wordt, dunkt mij, verwrongen wanneer men zegt wel nieuwe heerendiensten ten bate van nieuw in te stellen ambtenaren te kunnen instellen, wanneer men maar te gelijk andere heerediensten afschaft. Het artikel be doelt toch niet bloot het numerieke maar wel zeker het essentieels dier in beginsel veroordeelde diensten. En we weten nu genoeg van den Indischen haiat om te beseffen dat, al werden de persoonlijke diensten binnen drie maanden geheel afgeschaft, het nog zeer lang duren zal eer het feitelijk doen uitkomen der bevol king als misbruik zal ophouden. En dan heeft men de Iulandsche bevolking op het papier onlast, maar in de werkelijkheid, in strijd met het regeerings-ieglement, bezwaard. „De verdere punten der discussiën in een volgend schrijven." verbetering. In den brief van onzen Haagschen correspondent in het vorig nommer komen voor de namen Hope, Loudon, Kops en van Bosse; men leze Hope Loudon, Kops en van Bosse. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden mr. J. A. Wil- linge Prins, thans rechter in de arrondissements-recht bank te Sneek. ONDERWIJS. Benoemd tot leeraar voor de oude talen aan de hoo- gere burgerschool te Hoorn de heer Moll, doctorandus in de letteren teZierikzee. KERKNIEUWS. Te Ronbaix in Frankrijk is op 1 November jl. door den heer Hoogpredikant te Haarlem, de nieuwe kerk der Hollandsch-Vlaamsch-evangelische gemeente aldaar ingewijd, waarbij vertegenwoordigers van het stedelijk bestuur, van andere gemeenten en de Naderlandsche consul tegenwoordig waren. Dit is de eenige Hollandsche gemeente in Frankrijk. KOLONIËN. Behalve de reeds gemelde heeft de gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië de volgende beschikkingen genomen. civiel departement. Geplaatst: in het gouver nement van Sumatra's Westkust, de benoemde controleur le klasse jonkheer E. R. Kraijenhoff; in de resideatie Oost kust van Sumatra, de controleurs le en 2C klasse W. J. Honig, E. von FaberR. C. KrOecen en J. C. d'Engelbron- ner; van bet gouvernement Sumatra's Westkust naar de residentie Riouw en onderhoorigheden, de controleur 2e klasse J. R .Lange5 van de residentie Riouw en onderhoo righeden naar de residentie Oostkust van Sumatra, de controleur le klasse jonkheer A. H. van der Does de Bije; van de residentie Zuider en Oosterafdeeling van Borneo naar de residentie Riouw en onderhoorigheden, de controleur 2e klasse W. L. Rogge; van de residentie Amboina naar de residentie Menado, de controleur der le klasse C. W. Palm; van de residentie Menado naar het gouvernement van Celebes en onderhoorigheden, de controleur 2C klasse P. J. Kooreman; van het gouver nement Celebes en onderhoorigheden naar de residentie Amboina, de controleur le klasse D. T. van Braam Morris. Ontheven: op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, de le kierk op bet residentie-bureau, tevens griffier bij den landraad te RembangJ. W. van Raalten. Benoemd: tot 1£U klerk op het residentie-bureau tevens griffier bij den landraad te Rembang de klerk op dat bureau, tevens substituut-griffier bij die recht bank, M. L. Tijl. departement van oorlog. Verleen d: eentwee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den militairen ambtenaar 2e klasse R. H. W. Hamer. GEMENGDE B3BICHTEN. Gisteren morgen is aan de spoorbaan te Goes, tusschen de wachthuizen 43—44: gevonden het lijk van een onbekend manspersoon in boeren bleeding, doch gedeeltelijk naakt. De politie heeft bet lijk naar bet gasthuis doen overbrengen en later vernomen, dat de persoon zon zijn een dienstknecht uit Vlake onder Schore. De groothertog van Luxemburg heeft in de orde van de Eikenkroon benoemd: tot kommandeur jonkheer D. C. de Dieu Fontein Verschuir van Heilo, president der feestcommissie te Alkmaar in 1873; tot officier W. J. Hofdijk, leeraar aan het gymnasium te Amsterdam; tot ridders: J. J. de Gelder, secretaris der feestcommis sie te Alkmaar in 1873; P. Spanjaard, voormalig secre taris der gemeente Alkmaar; H. P. Hink Melen brink, majuor kouimandant der dienstdoende schutterij te Alk maar; P. H. Vreede, kapitein-kommandant der scherp- schuttersvereeniging te Alkmaar; J. Heiliog, voorzitter van de handboogschuttersvereeniging St. Sebastiaan te Alkmaar, J. Nubout van der Veen, secretaris der ge meente Alkmaar. Te Deventer zijn de prijzen van het rundvleesch voor de le qualiteit 70 a 80 cent en voor de 2e quali- teit 50 a 60 cent per kilo; te Hellevoetslnis, alwaar de prijs reeds tweemaal met 10 cents is verlaagd, kost het thans 45 cent het half kilogram; te Kampen is de prijs met 10 tot 15 cent verminderd. De Nieuwe Rotterdamsche courant verneemt, dat vanwege de regeering moeite wordt gedaan om de kerkvoogden der Nederduitsche hervormde gemeente te Bathem te bewegen terug te komen op hun besluit om de muurschildering in de kerk aldaar weder met kalk te bedekken. De regeering zou niet ongenegen zijn om de kosten der herstelling van het stuk op zich te nemen. Te Almelo is de kelder der in aanbouw zijnde stoombierbrouwerij van de firma Hagedoorn en C°. inge stort. Vier personen werden onder de puinboopen bedolven, van welke 2 werden gedood en de beide anderen zwaar waren gekwetst. De Hollandsche maatschappij van fraaie knnsten en wetenschappen heeft als nieuwe prijsvraag gekozen: een Nederlandsch blijspel. Hierop worden antwoorden ingewacht vóór 1° Januari 1875. De maatschappij looft haar gouden medailleter waarde van driehonderd gulden, uit voor het voldoende en best gekeurde ant woord en, ingeval van bekroning, een zilveren medaille van gelijke grootte en stempel, voor het daar aan meest bijkomende. Een bij een reizende kermistroep als „vuureter" behoorende 18jarige jongeling, tegen wien door de arrondissements-rechtbank te Almelo rechtsingang met bevel van gevangenneming verleend was ter zake van gequaliticeerden diefstal en die werkelijk in arrest was genomen, is in den avond van 9 November jl. ontvlucht uit het huis van arrest te Almelo. Voor deappelstroopfatriekto Utrecht zijn duizende hectolitersappelen uit Frankrijk aangevoerd, alwaar de appeloogst, vooral in Normandië, zeer groot is. Volgens de Clonnel Chronicle is in de vorige week eene groote hoeveelheid haring in de haven van Waterford gedreven. De visschen zwommen zoo dicht bijeen dat zij een vereenigde massa schenen en de vis- schers hunne netten slechts ten halve uitwierpen, vree zen de dat zij scheuren zouden. Er werden allerle vervoermiddelen uit den omtrek aangebracht om den haring weg te brengen. Weldra kwamen er visschers van andere havens, toen het nieuws bekend werd, en tevens koopers. Een der visschers zond na twee dagen f 108 aan zijne vrouw, als opbrengst zijner vangst. De haring werd gevolgd door een groot aantal tarbotten en anderen visch en later trok de zeebevolking verder naar den kant van Wexford Sedert eenige dagen wordt uit Duitschland langs den Rijnspoorweg een groote hoeveelheid wild eerzonden waaronder eenige duizende wilde ganzea, bestemd voor Engeland. VERKCOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren zijn te Grijpskerke in het openbaar te koop aangeboden 1° Eene hofstede, bestaande in woonhuis, schuur en verderen timmer, gemerkt n° 120, in de gemeente Oostkapelle, aan den straatweg van Grijpskerke naar Oostkapeile, met den daarbij behoorenden grond in erfpacht tot en met het jaar 1899groot in het geheel 35 aren 80 centiaren. Verkocht voor f 1116. 2° 49 aren 70 centiarea bojw aad, zijnde vrijland, gelegen in de gemeente Ojstkapelle, aan den straatweg van Grijpskerke naar Oostkapelle; 3° 60 aren 60 cen tiaren bouwland, zijade vrijland, gelegen naast het vorige perceel4° 43 aren 80 centiaren bouwland ge legen naast het vorige perceel. Samen verkocht voor f 2742. 5° 36 aren 70 centiaren bouwland, gelegen in de ge meente Grijpskerke, aan den Baaienhovenscben weg; 6° 29 ai en 50 centiaren bouwland, gelegen naast het vorige perceel; 7° 55 aren 90 centiaren weiland, gele- geD achter de vorige per'ceelen bij het wegeling8° 61 aren 60 centiaren weiland, gelegen naast het vorige perceel aan het wegeling. Samen verkocht voor f 3270.50. THEBMOME TERSTANB. 12 Nov. 's av. 11 u. 34 gr. 13 'smorg.7u.£3gr.'smidd.lu, 41 gr.'sav.öu. 41 gr. STATEN-GENERAAL. In ons kort bericht over de werkzaamheden der tweede kamer in hare zitting van gisteren hebben wij medege deeld, dat het wetsontwerp tot aanvulling van art. 96 van bet wetboek van strafvordering we: d aangenomen. Wij wenschen Diet op de overigens uil een juridiek oog punt boogst belangrijke discassie terug te komen, waaraan juristen aJs de minister de Vries, de heeien Godelroi, van Eek ea aoderea dednameu, maar achten het van belang om met een enkel woord up het praktisch be lang van dit aanvullingswutje te wijzen. Ons strafpro ces kent in de instructie geen beëedigde getuigen, een beginsel hetwelk de mogelijkheid buitensluit om ooft een uitleverings tractaat met Engeland te kunnen sluiten, welks wetgeving niet zware vermoedens,maarvoor- loopige bewijzen gestaafd door beëedigde getuige nissen eischt, om niet slechts den burger, maar ook den vreemdeling van zijne vrijheid te kannen berooven. Van daar deze „uitzonnering op het beginsel", zooals de mi nister zijn voorstel noemde, terwijl de heer van Eek het in strijd achtte met de beginselen van ons strafpro ces. Met 50 tegen 3 stemmen won de minister zijn pleit bij de kamer, tot welken uitslag zeker het ant woord van den minister aan den heer Heydenrijck niet weinig bijdroeg, dat bij de moreele zekerheid had dat, bij aanneming van dit wetsontwerp, spoedig een uitleverings^ tractaat met Engeland volgen zou. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zitting van Woensdag 12 November. (Vervolg.) Geschiedt voorlezing van een voorstel van burge meester en wethouders tot verhooging van het minimum der jaarwedden van de hulponderwijzers der lagere scholen alhier. Den 16en October 1872 werden die jaarwedden op nieuw vastgesteld en aanmerkelijk verhoogd, en den 153n Februari jl. werd weder het minimum, hetwelk voor enkele hulponderwijzersplaatsen op f 300 was gebleven, tot f 350 verhoogd. Thans is weder de noodzakelijk heid van verhooging overtuigend gebleken. Daarom stellen burgemeester en wethouders voor, om het mini mum der jaarwedden te bepalen op f 450, teneinde den voortduren den bloei van het onderwijs te waarborgen. Bij aanneming van dit voorstel zal het totaal der uit gaven voor de traktementen der hulponderwijzers van ƒ8100 op /9500 gebracht en alzoo verhoogd worden met f 1400. In het voorstel om de traktementen vast te stellen op f 450 'sjaars zijn begrepen de hulponderwij zers der openbare scholen C, E, F en G, met uitzon dering van den eersten hulponderwijzer op school C, die f 800, den tweeden hulponderwijzer op dezelfde school en de eerste hulponderwijzers op de scholen F en G, die f 500 zullen blijven genieten. De voorzitter deelt mede, dat dit voorstel is gedaan in overeenstemming met het advies van den districts schoolopziener. Daar het evenwel eene belangrijke zaak geldt is ook het advies der plaatselijke schoolcom missie gevraagd, die dit eerst gisteien heelt ingezonden, zoodat het te laat was om het nog voor de leden ter inzage fe leggen. Dientengevolge wordt ook dit stuk voorgelezen. De schoolcommissie is met burgemeester en wethou ders van oordeel dat eene verhooging tot f 450 van het minimum der hulponderwijzers traktementen, althans voor het oogenblik, voldoende kan worden geacht om de ver wachting te mogen koesteren dat zich dan enkele sol licitanten voor de bestaande vacaturen zullen opdoen. Evenzeer is zij met burgemeester en wethouders over tuigd dat, zoo aan nieuw te benoemen hulponderwijzers f 450 traktement wordt aangeboden, de billijkheid ook eischt dat aan hen die thans op de gemeentescholen voor lagere belooning werkzaam zijn hetzelfde trakte ment in het vervolg worde toegekend. Echter acht zij een enkele verhooging van het minimum der jaarwedden zonder proporlioneele verhooging van de wedden boven het thans bestaande minimum van f 350 niet billijk, noch wenscheliik. Voor de «classificatie tochin vier klassen, vau 17 October bestonden alleszins voldoende en overwegende redenen met het oog op de hoogere eischen van bekwaamheid en werkzaamheid die aan de hooger bezoldigden gesteld werden. Die hoogere be zoldiging was gebaseerd op het toen bestaande minimum van 300 en heeft zelfs tot verplaatsing van enkele titularissen aanleiding gegeven. Die geueele regeling en classificatie zou bij onveranderde aanneming vanhet voorstel vau burgemeester en wethouders nagenoeg ge heel vervallen en illusoir worden gemaakt, waartegen, de schoolcommissie in het belang van het onderwijs met nadruk meent te moeten waarschuwen. Zij geeft daarom in overweging om het voorstel in dier voege te wijzigen, dat ook met verhooging van het minimum de tegenwoordige class.ficatie althans eenigszins bewaard blijve. Voornamelijk heelt zij hierbij bet oog op die hulponderwijzers die thans 400 en 500 traktement genieten. Kon eene wijziging van het voorstel, waarbij aan die hulponderwijzers 500 en 550 of miustens 475 en 525 als jaarwedde werd toegekend, bij den raad ingang vindeD, dan zou de zoo weuschelijke classi ficatie althans eenigszins behouden en aan de eischea der billijkheid eenigermate voldaan worden. Burgemeester en wethouders kunnen zicb, blijkens hun vooigelezen nader rapport, met het denkbeeld uer school commissie niet vereenigenvooreerst om lat de thans voorgestelde verhooging van het minimum geen gunst is aan enkelen toegekend, maar een maatregel waartoe men, door den nood gedrongenmoet overgaan en die das geenszins opgrond van billijkheid ook tot auderen be hoeft uitgestrekt te worden; ten tweeden, omdat de lasten der gemeentekas thans reeds met 1400 worden verhoogd, en burgemeester en wethouders geen vrijheid vindeu om die weder hooger op te voeren ten behoeve van heD, die eerst onlangs allen in hunne jaarwedden verhoogd zijn. De beraadslaging geopend zijnde, geeft de heer Mathon in overweging 0111 de behandeling dezer zaak tot een volgende vergadering uit te stellen, wegens het nog aL iugrijpende van het door de schoolcommissie aangege ven denkbeeld. De voorzitter merkte daartegen op, dat spoed in dezen wenscbelijk is, daar drie hulponderwij zersplaatsen vacant zijn, terwijl bovendien het voorstel vaa burgemeester en wethouders op zich zelf staat en dus, als dit heden behandeld wordt, desnoods in een volgende zitting het denkbeeld der schoolcommissie afzonderlijk zju kunnen behandeld worden. De heer van Visvliet wilde de zaak ook aanhouden, terwijl de

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2