buitenland. heer Fokker, wegens vereiscbten spoed, het voorstel van burgemeester en wethouders alleen behandeld wen8chte te zien; later zou bij dan, indien de school commissie niet zelve een bepaald voorstel deed, per soonlijk een voorstel in overeenstemming met de ziens wijze dier commissie doen. De heer Mathon verde digde de zienswijze der schoolcommissie en stelde als amendement op het voorstel van burgemeester en wet- houdeis voor, om de jaarwedden der hulponderwijzers die thans 500 genieten te brengen op f 525 en van hen die 400 hebben op 425. De heer van Vis vliet verklaarde tegen dit amendement te zullen stemmen, niet omdat bi) tegen de voorgestelde verhooging is, maar omdat hij de beslissing wilde uitgesteld zien. De voorzitter ontwikkelde nader de bezwaren van bur gemeester en wethouders t§geq de voorgestelde ver hooging en bestreed daarbij vooral bet denkbeeld van onbillijkheid in verband met de belangen der belas tingschuldigen, door wie alle verhooging n oet worden betaald. De heer Mathon daarentegen sprak met warmte ten gUDSte van zijn amendement eD deed uitkomen dat ook bij wel degelijk de financiën der gemeente en het belang der belastingschuldigen in het oog houdtdaar hij auders zich niet bepalen zou tot een voorstel als nu door hem is gedaan, waarbij slechts eene verhoogiDg van /25 voor zeven hulponderwijzers, dus in het ge heel 175, gevr agd wordt. Ook protesteerde bij tegen een in het rapport gebezigde uitdrukking, namelijk betreffende den voort de ren den bloei van bet onderwijs in deze gemeente, daar die bloei veel te wenschen overlaat, vooral op de scholen voor kinderen van on ver mogenden, wegers gebrek aan hulppersoneel. Ook de heer Fokker verklaarde zich vóór het amendement, daar de uitgaaf van f 175 op het budget der gemeente bijna niets uitmaakt en het behoud der tegenwoordige organisatie daarvan het gevolg zal zijn. In stemming gebracht, wordt het amendement van den heer Mathon met 9 tegen 7 stemmen verwor pen. Vóór stemden de heerén Mathon, Fokker, van Berlekom, Luteijn, Dronkers, Damme en Jeras. Het voorstel van burgemeester en wethouders wordt vervolgens aangenomen met 14 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heereu Mathon en Fokker. De voorzitter deelt mede, dat hij zoo even van den heer van Hoek bericht beeft ontvangen, dat hij deze vergadeiing heett moeten verlaten en wegens plotseling opgekomen werkzaamheden veihinderd ia haar verder bij te wonen. Deze mededeeling wordt voor kennis geving aangenomen. Woidt gelezen een voorstel van burgemeester en wet houders betreffende het aanleggen van een pontveer bij de voormalige ba ven barrière. Dit voorstel strekt om: 1° aan bet rijk vergnnning te vragen óm een pontveer op de hoogte van de voor malige havenbarrière aan te leggen2° de bediening te doen plaats hebben door middel van een pont ge schikt voor het overzetten van personen3° het bedie nen der pout voor den tijd van hoogstens drie jaren in het openbaar le verpachten; 4° het veergeld te bepalen op 2 cent de persoon, behoudens recht van abonne ment; 5° burgemeester en weihouders te verzoeken eene verordening regelende bet overzetten aan den raad aan te bieden en hen inmiddels te machtigen de, pont in het openbaar aan te besteden. De begrootiug van kosten bedraagt voor: een pont als die aan de Koepoort, doch 1 meter langer, f 500; twee aanlegsteigers f233; eene reep f CO; een schel met stoel f 30 en een wacht huisje aan do stadszijde ten gebruike an deu veerman f 137, dus zamen 950. Op voorstel vau den heer Dronkers wordt besloten dit voorstel te verzenden naar de commissie van fa bricage. Naar aanleiding van het straks genomen besluit tot het schilderen der balies wordt besloten de daartoe be stemde 1C0 weder uit het hoofdstuk onvoorziene uit gaven der begrooting voor 1874 over te brengen naar hoofdstuk 111 der uitgaven. Burgemeester en wethouders worden gemachtigd: a tot het doen eener oproeping van hulponderwijzers, on der bepaling dat de vei hooging der jaarwedden van de tegenwoordige hulponderwijzers zal ingaan met 1 Januari a.; en b tot het duen rooien van boomen, om den anderen, in de Nieuwe buizen en aan het Bastion. De zitting wordt gesloten. ALGEMEEN OVERZICHT'. Yan de talrijke telegiammen uit Versailles is er nau welijks een dat aangenamer indruk maakt dan het be richt, dat de discussie over het prorogatie-voorstel waarschijnlijk reeds Zaterdag in de openbare zitting zal plaats hebben. Met verlangen ziet iedereen, in de eerste plaats natuurlijk de Fransche natie, die onmiddellijk bij de zaak betrokken is, het einde der treurige crisis te gemoet die tenminste sedert 13 November vau het vorige jaar, vermaard door de boodschap van Thiers, zoo niet reeds, langer in Frankrijk chronisch is geworden. De commissie zal waarschijnlijk heden de menigte amendementen onderzoeken, welke door verschillende afgevaardigden zijn ingezonden, en morgen het rapport van den heer Laboulaye hooren. Behoudens de wijzi gingen, die door een of ander amendement in den tekst gebracht zouden kunnen worden hetgeen echter nauwelijks denkbaar is luidt art. 1 van het ontwerp der commissie, waarop het hoofdzakelijk aankomt, woor delijk als volgt: „Hoedanig de vormen ook zijn mogen, welke voor de benoeming van den president der republiek voorge schreven zullen worden in de constitutioneele wetten, welker behandeling de kamer bepaald heeftin elk ge val zal maarschalk de Mac-Mahon voor den tijd van 5 jaren na de bijeenkomst der volgende wetgevende vergadering, de betrekking van president der republiek bekleeden zooals die in bedoelde wetten omschreven is. „Deze bepaling verkrijgt eerst na de stemming over bedoelde wetten kracht van wet." De artt. 2 en 3 bepalen dat, tot deze stemming plaats gehad heeft, het presidiaal gezag volgens de bestaande bepalingen uitgeoefend wordt, en dat binnen 3 dagen na de aanneming van het prorogatie-voorstel eene com missie voor de constitutioneele wetten benoemd zal wor den. Men,gevoelt dat dit een geheel ander voorstel is dan de rechterzijde indiende, en dat, wanneer het wordt aangenomen, de toekomst der republiek verzekerd is. Die aanneming blijft echter twijfelachtig, zelfs na de poging, door de anti-mon rcbale meerderheid der com missie aangewend, om van Mac-Mahon de verklaring uit te lokken dat ook bij de gelijktijdigeorganisatie der verschillende machten in den staat wenseht. Dat die po ging mislukte kan geen verwondering baren. Mac Mahon verklaarde alleen dat hij de behandeling der constitu tioneele wetten noodzakelijk achttemaar verwees de commissie voor het overige naar zijne ministers. De commissie was daarmede weinig gevorderd; slechts deze éene voldoening genoot zij, dat niettegenstaande de monarchale pers beweerde dat het in strijd zou wezen met de constitutioneele beginselen, wanneer zij door den president ontvangen werdMac-Mahon baar niette min audiëntie verleende. Zonder den tegenstand van het liDker-centrum en de gematigde republikeinen is gisteren de interpellatie-Say over het niet-vervullen der vacatures in de kamer uit gesteld tot na de stemming over bet prorogatie-voorstel. Slechts de uiterste linkerzijde verzette zich bij monde van den heer Chaliemel Lacour tegen dit voorstel van den heer Baragnon. Namens den koning is gisteren door den minister van financiën, vice president van den ministerraadCamp- hausen de zitting van den Pruisischen landdag met eene troonrede geopend. De regeeriug ziet in den afloop der jongste verkiezingen eene goedkeuring harer politiek door de natie en een spoorslag om op denzelfden weg voort te gaan. Den ouwettigen tegenstand der katholieke bisschoppen tegen de kerkelijke wetten zal de regeering breken door het stel dezer wetten te completeeren. Welke zal deze aanvulliog zijn? De regeering specificeert niet, maar bedoelt zij ook, wat de officieuse bladen verze kerden, eene wet op het burgerlijk huwelijk en de registers van den burgerlijken stand? Hoevele malen heeft de pers sedert de grondwet van 1851 deze wetten reeds aangekondigd, zonder dat de regeering blijken gaf in deze dringende behoefte te willen voorzien? De tweedracht binnen Carthagena duurt voort. Maan dag hoorden de belegeraars geweervuur binnen de stad. De eerst sedert een paar dagen gekozen voorzi' er der revolutionaire juntaGalvez, heeft Carthagena L'imelijk veriatenen zich zei ven in veiligheid gebracht. Hetzelfde voornemen schrijft men aan vele hoofden van den cpstand toe, daar zeer veel bedrijvigheid in de haven heerscht en de schepen der opstandelingen zeilklaar worden gemaakt. Men vermoedt echter niet dat dit geschiedt om een nieuw gevecht met het regeerings-eskader aan te nemen, maar alleen om te trachten aan de zeezijde te ontkomen. .Omtrent de bewegingen der Carlisten en republi- keinsche troepen in het noorden blijven de berichten tegenstrijdig en onduidelijk. Het waarschijnlijkst is dat voortdurend schermutselingen plaats hebben met afwis selend geluk. Heden retireert Moriones, moreen weder Elio, zooals de berichten zeggeD, maar feitelijk schijnt geen van beide partijen iets te vorderen. Belgische brieven. Brussel12 November Men ia niet dagelijks in de gelegenheid om de schoone verzen van Racine te hooren. Daarom was het een waar feest voor alle beoefenaars en diiettaoten der letter kunde, toen de komst van mejuffrouw Agar te Brussel werd aangekondigdvergezeld van een troep samen gesteld uit artisten van het Théatre francais en het Odêon. Sedert Rachel helaas! waren wij van dit genot ver stoken. Geen wonder dat het Théatre du pare dan ook eivol was. Mejuffrouw Agar is geen onbekende. Ia 1859 debu teerde zij als zaDgeres naast Michot en mejuffrouw Marie Sasse. Zij bezat een prachtige altstem. Doch weldra gevoelde zij een hoogere vlucht te moeten nemen. Zij leerde door aanhoudend lezen de klassieke schrijvers begr'ypen en kwam tot de overtui* giug dat zij een hoogere roeping had. Door Ricourt geleid legde zij zich met ijver en volharding op de studie van de dichters der tragedie toe. Thans is zij tragédienne. Zij heeft ongeveer hetzelfde repertoire als Rachel. De glansrijke herinnering aan deze beroemde en ver hevene vertolkster van Corneille en Racine doet de ster van mejuffrouw Agar verbleeken. Het toeval wilde dat ik haar in dezelfde rollen, in de Androraaque en in de Pbèire, zag als waarin Rachel mij nog zoo levendig voor den geest staat ala hoorde ik haar gisteren. Mejuffrouw Agar kon de vergelijking met deze heer lijke herinnering niet doorstaan. Zij heeft ongetwijfeld talent, een schoone welluidende stemmaar zij mist het feu sacrédat wel is waar Rachel ten slotte slooptemaar dat haar de onsterfe lijkheid deed verwerven naast eene Mars, een Ecosse, Du8menil en Talma. Mejuffrouw Agar heeft geleerd wat zij kon leeren, maar de inspiratie ontbreekt haar. Zij draagt de ver zen uitstekend voor, zij heeft een prachtige uitspraak, maar zij treft niet, zij grijpt niet aan. Zij doet niet die rilling ontstaan, die men bij het zien van Rachel niet kon afweren. En toch, hoeveel hartstocht weet zij niet uitte druk ken als Andromache, welke wilde driften verteren haar niet als Phedra! Van Rachel kon men zeggen lis sont airués des Dieux, cenx-la qui menrent jeunes. Maar mejuffrouw Agar zal met, in en door de tragedie even. Haar hartstocht in het spel zal haar niet ver teren. Wat zij mist is die bewegelijkheid in hare bewegin gen en in haar gelaat, wat haar statuur zij is zeer sterk gebouwd trouwens belet. Wanneer zij zwijgt, imposeert zij wel, maar al heeft zij een edele klassieke houding, zij heeft niet dat wel sprekend zwijgen, hetwelk de groote tooneelspelera kenschetst. En vooral, dit is het ergste verwijt dat ik mejuffrouw Agar zou kunnen maken, zij heeft niet van Andromache en Phedra twee verschillende vrouwen weten te maken,. Bij het spelen dezer twee toch zoo geheel verschil lende rollen nam men dezelfde gebaren, dezelfde bewe gingen, hetzelfde effect waar en van beiden kan men zeggen dat zij de klassieke en antieke tragedie met modern gevoel en naar moderne opvatting speelde, wat natuurlijk een anachronisme is. Dit alles neemt niet weg dat het spel van mejuffrouw Agar in menig opzicht bewonderenswaardig, haar op treden een heuglijk evenement is. En daar zij weldra weder hier zal optreden om de Athalia met de koren van Mendelssohn te spelen, geloofde ik uwe lezeressen en lezers geen ondieust te bewijzen door hen van het verblijf dezer kunstenares te Brussel in kennis te stellen. Ik zal niets van den troep zeggen die haar secondeert. Die van Rachel beteeken de niet veel meer. •deetijiïiagm. De Engelsche stoomboot Whitewood, gezagvoerder Thornton, eergisteren morgen met averij te VlissiDgen binnengekomen, is gisteren weder naar Engeland ver- tiokken. Gisteren namiddag is uit de haven van Vlissingen naar Engeland vertrokken de Engelsche stoomboot Iron Era, gezagvoerder Reader. ij anï>clsl>mcl)tm. GRAANMARKTEN ENZ. oostburg, 12 November. De aanvoer ter markt waa ook heden weder niet ruim en alleen voldoende voor zooveel betreft het artikel tarwe, waarvan nog veel onverkocht bleef. Ook de haver kon niet geheel worden geplaatst omdat de vraagpiijzen niet in evenredigheid stonden met de meerendeels geringe qualiteit. Deger3t, goede paardenboonen, kookerwten eu puike rogge wer den verkocht, meest tegen iets booger prijzen. Er is betaald voor: tarwe 14, f 13.50, f 13, f 12.50af 11; rogge f 10.25 a f 10; wintergerst 8.75, f 8.00,f 8 40 a f 8.25; zomergerst f 8 25, f 8 a f 7.5°; haver f 5.25, 5, f 4.75 a ƒ4; paardenboonen f 8.75 a 8.50; erwten f 10, f 9.75 a f 9.50. Van alle graansoorten zijn de laagste der bovenstaaude noteeringen de biedingsprijzen, docb daarvoor werd in het algemeen niet los gelateD. Van varkens waren 109 stuks aan, die tot hooger prijzen werden verkocht. Middelburg, 13 November. Uit Walcheren was da aanvoer Leden niet groot. Uit het overige gedeelte van Zeeland was niets aangebracht. Jarige Walcbersche tarwe werd alleen voor consumtie flauw prijshoudend betaald. Nieuwe Walchersche tarwe onveranderd in prijs; nieuwe rogge en win tergerst onveranderd; Walchersche zomergerst tot vorige prijzen gekocht; puike Walcher sche witte booaen waren ter verzending begeerd en zijn tot vorige prijzen afgegeven; dito bruine boonen 50 cent lager; dito paardenboonen goed prijshoudend be taald; dito Walchersche groene kookerwieo gevraagd en prijshoudend; winterkoolzaad onveranderde noteering; jarige Walchersche tarwe f 13 75 a 14; j uige Zeeuw- sche tarwe bij partij te vergeefs tot f 14 verlaten; puike nieuwe Walchersche tarwe f 13.50 a f 13.75 betaald; nieuwe rogge f 11; wiatergerst f 8.75 a 9; Walcher sche zomergerst f 7.80 a ƒ7.90 betaald; Walchersche

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3