borgen weg te nemen. De constitutioneele wetten zul len binnen den kortst mogelijken termijn in behandeling worden genomen. Kan men in ernst gelooven dat wij een chef van de regeering willen maken zonder een politiek organisme rondom hem In 1'Union, het orgaan van eene fractie welker steun de regeering tot de volvoering harer plannen niet kan ontbeeren, zou de minister toe vallig injhet nommer van gisteren het antwoord op deze vraag kunnen lezen. „Men wil, men zoekt, men eischt waarborgen tegen het koningschapen tegelijkertijd stort men zich in een systeem yan almacht, dat alles overtreft wat men ooit in het uiterste absolutisme verzon. Dit is meer dan eene tegenstrijdigheid, het is eene bespotting van het recht." Het is inderdaad bespottelijk, dat de Broglie en zijne geestverwanten voor zichzelven een absoluut gezag willen bemachtigen, dat zij den vertegen woordiger van het droit divin ontzeiden. In strijd met vroegere berichten wordt thans uit Berlijn gemeld, dat de Duitsehe rijksdag, welks man daat in Maart 1874 eindigt, reeds spoedig ontbonden zal worden en de verkiezingen in December zullen plaats hebben. De nieuwe rijksdag zal dan niet in Maart, maar reeds in Februari worden samengeroepen. Ten einde zoo weinig mogelijk met de verschillende land dagen in collisie te komen, bestaat het voornemen in de vooijaarszitting slechts de w.t op de militaire or ganisatie en enkele andere dringende zaken at ta doea en de overige werkzaamheden waaronder wetsont werpen betrekking hebbende op het burgerlijk recht in eene najaarszitting af te doen. In verschillende dagbladen komt een telegram van Woensdag uit Murcia voor, volgens hetwelk zekere Pernas benoemd is tot president der revolutionaire te Caribagena en alle leden der laatste junta gearres teerd zijn. Aan de tweedracht tusschen de opstande lingen vult dus niet meer te twijfelenen eeoigszins aan nemelijk wordt dan het bericht uit Madrid, dat men het er in goed onderrichte kringen vooi houdt dat Carthagena uiterlijk in de volgende week in de handeD der regeeringstroepen zal valleD. La Discussion zegt, dat hel vertrek van het regeeringseskader naar Alicante slechts oen list, was om de insnrgenten buiten de haven te lokken, welke pogieg echter tevergeefs was tenge volge van do weigering van het scheepsvolk der op standelingen om aan boord te gaan. -Omtreut het noorden bevat de officieele Gaceta slechts de volgende hoogst vage mededeelingenHet gerucht wil dat don Carlos weldra Spaoje verlaten zal. Do op perbevelhebber van het noorderlegergeneraal Morioues, is met belangrijke Krachten weder offensief te werk gegaan. Varia uit het buitenland. Duitschland. Voor zoover men, bij de vaak blij kende onjuiste opgave van de politieke kleur der can didates, van een definitief resuitaat spreken kan is, volgens de Berlijnsche bladen, de verhouding der partijen in den nieuwen Fruisischen landdag als volgt: oud-con servatieven 9 vroeger 69, nieuw conservatieven 26 vroe ger 44, vrij-conservatieven 36 vroeger 39, ultramon- tanen 82 vroeger 58, nationaal liberalen 170 vroeger 116, Fortschriils-mannen 69 vroeger 48, liberalen zonder nadere bijvoeging van nuance 7 vroeger II, Polen 17 vroeger 19, DöDen 2, Welfen 1en 11 vroeger 16 die tot geene partij bnhooren, waaronder de gekozen mi nisters gerekend worden. De kamer telt dus 246 libe ralen van verschillende nuance tegen 184 aoti-liberalen De uitslag van twee verkiezingen was bij het opmaken dezer lijst nog onbekend. Do bekende fabrikant Krupp te Essen heeft in zijne fabrieksgebouwen eene proclamatie laten aanplak ken, waarin hij naast de betreurenswaardige pogingen tot bet zaaien van tweodracht tusschen patroons en werklieden op de niet minder bedroevende tweespalt teogevolge van godsdienstig fanatisme wijst. „Niemand bekommere zich om eens anders meeniag"zegt bij, en ieder die tegen dit beginsel handelt zal, zonder onderscheid des persoons, onmiddellijk als onruststoker ontslagen worden. Essen behoort tot het groote terrein, waarop de ultramontaausche geestelijkheid in de Rijn provincie en Westfalen met ongeloofelijken ijver en niet zonder succes weikzaam is. In den loop dezer maand wordt von Bismnrcb van Varzin te Berlijn teruggewacht. Als een bewijs voor de juistheid der mededeelingen omtrent de aanstaande ministerwijziging kan gelden, dat de inboedel van von Roon in het ministerie van oorlog wordt ingepakt". De keizer is ongesteld en zal waarschijnlijk ver hinderd zijn den 12cn den Fruisischen landdag in per soon te openen. -De ultramontaansche bladen in Beieren beweren, dat de koning zich onlangs bij de onthulling van het gedenkteeken te G-armisch in zeer vijandigen zin tegen het Duitsehe rijk heeft uitgelaten. Ooder anderen zou hij gezegd hebbendat het hem veel genoegen deed, het feestterrein alleen met Beiersche vlaggen versierd te zien, daar dit een nieuw bewys was, „<lat men alleen de kleuren van zijn land en volstrekt geene andere wil erkennen." Naar aanleiding daarvan wordt in eene correspondentie uit Munchen de op merking gemaakt, dat het zeer twijfelachtig is of 'sko- nings woorden jaist zijn wedergegeven, daar ze zijn medegedeeld door iemand, die zelf een hevig tegenstan der van het rijk is. Hierbij komt, dat het niet voor de eerste keer zou zijn wanneer den koning woorden in den mond werden gelegd, waarvan later blijkt dat hij ze niet gesproken heeft. Zelfs in verscheidene kringen waar men alles behalve met Beieren's aansluiting bij het rijk ingenomen is, wordt het ten eenenmale ondenkbaar geacht, dat de koninggelijk het heetzich zou hebben uitgelaten in den geest van een blad als Das Vaterland. Men hoopt intusschen, dat het geschrijf over die zaak aanleiding moge geven tot een juist bericht omtrent het gesprokene. Ingeland De openbare opinie in Engeland laat zich over de kuiperijen der monarchalen en de houding der Fransche regeering bijna nog scherper en krasser uit dan de liberale Fransche pers. Een enkel staaltje is voldoende. In the Daily News b. v. leest men het volgende harde, m:iar rechtvaardige oordeel: „De pre sidiale boodschap is een openbaar schandaal. De her tog de Broglie en zijne collega's hebben een tot dusverre algemeen geëerden naam door bet vuile stof gesleept, waarmede hun eigen naam bezoedeld is." Eene deputatie, waarvan de parlementsleden Mun- della en Thomas Hughes, de bekende volksman Odger en anderen deel uitmaakten, heeft zich naar den minister van binnenlandsche zaken begeven om zijne aandacht te vestigen op de ongelukkige wetgeving ten aanzien der trade-unions. De heer Lowe zei de dat hij het onderwerp van hun verzoek reeds in ernstige ovei weging had ge nomen en het wel waard was, dat de regeering daaraan haar geheele zorg wijdde. Een gerucht dat de beer Gladstone ernstig onge steld zou zijn, wordt uitdrukkelijk door de regeerings- gezinde bladen tegengesproken. De prender bevindt zich in goeden welstand te Harwarden. Maandag 10 November a. zal de plechtige instal latie van den nieuwen lord-mayor te Londen plaats hebben. Tot die betrekking is gekozen de heer Andrew Lusk, lid van het parlement. Volgens brieven van de Goudkust heeft men daar binnen kort belangrijke operatiën te verwachten. Om trent de bewegingen der Ashantijnen is niets met zeker heid bekend. Eerst meende men dat zij op hun hoofd stad waren teruggetrokken, daarna liep het praatje dat de Ashantijnsche vorst besloten was Cape Coast Castle aan te tasten. Indien dit laatste waar is, zouden de Engelschen niets beters kunnen verlangen. De mede deelingen omtrent de Fantijnen luiden zeer ongunstig. Een correspondent van the Daily News schrijft, dat zij gedemoraliseerd zijn door het protectoraat der Engel schen. Hun onbeschaamdheid, zegt hij, overtreft nog die van de bedelaars in Londen's straten. Zij bedelen eerst om voedselaldus drukt bij zich uit, en bedelen dan om een fooi voor het naar huis brengen. Frankrijk. Het voorstel tot verlenging van Mae- Mahon's gezag, door den generaal Changaroier namens de vereenigdefractiën der rechterzijde aan de nationale vergadering ingediend, is van den volgendon inhoud „Art. 1. Het uitvoerend gezag wordt opgedragen aan den maarschalk Mac-M.tbon voor den tijd van tien j^ren. „Art. 2. Hij zal dat gezagtotdat de constitutioneele wetten zijn vastgesteld, uitoefenen op den tegenwoor- digen voet. „Art. 3. De nationale vergadering zal in eene open bare zitting een commissie van dertig leden benoemen, teneinde de constitutioneele wetsontwerpen te onder zoeken." Het gerucht door een der Parijsche bladen ver spreid, dat het linker-centrum onderhandelingen met de Bonapartisten zon hebben aangeknoopt om Léon Say tot voorzitter der kamer, eu daarvoor hun presi dent baron Esehassériaux tot vice-president te doen verkiezen, is met verontwaardiging door den heer Christophle tegengesproken. Bij de belangrijke stemming van Woensdag stem den alle Booapartistische afgevaardigdeu voor het voor stel Dafaure, behalve de heeren Dussaussoy en Mirtenot, die met de monarch-alen stemden, en de heeren Sar- rette en Rollanddie atwezig waren. Thiers heeft: daarentegen gestemd voor de urgeutverklaring van het voorstel der BonapartisteDom de natie bij plobiscit den regeering8vorm te doen bepalen. De Agence Havas meldt dat de Bonapartisten een amendement op het voorstel der rechterzyde zullen voorstellen, om den duur der prorogatie van Mac Mahon's volmachten op 5 jaren te stellen. Wordt dit verworpen dan zullen zij zich bij de eindstemming onthouden. Italië. Morgen, Zondag 9 November, zal te Turijn de plechtige onthulling plaats hebben van het standbeeld van Cavour. De koning met de geheele koninklijke familie en de meeste ihinisters'zutlèn ttaarby tegenwoordig zijn. Het gemeentebestuur heeft een aan tal Duitsehe bladen uitgenoodigd vertegenwoordiger» te zenden. Van uitnoodigingen aan de pers van andere landen verneemt men niets; een eigenaardig teeken de» tijds. Een bataljon der Romein sche nationale garde, ter sterkte van 500 a 600 man, zal op eigen kosten het nationale feest gaan bijwonen. Den 15cn dezer maand zal het parlement met een troonrede door den koning in persoon worden geopend. Met belangstelling ziet men dit stuk met bet oog op da reis des konings naar Weenen en Berlijn tegemoet. Sedert de herstelling der legitieme monarchie in Frank rijk mislukte, is de toestand minder gespannen en ver wacht men een minder heftige taal. A. Erdan, de bekende Romeinscbe berichtgever van le Temps, verzekert dat, al noemen de organen van het Vatieaan het karakter van den graaf van Chambord „bewonderenswaardig" de teleurstelling en verslagen heid over deu brief aan Cnesnelong en over de gevol gen daarvan op het Vatieaan zeer groot zijn. Belgische brieven. Brussel7 November. Dinsdag a. te éen uur zal Leopold II de zitting der vertegenwoordiging van 1873/74 met eene troonrede openen. Sedert 1870 is dit de eerste keer dat de koning weder tot de vertegenwoordiging en de natie spreekt. De cleriealen houden niet van eene troonrede. Eu de heer Jules Malou bijna nog minder dan de andere staatslieden zijner richting. Toch heeft hij zijn tegen zin overwonnen, en niet zonder reden. Het hoofd van het kabinet want feitelijk is dit niemand anders dan hij en niet de arme, onder den ouderdom gebukte graaf de Theux kent de gevoe lens van het land te goed, om niet te weten dat het niet lang de clericale politiek duldt. Ziedaar waarom hij zorgvuldig do politiek vermij dfc en den bescheiden werkkring van een cabinet d'affaires gekozen heeft. Gij zult namelijk zien dat hij meer dan ooit dit besluit zal doen uitkomen in de troonrede, die hy den koning in den mond zal leggen. Zonder de verkiezingen voor de vernieuwing van de helft der kamer, die in de maand Juni van 1874zullen plaats hebben, zou de heer Jules Malou zeker den koning niet overgehaald hebben om de zitting in per soon' te openen. Er zal in de troonrede zeer uitvoerig gesproken wor den van de groote werken tè Antwerpen- en misschien, ook van de overname der spoorwegen van den Grand- Central door den staat, maar de clericale politiek zal met geen enkel woord worden aangeroerd. Dit is het eenige middel voor hem om de meerder heid ook na de aanstaande verkiezingen te behouden. Maar niet alleen dezep zyn het, die de rechterzijde bedreigen. Een grooter gevaar hangt haar nog boven, het hoofd. De instructie in het proces tegen de administrateurs der maatschappijen van Langrand Dumonceau zal haar aan grootere beproevingen blootstellen. Het schijnt reed® vast te staan dat verscheidene clericale notabiliteiten op de bank der beschuldigden voor het hof van assiseH zullen geplaatst worden. De drie verkiezingen voor den Brusselse ben gemeen teraad, die den 12tn moeten plaats hebben, zullen zon der eenigen twijfel de meerderheid geven aan de can- didaten der Association libérale. De onder den heer Orts c. s. afgescheiden doctrinaire liberalen hebben het niet gewaagd den strijd met hunne meer geavanceerd» geestverwanten te aanvaarden. Brctijömgm. Het stoomschip Borneo, van het Nieuwediep naar Batavia, is, volgens gisteren ontvangen telegram, eer gisteren te Point de Galle aangekomen, en zou den volgenden dag de reis voortzetLen. Alles wel aan boord. liet stoomschip Celebesvan het Nieuwediep naar Batavia, is, volgens gisteren ontvangen telegram, eer gisteren te Aden aangekomenhet zou den volgenden dag de reis voortzetten. Alles wel aan boord. Het stoomschip Koning der Nederlanden, gezag voerder Braat, is eergisteren des namiddags te drie uren te Bat via in den besten staat aangekomen. IjattóelsbmcSjtm. PEIJZEN ¥AN EFFECTEN, Amsterdam 8 November 1873. Nederland *Certific. Werkelijke schuld. 2^ pet. 57£ ♦dito dito dito .3 ♦dito dito dito 4 92$-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3