ris van de rijkspolitieen aan A. F. Benkman, commis saris van politie, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Pruisische orde van de kroon, respectievelijk derde en vierde klasse. eereteekenen. Vergunning verleend aan dr. p. Wel- lenbergh, te Oisterwijk, en aan H. G. ter Haar, medicinae et artis obstetricae doctor te IJselstein, tot het aannemen en dragen der medaille voor niet strij denden ter herinnering aan den oorlog van 1870/71, hun door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken. registratie. Eervol ontslag verleend, met aanspraak op wachtgeld, aan C. vau Berkel, uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te IJselstein. schutterijenEervol ontslag verleend, op verzoek, aan H. L. Boogaert, als len luitenant bij het 1® bataljon der rustende schutterij in de provincie Zeeland. weerbaarheid. Benoemd tot kapitein-kommandant bij het korps uit de Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid „Godevaert Montens", onder de leuze: „Voor vaderland en Oranje", Th. Jans, te Breda- MAM INE EN LEGER. Uit 's Gravenhage wordt ons gemeld, dat met de garnizoensvorandeiing van Mei a. het detachement van het 3e regiment infanterie, thans te Neuzen in garni zoen, naar Vlissingen overgeplaatst zal worden, terwijl tegelijkertijd de vijfde compagniën van het regiment te Neuzen in garnizoen zullen komen. Door den minister van oorlog is thans ook bepaald, dat de miliciens, die een jiar bij het bataljon mineurs en sappeurs in dienst staan, evenals bij de infanterie- regimenten, tot sergeant-milicien kunnen aangesteld wor den, indien zij daarvoor de bekwaamheid bezitten. UtrechUch dagblad.) RECHTZAKEN. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland is Petrus Blomme, oud 51 jaren, laatst verblyt hou dende in België, werkman, thans gedetineerd te Mid delburg, schuldig verklaard aan het moedwillig toe brengen van kwetsurenuit welke daden van geweld eene ziekte of beletsel van persoonlijken arbeid ontstaan is gedurende meer dan 20 dagenen te dier zake ver oordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaren en in de kosten der. procedure- Hij was beklaagd van in den vroegen morgen van den 24en Juni jl.j op den openbaren weg onder Sint Anna tor Muiden, Francisca Catharina Delnat moedwillig te hebben aangegrepen, in eene .sloot geworpen en haar met een mes bloedende wonden te hebben toegebracht, waardoor zij meer dan 20 dagen verhinderd is gewor den haar gewone werkzaamheden te verrichten, zulks na haar te dier plaatse te hebben opgewacht, met het doel geweld tegen haar te plegen. KOLONIËN. Behalve de reeds gemelde beeft .de gouverneur-gene raal van Nederlandsch lndië nog de volgende beschik kingen genomen (Javasche courant van den 19 September.) civiel departement. Ontslagen: met ingang van 1 November jl., op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de contro leur der posterijen J. C. J. Vbigt; eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de ambtenaar op wachtgeld A. H. F. Keer. Benoemd: tot referendaris bij de algemeene reken kamer, de hoofdcommiezen J. A. J. de Rooy en P. H. Leidelmeyertot leeraren aan het gymnasium Willem III in de wis- en natuurkunde, de leeraar in de wiskunde aan die inrichting H. M. D. van Riemsdijk; in de ge schiedenis en aardrijkskunde, m*. G. T. N. Gori, vroe ger leeraar aan de hoogere burgerschool te Harlingen in het hand- en rechtlijnig teekenen, de educator aan die inrichting G. A. L. Tröger; in de wiskunde, de 2e hulponderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Soerakarta H. C. van Ruyven. Bevorderd: bij bet boschwezen op Java en Ma dura, tot opziener 2e klasse, de opziener 3e klasse C. F. Meijer. Benoemd: tot opziener 3e klasse, de adjunct-com mies bij de posterijen S. de Bruin Veldkamp. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ko lonel der infanterie L. F. Donleben en aan den officier van gezondheid 2e klasse C. O. vau Oordt. departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den machinist van het gouvernements stoomschip Kapitein van Os, S. Broers. (Javasche courant van den 23 September.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan het lid in het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië m\ G. F. Essers. Benoemd: tot lid van het college voor curatoren van het gymnasium Willem III te Batavia, de heer j N. P. van den Berg, president der Javasche Bank; tot inspecteur van financiën, de secretaris van het departe ment van financiën F. B. Boes Lutjens; tot assistent- resident van Bawean, de controleur le klasse bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura B. Smi6saert; tot secretaris der residentie Soerabaya, de ambtenaar op wachtgeld G. A. S. de Scheemaker; bij den postdienst, tot commies le klasse, de ambtenaar op nonactiviteit H. F. Weiter; bij den post-en telegraafdienst, tot commies 2e kl., de commiezen 3° klasse J. C. Vroom en J. W. A. Alting Sioberg, en de telegrafist 3e klasse A. M. J. F. Burij; tot commies 2e klassede kantoorchef 4" klasse bij den telegraafdienst L. D. LaDgenberg, en de telegrafisten 2e klasse C. F. W. Lans en A. van Ophuisen; tot com mies 3e klasse, de telegrafisten 3e klasse H. C.L.C.D. Commegrain P. Swildens, P. J. Quaitero, H. W. G.L. Doeve, J. C. M. E. Bech, A. W. Palm, F. C. Balkema, jonkheer L. H. F. GoldmanL. A. NijvenheimC. Schreu- der en C. A. J. Canter Visser. departement van oorlog. Geplaatst: infante rie by het 3e bataljonals adjudantde le luitenant H. J. de Bordes, van het korps; bij het 4® bataljon, als adjudant, de 2® luitenant D. J. A. Arntzenius, van het korpsbij bet 10® bataljonde 1® luitenant A. de Vletter, onlangs van „voor memorie" bij het leger te ruggevoerd. Overgeplaatst: gewestelijke en plaatselijke staf als plaatselijk kommandant te Samarang, de luitenant- kolonel F. C. A. Stoecker, van het 8® bataljon; genees kundigen dienst, bij het groot militair hospitaal te Wil lem I, de officier van gezondheid 2e klasse A. ten Bosch, van het, garnizoen te Malangbij het garnizoen te Malang, de officier van gezondheid 2° klasse F. de Boer, van den geneeskundigen dienst der Zuider- en Ooster-af deeling van Borneo; infanterie, bij het l® bataljonde luitenant- kolonel H. W. C. van Stuwekommandant der troepen in het rijk Deiibij het 2e bataljonde 2° luitenants L. F. A. Winckel, A. de Willigen en T. van der Zee, respectievelijk van het 17®15® en 16® bataljonbij het garnizoens-bataljou in de 2® militaire afdeeling op Java, de le luitenant C. P. Roskes, van het 8® bataljon; als kommandant der troepen in het rijk Deli, de majoor H. van Heyningen, van het kader van het straf deta chement de Klatten; als instructeur bij het legioen van Mangkoe Negoro, de le luitenant C, J. Meijer, van het 4® bataljon. Hersteld in activiteit: infanterie, de kolonel op BonactiviteitG. P. de Neveen zulks te rekenen van af den 6cn September jl., zijnde hij van ai dieu datum aangewezen als chef van den staf der tweede expeditie tegen Atsji. GEMENGDE BERICHTEN. De aannemers der spoorwegbrug in de Wijnhaven te Rotterdam hebben, na het herhaaldelijk doorbreken van den knnstdam, besloten dien niet ineer te herstel len, maar hem op te ruimen en de pijlers van de brug nu verder boven water op te metselen. Met een en ander is men thans druk bezig. In het Vaderland van heden leest men: Als ver volg op onze mededeeliog van gisteren, vernemen wij, dat te Utrecht de heer Jacobus Schuurman, kassier en effectenhandelaar, voortvluchtig is, een belangrijk tekort achterlatende; te Schiedam heeft de firma gebr. Mel- chers, effectenhandelaarshaar betalingen gestaakt, het passief moet niet zeer belangrijk zijn; hier ter stede is dit het geval met de firma O ver klif t &c°., naar ons wordt medegedeeld met een niet onbelangrijk passief. De lijst der verleende onderscheidingen, vanwege de Oostenrijksche regeering toegekend naar aanleiding van de tentoonstelling, is minder groot dan men zich voorgesteld had. Er zijn veel meer telenrgestelden dan gelukkigen, en 4 hoofdingenieurs, tot de eersten be- hoorende, hebben reeds hun ontslag genomen met ver melding van de redenen die hen daartoe noopten. In 't geheel zijn 2 ridders van de IJzeren kroon 2® en 54 3e klasse benoemd; 11 personen zijn in den adel stand verheven; 139 ontvingen de Franz Joseph-orde, en 148 het Gouden kruis van verdienste. Volgens een mededeeling in deUnita Catolica heeft de Pieterspenning van 18611868 opgebracht 71,161,000 lire (de lire f 0.45) als: 14,184,000 lire in 1861- 9,402,000 Ure in 1862; 7,047,000 lire in 18635,832,000 lire in 1864; 6,445,000 lite in 1865; 5,939,000 lire in 1866; 11,312,000 lire in 186711,000,000 lire in 1868. Volgens hetzelfde blad is de opbrengst van den Pie terspenning over de laatste jaren niet wel te berekenen, doch die opbrengst was zoo veel hooger dan in het vermelde tijdvak, dat men, zonder gevaar vcor groote misrekening, de gekeele opbrengst sedert 1861 op om streeks 400 millioen lire kan stellen. Onlangs bleek dat in het beruchte proces van den moordenaar Stokes te New-York twee getuigen reeds langer dan een jaar gevangen zatenmen had ze opge sloten eenvoudig om zeker te zijn hen bij de hand te hebben als men ze noodig had. In Hongarije sprong men niet minder zonderling met de getnigen in een strafzaak om. Eenige personen werden aangeklaagd een valsche schuldbekentenis ten laste van een onlaags over leden landeigenaar te hebben vervaardigd. De rechters meenden, dat de klacht van de erven gegrond was ea be gonnen met eenige getuigen gevangen te nemen, opdat zij geen ruggespraak met de beschuldigden zouden kun nen hebben. De beschuldigden zelf liet men vrij. In sommige dorpen aan de Fransch-Belgische grens heerscht sedert een igen tijd een ziekte onder de paarden. De dieren worden met lamheid geslagen, vallenen ster ven weinige dagen later. Een door de Belgische regee ring benoemde commissie heeft een onderzoek ingesteld doch alle leden verschillen met elkander van gevoelen ten opzichte van de besmettelijkheid der ziekte. In het gebouw voor roofdieren in den zoölogischen tuin te Berlijn is tegenwoordig een interessante kraam kamer. Zelden zal in Europa zooveel jong roofgebroed onder hetzelfde dak vereenigd zijn geweest. In 't laatst van Augustus werden twee leeuwen geboren, die zeer goed ontwikkelen en vroolyk zijn daarop volgde een panter, die in zijne tegenwoordige grootte geheel gelijk is aan een groote zware kat. Verleden week voegden zich daarbij twee tijgertjes, een paartje, dat er heel aardig uitziet. De moeder schijnt volkomen gerust om trent de veiligheid harer jongen, ze laat ze door ieder een bewonderen en duldt zelfs dat de oppassers de jongen in handen nemen. Eindelijk vermeerderden voor een paar dagen 3 Jnipaardjes bet gezelschap, zoodat zich in de kleine ruimte 4 kraamvrouwen met acht jongen, allen Van het kattengeslacht bevinden. Maandag zal te Londen een zeldzame verzameling' worden verkocht, welke is bijeengebracht door den heer Dubois te Brussel. Deze collectie bestaat uit aller lei krijgstuig, af komstig uit den oorlog van 1870; voorts serviezen, linnengoed, jachtgeweren enz., nagelaten door Napoleon III, alles gemerkt met het keizerlijk naam cijfer en de kroon. De catalogus bevat 540 nommers. De directeur van een der grootste kolenmijnen in de nabijheid van Sheffield heeft een aanmerkelijke verlaging in den prijs van de steenkolen voor huiselijk gebruik aangekondigd. Men verwacht dat binnenkort een algemeene prijsvermindering van deze brandstof zal volgen. THEBMOME TERSTAND. 6 Nov, 's av. 11 u. 47n r. 7 'smorg. 7 u. 46gr. 'smidd.lu.49gr. 'sav.6 u.49gr. STATEN-GENERA AT.. tweede kamer. Zitting van Vrijdag 7 November. (Per telegraaf.) Het artikel, betiekking hebbende op de koftie-cultaur, gat aanleiding tot langdurige discussiën. Op de vragen der beeren Bredius en Jonckbloet desbetreffende gaf de minister te kennen, dat bij vooreerst geen wettelijke regeling zal voorstellen maar den bestaanden toestand wenscht te behouden. Het amendement-Bredius, hiertoe strekkende om in afwachting van eene nadero rege ling den post tot verhooging van het plantloon te laten vervallen werd met 51 tegen 10 stemmen verworpen. Met hetzelfde stemmenaantal werd het amendement- Moens verworpen, om bet plantloon op f 15 te brengen. Het regeeringsvoorstel is daarna aangenomen. Uit de memorie van antwoord van den minister van buitenlandsche zaken op het verslag over zijn begrooting blijkt in hoofdzaak: 1° dat onze regeering geweigerd heeft te treden in een voorstel van Frankrijk on eene nieuwe conferentie in zake de suikerbelasting te hou den vóórdat men de gronden kende waarop de ver wachting op réussite steunde, maar dat inmiddels bij Frankrijk is aangedrongen op naleving der verplichting om eene juiste correlatie te brengen lusschen de invoer rechten en de conventioneelo rendementen;2° dat da quaestie der afdoening van de door Japan verschul digde schadeloosstelling nog hangende is;3° dat ook de Luxetoburgsche schuld quaestie nog onafgedaan is;- 4° dat de oplossing der quaestie der aansluiting vaa den Noorder-staatsspoorweg aan het Duitsche spoor wegnet hoofdzakelijk tot dusver is afgestuit op locale bezwaren voor de stad Papenburg tegen de overbrugging van de Eems, doch dat voortdurende aandrang onzer zijds plaats beeft; 5'dat het verkrijgen van gunstige bepalingen voor onzen handel, als 't gevolg van het liberale Indische tarief, niet is gelukt tot dusver; 6° dat de onderhandelingen met Italië enz. totrègeling van de tenuitvoerlegging vau vreemde vonnissen nog hangende zijn. Blijkens bet voorloopig verslag over de gewijzigde begrooting van oorlog heeft de overgroote meerderheid in de afdeelingen zich ernstig bezwaard getoond deze begrooting in haren tegen woord igen definilieven vorm goed te keuren, zonder dat er eindelijk zekerheid was verkregen, dat met talent en kracht de handen aan het werk worden geslagen tot verbetering van ons krijgs wezen. De onveranderde handhaving vau het hoogere personeel aan het departement van oorlog en 's minis ters stilzwijgen over de hoofdpunten van militaire her vorming hadden groote teleurstelling gebaard, en alsnog verlangde men duidelijke blootlegging van 's ministers denkbeelden en voornemens, na overleg met den ministerraad. De jongste wijzigingen in de begrooting hadden den indruk gegeven dat de minister met de kamer loven

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2