6utlml<m'ö. 3rrtijöingm. C)rtttbclsbmcl)ten. motieven der Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij in den laatsten tijd van eene inrichting zijn voorzien, die gelegenheid verschaft, om bij voorkomenden brand in -eigendommen dier maatschappij, de stoomkracht in de ketels voorhanden tot het opvoeren van water te kunnen gebruiken, en de locomotieven alzoo als stoombrand- spuiten dienst te laten doen. De uitslag der proeven die genomen zijü, moet zoo gunstig wezendat men besloten zou hebben om aan al de locomotieven een zoodanige inrichting te laten aanbrengen. Als eene bijzonderheid wordt uit Tiel gemeld dat aldaar, in bet van ouds bekende appelland, twee booten met appelen uit Frankrijk komeD. Een ondernemend vreemdeling heeft eenigen tijd geleden te San-Francisco een kinderen-tentoonstelling georganiseerd, voor welke hij een groote belangstelling wist op te wekken. Er weiden prijzen u\f geloofd voor 'fc grootste, 't mooiste, 't leelijkste, 't kleinste kind, voor de mooistede zwaarste moeder enz.en er waren een aantal moeders, die ij del en hebzuchtig genoeg wa ren om zich zelf en haar kinderen ten toon te stellen. De vreemdeling ontvicg vrij wat aan entrée-gelden, de prij zen werden toegekend en zouden den volgenden morgen uitgereikt wordenmaar toen was de vreemdeling ver dwenen en is sinds aldaar niet meer gezien. De heer Kenealy, de advocaat van den claimant in het Tichborne-procesbeeft weer een hevig geschil gehad met den Lord Chief Justice en een der rechters over het ondervragen der getuigen. Advocaat Kenealy verklaarde, dat hij zich niet zou laten „trappen". De twist eindigde met de verzekering van den rechter, dat men aan den heer Kenealy in zijn moeilijke betrek king alle mogelijke faciliteiten zou geven. Op Sicilië heeft een hevige aardbeving plaats ge- bad na 21 dagen voortduienden regen. De zwavelmijn van Fra Paolo is vernietigd, die een waarde bad van 3,600,000 florijnen. De waterleidingen, galerijen en mijnputten, die sinds 15 jaren in gebruik waren, zijn allen ingestort. De mijnen van de Giona-zwavelcom- pagnie hebben ook veel geleden. De Etna werpt vlam men en lava op en veel eigendom is verloren gegaan, doch men heelt geen menschenlevens te betreuren. De Tiber is over de dijken gestroomd, en het Pantheon is onder water. De Vesuvius begint teekenen van een uitbarsting te geven, terwijl de barometer laag staat. De eerste universiteit voor negers is den 7en Octo ber te Louisville in den staat Kentucky geopend. Het gemeentebestuur en een aantal aanzienlijke burgers woonden de plechtigheid bij. Terwijl hier te lande in 1848 alles tamelijk rus tig toeging, zag men elders uitspattingen die tot schrik kelijke tooneelen aanleiding gaven. Hoe opgewonden men was, blijkt uit de cnrieuse titels der toen in Berlijn en Weenen uitgegeven bladen. Een liefhebber in Dresden heeft er een verzameling van en deelt o. a. een lijst der titels mede, waaraan wij de volgende ont- leenen: De lichttoren, De lichtkogel, Phosphorus, De aterrewacht, De gasvlam, De lantaarn, De witte lamp. Men ziet: alles verlichting; een ander was nederiger en noemde zijn blad: De Egyptische duisternis. Ook roode en democratische titels leverden een contingent De roode muts, De sansculotte, Dc barikaden-courant, De democratische raisonneur, De schreeuwer, De schreeuw lelijk, De kattenmuziek enz. Ook de „duivel" speelde een groote rolDe ontketende duivelDe kerk-duivel, De reizende duivel en andere duivels waren zeer in trek. THEB HOME TEBSTAK D. 2 Nov. 's av. 11 u. 47 er. 4 'smorg.7u.45gr.'smidd.lu.52gr.'sav.6u.46gr. STATEN-Q-ENERAAL. TWEEDE KAMEH. Zitting van Dinsdag 4 November. Per telegraaf De algemeene beraadslagingen over de begrooting van Nederlandsch Indië voor 1874 werden voortgezet. De minister van koloniën beantwoordde de verschil lende sprekers. In de eerste plaats gaf hij te kennen, dat de aangevraagde uitgaven meestal moesten strekken ter voorziening van achterstanden dat de middelen daartoe aanwezig waren. Omtrent de opbrengst van de koffie gaf bij gerust stellende verzekeringen. Ilij verklaarde op hervorming van het belastingstelsel bedacht te blijven, en herinnerde aan de verklaringen daaromtrent in 1872 in de eerste kamer afgelegd. Wat betreft de comptabiliteitswet, hij is niet voor nemens deze in te trekken. Het beginsel van vaststel ling der Indische begrooting bij de wet zal hij niet wij zigen door instelling van een kolonialen raad. Door verschillende sprekers werd vervolgens gerepli ceerd. Gouden standpenningen zijn het tiengulden-stuk en het vijfgulden stuk. Zilveren pasmunt zijn het tweegul den-stuk, het een- gulden stuk, het 25cents-stukhet lOcents- en het öcents-stuk. Bronzen pasmunt zijn: het 2Jcentsstuk, het lcents- stuk en het cents-stuk. Gouden negoiiepenningen zijn: de dukaat en de dub bele dukaat. Voor het ten opzichte van Indië aan te nemen stel sel zijn de overwegingen nog aanhangig tusschen de ministers van financiën gd van koloniën. Naar eene in overleg met het muntcollege gemaakte voorloopige berekening zullen de kosten van den maat regel der hermunting anderhalf a 2 millioen bedrageD. Iadien eenmaal de wetgeving uitspraak heett gedaan over de in dat wetsontwerp neergelegde beginselen, die op den duur den grondslag zullen uitmaken van ons muntstelsel, zal, zegt de regeeringde tijd gekomen zijn om nadere voorstellen te doen aangaande het vin den der kosten en de verder bij de invoering van het nieuwe stelsel te nemen maatregelen. Het wetsontwerp tot wijziging van het Nederlandsche muntstelsel is gisteren, Maandag avond, in druk ver schenen. De Nederlandsche muntspeciën zullen zijn gouden stand penningen, zilveren en bronzen pasmunt en gouden negotiepenningen. ALGEMEEN OVERZTCE'T. Hoewel nog niets met zekerheid te zeggen valt van hetgeen omtrent Frankrijk's toekomstigen regeerings- vorm voorgesteld en beslist zal worden, schijnen de fractiën der rechterzijde toch iets tot bezinning te komen. Aanvankelijk trachtten zij nog aan de nood zakelijkheid te ontkomen om zich met den feitelijken toestand te verzoenenmaar sedert hunne pogingen om ondanks den koDiug toch eene monarchie te stichten schipbreuk leden op de weigering dor beide personen, den prins van Joinville en maaischalk de Mac-Mahon, aan wie zij de waardigheid van regent of luitenant- generaal hadden toegedacht, begrijpen zij meer en meer dat zij met den feitelijken regeeringsvormde legale republiek, rekening moeten houden. Tot de conclusie van het linkercentrum, dat de tijd aangebroken is om de conservatieve republiek definitief te proelameeren en te organiseeren, zijn de monarchalen echter nog niet gekomen. De commissie van negen, die met het formuleeren der voorstellen, welke door de rechter zij de in de kamer gedaan zullen worden, belast blijftheeft zich met Mac Mahon en het ministerie ver staan om de verlenging der volmachten van Mac-Mahon voor den tijd van 10 jaren aan de nationale vergadering voor te stellen. Dit voorstel zou onmiddellijk na de voorlezing van de presidentieele boodschap worden in gediend en zonder dralenafgescheiden van alle andere constitutioneele quaestiën, in behandeling worden geno men. Daarna zou het ministerie de portefeuilles ter beschikking van Mac-Mahon stellen, teneinde hem de gelegenheid te geven om een nieuw kabinet uit de meerderheid der kamer te vormen. Oppervlakkig zou niemand tegen dit voorstel bezwaar kunnen hebben, zoo de ware bedoeling der heeren mo narchalen niet te duidelijk uit dit voorstel sprak. Van proelameeren en organiseeren der republiek is met geen enkel woord sprake, en juist dit is het. wat op het oogenblik noodzakelijk is. Door de bestendiging van den provisioneelen toestand blijft Frankrijk blootgesteld aan komplotten en intriges als diewaarvan men sedert de laatste maanden getuige was. Eu dat dit juist het doel der monarchalen is blijkt uit hun voorstel. Cbam- bord heeft niet geabdiceerd en, wanneer hij sterft, laat hij in de prinsen van Orleans erfopvolgers na; het is daarom thans voor de moDarchalen alleen de vraag om zoolang het bewind in handen te houden en door ijverige en getrouwe prefecten, des noods door ver minking van het algemeen stemrecht, op de verkiezingen te werken, tot de monarchale meerderheid in de kamer grocter en de gelegenheid gunstiger is om de monarchie te herstellen. Dit is bet wat juist door de proclamatie der republiek voorkomen moet en ook grootendeels kan worden. Is de republiek de wettige definitieve regeeringsvorm dan is eene intrige, als de heeren der rechterzijde tot herstel der monarchie op 't getouw zetten, een formeele samenzwering en rebellie tegen de regeering, een gelijk misdrijf als waarvoor de commu nisten op de vlakte van Satory gefusilleerd of naar Nieuw Caledonië gedeporteerd werden. Met den briet van Chambord is dus blijkbaar het mo narchaal komplot nog niet uiteengespat, het blijft samen spannen tegen Frankrijk's rust in de toekomst, alleen uit kinderachtige vrees voor een naam. Waaruit leiden de monarchalen toch hun idéé fixe af, dat do republiek noodzakelijk radicaal en roodeen Parijscha commune op groote schaal moet zijn? Wanneer zij dit wordt, dan zijn het juist de monarchalen die haar zoo gemaakt hebben. In dezelfde mate als zij de reactie huldigen, zullen de verkiezingen een roode kleur dragen. Conser vatief is geenszins synoniem met monarchaalen wan neer zij van deze waarheid overtuigd op loyale wijze voor de ware conservatieve belangen optraden, dan zou hunne vrees voor de radicale republiek spoedig blijken ij del geweest te ziju. Het is derhalve zaak dat de linkerzijde niet minder eensgezind blijve dan de rechterzijde, ondanks de te leurstelling welke zij ondervond, blijkt te zijn. Wordt de republiek niet geproclameerd, dan blijft Frankrijk aan dezelfde gevaren blootgesteld om vroeg of laat door monarchalen of imperialisten overrompeld te worden. De rechterzijde heeft, toen zij Chambord op den troon hoopte te plaatseD, die poging trachten te rechtvaardi gen door de noodzakelijkheid om aan den voorloopigen toestand een einde te maken; na de erkenning dezer waarheid is zij verplicht aan Fiankrijk een defiaitieven regeeringsvorm te geven, die in casu geen andere wezen kan dan de republiek. Blijft echter de linkerzijde niet te zamen verbonden en loopen weder eenige leden van het linker centrum ouder gewoonte op het beslissende oogenblik over, dan is het zeer waarschijn lijk dat de rechterzijde de erkenning dier noodzakelijk heid spoedig zal trachten te vergeten. In het geschil tusschen Oostenrijk en Turkije heeft de regeering van dit laatste land geheele voldoening geschonken. Aan alle eischen van graaf Andrassy, hoe zwaar zij der Porto ook moesten vallen, is door haar voldaan. De Tarksche regeering belooft all9 oorzaken weg te Deinen die tot de Bosnische verwikkelingen aanleiding gaven, hare ambtenaren heeft zij terugge roepen, aan de Bosnische vluchtelingen wordt vergoe ding gegeven voor de schade die zij geleden hebben en, wat niet de minste vernedering voor de regeering is, hare nota aan de Europeesche mogendheden, waarin zij hare grieven bekend maakte buiten weten van Oos tenrijk, waarmede zij over de wegneming dier grieveu onderhandelde, heeft zij op den eisch van Andrassy gedesavoueerd. Uit Spanje is heden weinig nieuws. Castelar is on gesteld geweest, maar is blijkens de laatBte berichten weder hersteld; deze mededeeling geschiedt in een vorm om te doen gelooven dat daaraan de werkeloosheid der regeering moet worden toegeschreven. Enkele dag bladen daarentegen beweren dat zij in stilte alles voor bereidt om met Óen slag aan den opstand, zoowel in het noorden als in het zuiden, den kop in te drukken. Tot dusverre blijkt daarvan nog niets. De Carlisten- generaal Tristany is weder eens verslagen, maar dit gevecht schijnt hoegenaamd geen decisief karakter te dragen. Te Carthagena is, zooale de officieele Gaceta meldt, door het militaire element de junta ontbonden. Of zij plaats maakte voor eene dictatuur of een ander revolutionair bewind blijkt niet. Deze wetenschap doet trouwens weinig ter zake; de hoofdzaak is dat de oneenig- heid onder de insurgenten daaruit ten duidelijkste blijkt, waardoor de ontknooping van het drama slechts ver haast kan worden. Het schoonerschip Volharding, gezagvoerder Pander, is den 31en October van Vlissingen vertrokken en den 2cn dezer te Blyth aangekomen. Alles wel aan boord. Het stoomschip Prins van Oranje, gezagvoerder E. W. Fabritius, is den 30en October, 10 uren voormid dags, van Batavia naar Nieuwediep vertrokken, en het Nederlandsche stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwediep, is, volgens telegram van 31 October, te Suez aangekomen en heeft daar de achtergebleven equipage van den prins Hendrik aan boord genomen. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 3 November De aanvoer van Zeeuwsche, Vlaamscbe, Flakkeesche, Overmaassche en Noord-Bra- bantsche tarwe was middelmatig; de stemming was zeer gedrukt, zoodat zelfs tot 25 a 50 cents per hectoliter verlaging het aangevoerde nog maar slechts gedeeltelijk opruimde. Voor de goede en puike nieuwe bedong men van 13.25, f 13.50, voor de mindere f 12, f 13.25, voor de goede en puike jarige f 12.75, f 13.25, voor de min dere f 11.75, f 12.75 per hectoliter gedaannieuwe Zeeuwsche, Vlaamsche en Noord-Brabantsche rogge was redelijk ter veil, de kooplust was iets beter, waardoor vorige prijzen goed te bndiugen waren, vcor Zeeuwsche en Vlaamsche weid /T0.50, j 10.75, voor Noord-Bra- bantsehe /10.25, f 10.50 per hectoliter besteed, jarige soorten komen weinig voor en werden van f 10, f 10.30 per hectoliter naar qualiteit verhandeld; nieuwe Zeeuw sche, Vlaamsche en Flakkeesche gerst was middelmatig aangevoerd, en tot vorige prijzen goed te plaatsen, voor de winter- bedong men van f 7.75, 8.70, voordezomer- van f 7.50, f 8.25 per hectoliter; nieuwe haver was redelijk ter veil, en tot vorige prijzen wel te plaatsen, voor den langen werd f 3.75, /"4.6Ö, en voor den korten f 4.75, f 5.25 per hectoliter besteed, terwijl voor 72/73 pond Iolandschen voer f 11, f 11.25 per 100 kilo werd bedongen; Noord-Brabautsche boekweit was middelma tig aangevoerd en kon f263, f 268 per 2100 kilo op brengen; nieuwe paardenboonen waren ruim ter veil, en konden vorige prijzen f 8,50, f 8.75 per hectoliter opbrengeD; nieuwe duivenboonen mede meer getoond, werden als voren van f 8.75, f 9.25 per hectoliter ver handeld; nieuwe witte booneu vonden bij ruimeren aanvoer minder kooplust, zoodat tot vorige prijzen een gedeelte van het aangevoerde langzaam opruimde, voor

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3