ves en opschortende voorwaarden", die zulk een storm in de zitting van eergisteren teweegbrachten. Er waren geen opschortende voorwaarden in het voorstel der commissie. De ministers verklaarden dat zij in art. 3 zalk eene onaannemelijke voorwaarde zagen. Tegenover deze verklaring was alle hoop op een vergelijk ver vlogen; art. 3 was de geheele wet. Over den duur der volmacht zou de commissie zich gemakkelijk verstaan hebbeDtegen 7 jaren had zij geen principieel bezwaar; maar van de waarborgen van art. 3 kon zij geen aistand doen. „Het behoud van dit artikel, zeide de rapporteur, wordt niet door wantrouwen, maar door de noodzakelijkheid voorgeschreven." Een ongeduldig lid der rechterzijde eischto terstond stemming. De linkerzijde beantwoordde dien eisch met luid gelach. De heer Bertauld beklom de tribune om zoowel het voorstel van de minderheid als dat van de meerdeiheid der commissie te bestrijden. Hij vroeg of de monsrebalen b. v. voor 7 jaren van hunne hoop op de restauratie der monarchie afstand wenechten te doen Yeelbeteekenend was het luid gesproken neenvan den heer Dahirel. De heer Bertauld betwistte bet recht der kamer om de souvereiniteit der natie op een ander over te dragen, en eindigde met den eisch van het ontslag van den heer de Broglie. Daarop bracht de heer Prax-Paris het verdrag van Bordeaux in herinnering. Thiers was omvergeworpen omdat hij dit heette te schenden, en de tegenwoordige regeer in g had dit nog sterker gedaan door de poging tot herstel van het koningschap. Hij spoorde de par tijen aan om zich met het voorstel tot een beroep op het volk te ven-enigen. Hij betreurde het dat het ministerie den maarschalk de Mac-Mahon uit zijn rol had doen treden, welke hierin bestond om boven alle partijen te staau. Ook met een scherpe kritiek op den hertog de Broglie eindigde hij zijne redevoering. Deze aanhoudende aanvallen, waaraan de chef van het kabinet blootstond, noopten de rechterzijde de sluiting der algemeene beraadslagingen te vragen. Deze eisch werd bestreden door den heer Jules Simon, waarna de meerderheid weigerde aan dezen eisch te voldoen. Na eeue verdediging van bet voorstel der minderheid door den heer Castellane, vond dit een warm bestrijder in deu heer Jules Simon. De heer Ohesnelong, de ridder der treurige liguur in de monarchale intrige, kwam daarop eene verklaring der uiterste rechterzijde vooilezen, die, zonder daarom bare medewerking te weigeren tot de vestiging der regeering van Mac-Mahon, constateerde dat het koningschap de eenige natuurlijke en noodzakelijke regeering van Fjankrijk was. De minister van justitie, de heer Eruoul, beantwoordde de redevoering van den beer Jules Simon met een lof rede op den maarschalk, zijoe burgerdeugden en zijne belangeloosheid. Hij protesteerde tegen het beweren dat men een persoonlijk gouvernement wilde stichten de conservatieven beoogden niets anders dan stabiliteit. Een piebiscit verwierp bij. Hierop werden de alge meene beraadslagingen gesloten. De rechterzijde vroeg eene nachtzitting, maar de meerderheid verklaarde zich daartegen, zoodat heden namiddag de discussie over de artikelen beginnen zal. In befc kort is dit het relaas van de zitting der Fransche kamer van gisteren, eene zitting welke wegens het gewicht der diseussiën voor Frankrijk een histo rische beteekenis heeft. Heden of morgen zal het pleit beslist worden, want blijkbaar haken alle partijen naar een resultaat. Van de 16 sprekers toch, die zich reeds Zaterdag hadden ingeschreven, hebben slechts 6 bij de algemeene beraadslagingen het woord gevoerd. Het resdlfaat blijft wel t wij leiachtig, maar de dubbele neder laag der rechterzijde, eerst teu aanzien van de sluiting der discussie en later van het houden eener nachtzit ting, kan eeügszins als een guustig voorteeken voor de linkerzijde gelden. Hare kansen vermeerderen nog, wan neer de heer Prax-Paris cn zijne Bouapartistische vrien den bunne stemmen uitbrengen in overeenstemming met zijn uikeurend vonnis over het prorogatie-voorstel der rechterzijde. Een belangrijke str.p in de richting der bevestiging van de Duitsche eenheid is gisteren door von Bismarck gedaan; de tot tweemalen door den rijksdag aangeno men resolutie-Lasker tot uitbreidiug der rijks compe tentie op civiel rechtelijk gebied heeft eindelijk over particularistische neigingen in den bondsraad gezege vierd. Door de rijkskanselarij is gi&tereu een ontwerp- rechterlijke organisatie bij den bondsraad ingediend. Zoowel in straf- als civiel-rechtelijke zaken zullen de Landgerichte, ongeveer gelijkstaande met onze arrondis- sements-rechtbanken, de rechtbanken in eerste en tweede instantie zijn. Boven deze rechtbanken zal als eeuig opperste gerechtshof het keizerlijk opper-tribunaal ge plaatst wezen. Ten aanzien der Spaansch-Amerikaansche verwikke lingen valt te vermelden, dat blijkens officieele mede- deeling der Engelsche regeeriug aan de dagbladenzich onder de geëxecuteerden te Santiago 16 Engelsche burgers bevonden, dat de regeering alle latere quaestiën naar aanleiding van de eerste executiëa reserveeren de, het Spaansche gouvernement en allen wien zulks aangaat aansprakelijk stelt voor het leven der 7 Engelsche bur gers onder de bemanning van de Virginiu3die nog niet gefusilleerd zijn, en eindelijk dat een telegram van den Britschen gezant te Madrid gedateerd 16 Novem ber, bericht, dat Castelar onmiddellijk aan den kapi tein-generaal van Cuba getelegrapheerd heeft om alle executiën te staken. Te New-York hoopt men algemeen dat de Unie en Engeland in deze zaak zullen samengaan. Die wensch kan gemakkelijk bevredigd worden, wanneer althans het bericht uit Washington waar is, dat de president besloten heeft de eindbeslissing in de quaestie van de Virginius in handen van het congres te leggen. De opening van de wetgevende macht der Unie zal eerst in het begin der volgende maand plaats hebbenzoodat beide regeeringen ruimschoots gelegenheid hebben om gemeenschappelijke maatregelen te beramen. De pu blieke opinie te New-York schijnt met dit besluit van den president weinig ingenomen. Een meeting, Maandag te New-York gehouden, heeft eene resolutie aangeno men waarbij generaal Grant tot onmiddellijk handelen wordt aangespoord; algemeen heerschte een oorlogs zuchtige geest in deze bijeenkomst. Inmiddels werdt uit Santiago het laatste bericht van 12 November om trent eene nieuwe executie van 57 personen der beman ning positief tegengesproken. Varia uit het buitenland. Duitsclilaiid. De Bank- en Handels-Zeitung deelt mede dat de rijksregeering weldra zal overgaan tot het aanmunten van de zilveren pasmunt van l Mark en hare onderdeelen, en dat daarmede zooveel mogelijk spoed gemaakt zal worden teneinde reeds in de eerste beift van 1874 de Zuid-Duitsehe gulden- en ^««w-stukken bui ten omloop te kunnen brengen. De wederinvoering van de echtscheiding in Elzas- Lotbaringen heeft ook hare politieke zijde. Nu toch zullen verscheidene echtparen het dubbel betreuren, merkt de Kölnische Zeitung op, dat zij voor Frankrijk opteerden. De schuld voor de vertraging in de aanbieding van een wetsontwerp op het burgerlijk huwelijk geeft de Kreuz-Zeituug openlijk aan von Bismarck. Zij geeft als zijne meening, dat de katholieke bevolking de treu rige gevolgen van de halsstarrigheid harer geestelijken behoorde te ondervinden en do staat zijn aanzien ver zwakte, wanneer door de burgerlijke wetgeving werd goed gemaakt, wat de geestelijkheid bedorven had. Hot kabinet blijft niettemin in strijd met deze meening van zijn president aan de noodzakelijkheid dor invoering van het burgerlijk huwelijk vasthouden. Verder schijnt deze zaak nog niet gevorderd te zijn. Op de Pruisische begrooting voor 1874 is de zegel belasting op de peiiodieke pers stilzwijgend behouden. Frankrijk. Le Courrier de Paris, een orgaan van het rechter-centrumbevat de hoogst bevreem dende mededeeling, dat weldra door de regeering de colportage van mouarebale petitiën verboden zal worden. Henri V heeft voor de heeron tasionistea afgedaanen die nu een ander politiek geloof aanbangen dan zij, wor den eenvoudig verketterd. Dit politiek geloof is geen ander dan om naar gelang van omstandigheden Bour- bonist, Mae-Mahonistdesnoods Tbiersist te zijn, alleen met het doel om de macht in handen te houden. Een nieuwe conventie tot grensregeling tusschen Duitschland en Frankrijk bepaalt ten aanzie^ van Avri- conrt, door welke plaats de grenslijn loopt, dat tot de voltooiing van het nieuwe spoorwegstationhetwelk Frankrijk op Duitsch gebied moet bouwen, Duitsch land niet slechts het vrije gebraik heeft vaa bet slation op Fransch gebied, maar alle souvereiniteitsiechten op dit station bezit, zoodat zelfs een misdiijf, binnen de grenzen van dit station gepleegd, naar de Duitsche wet gestraft wordt. Hoewel op Fransch gebied staande, zal in dit station de Duitsche douane gevestigd zijn. De Neue freie Presse verneemt uit vertrouwbare bron dat Vrijdag den 7en de troepen te Versailles en Parijs van twee dagea leeftocht voorzien waren. De regeeriug van Mac Mahon voerde toen nog eeu staats greep in het schild. Da rechterzijde moest in de bureaux de meerderheid hebben bij de benoeming der commissie van prcrogatie; Bocher had zijn rapport reeds gereed en in overeenstemming met Buffet zou terstond in eene nachtzitting de militaire dictatuur aangenomen zijn. Den volgenden morgen zou men overal militaire posten uitgezet vinden, om elke poging tot tegenstand terstond den kop in te drukken. De verkiezing in de bureaux van 8 leden der linkerzijde kan derhalve door Frank rijk niet genoeg gewaardeerd worden. De bouw van de Vendóme-kolom vordert zeer langzaam. Het metselwerk is eerst ter hoogte van 1 meter boven bet voetstuk verrezen. Daar de oude kolom 132 voet hoog was, zou zij, wanneer men ver der op dezelfde wijze talmteerst na twee jaren zoo ver gereed zijn, dat het bronzen' beeld er op geplaatst kon worden. Maandag is in de Halles centrales te Parijs een peer te koop aangeboden, die 900 grammen woog en 39 centimeters doorsnede had. België. Bij de verkiezingen voor den Brus3elschen gemeenteraad van gisteren verkregen geen der candidaten van de verschillende -politieke partijen de volstrekte meerderheid. Eene herstemming moest plaats hebben tusschen de drie candidaten der Association libérale* twee candidaten der geacheidene libéralen of doctrinairen» en een clericalen candidaat. Met ruim 1500 stemmen meer derheid zegevierde de lijst der liberalen. Maandag is in den gemeenteraad te Gent, op voor stel van den heer Groverman, besloten eene commissie van 10 leden uit den gemeenteraad naar de regeering af te vaardigen met de opdracht, om zich namens de Btad Gent en de beide Vlaanderens bij haar te bekla gen, dat blijkens de troonrede hunne wenschen, bovenal ten aanzien der verbetering van het kanaal van Nenzen, geheel in den wind zijn geslagen, en er op aan te drin gen dat voor Vlaanderen meer verkregen werd dan ij dele beloften. JfrltjDirtgeji. Heden is te VJissingen binnengekomen het schooner- ecbip Volhardinggezagvoerder J. Pandervan Blijth, bestemd voor Middelburg. tjattDdsbmdjtrst. In de op heden te Amsterdam door de Nederland- sche handelmaatschappij gehoudene veiling van 74,157 balen Java en 1425 balen Macassar koQie, is alles wil- lig afgeloopen tot 1^- a 2$ cent boven taxatie, goed ordinair 62$ a 63 oent. GR AANMA RKTEN ENZ. Rotterdam 17 November. De aanvoer van Zeeuw- sche, Vlaamsche, Flakkeescho en Noord-Brabantsche tarwe was ruim, begin markt waren vorige prijzen te bedingen, later evenwel verflauwde de stemming eu werd zelfs tot iets lagere prijzen afgegeven. Voor de goede en puike nieuwe bedong men van f 13.25 a f 13.50, voor de mindere f 11.25 a 13voor de goede en puike jarige 12.75 a f 13.25, voor de mindere f 11.75 a 12.75 per hectoliter; nieuwe Zeeuwsche, Vlaamsche en Ncord-Brabantsche rogge was tamelijk aangevoerd en kon tot vorige prijzea koopers vinden. Voor de Zeeuwsche en Vlaamsche werd 10.50 a 10.75, voor de Noord Brabantsche 10.25 a f 10.50 per hectoliter besteedjarige soorten komen weinig meer voor en werden van f 10 a 10.25 per hectoliter naar qualiteit verhandeld; van nieuweZeeuwsche, Vlaamsche en Flak- keesche gerst ken de winter bij kleinen aanvoer vlug 25 cents per hectoliter meer opbrengende zomer daaren tegen middelmatig aangevoerd, vond tot 25 cents per hectoliter verlaging slechts gedeeltelijk plaatsing, de winter kon /'8 a 8.90, de zomer f 1 f 7.75 per hectoliter opbrengen; nieuwe haver iets ruimer ter veil, kon in de puikste soorten als voren plaatsing vinden, mindere qualiteit vond tragere kooplust, voor den lan gen bedong men van f 3.50 a f 4.50, en voor den korten f 4.75 a f 5.25 per hectoliter, terwijl voor 75/77 pond inlandsche voer /II 71/73 pond dito/'10.75 per 100 kilo werd bedongen; Noord-Brabantsche boek weit was beperkt ter veil en kon daardoor f5 per last p-eer opbreügen, per 2100 kilo werd f 266, f 270 a f 275 bedongen; nieuwe paardenbjonen, ruimer ter veil, werden in afwijkende soorten 25 cents per hectoliter lager afgegeven, puike qualiteit bleef goed prijshoudend, men bedong f 8.25 a 8.75 per hectoliter; nieuwe duivenboo- neu werden ruimer aangeboden en brachten vorige prijzen 8.75 a 9.25 per hectoliter op, nieuwe witte boonen bij gewonen aanvoer in puike qualiteit 25 cents per hectoliter hoogsr verhandeld, middelbare en afwij kende soorten werden als voren verkocht, voor de Walcbersche werd van f 13.50 a f 14, voor de Zeeuw sche van 10.75 a 12.25per hectoliter besteed, nieuwe bruine boonen bij goeden aanvoer tot vorige prijzen iets meer gevraagd, Walchersche werden van 12.50 a f 13, Zeeuwsche van /TO a 11 per hectoliter verkocht; nieuwe blauwe erwten vonden bij ruimere aaubieding mindere kooplust, waardoor vorige prijzen moeilijk te bedingen waren, mooie qualiteit voor de kook bracht 10.25 a 10.50, mindere f 10 a f 10.25 per hectoliter op, voor de mesting werd /9a/ 9.90 per hectoliter besteed; maïs werd van f 9.75 a 10 per 100 kilo verhandeld; schokkers, bij gerijven aangeboden, werden als voren van 10.50 a 12 pér hectoliter naar qualiteit verhan deld; hennepzaad werd tot vorige prijzen van 8.50 a f 9 per hectoliter verkocht; van koolzaad werden geen© afdoeningen bekend; kanariezaad vond meerder vraag en kon 13.50 a 14 per hectoliter opbrengenvan mos terdzaad werd bruin van 22 a f 23 en geel van f 12 a 15 per hectoliter geveild. Amsterdam 19 November. Raapolie op zes weken 35$. Lijnolie op 6 wekeu f 36. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 19 November 1873. Nederland *Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 58 *dito dito dito .3 694 *dito dito dito 4 92$ *Aand. Handelmaatschappij 4$ 134$ *dito exploitatie Ned. Staatssp. 106 Belgie. ^Certificaten bij Rothschild 2$

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3