1° 277. M1DDELBURGSGHE Vrijdag 1873, COURANT. 21 November. Pit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2,n Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.» franco is f 3.50. Middelburg 20 November. Heden is te 's Gravenhage, ten behoeve der staats spoorwegen, aanbesteed het maken van den onderbouw voor eene weegbrug op het havenstation te Vlissingen. De laagste inschrijving was die van de heer en Ditmars Pagé, te Middelburg, namelijk ƒ2952.25. De begroo ting bedroeg 3225. De nitelag der heden op het raadhuis alhier gehouden verpachting van het gedurende 1874 te heffen tolgeld op den straatweg tusschen Middelburg en Vlissingen is, dat pachter is geworden C. van de Putte, te Oost- Souburg, voor 1035. Voor het loopende jaar bedraagt die som f 1100. Het polderbestuur van Walcheren heelt heden namid dag in het polderhuis alhier verpacht de heffing van tolgeld, gedurende de jaren 1874, 1875 en 1876, op de straatwegen van den polder aan de volgende zeven tolboomen: a bij de Noordpoort alhier, gepacht door A. van Leersum alhier voor 2465, of ƒ160 meer dan bij de vorige verpachting; b te Serooskerke, ge pacht door W. Huijasoou aldaar voor 912, of 212 meer dan bij de vorige verpachting; c te Oostkapelle, gepacht door J. Geldof aldaar, voor gelijke som als bij de vorige verpachting, zijnde f 611; d te Domburg, gepacht door P. Francke aldaar voor gelijke som als bij de vorige verpachting, zijnde 185; e bij de Seis- poort alhier, gepacht door C. Bastiaanse alhier voor 1116, of 1 meer dan bij de vorige verpachting; f te Grijpskerke, gepacht door wed®. A. Hollebrandse aldaar voor 110, of 120 minder dan bij de vorige verpachtingg op den Meliskerkschen straatweg, ge pacht door J. Poppe te Meliskerke voor dezelfde som als bi) de vorige verpachting, zijnde ƒ210. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Hoek is gekozen de heer Jac. van Wijck Jz. met 34 stemmen. De heer W. de Feijter Pz. verkreeg 18 stemmen. In het Handelsblad van heden leest men „Gisteren hebben wij uit de Middelburgeche courant het bericht overgenomen betreffende onderhandelingen der Great-Eastern spoorwegmaatschappij, over een dage- lijkschen maildienst op Vlissingen. „Wij weten niet, welke voorwaarden deze maatschap pij stelt en kunnen dus niet beoordeelen of ze voor den staat aannemelijk zijn. „Ons dunkt echter, dat ze al zeer onereus zouden moeten wezen, om eene weigering der regeering te rechtvaardigenof is het niet ongehoord, dat ons ge regeld postverkeer met Engeland telkens kan worden belemmerd en thans weder belemmerd is, door wijzi gingen in den dienst van Belgische spoortreinen? Dit altbaüs werd door den minister van financiën op gegeven als reden voor de vertraagde aankomst der Engel8che posten. „Bij geregelde en tijdige ontvangst der brieven en dag bladen uit Amerika en Engeland, zijn hier ter stede zoovele en zoo gewichtige belangen betrokken, dat wij niet kunnen begrijpen, waarom niet reeds de handel pogingen deed om daarin verandering te brengen, beter verandering dan nu verkregen werd door vervroeging van den tijd van aankomst met nog geen uur. Het lijdt geen twijfel, of bij goede regeling kan de Engel- sche post hier veel vroeger aankomen, dan thans het geval ie. Wij vertrouwen dan ook, dat bij den minister èa door den handel ón door de kamerleden uit Amster dam zal worden aangedrongen op het nemen van betere maatregelen, hetzij door eene overeenkomst te sluiten, als boven werd vermeld, hetzij door te verkrijgen, dat niet door verkeerde aansluiting van spoorwegen brieven en dagbladen te Brussel of te Antwerpen blijven over nachten." In de gisteren gehouden vergadering van den gemeen teraad van Amsterdam is o. a. behandeld het voorstel van burgemeester en wethouders, strekkende om een nieuwe beurs te bouwen op een te verkrijgen terrein begrensd door de tDamstraatden Oudezij ds-voor burg wal, de St. Pietersteeg en de Nes, verdeeld in een vrij gedeelte en een gedeelte voor betalen den en vooizien van inrichtingen en lokalen ter verhuring aan den han del geschikt. De kosten waren geraamd op 2,200,000. Het voorstel werd na langdurige discussiën verwor pen. Aan de Zntphensche courant wordt uit 's Gravenhage o. a. het volgende gemeld „Men hoort hier nog bijna over niets anders spreken dan over het faillissement van Overklift en de personen die daardoor ongelukkig zijn gewordeu. Steeds hoort men nieuwe namen noemen, ca indien men alle praat jes kon gelooveD, dan zou men tot de conclusie komen dat minstens de helft van de Haagsche kapitalisten hun gelden bij genoemde firma hadden gedeponeerd. Zoo erg is het nu echter niet, maar voor velen schijnt er iets bijzonder aangenaams in gelegen te zijn door het publiek voor eeu ongelukkig slachtoffer van te groot vertrouwen door te gaan. Zoo ontmoette ik dezer dagen een schuldeischer, die vloekte omdat hij er ook al voor 500 was ingeloopen, en toevallig hoorde ik dienself den man den volgenden morgea onder tal van vloeken verzekeren, dat hij er op zija minst 5000 bij inschoot. Maar dat neemt niet weg dat het aantal werkelijk ge dupeerden nog groot genoeg is om de algemeene ont steltenis te verklaren. De schuldeischers wilden met geweld een schuldige hebben en toen zij, op bet vreese- lijke gerucht naar het kantoor gespoed zijnde, de heeren de G. niet vonden, moest een aanzienlijk ingezeten, naar ik vermeen afkomstig uit de hoofdstad, die met de firmanten bevriend was en zich op dat oogenblik op het kantoor bevond, het ontgelden. Zij wisten hem met mooie praatjes in huis te houden, totdat de officier van justitie, zelf bloedverwant der heeren de G., kwam, die echter volstrekt geen redenen vond om den be doelden persoon zijn vrijheid te ontnemen. Wel is Bchielijk daarop door de rechtbank bevel gegeven tot inhechtenisneming van de heeren de G., maar veel kans dat zij gepakt zullen worden is er niet. „Gisteren liep bet gerucht door de residentie dat zij reeds te Hamburg gearresteerd zouden zijn, maar ik heb reden om te vermoeden, dat hst uit de lucht is gegrepen. En al werden ztj gepakt, de sehuld- eischers zouden er niet veel bij gebaat zijD, want het schijnt vrij zeker te wezen dat zij weinig hebben meegenomen en dat nagenoeg al de hun toevertrouwde fondsen voor hun vertrek reeds ia andere handen waren overgegaan, om groote verliezen tengevolge van roeke- looze speculatiën te dekken. Eerst toen het hun onmo gelijk was geworden om opnieuw geld machtig te worden, zijn zij heengegaan. De verhalen, die hier de ronde doen omtrent personen die nog iu de laatste dagen dupes zouden zijn geworden, zijn te curieus om er niet een enkel staaltje van mee te deelen. De heer X. de naam doet niets ter zake had een dertig duizend gulden liggen waarmede hij wenschte te spe- cuJeereu. Hij bad zelf van effecten niet veel verstand, maar hij ging naar het kantoor van de firma O.maak te daar zijn voornemen bskend en zeide dat zij hem maar eens moesten waarschuwen, als het een of ander effect zeer laag stond. Het duurde niet lang of hij kreeg een boodschap te buis dat het oogenblik gekomen was. De man scheen een voorgevoel te hebben dat er onweer in de lucht hing; hij gaf althans ten antwoord dat hij nog maar liever wat wilde wachtenmaar toen bleef het niet bij éen boodschap. Als meneer eene mooie som verdienen wildedan moest hij geen oogenblik langer wachtenhet was nu de tijd, morgen kon het te laat zijn. Enfin, waarom dan ook langer gewacht, de dertig duizend gulden gingen uit huis en eenige dagen later waren de vogels gevlogen. „Al is het verhaal iu al zijn details waar, dan is het daarom nog volstrekt niet zeker, dat de bedoelde spe culant opzettelijk is opgelicht naar ik uit gosde bron verneem zijn de voortvluchtigen nog een paar dagen voor de staking der betaling in den waan geweest dat niemand schade bij hen zon behoeven te lijden maar hoe dit zij, zeker is het dat uit dit faillissement en hetgeen daarbij aan het licht is gekomen, veel leering is te trekken." BENOEMINGEN EN BESLUI TEN. ridderorden. Vergunning verleend aan den oud luitenant ter zee C. W. 51. van de Velde cot het aan nemen en dragen der versierselen van de Pruisische koninklijke kmon-orde 3e klasse en het kruis van ver dienste voor 1870/71, hem respectievelijk geschonken door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, en Z. M. den koning van Beieren. Benoemd tot ridder 4e klasse van de militaire Wil- lems-orde radja Boerhan' Oedinthans kommandant van het derde district der afdeeling Stad en Voorsteden van de residentie Batavia. eebeteekenen. Vergunning verleend aan A. C. H. Moll, arts en tweeden heelmeester in het ziekenhuis te Rotterdam, en aan J. G. Stock, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen van de medaille voor niet strij denden ter herinnering aan den oorlog van 18701871, hun door Z. M. den Duitschen keizerkoning van PruiseD, geschonken. polderbesturen. Eervol ontslag verleend, op ver zoek aan J. Lemsenals gezworen van den polder Nieuwe Neuzen. Benoemd tot gezworen van het waterschap Kruiningen P. Kole Mz.tot gezworen van den polder Oade Kraaiert P. Hage Jz.tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den polder Angelina P. B. Caes; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den polder Nieuwe- haven J. F. Almekinders; in het bestuur van den polder Rapenburg, tot dijkgraaf A. Polderdijk, en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf C. Reynhoudt. waterstaat. Benoemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat R. J. Castendijk jr., te Arnhem. koloniën. Eervol ontslag uit 's laniis dienst ver leend, op verzoek, met toekenning van pensioen, aan den Oost-Indischen ambtenaar G'. Moesman, gewezen derden commies bij de algemeene rekenkamer te Batavia, thans met verlof hier te lande. ONDERWIJS. Benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium te 's Gravenhage de heer C. M. Jaeger, officier bij het le regiment vesting-artillerie te Amster dam. Het Vaderland verneemt dat professor Oudemans, van Delft, voor de benoeming tot hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden heeft bedankt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft op zijn verzoek aan mr. G. van Tienhoven eervol ontslag ver eend als hoogleeraar aan bet athenaeum illostre. Van dv. J. van Geuns is bij den raad een verzoek ingekomen om eervol ontslag uit zijne betrekking van hoogleeraar in de geneeskunde aan het athenaeum. Tot leeraar in het Hoogduitsch aan de hoogere bur gerschool voor jongens werd benoemd de heer E.H. Breul. KERKNIEUWS. Eergisteren heeft de algemeene synodale commissie der Nederlaadsche hervormde kerk hare najaarsvergade ring geopend onder voorzitterschap van dr. B. Glasins, predikant te Geertruidenberg. Zij werd bijgewoond door de heeren G. Bruna, predikant te nasseit, onder voorzitter dr. J. J. van Oosterzee, hoogleeraar te Utrecht prae-adviseurS. F. van Hasselt, secretaris en advi- seerend lid; dr. W. B. J. vanEijk, hoogleeraar en predi kant te Deventer; G. Molenkamp, predikant te Delftj E. Cats Wor, predikant te Enkhuizen, en jonkheer mv. Schuurbecqae Boeije, ouderling te Zierikzee. De heeren dr. P. J. J. Mounier en mr. F. R. PenninGk waren verhinderd om de eerste zitting bij te wonen. De Goessche courant verneemt,dat door een ouderling der hervormde gemeenteen eenige notabele ingezetenen van Kruiningen eene klacht bij het klassikaal bestuur

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1