MIDDELRURGSCIIE COURANT. F 266. Zaterdag 1873. 8 November. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco is f 8.50. Middelburg 7 November. In de heden gehouden zitting der provinciale staten van Zeeland, welke door 33 leden werd bijgewoond, zijn de volgende besluiten genomen; a Het voorstel van gedeputeerde staten, naar aanlei ding van een adres van den gemeenteraad van Retran- chement tot toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, ter bestrijding der uitgaven, veroorzaakt door eene verhooging der jaarwedde van den hoofdonderwij zer, is aangenomen met 31 stemmen tegen 1. b Het voorstel van gedeputeerde staten, naar aanlei ding van een adres van den gemeenteraad van Goes lot toepassing van art. 36 der wet op het lager onder wijs, ter bestrijding der uitgaven, veroorzaaktdoorver meerdering van het getal hulponderwijzers en verhoo ging hunner jaarwedden, is aangenomen met28tegen 5 stemmen. c Het voorstel van gedeputeerde staten, naar aanlei ding van een adres van den gemeenteraad van Eede tot toepassing van art. 36 der wet op het lager onder wijs, ter bestrijding der uitgaven ter verhooging van de jaarwedden der onderwijzers, is met algemeene stem men aangenomen. d Het voorstel van gedeputeerde staten, naar aanlei ding van een adres van den gemeenteraad van Hoofd plaat tot toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, ter bestrijding der uitgaven, veroorzaakt door de stichting van een schoollokaal met onderwijzers woning op of nabij het gehucht de Slijkplaat en de jaarlijksche kosten van het onderwij3, is mede met algemeene stemmen aangenomen. e De mededeeling en het voorstel van gedeputeerde staten omtrent het ontwerpen van een reglement op het gebruik en de instandhouding der buurtwegen. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. f De mededeeling en het voorstel van gedeputeerde staten omtrent den at koop der tollen op den weg tuB- scben Goes en 's Gravenpolder. Evenzeer zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. tj Het voorstel van gedeputeerde staten tot wijziging van het reglement op het gebruik der provinciale stei gers naar aanleiding van het algemeen verslag der afdeelingen door gedeputeerde staten nader gewijzigd is, na aanneming van een amendement van den heer Moolenburgh, aangenomen met algemeene stemmen. h De mededeeling en het voorstel van gedeputeerde staten omtrent de aanvragen ter bekoming van rente- looze voorschotten ter verbetering van wegen, welk voorstel strekte om 1° aan het gemeentebestuur van Waarde een renteloos voorschot te verleenen voor be- grinting tot een bedrag van f 5350, en 2° aan het gemeentebestuur van Hontenisse een gelijk voorschot van f 9050. Het eerste gedeelte van dit voorstel is aangenomen. Op het tweede gedeelte werd door den heer Hombach een amendement voorgesteld om aan de gemeente Hontenisse f 17,400 voor gedeeltelijke her bestrating en verdere begrinting te verleenen. Dit amendement werd met 21 tegen 15 stemmen aange nomen, en vervolgens het alzoo geamendeerde voorstel met 25 tegen 11 stemmen goedgekeurd. i De mededeeling en het voorstel van gedeputeerde staten omtrent een adres van den gemeenteraad van Hoofdplaat tot verhooging van het renteloos voorschot voor de verbetering der haven. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. j Het voorstel van gedeputeerde staten, naar aanlei ding van het besluit der staten van 1 Juli jl. omtrent een adres van de heeren Christie Nolet en de Kuijper, ter bekoming van kwijtschelding der boete wegens te late oplevering van de stoomboot Zeelandia. Aange nomen met 33 stemmen tegen 1. k De mededeeling en het voorstel van gedeputeerde staten tot afwijzing van een verzoek van B. W. de Munck, wede. de Ronde, in leven matroos bij den stoombootdienst op de Wester-Schelde, ter bekoming eener gratificatie. Zonder hoofdelijke stemming aan genomen. I Het voorstel van gedeputeerde stateDom aan den provincialen opzichter Engelse [pensioen te verleenen, welk voorstel naar aanleiding van het verslag der af deelingen zoodanig is gewijzigd dat het thans strekt om dien opzichter een wachtgeld toe te kennen van f 600 voor vijf jareningaande 1 Mei 1874. Het ge wijzigde voorstel is aangenomen met 30 tegen 4 stemmen. m, n en o. De voorstellen van gedeputeerde staten tot wijziging der begrootingen van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor den dienst 1872, '73 en'74 zijn allen goedgekeurd met inbegrip der nadere wijziging in laatstgenoemde begrooting der genomen besluiten. Voorts zijn behandeld Het adres van den gemeenteraad van Cortgene, waarin wordt verzocht dat de steiger dam aldaar bij de provincie in onderhoud worde genomenen dat de ge meente worde ia staat gesteld tot voldoening van het nog onafgeloste gedeelte van het kapitaal, hetwelk is opgenomen tot betaling van de bijdrage der gemeente in de kosten van deu steigeralsmede de adressen van de gemeenteraden van Colijnspkat en Kats en van burgemeester en wethouders van Wissenkerketot onder steuning van dat verzoek. Het voorstel van gedeputeerde staten hieromtrent strekt om te besluiten, a het onderhoud van den ge- heelen steigerdam voor rekening der provincie te nemen van 1 Januari 1874, en b om het overige gedeelte van het verzoek af te wijzen. Het eerste gedeelte van dit voorstel is aangenomen met 35 stemmen tegen 1. Omtrent het tweede gedeelte staakten de stemmen, zoodat de beslissing tot eene volgende vergadering is aangehouden. De adressen van den gemeenteraad van Wolfaarts- dijk en van den heer J. Fransen van de Putte, om wegneming der bezwaren ontstaan door de verhocging der vracht voor reizigers van en naar den steiger te Wolfaartsdijk op de stoombooten der Middelburgsche maatschappij van stoomvaart. Op voorstel van gedeputeerde staten is zonder hoof delijke stemming besloten, de adressen naar hen te zenden met verzoek om al het mogelijke in het werk te stellen, opdat aan de bezwaren worde tegemoet gekomen. De gisteren door den heer Fransen van de Putte voorgestelde (in ons vorig nommer medegedeelde) motie betreffende de concessie voor de bedijking der schorren in de Schenge is met 26 tegen 7 stemmen niet-ont- vankeiijk verklaard. Na deze beslissing werd door den heer Fransen van de Putte voorgesteld, dat de staten zich tot den koning zouden wenden met het verzoek, om de voorgestelde concessie niet te verleenen. Nadat het voorstel van den voorzitter, om dit voor stel van den heer van den Putte naar de af deelingen te verzenden met 26 tegen 9 stemmen verworpen waswerd dit laatste in dadelijke behandeling geno men en, na langdurige discussie, met 25 tegen 5stem men evenzeer verworpen. In de heden avond te 7 uren gehouden zitting heeft de stemming plaats gehad over net voorstel betreffende het verleenen van een reateloos voorschot tot wegsver- betering aan het gemeentebestuur van Hontenisse, waar omtrent de stemmen heden namiddag hebben gestaakt. Het voorstelis aangenomen met 14tegen 10stemmen. Heden morgen te 4 uren heeft Z. M. de koningper extra trein van den Rijnspoorweg, de residentie ver laten om zich naar het Loo te begevenwaar Z. M. denkelijk vijf weken vertoeven zal. Bij de provinciale staten van Groningen is een adres ingekomen, om afschaffing der tollen op de wegen in die provincie te verzoeken. Een der onlangs te Krimpen aan de Lek herkozen raadsleden weigert den gebruikelijken ambtseed in han den van den burgemeester anders dan door een enkele belofte af te leggen. De burgemeester, zich niet be voegd achtende hem op deze eenvoudige verklaring toe te laten, heeft omtrent deze vraag het oordeel der hoogere autoriteiten ingewonnen. Men zal zich herinne ren, dat de minister van binnenlandsche zaken onlangs in een soortgelijk geval waar het een lid der plaat selijke schoolcommissie te Delft betrof ten gunste van de enkele belofte heeft beslist. (Handelsbl.) Te Sneek is door den gemeenteraad eene commissie benoemd, teneinde in een particuliere audiëntie bij den minister van binnenlandsche zaken er op aaa te dringen dat, met het oog op de onlangs gevormde associatie van bankiers, ook de gemeente Sneek worde opgeno men in het door die associatie ontworpen spoorwegnet. In een in het Duitsch geschreven Boheemsch blad, Die Bohemia, geeft een „lid der jury" „eenigeaanteeke- ningen" over „het hooger onderwijs op de wereldtentoon stelling", waarin de volgende voor Nederland en zijne regeering vleiende zinsneden voorkomen. „Een geheel eigenaardigen indruk maakt de weten schappelijke tentoonstelling der koninklijk Nederland- sche regeering. Zij werpt, wat Duitsehland en Oosten rijk verzuimden, een blik in het universiteitsleven. Niet alleen dat ons streng wetenschappelijke werken gegeven worden, waaronder de schoone uitgaven van Hippocrates en Aretaeus van Cappadoeië door Ermerins voor rekening van de Koninklijke academie te Amster dam het Gedenkboek der hoogeschool te Groningen van Jonckbloet, Syrische en JapaDsehe werken, maar pandecten, strafrecht, algemeene geschiedenis, medische werken, het geheele materieel der pnilisophische scho len, die sedert eeuwen haren rustigen en afgemeten gang behielden, een zee zonder oevers, een licht dat door zijne verspreiding niet aan intensiteit verliest, de som der ernstigste en diepzinnigste na* orschingen, waar toe het niet aan licht maar aan tijd ontbreekt om ze op den waren prijs te schatten. Daarnaast wat de ge schiedenis der letterkunde aan oude oirkonden en litte- rarische gedenkstukken opgespoord heeft, en bij deze verzameling de liefelijke poëzie van een ten Kate en een van Lennep, die den rythmus, de welluidendheid der Nederlaiidsche taal en haren versboaw gunstig doet uitkomen. „De geheele tentoonstelling is een sprekend getuigenis van de onvermoeide werkzaamheid van een volk, dat in de gelukkige positie verkeert van de impulsiën van Frankrijk, Engeland en Duitsehland onafgebrokeu in zich op te nemen, met Azië en de Oostersche beschaving in directe verbinding is en, zonder zich met het belang rijk kapitaal van een grootseh verleden tevreden te stellen, in stillen en onverdroten ijver zich eigen maakt wat de oudheid en de nieuwe tijd, de oude zoowel als de nieuwe wereld aan arbeid voor den geest opleveren. Bijzonder verdienstelijk heeft zich hierbij ook de boek handel van Wolters te Groningen gemaakt." Volgens bericht uit Konstantinopel heefc de interna tionale commissie, aldaar vergaderd tot vaststelling van het tonnegeld voor de Suez-kanaalvaart, op voorstel van de Nederlandsche afgevaardigden, tot het behoud van het bestaande stelsel van scheepsmeting, besloten. De Engelsche, de Russische en de Framche afgevaardigden hielden zich buiten stemmingde overigen stemden vóór. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandsehen leeuw, mr. W. barou van Heeckeren van Keil, directeur van het kabinet des konings- Benoemd tot broeder der orde van denNederlandschen leeuw, F. Wijgersma, gepensioneerd lc luitenant der infanterie, thans militair wachter op het fort bij Honswijk. Vergunning verleend aan J. C. van Schermbeek jr., hoofd commissaris van politie te 'sGravenhage en commissa.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1