1° 265. MIDDELBURGSCHE Vrijdag 1873. COURANT. 7 November. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.» franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 6 November. De heden namiddag gehouden zitting der provinciale staten van Zeeland werd door 37 leden bijgewoond. Na eenige mededeelingen van den voorzitter betref fende later opgekomen en afwezige leden, had bij monde van den heer Fokker namens gedeputeerde staten de breedvoerige beantwoording plaats van de in de vorige zitting door den heer J. M. Kakebeeke gedane vragen omtrent deD stand der zaken aangaande de gevraagde concessie tot bedijkiDg der schorren in de Schengen. Dit antwoord leidde tot wederantwoord van de zijde der heer en J. M. Kakebeeke en Fransen van de Putte, doch tot geene bevrediging, want ten slotte werd door laatstgenoemd lid eene motie voorgesteld, strekkende „om aan gedeputeerde staten pp te dragenzich te wenden t otbet departement van binnenlandsche zaken met het verzoek om het verleeneu der bedoelde concessie aan te hou den, totdat de te openeonderhandelingen met de betrokken polderbesturen nopens het zoo mogelijk duurzaam verze keren van voldoende uitwatering door deu Westerland- schen polder naar de Zuidkreek, en nadere regeling der onderhoudskosten van de uitwatering buitendijks zullen ten einde gebracht zijn." Op voorstel des voorzitters is besloten, deze motie, die naar eisch werd ondersteund, naar de afdeelingen te verzenden. Vervolgens zijn omtrent verschillende voorstellen van gedeputeerde staten de algemeene verslagen der afdee lingen uitgebracht, die, met de daartoe behoorende voorstellen op de griffie voor de leden ter inzage zijn gelegd, om nader aan de orde te worden gesteld. Twee dier voorstellen kwamen echter in dadelijke behandeling, te weten a tot het verleenen van een subsidie van f 800 aan de gemeente Zierikzee ter tegemoetkoming in de kosten van het aldaar in 1874 te houden landhuishoudkundig congres, waarop door den heer Moolenburgh een amen dement werd voorgesteld, strekkende om die subsidie van f 800 te verhoogen tot f 1000. Dit werd met 19 tegen 16 stemmen aangenomen, waarna het aldus gea mendeerde voorstel zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. b tot afwijzing van het verzoek van den gemeenteraad van Westkapelle tot het erlangen der toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, welk voorstel zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming is goedgekeurd. De volgende zitting is bepaald op morgen voormiddag te 10 uren. De provinciale staten van Friesland hebben jonkheer mr. F. J. J. van Eysinga opnieuw verkozen tot lid van de eerste kamer der staten-generaal, met al de 43 uit gebrachte geldige stemmen. Tot aanvulling van ons berichtvoorkomende in ons nommer van 5 November jl. betrekkelijk de leden van de tweede kamer der staten-generaal, die 13 Februari 1849 zijn opgetredenkan strekken dat op dit oogenblik 3 leden in de tweede kamer zijndie ook lid daarvan waren in 1848 tijdens de grondwetsherzieningnl. de heeren Hoffmann, Kien en Storm van 's Gravesande, en 2 die lid waren van de dubbele kamer in hetzelfde jsar, nl. de heeren van Nispen van Zevenaer en van Foreest. Van de 3 eerstgemelde leden is alleen de heer Storm van 's Gravesande onafgebroken lid van de tweede kamer geweest (sedert de maand October 1847); de heer Kien was geen lid van de kamer van 13 Februari 1849 tot September 1854, en de heer Hoffmann was lid van de eerste kamer van 1849 tot Juli 1853. lu de Staats-courant van gisteren is opgenomen het koninklijk besluit van den 28cn October jl., betreffende de uitloting en aflossing van 3£ percents schuldbeken tenissen ten laste van het voormalig amortisatie syn dicaat voor 1874. In de Staats-courant van heden zijn opgenomen de volgende wetten van den 2Gen October jl.tot onteige ning ten behoeve van de verbreeding eu gedeeltelijke verlegging der Willemsvaart met bijbehoorende werken, ter verbetering van den wat ei weg van Zwolle naar zee tot onteigening ten behoeve van een' spoorweg van Tilburg naar Nijmegen; betrekkelijk de overeenkomst met de gemeente Breda over den afstand van gronden, enz., op de voormalige vestingwerken aldaar, in ver band met den afstand door die gemeente van hare be weerde rechten op de Gasthuis vel den en van eenigen grond bij de in de overeenkomst vermelde stallen, en tot kwijtschelding van eenige den lande aankomende vorderingen. De commissie van fabricage te Leiden heeft, bij een omstandig en beredeneerd, openbaar gemaakt en algemeen verkrijgbaar gesteld rapport, haar oordeel uitgesproken over de bekende wijze van frecaliën-verzameling en af voer en over de middelen tot verbetering, reeds nu en dan voorgesteld en overwogen en in vorige tijden be proefd. Zij bespreekt daartoe het beerputten-, het spoel-, het tonnen- en het pneumatische stelsel. Zij staatt haar gevoelen met een opgave van kosten van aanleg en ex ploitatie van het tonnen- en van het Liernursche stelsel en blijft ten slotte aanbevelen het Liernursche stelsel ter algemeene toepassing voor Leiden, waar dat stelsel reeds voor een gedeelte van et-a wijk is ingevoerd. Zij geeft ten slotte in overweging, om aan de firma Liernur en de Bruijn Kops op te dragen het opmaken van plannen en begrootingen, teneinde dit stelsel zoo spoedig irogelijk toe te passen op de gedempte Marendorps- achtergraehtmaar daarbij te rekenen op de latere uitbreiding van het stelsel voor de geheele stad, waar van de kosten worden geraamd op f 980,000 voor den aanleg, op f 101,600 voor jaarlijksche exploitatie tegen f 48,000 's jaurs inkomsten, voor pacht der frecale stoffen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, II. J. C. van Kamersvelt, eervol ontslagen referendaris bij het departement van justitie. EERETEEKENEN. Vergunning verleend aan dr. A. Sleeswijk, arts te Amsterdam, en aan den officier van gezondheid 2C klasse J. H. Bijstra, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, bestemd om bij het leger in Oost Indië te worden gedetacheerd, tot het aannemen en dragen der Duitsche medaille voor niet-strijdenden, ingesteld ter belooning van vrijwillig bewezen diensten bij de verzorging van zieken en ge wonden tijdens denFransch-Duitschen oorlog in 1870—71. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 Septem ber 1855 ingestelde bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan J. van Tuyl, te Amsterdam, als blijk van 's konings goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een d:enkeling aldaar. ministerieele departementen. Eervol Ontslag verleendop verzoekmet ingang van 1 Januari a., aan R. J. C. van HamersveJt als referendaris bij het depar tement van justitie, onder dankbetuiging voor de dien sten door hem aan den lande bewezenen als zoodanig, met ingang van hetzelfde tijdstip, benoemd A. W. Car rière, thans hoofdcommies. registratie. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan D. J. L. Heykoop, uit zijne betrekking van in specteur der registratie en domeinen eerste klassebe houdens aanspraak op pensioen. landmeters. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan A. G. Hes'sels, uit zijne betrekking van landmeter le klasse bij het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen, en bevorderd tot landmeter le klasse bij het kadaster G. W. Ovink, thans landmeter 2C klasse. belastingen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. B. F. H. Hebenscheydt uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Gramsbergen, behoudens aan spraak op pensioen; eervol ontslag verleend, op ver zoek aan J. E. Stork uit zijne betrekking van ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Weerselo, behoudens aanspraak op pensioen; opgeheven het kan toor der directe belastingen en accijnsen te Weerselo en de gemeente van dien naam toegevoegd aan het kantoor derzelfde middelen te Tubbergenonder voort durend beheer van den tegenwooidigen titularis, J. Bolhuis. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in komende rechten en accijnsen, tevens belast met de inklaringuitklaring en visitatie te BathC. Klos, thans ontvanger te Roode Sluis; tot ontvanger der di recte belastingen en accijnsen te Naarden c. a. A. J. H. van den Bosch, thans ontvanger derzelfde middelen te Bols ward. ONDERWIJS. De Staats-courant van heden bevat het aan den minis ter van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag van den staat der rijksinstelling van onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leiden, over het studie jaar 18721873alsmede het verslag der commissie, in 1873 belast met het afnemen van het examen van hendie eene akte van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in de landbouwkunde. De Standaard verneemt met zekerheid, dat opeen vraag van den directeur eener hoogere burgerschool door den minister van binnenlandsche zaken is geant woord, dat ook deze scholen wel degelijk zijn onder worpen aan de bepalingen op de vaccinatie. Te Leeuwar den zijn de tabeJJeD reeds uitgedeeld. De senaat der Leidsche hoogeschool heeft zich bij adres tot de tweede kamer der staten-generaal gewend, met verzoek op de begrooting een som te brengea, voldoende om de regeering in staat te stelleD, telken jare de inkomsten van hoogleeraren, die beneden een vast te stellen bedrag gebleven zijn, tot dat bedrag op te voeren; wierd daarbij een regeling aangenomen, die voor de betrokken personen dezelfde uitkomsten oplever de als de bepalingen, welke in het laatste wetsontwerp omtrent het hooger onderwijs voorkwamen, dan zou in alle behoeften voorzien zijn. Adressanten gingen tot het doen dezer aanvrage over tengevolge van het treurig fei-, dat, door de sedert 1815 zoo veranderde omstandigheden, de toestand van velen der academische docenten op den duur onhoud baar is geworden. De vaste jaarwedde stelt althans een veel geringere waarde voor dan vroeger, terwijl de emolumenten, door de vermeerdering in het getal leden der meeste facul teiten waardoor ieder hunner minder colleges geeft veel minder bedragen. Examen- en promotie-gelden moeten mede thans over een grooter getal worden ver deeld. Tengevolge van dien zijn velen, tenzij zij bemid deld zijD, niet meer in staat hun kinderen een behoor lijke opvoeding te geven en te leven overeenkomstig den stand, waartoe zij geacht worden te behoorec. Gebukt onder financieele zorgen, achten adressanten het onmogelijk zich onverdeeld aan de beoefening der we tenschap te wijden. Een en ander vertrouwen zij dan ook afdoende, om de vertegenwoordigers van het Neder- landsche volk tot het nemen van afdoende maatregelen te bewegen. KERKNIEUWS. Door het kiescollege der Nederdaitsche hervormde ge meente te Domburg is tot predikant beroepen de heer H. J. James te Heerde. De heer E. Jansen, predikant bij de Nederduit- sche hervormde gemeente te Vrouwepolderhield den 26en October jl. zijne afscheidsrede naar aanleiding van Handelingen 20 vers 32aen is naar Vroomshoop ver trokken.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1