tred van het gouvernement uit alle cultuuraangelegen heden, ook uit de koffie-cultuur, slechts eene quaestie van tijd en van financieel beleid, waarbij de bevolking geen schade te leiden heeft. „Summa summarum hebben dus, niet de driftige maar de bezadigde doch consequente en van de deugdelijk heid van hun beginsel overtuigde liberalen wel reden om over den minister van koloniën ontevreden te zijn. De verhooging van den inkoopsprijs van koffie want eigenlijk drukt dit woord juister uit wat men ten on rechte pleegt te noemen het plantloon met f\ is meer een billijke maatregel in schijn dan in de werke lijkheid. Dat de minister verder eene latere verhooging met nog f 1 in het verschiet heeft gesteld, en met an dere woorden verklaard dat hij er daarna geen gat meer in zag en „met het oog op de de fiaancieele behoelteu" geene eindregeling der koffiecultuur zou voorstellen, tenzij de discussie over het lijvige verslag hem daar omtrent eenig denkbeeld mocht gevenis eene groote teleurstelling voor die liberalen, die in hem den man meenden te zien, die met vaste hand doch met voorzich tigheid en beleid zou voortbouwen aan de hervorming van bc-t Indisch regeeringstelsel." BENOFMCNGEN EN BESLUITEN. BtJiiQEMEESTEBS. Eervol ontslag verleend, op verzoek aan mr. J. Moolenburghals burgemeester van Zoune- maire. ONDERWIJS. Door den hoogleeraar H. P. G. Quack te Uirecht, is Zaterdag een cursus geopend over de theorie der socialisten. De plannen voor het nieuwe academiegebouw te Leideu zijn nog niet definitief goedgekeurd. Met het in orde brengen vau het terreiD houdt men zich onledig. Wellicht kan de aanbesteding der fondamenten nog vóór het einde van 1873 plaats Lebben. Het plan voor het zcötomisch laboratorium waarvoor eeu meer ge schikt terrein, in de nabijheid der sterrenwacht, is aan gewezen is vastgesteldhet bestek wordt opgemaakt en er zal spoedig tot de openbare aanbesteding overge gaan kunnen worden. De uitslag der najaars-examens in de verschillende provinciën is geweest als volgt: Hoofdonderwijzers, toe gelaten 114, afgewezen 2D1 Hoofdonderwijzeressen, toegelaten 24, afgewezen 6. Huisonderwijzers, toegela ten 12afgewezen 7. lluisotiderwijzeressentoegelaten 64. afgewezen 6. Hulponderwijzerstoegelaten 149, afgewe zen 114. Hulponderwijzeressentoegelaten 87, afgewe zen 51. Frausch: Ouderwijzers, toegelaten 57, afgewe zen 85. Onderwijzeressen, toegelaten 63, afgewezen 34. Engelsch: Onderwijzers, toegelaten 23, afgewezen 13. Onderwijzeressentoegelaten 40, afgewezen 12. Huis onderwijzeressentoegelaten 1. Duitsch: Onderwijzers, toegelaten 31, afgeweken 23. Onderwijzeressen, toege laten 36, afgewezen 2. Huisonder wijzer essen, toegelaten 1. ViskandeOnderwijzerstoegelaten 52, afgewezen 34. H' jon dei wijzer s, toegelaten 1. Onderwijzeressen, toe gelaten 1, afgewezen 1. Teekenen: Ouderwijzers, toe gelaten 28, afgewezen 15. Onderwijzeressentoegelaten 2, afgewezen 3. Huisonderwijzeressen toegelaten 1. Land bouwkunde: Onderwijzers, toegelaten 9, afgewezen 1. Gymnastiek: Onderwijzers, toegekiten 21, afgewezen 7. Huisonderwijzers, toegelaten 1. Onderwijzeressen, afge wezen 3. Handwerker:Onderwijzeressen, toegelaten 153, afgewezen 21. Huisondorwijzereseentoegelaten 5,afge wezen 2. Van de hoofdonderwijzers is dus slechts 36,19 percent en van de hulponderwijzers 56,22 percent toe gelaten. Als treurige gevolgen van te geringe bezoldiging van onderwijzers kuunen de volgende feiten dienen. In Hod ga rij?, verlieten 87 volksonderwijzers hun post om baanwachters te worden; in éen komitaat slaan 24 plaatsen open, omdat er geen sollicitanten zijnte Deaki, brj Freiburg, werd de betrekking van onder wijzer aan een dorp3-notaris, een 70jarigen grijsaard, gegeven, die voor 10 florijnen in de maand zou school houden, maar de man werd ziek, en du was men be reid den scboolsccpter aan een weversleerling op te dragen, die daarvan eebter volstrekt niet wilde hooien. Ta Jacubsdorf, in Pruisen, moeten, bij gebrek van een onderwijzer, de veldwachters en ondergeschikte ambte naren bij beurteil, ondeiwijs in lezen, schrijven en reke nen geven; ook in Meixdorf kreeg de veldwachter van het schooltoezicht iu last, 4 dagen in de week in ge noemde vakken te onderwijzen, „opdat de molen niet geheel stil mocht staan." MARIo.E E£* LEGER. De luitenant ter zee le klasse N. A. de Vries, be- bourende tot de rol van Zr. Al", wachtschip te Am sterdam, wordt met den 20en dezer op nonactiviteit gesteld. Door de genie wordt op verschiiiende plaatsen in de Utr:.chtsche linie eeu onderzoek iDgesteid naar de hoedanigheid van het drinkwater. De minister van oorlog brengt in de Staats courant van Zondag en Maandag 16 en 17 dezer ter kennis van belanghebbenden, dat ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het instructie-bataljon in dienst treden, en die, ter voorkoming van noodelooze reiskosten, de zekerheid willen hebben, dat die jonge lingen daartoe de vereisebte lichamelijke geschiktheid bezitten, zich kunnen aanmelden bij den plaatselijken of garnizoens-kommandant, in hunne woonplaats gevestigd, of wel der naastbij gelegen garnizoensplaats, opdat bedoelde jongelingen aan een voorloopig geneeskundig onderzoek worden onderworpen. De miuister van oorlog heeft aan de verschillende autoriteiten des legers een circulaire gericht tot het verkrijgen van geschikte personen als plaatsvervangers bij bet leger, zullende de korpskomraandanten met de meeste omzichtigheid te werk moeten gaan tot bet algeven van certificaten van goed gedrag aan militairen, die den dienst met paspoort verlaten. RECHTZAK 3 N. De rechtbank te Turnhout beeft vonnis geveld ineen proces, dat veel van zich deed spreken. Het testament van zekere juffrouw Denef is Dietig verklaard, om dat zij daarbij haar kapitaal aan een tusscbenpersoon, Truyens genaamd, die't blijkbaar aan de jezuïeten moest uitkeeren, had vermaakt. Kapitaal en rente moeten door Truyens aan de erfgenamea worden terugbetaald. GFMESGDE BERICHTEN. De firma G. T. Bruijn en zonen, te Amsterdam, heeft Zaterdag haar betaling gestaakt. Men verwachtte dat er she den nog meer faillissementen bekend zullen worden. De piijzen vau het vleeech in deu Haag zijn mede aan bet dalen. Eea vleeschhouwer aldaar annonceert dat hij vleesch verkoopt: eerste qaaiiteit, zonder been deren, voor 95 cent en tweede qualiteit, met beenderen, voor 85 cent per kilogram. Te Leiden wordt een hospe3 gerechtelijk vervolgd, die aan een bij hem inwonen den student een rekening van voorgeschoten geiden moet hebben ingeleverd, waarop bijna het dubbele bedrag stood uitgetrokken van het geen werkelijk was voorgeschoten. Het bedrog zal den man duur te staan komende zaak is vau crimineelen aard. Het bestuur der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst te Amsterdam heelt zich tot den gemeenteraad gewend, ter ondersteuning van het denkbeeld om, zoo mogelijk, het koninklijk paleis op deu Dam weder iu te richten tot stadhuis. Het scheelde weinig of de geheele jeugdige bevolking van het bestedingshnis te Gouda was dezer dagen ver giftigd. De beste dolingen waren namelijk nauwelijks aan het middagmaal begonnen of eenige daarvan wer den onpasselijk. Het maal werd direct gestaakt, en bij onderzoek bleekdat het eten gekookt was in eeu oudea koperen ketel, die gewoonlijk niet meer gebruikt, dit maal nog eens dienst had gedaau. Deze ketel, onver- tind, was de waarschijnlijke oorzaak der onpasselijk heid. Tot tegeugift werd deu bestedelingen de melkspijs, die voor 'savonds bestemd was, toegediend, waardoor gelukkig allen met den schrik zijn vrijgekomen. {Nieuws van dm dag.) -— Woensdag jl. stond te Heijthuizen in Limburg de brigade-kommandant der koninklijke marechaussée aldaar met een vrouw te pratentoen een hond al blaffende op hen aankwam. Do brigade kommandant zeide al schertsend: „ik zal hem eens bang maken," en haalde een revolver uit den zak, teneinde een schot in de lucht te lossen; maar reeds onmiddelijk na het uithalen viel, tengevolge van eeo gebrek aan dat vuurwapen, een schot, dat de vrouw iu den buik trof, met het gevolg dat ze op de plaats dood bleef. Naar men meldt zoude de brigrade-komuiaadaut aan de justitie te Roermond persoonlijk daarvan kennis gegeyeu ea zich ter harer be schikking gesteld hebben, hetgeen echter niet uoodig schijnt geacht te zijn, daar hij weder naar zijne brigade is teruggekeerd. De beroemde Abd-el Kader is dezer dagen over leden. In zijn jongens-jaren als pelgrim naar Mekka vertrokken, Emir door geboorte, plaatste hij zich op 24jarigen leeftijd aan het hoofd van den Heiligen krijg, waardoor de ongoioovigen uit zijn geboorteland Algerië zsuden worden verdreven. Jareu lang hield hij met zijn Aiabieren eu Kabylen den strijd tegeu de goed uitge ruste legers van Frankrijk vol. De eerste aanzienlijke Japansche dame, die ooit haar vaderland verliet om haren echtgenoot te volgen is mevrouw Yauo, de echtgenoote vau den Japanschen gezaut bij de Vereenigde staten. Zij kwam 27 October jl. le Sau-Francisco aan en vervolgde per spoor de reis naar Wuahington. Op de Weensche tentoonstelling vond men onder de nieuwigheden, die aldaar geëxposeerd zijn geweest, glazen dameshoeden, bestaande uit lossen stukken glas, die door een guttapercha-band stevig aan elkander worden verbonden, teneinde zich naar den vorm vau het hoofd te kunnen voegen. Van binnen waren zij met zijde gevoerd en van buiten met kunstmatige vogels en bloemen versierd. De meeste dagbladen te Weenen hebben huune abonnementsprijzen aanzienlijk verhoogd, wegens de tegenwoordige stijging der arbeidsloonen en de verhoo- ging der prijzen van het papier. Met 1° Januari worden de tamboers by bet Belgi sche leger afgeschaft en door hoornblazers vervangen. Tot bescherming van bet publiek heeft het Engel- sche ministerie, op voorstel van het parlement, een perma nente commissie benoemd, welke alle klachten tegen de spoor wegbesturen zal onderzoeken. Dit „Rail way Tribunal'* gelijk de bladen het noemen, heeft reeds zijn eerste zitting gehouden. In het Louvre te Parijs zullen eerstdaags twee nieuwe zalen worden geopend, waarvan de platonds door de hand van den bekenden beeldbouwer Carrier Belleuse met beeldhouwwerk zijn versierd. De beide zalen zullen de werken bevatten der oud-Hollandsehe en Vlaamsche meesters, als David, de Heem, Jordaens, Wouwermans, Alb. Cuyp, Rubens, Verkolje, enz. Door den heer Koppel Simons, mijnbezitter te Dusseldorf, is bij gedeputeerde staten van Limburg weder een aanvraag gedaan tot concessie voor ontgin ning vao steenkolen en andere delfstoffen in die pro vincie, over een uitgestrektheid van 12,147 hectaren gronds, gelegen iu 21 gemeenten gedeeltelijk aan de Pruisische grens. Met zijn vroegere aauvrage bedraagt die tbaus 17,873 hectaren. Er bestaat ook nog ec-n vroegere aanvrage van A. Bleckmau te Arnhem, doch de uitgestrektheid van deze is niet opgegeven. BURGERLIJKE STAND. Md)DELBURQ. Eerste huwelijksafkondiging van den 10e" November: W. J. Goor, j n. *6 j. met J. E. Snij ders, jd. 27 j. J. H. Hackenberg, wedr. van M. C. Roose, 57 j. met E. Laven, jd. 26 j. (Van 815 November.) Vlissinqen. Gehuwd: J. M. Sterzenbach, jm. 27 j. met G. Baljeujd. 36 j. H. W. Bontekoe, jra. 24 j. met C. Schot, jd. 21 j. F. C. Schermers, jm. 30 j. met A. M. de Bout, jd. 26 j. Bevallen: E. Audricsse, geb. Nathan, d. P. J. van Gelder, geb. Willemse, d. C. J. E. Collet, geb. de Koning, d. J. van Aalst, geb. Bouwens, d. J. A. Prince, geb. Zegersz. M. W. But, geb. Pieters, d. M. F. van Poel voorde, geb. D'Jong, d. Overleden: S. J. Brasser, d. 10 w. P. C. van den Boogaardt, wede. van J. van Poelje, 7 j. S. M. Won- dergem, d. 22 m. D. C. Luitwieler, d. 7 j ZrERlKZEE. Gehuwd: B. Verhulst, jm. 20 j. met J. van Oorschot, jd. 20 j. J. Goos, jm. 22 j. met M. Sijbrandse, jd. 23 j. Bevallen: J. 11. Wagenaar, geb. van Splunter, z. Th. Kooijman, geb. van Maanen, z. J. A. Bax, geb. Bakker, z. S. II. Vroegop, geb. Parapoene, z. M. A* Bossaert, geb. Froch, d. E. van den Berge, geb. Hoger- beijde, d. J. Honkamp, geb. Uil, d. J. van 't Noordende, geb. Nestelaarz. Overleden: M. C, W. Dikkenoerg, d. 61 j. M.Groot- veld, jm. 53 j. THERMOaüf. FERSTAND. 15 Nov, 'aav. 11 u.37 vr. 16 'a worg. 7 a. 40gr. 'a midd. 1 u. 49gr. 'sav. 11 u. 47 gr. 17 'smorg.Tu. 42gr.'s midd. 1 u.48gr.'aav.6u.47er. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 17 November. Per Ulegraaf.) Door den voorzitter geschiedde mededeeiing, dat van de regeering is ingekomen een wetsontwerp tot wijzi ging van het recht van zegel op de contracten van beieening, en een ander tot wijziging van het munt wezen in Nederlaudsch Iudië. Bij de algeineene beraadslagingen over de staatsbe- grooting voor 1874, die vervolgens een aanvang namen, werd door den heer van Zuijlen, Daar aanleiding van de in het buitenland opgedane ervaring, gewezen op het gevaar van den prikkel tot fiaantiëoie vuordeelen, hetwelk het gevolg zoa kunneu zija van het middel door de regeeriug aangewend tot verkrijging van spoor wegen iu Iodië. Hij eischte dat do regceriag bij hare plannen tot den aanleg van spoorwegen aldaar zich geheel zou losmaken van de buokier3, daar hij anders tegen alle begrootingen zou stemme». De heer van Knijk wees op de werkeloosheid vau deu minister van financiën. Door den minister van financiën werd, bij de beant woording der sprekers, o. a. te kennen gegeven, dat het cogenblik tot indiening van oen wetsontwerp ter verkrijging van een inkomstenbelasting niet geschikt was. De minister van koloniën verklaarde, dat het rapport der commissie van bankiers, betreffende den aanleg van spoorwegen in lüdië, slechts een bloot advies was, maar volstrekt gecu band opleverde noch voor de regeeriag noch voor de bankiers. Hierop volgde eene gedachten wisseling waaraan de heereu Wintgens, van Wassenaar en van Loon deel namen.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2