s Suitenicmö. MARINE EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen bericht was Zr. M\ schroefstoomschip Marnix, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. Rietveld, den 4en October jl. uit de Simonsbaai vertrokken, ter voortzetting zijner reis naar Nederland.' Door den minister van oorlog is bepaald, dat de manschappen van het bataljon mineurs en sappeurs, die voor ambachtslieden bestemd zijn, een onderschei- dingsteeken op den linkerarm zullen dragen, aanwij zende tot welk ambacht zij behooren. Voor de onder officieren zal dit van goud en voor de minderen van rcod kemelsgaren moeten worden gemaakt. Uirechisch dagblad.) Het aanhoudend deserteeren van militairen, voor het Nederlandsch-Indische leger bestemdmaakt strenge maatregelen tot surveillance noodzakelijk. KOLONIËN. De Staats-courant van heden bevat een staat van nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere manschappenbehoord hebbende tot de landmacht in Nederlandschlndië, waarvan de saldo's, door de recht hebbenden, bij het departement van koloniën in Neder land behooren te worden gereclameerd. Uit Zeeland komen daarop voor: L. van den Ende, geboren te Heinkenszandden 14ea September 1871 te Oenarang als soldaat overleden, geldelijk bedrag f 3.79 J. A. Goeman, geboren en laatst wonende te Middel burg den 24cn Februari 1871 als soldaat te Soerabaya overleden, geldelijk bedrag 4.96; P. Joosse, geboren te Schore en Vlakelaatst wonende te IJersekeden 7ea Augustus 1871 als soldaat te Oenarang overleden, geldelijk bedrag 8.59; P. de Kijck, geboren te Groede en laatst wonende te Breskens, den 10en Januari 1871 als soldaat te Sampit overledengeldelijk bedrag f 4.27; A. Lamper, geboren te Wemeldinge en laatst wonende te VechteD, den 13ca Januari 1871 te Weltevreden als soldaat overleden, geldelijk bedrag 25 cent; J. van Nee, geboren en laatst wonende te Biervliet, den 29en Juni 1871 als kanonnier le klasse te Samarang overleden, geldelijk bedrag 4.95; C. Simonse, geboren en laatst wonende te Veere, den 21en Juli 1871 als soldaat te Soerabaya overleden, geldelijk bedrag 2.29£; F. J. van Weerd, geboren te Vlissingen en laatst wonende te Yeere, den 15ta November 1871 als soldaat te Soera baya overleden, geldelijk bedrag ƒ3.11. GEMENGDE BERICHTEN. Met genoegen vernemen wij dat er zich reeds een centraal-comité voor het kindergeschenk aan Z. M. den koning heeft geconstitueerd en alle onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland met een warm woord tot opwekking en medewerking verzoekt. Het centraal- comité bestaat uit mannen van alle richtingen. Het heeft thaDS een circulaire gericht aan al de hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen in Nederland. Dat geschenk, leest men daarin„moet van dien aard zijndat niemands godsdienstige overtuiging zich tegen de aanbieding kan verzetten; de woorden bij die gelegenheid te spreken, mogen niets anders zijn dan de uitdrukking van liefde voor den vorst en het vaderland; de geheele manifes tatie moet wezen eene algemeene en zuiver nationale daad". De onderwijzers worden uitgenoodigd voor dat doel bijdragen van hunne leerlingen te inneu en aan het comité in hun arrondissement over te maken. Geen maximum of minimum wordt vastgesteld. "V óor 30 November worden de gelden door iederen onderwijzer bp het sub- comité gestort en door dit aan het eentraal-eomité over gemaakt, dat ze bij de Associatie-Cassa plaatst. Over het geschenk zullen de sai-comité's en mannen van kunst en smaak worden geraadpleegd, een album met de aanduiding der scholen, de namen der onderwijzers en het getal leerlingen wordt er bijgevoegd. De niet school gaande kinderen kunnen bijdragen en hun aantal wordt in het album vermeld. Het centraal-comité zal later volledige rekening doen van zijn beheer. In verschillende bladen komen berichten voor van geruchten, die loopen over het failleeren van groote bankiershuizen. Te Utrecht moet een voornaam huis zijn gesprongen met een passief van IJ millioen en de chef voortvluchtig zijn; te Schiedam zou mede een ge acht bankiershuis gefailleerd zijnen voor een niet minder aanzienlijk kantoor te 's Gravenhage wordt groote vrees gekoesterd. De Rotterdamsche courant deelt omtrent het inci dent op het weerbaarheids-afo^r mede, dat de jury in zake de gedragslijn van den heer van Plettenberg heeft uitspraak gedaan en heslist, dat „de bewuste persoon, die zich op zoo hoogst onbetamelijke wijze heeft gedra gen, niet is een fatsoenlijk man, zoodat de heer Lucassen met hem den degen niet kan kruisen." Te Meppel hebben de slagers de prijzen van het vleesch met 10 cents per half kilogram afgeslagen, en de vermindering zou nog grooter wezen als niet vele slagers dure inkoopen hadden gedaan van vet vee, dat nog geleverd moet worden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag en van Zaterdag op Zondag jl. hebben vermoedelijk eenige hondenwaarvan de eigenaars onbekend zijn, te Berkel in Zuid-Hollandeene kudde van ongeveer 40 schapen aangevallengedeeltelijk gewond en gedeeltelijk gedood, waardoor aan verschillende eigenaars een schade van p. m. 400 is berokkend. Naar men verneemthebben zich in de provincie Friesland niet minder dan 110 onderwijzers aangegeven, om deel te nemen aan den te houden cursus over den landbouw. Alleen uit het 8C schooldistrict hebben 40 hun verlangen om den cursus te volgen te kennen ge geven. 't Plan schijnt te zijnomindien de noodige subsidie kan worden verkregen, 1 September 1874 met de leasen te beginnen. Gisteren nacht, te ongeveer 2 uren, is te Arnhem een felle brand uitgebroken in de werkplaats van den kuiper S. Kneuvelder in den Krommen Elleboog, welke dreigde over te slaan tot de pakhuizen van den likeur stoker Ebersonwaarin een groote hoeveelheid spiri tualiën is geborgen, doch door de vereenigde werking van een vijftal spuiten mocht men er in slagen de laatste panden te bewaren. Twee pakhuizen van de heeren Cohen en Overgoor, die aan het brandende perceel grensden, zijn evenals dit, geheel in de asch gelegd. Een gedeelte van de goederendie in het pakhuis van Cohen waren opgelegd, is geredterwijl de gereedschap pen, het hout en eene hoeveelheid spek van Kneu vel der door de vlammen zijn verteerd. Kneuvelder was niet tegen brandschade verzekerd, evenmin als Cohen. De oorzaak van den brand is onbekend. (ArrJi. cour.) Uit Amsterdam wordt aan de Provinciale Drent- sche en Asser courant onder anderen geschreven, dat verscheidene sigarenmakers, die brood in Engeland zochten, dat daar vonden door hun arbeid en daarbij welkome ontvangst. Zij melden evenwel, dat de werk zaamheden daar zeer verschillen bij hier, waardoor zij, ofschoon hier puike werkers, daar bijna leergasten zijn. „In Nederland, schrijven zij, wil men uit weinig tabak veel sigaren hebben, hier wil men uit veel tabak weinig sigaren hebben; vandaar onze grootste moeielijkheid. Verschillen de smaken, ook de speculatie verschilt. Daar veel sigaren voor weinig geld, hier weinig sigaren voor veel geld." De klacht, die hier te lande dikwijlswordt ge uit, dat de stoombrandspuiten bij groote branden eerst zoo laat water geven, vindt men ook in de Parijsche bladen terug, naar aanleiding van het ongeluk, dat in de vorige week het oude operagebouw getroffen heeft. Als middel om daarin verbetering te brengen, wordt in een Parijsch blad de raad gegeven, de stoomspuiten zoo mogelijk te plaatsen in een goed gelegen fabriek, die door stoomkracht wordt gedreven en waar dus altijd dadelijk kokeod water is te verkrijgen. Een hevige prairiebrand heeft den 14cn October in Nebraska gewoed over een uitgestrektheid van 25 mijlen, waardoor een menigte huizen en een groote voorraad graan werden vernield. Van 10 schooljongens die niet spoedig genoeg zich konden redden, kwamen drie in de vlammen om en zijn nog drie later gestorven, de overigen hoopt men in het leven te behouden. Te Londen is de lord rechter-president Bovell in den ouderdom van 59 jaren overleden. Hij zat voor in de zaak van den eischer (Tichborne) van Mei 1871 tot Maart 1872 en beval de inhechtenisstelling van „den eischer", op een aanklacht door de rechtbank, als schul dig aan meineed. Door den dood van rechter Bovell valt een ambt open dat 7000 pond sterling 84,000) bezoldiging geeft en eene plaats in den grooten raad, of zoogenaamde Privy Council." De Belgische Moniteur maakt het overzicht van den buitenlandscben handel van België over de eerste acht maanden van 1873 openbaar. In vergelijking van de eerste acht maanden van het vorige jaarheeft de invoer gedarende eerstgenoemd tijdperk 8 percent en de uitvoer 4 percent meer bedragen. In Kissingen is de sterfte zóo gering, dat de dood graver zich tot het gemeentebestuur heeft gewend met het verzoek om eene snbsidie. Hij verklaart van honger om te komen, daar niemand zich begraven laat. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Jl. Vrijdag is te Vlissingen te koop aangeboden: 1 hekt. 16 aren 20 cent. weiland. CO a '1 88 71 43 bouwland en 97 n 17 7) dito, samen n 4740.— 52 n 50 n dito, en 54 n 50 7) dito, samen 7) 3311.— 52 n 32 dito, 1620.— 71 JJ 60 71 dito, 71 2350.— 62 30 n dito, en 68 dito, samen 71 4501.— 56 20 7) dito 71 1931.— 45 40 7) dito 1505.— 86 n 71 weiland. 71 8000.— 1 i 83 7) 20 n dito 71 12509.25 CO CO 5 Ja .aren 82 cent. voor f 43,472.25 THERMOMETERSTAND. 5 Nov, 'b av. 11 u. 51 gr. 6 'smorg. 7 u. 49 gr. 'smidd.l u.54gr.'sav. 6u.51gr. STATEN-GENERA AT,. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 6 November. (Per telegraaf.) Bij de voortzetting der behandeling van den post op de Indische begrooting tot reorganisatie van het dia- trictsbestuur is, na verwerping der amendementen- Lenting-van Zuijlen en -Bergsma, en na aanneming, met 32 tegen 31 stemmenvan een amendement-van Loon, met de strekking om de voorgestelde reorgani satie der districtsbesturen te behouden, maar de heeren- dienslen te beperkenhet regeeringsartikelin den zin van dit amendement gewijzigd, aangenomen met 36 tegen 22 stemmen. ALGEMEEN OVERZICHT. De eerste zitting der Fransche kamer is belangrijker geweest dan de openbaar gemaakte orde van den dag deed vermoeden. Onmiddellijk na het trekken der afdeelingen is voorlezing gedaan van de presidentieele boodschap, waarop de strijdende partijen terstond de wapenen gekruist en hare krachten gemeten hebben. De eerste ontmoeting is ten nadeeie van de linkerzijde geweest; de eerste beslissende stemming, welke in de nationale vergadering na het veelbewogen reces plaats bad, schonk met 14 stemmen meerderheid de over winning aan de monarchalen, Moge dit resultaat geen slecht voorteeken zijn! Terstond na de voorlezing der boodschap, die wij in haar geheel hieronder laten volgen, las de heer Buffet het voorstel der rechterzijde voor betreffende de verlenging der volmachten van Mac-Mahon voor den tijd van 10 jaren. De president van de Bonapartistische groep, de heer Echassérianx, deponeerde daarop het voorstel, om het Fransche volk op te roepen teneinde door zijn votum uitspraak te doen over den regeerings- vorm. De heer de Goulard verzocht de urgentie van het voorstel der rechterzijde, welk verzoek door den hertog de Broglie ondersteund werd. Namens de linker zijde verklaarde de heer Dufaure dat hij zich niet tegen de urgentie verzette, maar voorstelde om beide consti- tutioneele voorstellen in handen te stellen van de com missie die met het onderzoek der constitutioneele wets ontwerpen belast zal worden. Het doel van dit voor stel was natuurlijk om de prorogatie van Mac-Mahon's volmachten te verbinden aan de wetsontwerpen, waarbij de republiek defiaitief als Frankrijk 's regeeringsvortn wordt aangenomen. De heer de Broglie bestreed dit voorstel, hetwelk daarentegen met geestdrift door den. oudvoorzitter der k .mer Jules Grévy ondersteund werd. Met 362 tegen 348 stemmen werd het voorstei- Dufaure echter verworpen. Er valt uit deze nederlaag der linkerzij de nog weinig voor de toekomst af te leiden. Verschillende omstandig heden kunnen samenwerken om de beslissende over winning op de andere zijde over te brengen, als b. v. wanneer de Bonapartisten tegen het voorstel der rechter zijde stemmenwanneer het tiental afgevaardigden, die behalve de 12 vacatures gisteren in de zitting ontbraken, op het beslissendeoogenblik opkomenwanneer, zooals l'Univers verzekert, verscheidene leden der uiterste rechterzijde tegen het voorstel hunner bondgenooten stemmen, omdat zij van geen ander alternatief willen weten dan legitieme monarchie of ontbinding, enz. Maar evenals in een militaire campagne zoo is ook in een parlementairen veldtocht het resultaat der eerste outmoeting van het uiterste gewicht. Er ziju in een parlement altijd, en vooral in de Fransche nationale vergadering, eenige besluiteloozendie zich steeds aan de zijde der overwinnaars scharen, en daarom zou eene overwinning voor de linkerzpde zooveel waard geweest zijn, omdat zij haar bij alle volgende ontmoetingen de zegepraal zooveel geinakkelpker gemaakt zou hebben. Doch, zooals wp reeds zeiden, de zaak der republiek is nog geenszins verloren, wanneer de krachtige min derheid van gisteren uit moedeloosheid maar niet weder uiteenvalt. Reeds heden bij de verkiezing van het bureau der kamer zal dit kunnen blijken. Ook te Weenen werd gisteren de vertegenwoordiging plechtig geopend. De keizer las in persoon de troon rede voor. De samenstelling der kamer van afgevaar digden door middel van directe verkiezingen vond daarin natuurlijkerwijze in de eerste plaats vermelding. De regeering belooft door wettelijke maatregelen het vertrouwen te herstellen, hetwelk door de fioancieele crisis van den afgeloopen zomer zoo diep geschokt is. Zij kondigt vele bezuinigingen op de begrooting aan en wetsontwerpen tot hervorming van de directe en indirecte belastingen. Zij herinnert aan het naderend einde van het privilegie der bank, waardoor de nood- zakelijkhaid ontstaat om de voorwaarden dezer nieuwe instelling opnieuw vast te stellen en te wijzigen. Ver-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2