het eerste jaar Da haar inwerkingtreden slechts van toepassing op kinderen beneden tien jaren en gedurende het daarop volgende jaar slechts op kinderen beneden elf jaren." GEMEENTERAAD VAN MIDDE LBURG. Zitting van heden 13 November. Voorzitter de heer Schorer. De heer van Hoek verlaat onder de voorlezing der notulen <le vergadering. De notulen van het verhandelde in de zitting van 22 October jL worden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding dier notulen deelt de voorzitter mede 1° dat de steenen van den kop der havendammen, waarover in de vorige zitting gesproken is, indertijd op last van het gemeentebestuur zijn weggenomen en ge bruikt b j de verlegging van den "dijk tegenover Maïs- baai, en 2° dat bij ondeizoek gebleken is dat het onderhond van het Muntplein voor rekening der gemeente is. Beide mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Daarna komt andermaal in stemming het in de vorige zitting door den heer Dror.kers voorgestelde amende ment, strekkende om van de begrootïug voor 1874 weg te laten eene som van f 100uitgetrokken voor het verven der hekwerken langs bet nieuwe havenkacaal achter de werf De volharding, bij den Schroeweg en langs den Segeerssingelwaarover toen de stemmen hebben gestaakt. De uitslag der nieuwe stemming is, dat het amendement met 9 tegen 7 stemmen wordt verwoipm. Vóór stemden de heeren van Berlekom,van Eekeltn, Dronkers, Snijders, Damme, Jeras en Nagt- glal,. Voor kennisgeving worden aangenomen drie missives van gedeputeerde staten dezer provincie, honden de be richt van goedkeuring der raadsbesluiten tot uitgifte van grond in erfpacht aan C. J. Pelle; tot wijziging der verordening voor bet bestuur der godshuizen, en tot open baren verkoop en uitgifte in erfpacht van grond op hot statioiisterrein. Nog is eene missive van gedeputeerde staten ingeko men, welke door den secretaris wordt voorgelezen. Daarin wordt kennis gegeven dat zij vergunning ver- leenen om, tot het leggen van een ijzeren buis ten gebruike bij het ledigen van den beerput, bij de ge meente-mestvaalt, den noordwestelijken leidijk van het kanaal door Walcheren daar ter plaatse door te graven met inachtneming van door hen nader omschreven voorwaarden. Op voorstel des voorzitters besluit de raad zich tot naleving dier voorwaarden te verbinden, van welk besluit aan gedeputeerde staten afschrift zal worden gezonden. Geschiedt voorlezing van een adres van den heer A. A. Sanders, commies ter gemeente secretarie, waarin hij vooreerst zijn dank betuigt voor het hem toegeleg de pensioen van f 473.33, met ingang van 1 Januari a., doch teveus te kennen heelt, dat de daaruit ont stane vermindering zijner inkomsten een gevoelig verlies vcor hem is en hem buiten staat stelt om fat soenlijk te kunnen leven op een leeftijd van bijna 72 jarenwaarop de behoeften zich te meer doen ge voelen. Ook is het geringe bedrag zijner al dien tijd genoten jaarwedde nauwelijks toereikend geweest om ?n de behoeften van zijn gezin te voorzien, zoodat. het hem teneenenmale onmogelijk is geweest iets voor den ouden dag over te leggen. Om deze redenen verzoekt adressant dat hem op grond van zijnen gevorderden leeftijd en den bijzonder langen tijd waarin hij naar zijne innige overtuiging vertrouwt de gemeente met trouw, ijver en naar zijn beste vermogen te hebben gediend, jaarlijks een persoonlijke toelage uit de ge meentekas boven zijn pensioen worde vei leen d tot zoodanig bedrag als de raad zal goedvinden. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten dat adres om advies te stellen in handen van burgemeester en wethouders en van de financieele commissie. Aan den heer J. Hogerland wordt op zijn verzoek, tengevolge zijner benoeming tot hoofdonderwijzer te St. Laurens, eervol ontslag verleend als tweeden hulp onderwijzer op school Gvoor kinderen van onvermo- geaden. Bel suppletoir kohier der plaatselijke directe belas ting op de inkomsten wordt vastgesteld tot een be drag van 644.55Jnadat vooraf besloten was toe te geven aan de reclamatie van den beer de Gelder, dat hij niet voor elf, maar voor tien maanden behoort aan geslagen te worden, alsmede aan het verzoek van mejuffrouw de v?edc. Hacken berg, geboren Raydt, die alsuu voorloopig in do tweede klasse is geplaatst. Voorts is vastgesteld het suppletoir kohier der hon denbelasting tot een bedrag van f 22.50. Vervolgens geschiedt voorlezing van een voorstel van burgemeester en wethouders tot verhooging van het minimum der jaarwedden van de hulponderwijzers aan de openbare scholen alhier. Na langdurige discussiën is dit voorstel aangenomen met 14 tegen 2 stemmen. Op deze aangelegenheid en de verder behaudelde zaken komen wij in een volgend nornmer terug. JöJuitettlcmö. ALGEMEEN OVERZICHT. Het rechter-centrum heeft den raad van het Journal de Paris gevolgd om door conceesiën de meest conser vatieve leden van het linker-centrum naar zijne zijde te lokken. Aan de 7 commissariseen, welke de rechter zijde in de commissie van prorogatie vertegenwoordi gen, is de wenk gegeven om water in hun wijn te doen, echter in zoo geringe hoeveelheid dat de wijn nauwelijks van qualiteit verandert. In overleg met de regeering zullen zij een gewijzigd voorstel indienen, waarmede de rechterzijde reeds bij voorbaat verklaart zich te zullen vereenigen. De wijzigingen zullen hoofd - zakelijk bestaan in de toekenning van den titel van president der republiek aan Mae-Mahon en in de bepa ling, dat binnen drie dagen na de afkondiging van de proragatie-wet eene commissie vau 30 leden benoemd zal worden voor bet onderzoek der constitutioneels wet ten. De qualiteit van het voorstel wordt echter niet daardoor gewijzigd wat de republikeinen juist in dit voorstel afkeuren blijft bestaan. De linkerzijde maakt niet het geringste bezwaar tegen de opdracht der regeering aan Mac-Mahon, maar wel tegen de vestiging eener dic tatoriale macht vóórdat de bevoegdheden van de ver schillende machten in den staat geregeld zijn. Eenon- belemmerd en onpartijdig onderzoek der constitutioneele weiten is onmogelijk, wanneer men reeds van te voren voor een fait accompli staat ten aanzien van de uitvoe rende macht. Al gaf een lid der rechterzijde, de heer Savary, ook gisteren in de vergadering der commissie nog een ge ruststellende verklaring in een ander opzicht, namelijk dat het nieuwe gouvernement tegen elke poging tot ver andering van welken aard ook beveiligd moest wezen, dus ook tegen eene herhaling der monarchale intrige, toch liet de anti-monarchale meerderheid zich ncch door con- cessiëa noch door beloften paaien. Zij hield streng aan haar beginsel vast: gelijktijdige organisatie der mach ten in den staat. Met 8 tegen 7 stemmen nam zij het voorstel van den heer Casimir Pórier aan, strekkende om de stemming over het prorogatie-voorstel te verhinden aan die over de constitutioneele wetten en de behande ling dezer wetten als uitersten termijn vast te stellen op de eerste 14 dagen van Januari 1874. Met gelijk aantal stemmen is de heer Labonlaye aangewezen om een rap port io dezen zin op te stellen. Bovendien heeft de commissie haren voorzitter, den heer de Kémusat, op gedragen om eene audiëntie bij maarschalk de Mac- Mahon te vragen. Het plan der rechterzijde om heden in de openbare zitting bij de commissie op spoed aan te dringen in het verrichten harer werkzaamheden, kan dus veilig achter wege blijven, vooral wanneer de regeering, zooals een telegram van Havas meldt, hieraan de noodzakelijkheid verbindt om de interpellatie van den heer Say over het Diet-vervullen der vacatures in de kamer uit te stellen. Het lidmaatschap der commissie verhindert den heer Léon Say niet meer om morgen in de open bare zitting tegenwoordig te zijn; het hoofdwerk der commissie is afgeloopenzij behoeft nog slechts één maal bijeen te komen om het rapport van haren rap porteur te hooren. Wanneer het waar is, wat het Journal des débats mededeelt, dat do regeering elk denkbeeld van coDciliatie verwerpt, dan zal de meer derheid der commissie zonder twijfel haar besluiten handhaven en de strijd derhalve spoedig in de open bare vergadering gebracht worden. Deze strijd zal tus- schen de republiek en het behoud van den provisio- ncelen toestand, of liever de dictatuur beslissen. Groot kan de meerderheid niet zijnwaarmede de overwin ning behaald wordt, en juist daarom is hei moeilijk te zeggen aan welke zijde die zijn zal. Maandag werd te Londen de Lord-Mayor's - dag met het sedert menschen geheugenis bestaande ceremonieel gevierd. Na den gebruikelijken plechtigen optocht van Guildhall naar Westminster vereenigden zich tal van aanzien lijke gasten, waaronder de meeste ministers, aan het banketwaarbij ouder gewoonte de offieieele en politieke toasten werden uitgebracht. De toasten op het leger en het parlement o. a. beantwoordden de ministers Card well en Lowe, terwijl Gladstone als hoofd der regeeriug de greote politieke rede uitsprak. Veel belangrijks bevatte die niet, en nieDjaud verwachtte dit trouwens, zegt the Daily News. Geheimen zal de regeering bij zulke gelegenheden niet verklappen en wanneer zij opgehouden hebben geheimen te zijn, dan is het zeer twijfelachtig of de eerste minister er zijn gehoor nog mede zou kunnen verrassen. Gladstone zeide dan ook zelf iu den aanhef van zijn speechdat een eerste minister bij zulke gelegenheden verplicht is te overwegen, niet hoeveel, maar hoeweinig bij vertellen kan. Als herinnering aan hetgeen dit ministerie tot stand gebracht heeft, was zijn redevoering hoogst be langrijk, omtrent de toekomst behelst zij zoo goed als niets. Het interessantst is wellicht, bovenal voor het buitenlandde meeniüg van Gladstonedat de ver wikkelingen op de Goudkust bewezen, hoe behoedzaam men te werk behoorde te gaan met het aanknoopen van relatiën, welke zulke gevolgea na zich konden slepen. Echter beschouwde de minister den oorlog met de Ashantijnen niet als zulk een ramp, dat hij een disharmonischen t on deed weerklinken in de bijzon der gunstige verhoudingen van Engeland met het geheele buitenland. De offieieele Spaansche Gaceta bevat heden nadere en meer uitvoerige bijzonderheden omtrent de ontmoeting der regeeringstroepen onder Moriones met de Carlisten onder Eiio. Berichten van den opperbevelhebberden 9en verzonden van los Arcos waaruit de Carlisten be weren hem reeds den 7cn verjaagd te hebben melden de verjaging der Carlisten uit hunne positiën. Wegens het slechte weder kon de strijd niet worden voortgezet, maar de overwinning was zonder twijfel aan de zijde der regeeringstroepen. Deze bijzonderheid, die gewoon lijk eenig wantrouwen wekt en aan de juistheid van het verhaal zou kunnen doen twijfelenschijnt hier volmaakt waar te zijn. Wanneer de nederlaag der Car listen niet beslissend geweest warewaarom zouden zij dan hunne buitengewoon sterke positiën bij Estella op geven? Volgens bericht uit Madrid van gisteren is in de stad slechts ésn bataljon als garnizoen achtergebleven Laatste berichten. Versailles 12 November. Heden namiddag te 2 uren is de prorogatie-commis sie bij den president der republiek ontvangen. Het ge rucht loopt dat linker-centrum en linkerzijde zich niet tegen verdaging der iuterpellatie-Say zullen verzetten. Zwitserland heeft de bijeenroeping van de leden der Latijnsehe munt unie gevraagd, teneinde over de aanne ming van den enkelen gouden standaard te beraadslagen. Belgischs brieven. Brussel11 November. Iu hoofdzaak heb ik a den inhoud der troonrede, wa rmede koning Leopold II in persoon de zitting van 187374 opendeper telegraaf medegedeeld. Het eenige eigenlijk waardoor de rede, welke het ministerie den koning in den mond legt, uitmunt is hare uitvoerig heid, want au fond biedt zij weinig belangrijks. Vooral de politiek is er met zorg buiten gehouden en het ministerie bepaalt zich blijkbaar uitsluitend tot de rol van een cabinet d'affaires. De rechterzijde fronst haar voorhoofdmaar waagt het niet haar groote ontevredenheid aan den dag te leggen. Eene zoo imposante meerderheid hebben en die slechts gebruiken voor de indiening van een Code rural, ziet, hierin ligt iets vernederends voor de cleri- calen. En toch deze gedragslijn getuigt, wat den heer Jules Malou betreft, van uitstekenden tact en van een zeer juist oordeel over den toestand. De heer Jules Malou wil het bestaan van zijn kabi net niet in de waagschaal stellenen men moet hem de eer geven dat hij zich op handige wijze in het bestuur handhaaft. ZoolaDg hij blijft regeeren, zooals hij tot heden doetnamelijk rekening houdende met de publieke opinie en lel kens twee schreden achterwaarts gaande, wanneer hij gelooft éen stap te ver gegaan te zijn, zal hij minister blijven. Maar welk een nederige en txoostelooze rol Iaat hij zij ie partij oudaaks hare meer derheid spelen Doch dit is de zaak der clericalen. Wat mij betreft, ik bepaal er mij toe te constatee- ren dat het liberalisme al bijzonder sterk in België moet toenemen, om zoo de handen te binden van een kabinethetwelk samengesteld is uit de eorypheën van. de clericale partij. Sretijtringm. Eergisteren zijn in de haven van Vlissingen gekomen: de Nederlandsche brik Johanna Meijer, gezagvoerder Tholen, van Cronstadt naar Amsterdam, geladen met hout, zijnde de lading overgeschovende Duitsche bark XIII October, gezagvoerder Fretwurst geheel masteloos, geladen met hout, komende van Riga, en bestemd naar Antwerpen. Gisteren morgen is in dezelfde haven gekomen de Engelsche stoomboot Wbitewood, gezagvoerder Thornton, van Neuzen naar Goole, die een gat in het schip geloopen heeft. fcj mtöelsb mcijtcn. GRAANMARKTEN ENZ. Amsterdam, 12 November. Raapolie op zes wekec 36£. Lijnolie op 6 weken f 37. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 12 November 1873. Nederland *Certiftc. Werkelijke schuld. 2i pet. 57-iV *dito dito dito 3 G8jj *difco dito dito 4 92£ *Aand. Handelmaatschappij 4| 130| *dito exploitatie Ned. Staatssp. Belgie. ^Certificaten bij Rothschild 2J- P 57 Frankrijk, ^inschrijvingen3 54 *dito5 n Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 994 *Certific. adm. Hamburg 5 „75 *dito Hope C°. 1855 6e serie 5 „871- *Cert. f 1000 1864 5 „99^ *dito. f 1000 1866 5 „99 *Loten 18665 *Oblig.Hope&C°.Leening 1860 4^ 90£- *Certific. dito4

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3