de maarschalk en de ministers ook mochten beweren en beloven, dat de nationale vergadering ooit de constitntioceele wetsont werpen zou aannemen, want de aanneming dier wetten zou de republiek orgsoiseeren en definitief maken, iets wat volmaakt in strijd zou zijn met de oogmerken der meerderheid. Na doze iogwwhe e* voor het ministerie en de rechterzijde niet-zeer vleiende inleiding ontwik kelde de heer Rouher de gronden voor de stèlÜDg, om de constitutioneele quaestie door een plebiscit te doen uitmaken. Zijne argumenten behoeven, vooral in verband met het resultaat der stemming over zijn voorstel, niet herhaald te worden, evenmin als hetgeen de beer Naquet der uiterste linkerzijde eenigen tijd later tot verdediging van dit beginsel aanvoerde. Alleen niet onaardig was het gezegde van dezen laatstedatwanneer men het direct beroep op de natie verwerpt omdat het keizer rijk daarvan misbruik maakte, bet hem dan onbegrij pelijk voorkwam, waarom men niet wegens dezelfde reden het vertegenwoordigend stelsel verwierp. Behalve deze beiden vond het plebiscit nog een ver dediger in den heer Kaoul Duval, maar een levendig bestrijder in den heer Laboulayc, den rapporteur der commissie. Het aroendement-Echassériaox werd daarop met het bovengenoemde aantal stemmen verworpen. Hierop trad voor de verdediging van het voorstel der minderheid de heer Depeyre op, die terstond door den rapporteur werd bestreden. De minister de Broglie was daarop aan bet woord, doch wegens bet verge vorderde uur werd de zitting tot 9 uren geschorst. Hij verklaarde, na de hervatting der zitting, zich genood zaakt te zien de regeering tegen de talrijke aanvallen te verdedigen. In hoeverre hij er in slaagde, het minis terie te rechtvaardigenvooral nadat hij verklaard had dat hij de houding der regeering tijdens de pogingen tot herstel der monarchie buiten het debat zou laten NB! juist de ernstigste grief die men tegen de regee ring heeft, omdat zij daarbij hare beloofde neutraliteit uit bet oog verloor mogen de afgevaardigden der Fransche natie elk voor zich beoordeelen, maar opmer kelijk is het dat de Broglie in dezelfde redevoering, waarin hij het verwijt ongegrond noemt dat de ministers zich achter den maarschalk verschuilen, zegt dat de cardo quaeslionis ligt in de quaestie van vertrouwen ten aanzien van Mac-Mahon. Bijna geen stem in de kamer of in de commissie heeft principieel bezwaar gemaakt tegen de verlenging van Mac-Mahon's volmacht, de linkerzijde stelt niet minder vertrouwen in hem dan de rechterzijde. Maar wanneer de geheele zaak niet anders is dan eene quaestie van vertrouwen, dan geldt dit niet den maarschalk maar zijne ministers. De lin kerzijde vertrouwt deo ministers, zij vertrouwt mannen als de Broglie en Ernoul niet een onbeperkt, door geene wettelijke bepaling gedefinieerd uitvoerend gezag toe. „De kamer kan niet het woord van den maarschalk in twijfel trekken", zegt de Broglie, en bij beklaagde hem die daaraan twijfelen zou. Broglie weet even goed als de linkerzijde dat dit de quaestie niet is, en dat Mac- Mahon de speelbal is in de handen van de reactionaire partij, aan wie de linkerzijde zeer terecht haar vertrou wen ontzegt. Het ban den oud-president der nationale vergadering, den heer Jules Grévy, die terstond na den vice-presi dent van den ministerraad het woord verkreeg, niet moeilijk gevallen zijn om de redeneeringen van de Broglie 6tuk voor stuk te ontzenuwen. Omtrent den inhoud zijner redevoering ontbreken echter nog nadere berich ten, evenzeer als omtrent den duur der avondzitting. Het is echter te betwijfelen, dat reeds een beslissende stemming zon hebben plaats gehad, want de telegraaf zou in dat geval reeds terstond de mare verspreid heb ben. De zitting van gisteren heeft althans dit aan het licht gebracht, dat wanneer de Bonapartisten al niet voor bet voorstel der commissie stemmen, zij zeker hunne stem niet zullen geven aan de 7 ol lOj irige onvoorwaar delijke prorogatie. Daarvan zou het gevolg kunnen wezen, dat zoowel het voorstel der commissie als dat der anti republikeinscho minderheid verworpen werd. De berichten omtrent het schorsen van alle partieele verkiezingen voor de kamor blijken onjuist geweest te zijn. Het Journal ofiiciel bevat een besluit, waarbij de kiezers in de departementen de 1' Aude, du Finistère en de Seine et Oise tegen den 7en D cember worden opge roepen. De regeering volhardt das in haar stelsel, om den uitersten wettelijken termijn af te wachten, binnen welken in de vacatures voorzien moet worden. Door het Engelscke ministerie van oorlog is mede- deeiing gedaan aan de dagbladen van uitvoerige rap porten der bevelhebbers van land- en zeemacht aan de Goudkust, in hoofdzaak betrekking hebbende op de overwinning, den 12en dezer op de Ashantijnen bevoch ten. Zij bevestigen volkomen de daaromtrent reeds opeubaar gemaakte particuliere berichten van the Stan dard. De troepen hebben slechts Óen doode en een twintigtal meer of min zwaar gewonden gehad. De troepenmacht aan de kust zal ondanks deze overwin ning zoo spoedig mogelijk nog versterkt worden. Uit Spanje verneemt men omtreut de zaak der Vir- ginius niets meer dan de herhaalde veizekeriog, dat de ministerraad zich bijna uitsluitend met deze zaak bezighoudt. Alsof iemand redelijkerwijze nog daaraan twijfelen kon! Van handelingen ten aanzien van de autoriteiten, die Spanja'a gezag op Cuba beeteu te ver tegenwoordigen, blijkt niets. Zou de ministerraad over tuigd zijn of misschien reeds ondervonden hebben dat zijne bevolen aldaar uitsluitend als kennisgeving aan genomen en terzijde gelegd worden? In dat geval zal de regeering van Gastelar, hoe ijverig zij zich met do zaak ook bezighoude, Cuba nooit voor Spanje kunnen behouden. En het verlies van dit eiland, de schending der integriteit van het grondgebied dus, waarop elk Spanjaard zoo trotsch is, zou de genadeslag wezen der republiek. De positie van Gastelar is dus verre van benijdenswaard. Inmiddels gaat de Unie voort met zich te wapenen. De minister van marine heeft de oproeping van alle dienstplichtigen bevolen, tot bet aantal hetwelk zoDder bijzondere goedkeuring van het Congres onder de wa penen kan gehouden wordenmet de toerusting der marine wordt ijverig voortgaDg gemaakt, terwijl de Londensche Times reeds de wenscbelijkheid betoogt vaa eene bezetting van Havanna door de Amerikanen en Engelschen. De Spaanscbe regeering zal dus spoedig met een practisck resultaat harer overwegingen voor den dag moeten komen, wil zij Cuba niet onherroepe lijk verloren zien gaan. De executiën te Santiago zijn nu wel definitief ge staakt, maar ten aanzien van de cog levende opvaren den der Virginias heeft de krijgsraad weinig clementie aan den dag gelegd; vier weiden tot levenslangen dwangarbeid, vier anderen tot 8 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Werd de Virginius onrechtmatig gekaapt, dan ziju deze vrijheidsstraffen natuurlijk evenzeer in strijd methet internationale recht als de doodvonnissen. Laatste berichten. Versailles20 November. Na een ministerraad ten huize van maarschalk de Mac-' Mahon hebben de ministers hun ontslag ingediend. Zij zullen echter hunne portefeuilles behouden tot de vor ming van een nieuw kabinet, hetwelk vóór Maandag verwacht wordt. Parijs20 November. De berichten uit alle deelen van Frankrijk me!dens dat overal ongestoorde rust heerscht. Brussel20 November. De heer Orisvoorzitter van de vereeniging der afgescheiden liberalen of docfriDairenheeft zija ont slag als schepen van Brussel aan den koning ingediend. In de kamer van afgevaardigden is het budget van oorlog zonder discussie met 57 tegen 16 stemmen aan genomen. Sfetijöingm. Het stoomschip Prins van Oranje, gezagvoerder Fabritins, van Batavia naar het Nieuwediep, kwam den 17en dezer des avonds te Aden aan en vertrok den 18en des avonds te 10 uren van daar. Alles wel aan boord. CjattftflsbmdjtcvL GBAANMAJRELTEN ENZ. Oostburg, 19 November. Van de meeste artikelen was de markt heden weder slecht voorzien, doch wel wat ruimer van paardenboonen en haver. De laatste was meest van afwijkende qualiteit en bleef onverkocht door de hooge vraagprijzen. Van paardenboonen werd daarentegen veel geplaatst tot omtrent vorige prijzen. Men betaalde voortarwe ƒ13.50, f 13, f 12.50 a f 10.50 naar deugd; rogge 11 a 10; wiotergerst ƒ8.80, 8.70 a 8.50; zomergerst ƒ8.20, 8 a ƒ7.75; haver 5.30, ƒ5, 4,75, 4.50 a ƒ3; paardenboonsn ƒ8.60, ƒ8.25 a ƒ8; erwten ƒ10 a ƒ9. Middelburg. 20 November. De aanvoer uit Wal cheren was heden nog al ruim. Uit het overig provin ciaal gedeelte was meer aangevoerd. Jarige Walcher- sche tarwe werd alleen voor verbruik tot vorige prij zen gekocht. Puike nieuwe tarwe meer begeerd en 25 cent honger betaald. Zeeuwsche tarwe prijshoudend. Nieuwe rogge en wintergerst zonder prijs verandering. Walchersche zomergerst met veel vraag is 10 a 20 cent hooger gekocht. Zeeuwsche zomergerst als genoteerd verkocht. Puike Walchersche witteboonen blijven ter buitenlaiuische verzending gewild cn slechts 25 cent lager losgelatendito bruine boonen flauw prijshoudend, dito paardenboonen met veel kooplust eu 10 cent hoo ger betaald; dito groene erwten goed vau kook be geerden prijshoudend; winterkoolzaad wordt hetzelfde genoteerd; jarige Walchersche tarwe 13.75 a 14, jarige Zeeuwsche tarwe bij partij tot 14 aangeboden doch niet verkocht, puike nieuwe Walchersche tarwe 13.75 a ƒ14, Zeeuwsche nieuwe tarwe 13.50nieuwe rogge f 11wintergerst. 8.75 a 9Walchersche zomer gerst 7.80 a 8Zeeuwsche zomergrst 7.50 verkocht puike Walchersche witte boonen 13, dito bruine boonen, f 12.50, dito paardenboonen 8.75 a 8.85 betaald; dito groene kook-erwten 10 a f 10.25afgegeven; winterkool zaad 11.50 nominaalraapolie ƒ35, palentoiie f37 per vat op zes weken, a contant ƒ1 lager; harde lijnkoeken ƒ13.511; zachte dito 15 50 por 104 stuks. Ter veemarkt vau heden waren aangebracht; 6 vette koeien, 4 vette vaarzen, 4 kaltkoeien, 2 kalf- vaarzen, 7 vare koeien, 3 stuks jong vee, 1 stier, 3 schapen, 172 magere varkens en 8 paarden. De prijzen waren als volgtvette koeien 70 a 80 cent en vette vaarzen* 65 a 80 cent per kilogram; kaifkoeien

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3