van Goes is ingediend, dat de kerkeraad, in strijd met het reglement op de vacatures, heeft toegelaten dat door den evangelist van Schelven, vóór 14 dagen, in de kerk aldaar openbare godsdienstoefening is gehouden en dat tengevolge dier klacht de kerkeraau m 0p^r0?p?ü O™ zich den 26en dezer te dier zake voor dat klassikaal bestnur te verantwoorden. MA HIKE EN LEGER. Zr. M1. monitor Krokodil, kommandant luitenant ter zee 1° klasse G. Bijl de Vroe, is weder te Dordrecht gearriveerd om te overwinteren. KOLONIËN. De uit Nederlandsch-Iadië ontvangen berichten loopen tot tien 80n October jl. Zij bevatten nog niets omtrent bet vertrek van de tweede expeditie naar AtBji. Uit Batavia wordt gemeld dat omtrent de verrich tingen van het blokkade eskader in de wateren van Atsji, door de regeering in de laatste dagen o. a. de volgende berichten zijn ontvangen „In den namiddag van 6 September werd van Zr. Ma. schroefstoomschip den Briel voor Edi eene gewapende visitatiesloep, ouder den adelborst 1® klasse A. Voor molen, gezonden naar een zeil vaartuig met twee masten, dat onder den noordelijken wal zichtbaar was. Opeen afstand van twintig ellen genaderd zijndewerd de sloep plotseling door donderbussen en geweren beschoten. Na eon gevecht van ongeveer een kwartier uurs werd het vaartuig genoaen, nog vóórdat door de inmiddels toe- gestelde gewapende sloepen en stoombarkas hulp kon worden verleend. Van de opvarenden van het vaartuig, 25 a 30 personen sterk, zijn slechts 3 man, éen vrouw en een kind door het vuur der Beaumont-geweren ge spaard gebleven. Onder de gesneuvelden bevindt zich zekere Panglima Röko. „De kotta Edi besar werd den 12fn dezer door de marine bezet, en sedert den 18en door een compag nie infanterieinmiddels van Deli afgehaald. In Edi ketjil bleef de stemming zeer ongnnstig en nadat van daar herhaaldelijk op onze sloepen geschoten waswerd den 2len dezer do kotta van dat landschapje door eene landingadivisie, onder bevel van den komman dant van Zr. M\ stoomschip TimorC. H.Bogaert, ver nield en de vijand verjaagd." Aau het Algemeen dagblad voor Nederlandsch- Indië wordt het volgende medegedeeld: Wanneer aan een militair beneden den rang van offi cier een paar nieuwe schoenen worden verstrekt, welke volgens de verklaring der officieren, met de keuring be last, onbruikbaar zijn, dao kan het maanden duren, al vorens de stukken, noodigom die tout te herstellen, den voorgeschreven loop door (le bureaux der militaire admi nistratie hebben afgelegd. Iatusschen wordt die militair, waaneer de inspectiedag aanbreekt, gestraft wegens het dragen van onvoegzaam schoeisel. Terecht vraagt men, waarom de verklaring van beëedigdeofficieren van keu ring niet voldoende is, om dien man een paar bruikbare nieuwe schoenen te doen verstrekken? Op de Atsjineesche expeditie van April is het gebeurd, dat een gehuwd soldaat met kinderen aan boord van een transportschip, overeenkomstig ontvangen bevel, teu behoeve zijner compagnie een groot aantal slobkou sen heeft gemaakt. Do manschappen dier compagnie, onder-officieren en minderen, hebben die kleedingstnk- keu moeten betalen en de kosten zijn van hun trakte ment afgehouden. De maker evenwel moet op dit oogen- blik de wegens arbeidsloon en geleverde materialen hem toekomende gelden ten bedrage van ruim 30 nog ontvangen. Bij het eerste debarkement ter reede van Atsji ont vingen de manschappen van verschillende compagniën bevel, hunne ransels aan boord te laten. Toen zij des avonds weder aan boord kwamen, waren twintig, dei.ig, veertig dier ransels (aiien als naar gewoonte gevuld met de beste plunje der eigenaren, en meestal hunne eenige bezitting) op geheimzinnige wijze verdwenen. A la guerre comme a la guerrezal men zeggen, en dat is zoo. Het zal den lezer echter verwonderen te hooren, dat do kosten der vermiste ransels die op bevel waren achtergelaten don beroofden in rekening zijn ge bracht, en sommige.i hunner nog op dit oogenblik des wege in het krijt staan. GEMENGDE BERICHTEN. Te Breda is het vleesch opnieuw met 10 cent per kilo verlaagd, zoodat het nu tegen 80 cent per kilo wordt geleverd. Gisteren middag werden, na aankomst van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden uit het buitenland aan het Ilijn8poorwegstaüon te 'a Gravenhage de koffers enz. op een bagagewagen geladen en vervolgens door de Casual ie- straat naar het achtergedeelte van het paleis gereden. Daar gekomen vielen dooreen onvoorzien toevaleenige zware koffers van den wagen, en tevens twee der bedienden op de straat. Een hunner bleef dood op de straatsteenea liggenhet bleek later dat door den val zijn borstbeen was gebroken, terwijl de andere in den val met een zijner beenen beklemd raakte, dat daardoor verbrijzeld werd. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten tot de oprichting van overdekte warktpbwtsen voor den ver koop van levensmiddelen in drie arrondissementen der stad, alwaar zich behoefte doet gevoelen aan betere gelegenheid om levensmiddelen te verkoopen. De directeur generaal der Duitsche rijks-telegraphie wenscht voor dien dienst 250 jonge dames op te leiden en wel 90 voor Berlijn en 10 voor elk der 16 andere hoofdstations. De eerste driemaandelijksche cursus is reeds met een veertigtal dames geopend. Bij voldoende bekwaamheid ontvangen zij na afloop van dien tijd een traktement van 15 Thaler 's maands, en te beginnen met, de zevende maand na bare indiensttreding 250 Thaler 'sjaars, welk bedrag tot 300 Thaler kan worden opgevoerd. Om tot den cursus te worden toegelaten moeten zij zijn ongehuwd of weduwe, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 30 jaar. In Baden zijn reeds 99 dames bij de telegraphie in functie. De ratten zijn tegenwoordig in Parijs bijzonder talr^k, waarschijnlijk tengevolge van de vermindering van het aantal honden en katten door den laatsten oorlog. De rattenjagers hebben daardoor een goeden tijd en verdienen soms 8 tot 10 francs per nacht. Te Parijs is eene vrouw gearresteerd, die een zeer voordeeligen handel dreef in toegangskaarten voor de zittingen van den krijgsraad in zake Bazaine te Trianon. Zij verklaarde, dat een heer en dame, wier namen zij niet wilde noemenhaar die kaarten tegen 10 francs het stuk bezorgdenen dat zij die aan de talrijke lief hebbers met een winst van 3 tot 5 francs verkocht. Men onderstelt dat de kaarten gestolen zijn. In de haven van Kingstown is jl. Maandag, terwijl een groot aantal schepen gereed lagen om uitte zeilen, een ijzeren schip, de Nangpore, van Calcutta bestemd naar Liverpool, met eene lading kato80, jute en salpeter aan boord, brandend, met volle zeilen binnengestevend. Het schip had vier dagen gebrand, en de bemanning was zoo uitgeput, dat zij niet bij machte was de zeilen te reven. Na iB de haven twee schooners aangevaren te hebben, die dientengevolge zonken, is de Nangpore, in- tusschen door de bemanning verlaten zijnde, daar aan blusschen niet te denken viel, door het geschat van twee oorlogschepen in den grond geboord. VERKCOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren zijn te Ritthem te koop aangeboden 1° Een huis aldaar, verdeeld in vier afzonderlijke woningenmet schuur, erf en tuin. Verkocht voor f 2300. 2° 1 hectare 28 aren 70 centiaren bouwland, gelegen in de gemeente Ritthem 5 aan den Dorpsweg. Verkocht voor /T641. 3° 55 aren 60 centiaren bouwlanden 4° 54 aren bouwlandbeiden gelegen in de gemeente Ritthem, aan den Dorpsweg. Samen verkocht voor ƒ1437. 5° 79 aren 50 centiaren bouwland in de gemeente Ritthemnabij den Zuidwateringscben watergang en den straatweg van Oost-Souburg naar Ritthem. Verkocht voor 1841. 6° 1 hectare 2 aren 95 centiaren bouwland en sprink, in de gemeente Ritthem, naast het vorige perceel. Verkocht voor 1950. 7° 87 axen 40 centiaren bouwland, in de gemeente Ritthem, aan den Dorpsweg. Verkocht voor 1611. 8° 1 hectare 50 aren bouwland, gelegen in de ge meenten Ritthem en Vlisaingen. Verkocht voor 3101. 9° 1 hectare 45 aren 90 centiaren weiland, gelegen 'n de gemeente Oost- en West-Souburg, aan den Dood weg. Verkocht voor ƒ1901. 10° 89 aren 40 centiaren bouwland, gelegen in de gemeente Oost- en West-Souburg, tegen het vorige perceel. Verkocht voor 1320. 11° 1 hectare 47 aren 70 centiaren bouwland, gele gen in de gemeente Oost- en West-Souburg, achter het 9® perceel. Verkocht voor /2150. TEBRMOME PLRSÏAND. 19 Nov. 's av. 11 u.44 «r. 20 'smorg. 7 u. 41 gr.'s midd. 1 u. 47 gr.'s av. 6 u. 42 gr. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van "Woensdag 19 November. {Nader verslag Bi) de beraadslagingen over hoofdstuk 11 (Hooge collegiën van staat en kabinet des konings) kwam vooral ter sprake de uitgave van de parlementaire stnkken en de bevoegdheid van den raad van state in zake belasting-geschillen. De heer Wintgcns opende het debat over eerstge noemd onderwerp, en meende, dat door het tweemaal drukken der meeste stukken noodelooze uitgaven wer den gedaan en de landsdrukkerij met werk overkropt was, waardoor o. a. de zoo nuttige uitgave der oude handelingen niet met den gewenscbten spoed geschiedde. Dat dubbel drukken der stukken was bovendien in strijd met een in 1872, in comité-generaal, door de kamer genomen besluit, dat de bijlagen niet-zonden worden uitgegeven. De heer van Eek (lid der huishoudelijke commissie) vooropstellende dat deze opmerkingen eigenlijk bij hoofdstuk V te huis behoorden, betoogde dat dat be* sluit der kamer genomen was, onder voorbehoud dat de minister van binnenlandscbe zaken bet zou goedkeu ren dit nu was niet geschied: maar bovendien zou door hetgeen de heer Wintgens wilde, geen besparing, van kosten en evenmin bespoediging in het werk ter landsdrukkerij gebracht worden. Aan dit debat namen verder deel de heer Gratama en de minister van fioanciën, laatstgenoemde ook om te verklaren, dat de zaak eigenlijk bij hoofdstuk V te huis behoort en dat de regeering en de eerste kamer zich niet behoeven neder te leggen bij elke beslissing van deze kamer omtrent het publiceeren van stukken. Die uitgave kon bijv. te weelderig zijn. De heer Godefroi opperde het denkbeeld om de administratieve rechtspraak van den raad van state tot contentieuse belastingzaken uit te breiden. Al wil men nu, na de verwerping van het ontwerp tot rege ling der zaak in de zitting 186970, geen nieuwe poging wögen, waarom dan niet in elk geval toegepast op de contentieuse belastingzaken wat eu toegepast wordt op de andere contentieuse zaken Door dat middel kan men tot eenheid komen in de administra tieve rechtspraak. De heer Reijdenryck wijst er op, dat niet het begin sel der zelfstandige rechtspraak door de kamer werd verworpen, maar wei de stuksgewijze regeling die werd voorgedragen. Achtereenvolgens bestreden nu de heeren van Zuyleu, van Eek en van Naamen de tegenwoordige samenstel ling van den raad van state: eerstgenoemde drong tevens aan op de spoedige vervulling der bestaande vacature; hij herinnerde daarby aan de vroeger door de kamer uitgedrukte meening, dat de raad van state geen toevluchtsoord voor gevallen staatslieden mocht zijn, terwijl hij er op aandrong, dat de vacature weer door een Indische specialiteit bezet zou worden, vooral ook omdat de minister van koloniën weinig genegen schijnt met zijn ambtgenooten over koloniale zaken in overleg te treden. De heer van den Berch van Heemstede verdedigde echter de werking van den raad van state; de groote meerderheid der belastingschuldigen was er mee te vreden. In zijn repliek verklaarde de minister van jastitie dat de vacature spoedig zou worden vervuld, maar bii de aanvaarding van het ambt werd aan niemand eenige belofte of uitzicht ten deze gegeven. De benoe ming van een Indische specialiteit achtte de minister niet noodig; dat element is voldoende vertegenwoor digd, terwijl de minister, wat het overleg van den minister van koloniën met zijn ambtgenooten betreft, verwees naar diens verklaring van gisteren. De ver schillende sprekers beantwoordende over do bevoegd heid van den raad van state, verklaarde hij ten slotte op de vraag ot de regeering een wijziging zou voor stellen van de wet op den raad van state, dat die geheel in de richting van den minister lag en dat niets de regeering daartoe meer kon aansporen dan de bijval, dien dit punt meer ea meer by de kamer vindt. Nadat nog de heeren van Zuylen en Godefroi en de ministers van jastitie en van financiën het woord had den gevoerdwerden achtereenvolgens al de artikelen goedgekeurd en het geheele IIe hoofdstuk aangenomen met 47 stemmen tegen 1die van den heer van Zuylen. Bij de nu geopende algemeene beraadslagingen over hoofdstuk III (BuitenlaDdsche zaken) besprak de heer van Eek de wenschelijkheid eener spoedige regeling der Luxemburgsche schuld, en dat Nederland Engeland zou te kennen geven, dat hot gaarne het beginsel van de bekende motie-Richard zou steunen. De heer Lnyben besprak de zaak der Belgische stu die-beurzen. De heeren Godefroi en Hegdenvyck drongen aan op het verkrijgen van voordeelen in rail voor onze Indi sche tariefwetgeving, terwijl laatstgenoemde dezen minis ter verantwoordelijk stelde voor de verwikkelingen ontstaan uit de overdracht der kust. De heer Wybenga verzocht den minister bij de be handeling der begrooting van de spoorwegen tegenwoor dig te zijn als wanneer de aansluiting van de haven van Harlingen aan het internationaal spoorwegnet eigen aardiger kau ter sprake kooien. De heer Geiicke van Herwijnen, minister van bniteu- landsch 3 zaken, de verschil lende sprekers beantwoordende^ geeft to kennen: 1° Omtrent de Luxemburgsche schuld. De minister beaamt de weoschelijkheid der atdoeniug van die zaak. Maar Luxemburg moet daartoe ook gezind zijn. Die mogendheid zal van haar gezindheid wederom kunnen doen blijken. Verder te gaan acht de minister niet in 't belang der zaak. 2° Omtrent de motie-Richard. De minister betuigt zijn sympathie, maar bij beaamt niet het denkbeeld van den heer vau Eek om ons tot Engeland te wenden. Hy kan slechts mon deling herhalen wat hij vroeger schreef, dat als de En- gelscho regeering mocht goedvinden over het besluit van het parlement met de mogendheden in overleg te treden, om samen te werken, de zaak met zorg door haar zal worden overwogeD. 3° Aangaande de beurzenstich tingen. De minister kan den heer Lay ben volkomen geruststellen. De zaak is behoorlijk geregeld, zoo goed ais 't immer mogelijk was bij het bestaan der aanspra ken in België 4° De tarieven. Aangaande onze aan spraken op een gunstige behandeling in den vreemde, is onmiddellijk onderzocht in hoever wij van vroemds mogendheden iets konden verkrijgen. Eén punt stond daarbij op den voorgionddo opheffing vau de snrtaxe op onze Java koffie, uit Nederlandsche havens in Amerika ingevoerd. Die zaak is nog in onderhandeling. Da mioister hoopt op een gnosfcigen uitslag. 5° De be scherming van den particulieren eigendom ter zee. Het is den minister niet bekend of nadere onderhandelingen tusschen de Ëuiopeescbe mogendheden zijn gevoerd.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2