üöuitmlauö. By het departement van koloniën zijn met ingang van den 5en dezer, na vergelijkend examen, tot tweeden klerk benoemd de heeren A. M. H. J. Stokvis, A. F. van Beek jr., F. W. Haus en H. van Randwijk. In de Staats-courant van gisteren zijn opgenomen de wet van den 25en October jl. tot vereeniging der ge meenten Charlois en Katendvecht, en die van den 26en October jl., houdende goedkeuring der overeen komst betrekkelijk den onderbandschen verkoop van de zeewering der redoute op het schor te Bergen op Zoom aan P. J. A. de Koker en C. A. Daverveldt, eigenaren van den Geertruida-polder. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. polderbesturen. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Groote Huissen, A. Riemensin het bestuur van den polder Bijleveld, tot dijkgraaf A. Polderdijk, en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf P. Fak Brouwer; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den polder Philippine; J. Ratnmeloo; in het bestuur van den polder Ooster Zwake, tot dijkgraaf C. P. Lenshoek vanZwake,, en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf J. Zandee; tot gezworen van den polder Elizabeth, J. B. Tem merman. ministerieele departementen. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1667 's jaars, aan den gewezen hoofd commies bij het departement van marine E. de Kanter, wegens vijf en zestigjarigen ouderdom. leger. Benoemd tot 2cn luitenant-kwartiermeester, bij het 3® regiment infanterie, de sergeant-schrijver J. P. Arimout, van het le regiment vesting-artillerie; bij het 5e regiment infanterie, de sergeant J. A. van Biesen, van het 3e regiment vesting-artillerie; bij het Se regiment infanterie, de sergeanten N. J. van der Bent, Van het 3e regiment infanterie, en C. J. Kikkert, van het 1® regiment vesting-artillerie. Benoemd bij het wapen der infanterie tot generaal- majoor, kommaudant der 2e divisie infanterie, tevens belast met het bevel in de 4e militaire afdeeling, de kolonel J. A. K. W. Beeckman, kommandant van het 6e regiment infanterie. Gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië, voor den tijd van twee jaren, de officier van gezondheid 3e klasse J. A. van der Stok, van het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht. 02TDERWIJS. Ook de gemeenteraad van Hoofdplaat heeft zich tot den koning gewend met verzoek om toepassing te erlan gen van art. 36 der wet van 13 Augustus 1857 (Staats blad n° 103) op het lager onderwijs, ter zake van do stichting van een nieuw schoollokaal met ouderwij zers- woningvoor eene in die gemeente, op of nabij het gehucht de Slijkplaat, te vestigen tweede openbare lagere schoolen tevens ter tegemoetkoming in de gewone jaarlijksche kosten van het lager onderwijs dier gemeente, tengevolge der bedoelde stichting. Gedeputeerde staten van Zeeland stellen aan de pro vinciale staten voor, om als hun gevoelen aan de regee ring te kennen te geven, dat er termen bestaan om de kosten der nieuwe schoolstichting g e h e e 1 en de gewone jaarlijksche kosten, tot een bedrag van f 550, voor rekening van het rijk en de provincie te nemen. KERKNIEUWS. De heer H. W. Creutzberg, predikant bij de Neder- duitsehe hervormde gemeente te Vlissingen, is beroepen naar die gemeente te Schiedam. MARINE EIS: LEGER. Het Utrechtsch dagblad verneemt, dat de minister van oorlog heeft besloten, om niet alleen het bastion Katten van de vesting Naar den, maar ook de werken buiten de Naarderpoort, benevens bastion VI te Muiden, aan merkelijk uit te breiden en te laten inrichten naar het tegenwoordig stelsel van vestingbouw. Deze, door de genie ontworpen, werken zullen ongeveer f 300,000 kosten. Zaterdag werd bij de klasse van discipline te Naar den een soldaat van het 6® regiment infanterie uit 's Hertogenboseh gebracht, die reeds 21 dienstjaren telde, gehuwd en vader van drie kinderen was. Als tijdelijk kok had hij van de menage gestolen door erwten daar voor bestemd bij den leverancier terug te brengen en daarvoor geld te ontvangen. De bataljons-kom man dan t bad hem zelf betrapt. Bij de verschillende regimenten infanterie bestaat groote behoefte aan tamboers. Hoewel de jaren van dienstneming van 10 tot 5 jaren zijn gereduceerd, schij nen zich geen liefhebbers op te doen. Er zijn cora- pagöiën die slechts éen tamboer bezitten, en waarbij de dienst, als dit noodig is, door tamboers van andere compagniën moet geschieden. Bij het bataljon mineurs en sappeurs komen er vijf te kort. RECHTZAKEN. De arrondissementsrechtbank te Leiden heeft een apothekersbediende aldaar veroordeeld 1° wegens het onbevoegd uitoefenen der artsenij bereidkunde, en 2° we gens manslag door onvoorzichtigheidtot een cellulaire gevangenisstraf van twee maanden en twee geldboeten, een van 25 en een van f 10. De patroon is veroor deeld tot een geldboete van 50subsidiair 7 dagen cel lulaire gevangenisstraf, wegens het als apotheker niet on der zijne bewaring houden van den sleutel der vergiftkas. De vorige week is door het provinciaal gerechtshof in Groningen een arrest uitgesproken, dat wegens het behandelde onderwerp en den aard der beslissing ver melding verdient. Zeker scheepskapitein stond terecht wegens schending der quarantainegepleegd te Delfzijl in Augustus 1871, waar hij met zijn vaartuig, komende uit een der Russische Oostzee-havens, was binnengeval len. Tegen dit feit wordtbij de publicatie van het staats bewind der Bataafsche Republiek dd. 10 Januari 1805, de doodstraf bedreigd. Het hof heeft beslist dat die publicatie nog kracht van wet bezit; dat echter, volgens haren inhoud, alleen schending van quarantaine kan plaatshebben, wanneer het betrokken vaartuig komt in de besmette plaats zelve, en niet, gelijk hier het geval was, uit eene streek, die door cholera besmet was; dat bovendien met name havenplaatsen worden aangeduid, waaronder Delfzijl niet voorkomtzoodat de beschuldigde werd ontslagen van alle rechtsvervolging. Naar men verneemt, is dit het eerste geval waarin, bij bewezen aangenomen feitenvan de toepassing dier oude publicatie sprake is geweest. Met het oog op die beslissing blijkt de noodzakelijkheid om, wil meu de quarantaine niet geheel afschaffen, dat oude document ten spoedigste door een nieuwe wet te vervangen. GEMENGDE BERICHTEN. Een der staatslieden die zitting hadden in het minis terie, dat in 1848 de ontwerpen tot herziening der grondwet voordroeg, mr. L. A. Lightenvelt, is jl. Don derdag te Hyères, in het zuiden van Frankrijkoverleden. Voor de betrekking van handels-essayeur, waar voor het examen in de volgende maand aan de rijks munt te Utrecht moet worden gebonden, heeft zich nog geen enkel adspirant aangemeldzoodat men vreest, dat, evenals verleden jaar wegens gebrek aan adspiranten, het examen geen voortgang zal kunnen hebben. De groothertog van Luxemburg heeft in de orde van de Eikekroon benoemdtot grootkruis graaf T. Serclaes Wommersom, buiteagewoon gezanten gevol machtigd minister, gouverneur van Oost-Vlaauderen tot kommandeur, professor G. Nypels te Luik; tot officier den heer O. de Grave, provinciaal griffier van Oost- Vlaanderen, en tot ridder, professor H. van Hulle, hoog leeraar bij de staatsschool voor horticultuur te Gent. Te Delft wordt van 't Oj3teinde naar 't plantsoen een nieuwe straat gebouwd, maar niet zeer hecht en sterk, want eergisteren zijn van de in aanbouw zijnde perceelen 5 met hun steigerwerk in elkander gezakt. De werklieden werden gelukkig slechts licht gewond. Met den bouw van den Willemstoren te Dillenburg is men zoo ver gevorderd, dat het gebouw tot ruim een derde van zijne hoogte is opgetrokken. De Nieuwe Rotterdamsche courant van gisteren bevat de volgende advertentie III November 1873. Neerlandsch zilver' feestdag. Hulde en dankbare herinnering aan den Nederlandschen held van Wateiloo Leuven, die met moed, beleid en trouw en Gods hulp, meer bepaald, in de duister dagen van Anno 1848, het dierbare (schier uitgepluuderde en door bande- loozo strijd van een legio gewaande almachten het bijna ten gronde gerichte) vaderland van gapende afgronden ....redding en eene duurzame toekomst heeft verzekerdt, en wel door diens overwonnen vestiging van den vaderlandschen grondwet van 1818. In de afgeloopen maand passeerden te Utrecht langs de Keukche vaart niet minder dan 1800 vaartuigen, waaronder 38 stoom&chepeu. In geen jaren is de vaart zoo druk geweest als in dezen zomer. Te Heerlen en Kerkrade, in Limburg, zijn Vrijdag weder enkele schokken van aardbeving gevoeld. Als een voorbeeld van groote zuinigheid mag ver meld worden, dat de kerkvoogden van de St. Jaiiskerk te Gouda last hebben gegeven om, zoodra er in de avond kerk gezongen is, de gaslichten half uit te draaien. Nauwelijks is het laatste woord gezongen of de gemeente zit in een geheimzinnig duister. De kerkeraad heeft nu een adres aan de kerkvoogden gezonden, waarbij verzocht wordt voortaan de gemeente weder „het volle licht" te geven, daar de diakenen de leden der gemeente niet kunnen zien, wat toch noodig is, om hun liefde giften te vragen. Sedert veertien dagen hebben te Ostende proef nemingen plaats met een monsterkanon, dat den vorm heeft van een monsterachtige champagneflescb. Het wordt van achteren geladenwaar de laadruimte 25 centime ters bedraagt. Het stuk weegt 16,000 kilogrammen. De kogel heeft den vorm van een suikerbrood en weegt 130 kilogrammen. Elk schot vereischt 25 kilogram buskruit. In twaalf seconden doorloopt de kogel tien duizend vijftien mijlen, en h.-eft dan nog zó 37eel kracht dat hij een schip doorboort. Jl. Vrijdag is gedurende de zitting van decorrectio- neele rechtbank te Parijs een diefstal gepleegd. Zekere Julien Pbilippot hoorde met buitengewone aandacht de lezing van het requisitoir van het openbaar ministe rie aan, toen hij tot zijn schrik plotseling bemerkte dat men hem zijn zakuurwerk had ontiold. De dief is verdwenen. Onlangs had in een der Parysche restaurants een zonderling diner plaats. Aan een tafel met 13 couverts gedekt nam éen enkel persoon plaats, die tot groote verwondering der gargons kalm at, ofschoon voor 13 personen besteld was. De zaak is deze. Vóór 20 jaren aten 13 vrienden, waaronder Alfred de Musset, Théo- pbile Gautierde graaf de Fléhac en anderenin dezen zelfden restaurant en bepaalden dat zy in 't vervolg jaar lijks op deDzelfden datum aldaar dineeren zouden. Was er een gestorven dan zou zijn plaats ledig blijven. Twaalf stoelen bleven onbezet, en de laatst overgeble vene, die met piëteit aan de oude afspraak vasthield, was de 84jarige schilder llubelles. Mejuffrouw Belocca, de nieuwe prima .donna aan de Ital/aansehe opera te Parijs, is een jonge Russische dame, die alleen uit roeping het tooneel als loopbaan heeft gekozen. Zij behoort tot een hooggeachte familie te Peters burg, die jaarlijks een inkomen van 100,000 francs geniet. Haar vader is een der voornaamste geleerden van Rus land en staatsraad van den keizer van Rusland. Z. M. heeft de zangeres in een telegram geluk gewenscht met den schitterenden uitslag van haar debuut. Veertig jaren geleden speelde een lOjarig knaapje aan een der vijvers te Trianou-sous bois; het jougske verloor het evenwicht en raakte te watereen sergeant van een der linie-regimenten schoot toe en redde hem, waarna het kind zich in de zon te drogen zette en den sergeant smeekte om aan niemand iets van het ongeval te zeggen. Thans, na dit lange tijdsverloop,ontmoe ten zij elkander weer in datzelfde Trianon; het toen malige knaapje, zijnde de hertog van Autnale, zetelt er als voorzitter van den raad, die den vroegeren ser geant, nu maarschalk Bazaine, welke er als beschul digde terecht staatmoet vonnissen. In het departement van de Seine konden van de 14,000 lotelingen van de lichting 1873, 823 lezen noch. schrijven. De gemeenteraad van Luneburg aarzelt nog steeds den kostbaren zilverschat der gemeente te verkoopen. Voor 't geval hij er werkelijk toe besluiten zal, heeft de Pruisische regeering voor de kunstige vazen enz» een bod van 200,000 Thaler gedaan, behoudens goedkeu ring van den landdag. Uit New-York wordt gemeld: Volgens berichten uit alle deelen des lands is de arbeid in de katoen spinnerijen gestaakt. THERMOMETERST AND 4 Nov. 's av. 11 n. 44 ><r. 5 's morg. 7 u. 46 gr. 's midd. 1 u. 50 gr. 's av. 6 u. 51 gr. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. Zitting van "Woensdag 5 November. {Per telegraaf.) Bij de beraadslagingen over de artikelen van de Indische begrooting voor 1874, beeft de minister van koloniën verklaard, dat aan de reorganisatie van het gevangeniswezen een nader onderzoek moet voorafgaan. Bij den post tot reorganisatie van het districtsbestanr heeft de minister een voorstel tot geheele afschaffing der heerendiensten met een aequivalent aangekondigd, nadat een onderzoek in Indië zou hebben plaatsgehad. De heer Lenting stelde voor om de gelden, voor de reorganisatie van het districts-bestuur uitgetrokken te schrappenals een prikkel tot afschaffing der heeren diensten. De heer Bergsma stelde voor om de traktementen der nieuwe districtshoofden te verhoogen met verbod tot heffing van heerendiensten. ALGEMEEN OVERZICHT. Ten aanzien van de bedoelingen der rechterzijde kan geen twijfel meer bestaan. Al moest zij voor hetoogen-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2