do buste van Thorbecke tot plaatsing in de raadzaal aan te bieden. Tot dat doel zouden in de pauze intpe- keninglijsten gereed liggen. Dit doel werd volkomen bereikt. Onder de uitgevoerde zangstukken behoorde ook de ieestcantate te Zierikzee op 16 Juli 1872 en die te Vlisslngen op 8 September jl. gezongen. Aan het einde zong de geheele vergadering staande het Volkslied. Er heerschte eene feestelijke stemming, ja ware geest drift. De zaal was smaakvol en doelmatig versierd met groen en bloemende beeltenissen van de koningen Willem II en Willem III en de buste van Thorbecke, terwijl met groote letteren te lezen stond„Grondwet 3 November 1848." Te Neuzen wapperden reeds vroeg in den morgen de nationale en oranjevlaggen van den toren, alsmede bij vele ingezetenen. Het muziekgezelschap Apollo voerde des avonds, bij fakkellicht, door de stad mar- cheerende, eenige stukken uit, en bracht o. a. eene ovatie aan bet hoofd van het gemeentebestuur. Ook te Sluis werd door sommige ingezetenen gevlagd. Te Amsterdam wapperden vrij algemeen de vlaggen, niet alleen van de openbare gebouwen maar ook van vele particuliere woningen. Te 11 uren was een groot aantal belangstellenden mot hunne dames in de groote zaal van het Park ver gaderd. Onder hen werden opgemerkt behalve de heer den Texburgemeester van Amsterdamal de ministers, uitgezonderd de heeren Fransen van de Putte en Brocx, voorts verschillende leden van de eerste en tweede kamer en verder vele aanzienlijke personen uit de hoofdstad eu andere deelen des rijks Na afloop van de feestouverture van Reinecke en het fraaie gezang van de kinderen der stadsscholenname lijk drie coupletten van het: Wien Neerlandsch bloed, welke door de aanwezigen staande werden aangehoord, trad de feestredenaar, professor Vissering uit Leiden, op. Hij begon met een woord van hulde aan den koning, dat door de aanwezigen met een „Leve de koning!" werd beantwoord. Vervolgens gaf de redenaar een over zicht van al het goede door de grondwet gewrocht, van de groote veranderingen en verbeteringen door haar in het leven geroepenvan de zegeningen door baar en de uit haar voortspruitende wetten over het land ver spreid. Na het eerste gedeelte der rede werd eene andante van Beethoven uitgevoerd. Was dat eerste gedeelte gewijd aan de lichtpunten, het tweede toonde aan dat er schaduwzijden waren, zonder die echter op te sommener werd toch leest ge vierd, critiekpaste daarbij niet. Maar despreker erkende dat verbetering noodig was, die echter met beleid moet geschieden. Onze grondwet zetelt in de consciëntie des volks, en daardoor is zij ons zelfs met de fouten lief. Na het einde der rede werd, weder door de kinde ren, het Wilhelmuslied en daarna het Vlaggelied van H^ye gezongen, terwijl de uitvoering der jubelouver ture van C. RL von Weber de bijeenkomst besloot. Van de 68 leden der tweede kamer van de staten- generaal, die den 13cn Februari 1849 zijn opgetreden als de eerst-verkozenen ten gevolge van de op 3 No vember 1848 afgekondigde grondwetswijzigingenzijn, naar wij vernemen, nog 32 in leven, waarvan ook nu leden dier kamer zijn: de heeren Dullert, van Nispen van Sevenaer, van Eek, We3terhoff, Storm van'sGra- vcsande, Godefroi en Wintgens; voorts thans leden der eerste kamer: de heeren Hengst, Dnyoiaer van Twist, S nit en Villers de Pité. Van de 39 leden der eerste kamer, die den 13en Februari 1849 optraden, zijn nog 16 in leven, waarvan nog leden zijn: de heeren van Sasse van Ysselt, van S win deren, Tocckens, Beeren- broek en baron van Aylva van Pallandtterwijl éen (de heer Hoffman) thans lid is van de tweede kamer. Alzoo zouden overleden zijn 36 en 23 leden gedurende 25 jaren. Opvoorstel van den hoofd ingenieur van den waterstaat in Zeeland is, in het belang van den dienst, de werk kring van de provinciale opzichters door gedeputeerde staten dezer provincie in dier voege geregeld, dat aan den opzichter Engelse is aangewezen het toezicht op den weg tusschen Neuzen en Axel, op de haven van Clinge en op de verveeningen in het voormalige 5e district. Het is echter niet noodig om voor dien onbe- duidenden werkkring een ambtenaar in dienst te hoaden, en de hoofd ingenieur vindt geen bezwaar, om de daar aan verbonden bezigheden aan een ander opzichter op te dragen. De opzichter Engelse zou derhalve tegen 1 Mei a. kunnen worden ontslagenindien met dat tijd stip een pensioen aan hem kon worden toegezegd, zooals, naar de meening van gedeputeerde staten, weu- schelijk is Zij stellen voor, aan dien ambtenaar een pensioen te verleenen van f 6 20 's jaars, in te gaan den l/n Mei 1874. In eene algemeene vergadering van het Genootschap ter bevordering der natuur-, genees- en heelkunde, onder de leiding van den algemeenen voorzitter dr. J. Zeeman, te Amsterdam gehoudenzijn tot gewone leden benoemd de heeren dr. J, D. Boeke te Alkmaar, d\ J. L. Hoorweg te Utrecht, dr. D. Hellemate Helder, dr. J. G. Mezger te Amsterdam, dr. J. van Breda Kolf te Amsterdam, dr. A. P. Fokker te Goes, profes sor Middendorp te Groningen, dr. Scheltema Beduin, H. A. Zeger en dr. va.u der Horst te Amsterdam en dr. Th. Dentz te Utrecht. Te Leeuwarden is een commissie tot voorbereiding der feestviering van het 25jarig koningschap van Z. M. Willem III voor goed geconstitueerd; aan het hoofd daarvan staat de burgemeester der gemeente, de heer mr. J. Bierutna Oosting, als eere-voorzitter. Een voor- loopig programma is vastgesteld en omvat de twee dagen, 12 en 13 Mei. In den voormiddag van den 12en stelt men zich voor do inhuldiging des konings op godsdienstige wijze te berdenken daarna zal er een groote parade worden gehouden. Alsdan volgen de anderen feesten, nl. een gecostumeerde optocht bij dag; 's avonds muziek in den Prinsentuin en op een of meer der openbare pleinen, tooneelvoorstellingen voor het volk op eenige plaatsen. Den 13en Mei zullen de feeste lijkheden bestaan in: groot schoolfeest, turn feest, vogel schieten, roei wedstrijd en nog andere volksver mak en herhaling van den gecostumeerden optocht 's avonds bij fakkellicht. Met een groot vuurwerk zal dan he t feest worden besloten. Ook zullen de armen extra bedeel d worden. Volgens mededeeling van den minister van binnen- landsche zaken in de Staats-courant van heden zijn aan Aziatische cholera overleden: in de week van 19 tot 25 October te Strijen 2 personen niet vermeld in de opgave in de Staats-courant van 28 October, en in de week van 25 October tot 1 November jl.in Noord- Brabant 17 personenwaarvan 5 te Breda en 12 te Oadenboschen in Znid Holland 17 personen, waarvan 1 te Alphen, 1 te Dordrecht, 10 te Gouda, 4 te Rot terdam en 1 te Schiedam. Het totaal der in de vorige week aan die ziekte in het rijk overledenen was alzoo 34 personen tegen 26 in de week van 19 tot 25, 21 in de week van 12 tot 18, en 9 in de week van 5 tot 11 October. Blijkens kennisgeving in de Staats courant van heden zal het hof voor den tijd van drie weken den rouw aannemen wegens het overlijden van Z. M. den koning van Saksen. Gisteren heeft te 's Gravenhage de verpachting plaats gehad van het gemeentebadhuis te Scheveningen. Het eenig ingekomen biljet is van die heeren Hoogenstraten Lesoeur en Kuiper, te Leiden, die, onder de firma J. Hoogstraten c°., de exploitatie van de buffetten, volgens voorwaarden, wilden op zich nemen tegen een jaarlijks te betalen pachtsom van f 1000, met bepaling evenwel dat, na expiratie van het paehtcontract, de geheele inventaris tegen taxatie door den opvolgenden beheerder zou worden overgenomen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Colijnsplaat c. a. J. P. Reedethans ontvanger te Dom - burg e. a. registratie. Benoemd tot directeur der registratie en domeinenvoor de provincie Zuid-Hollandstand plaats 's GravenhageM. P. Smissaert, thans directeur der registratie en domeinen voor de provincie Noord- Brabant; voor de provincie Noord Brabant, standplaats BredaM. A. J. Losgert, thans inspecteur der registratie en domeinen van de eerste kksse. ONDERWIJS. Door de gemeenteraden van Westkapelle, Goes en Eede zyn verzoekschriften aan den koning gericht om toe passing te verkrijgen van artikel 36 der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad n° 103) op het lager onder wijs, ter verkrijging van subsidie ten behoeve van de kosten voor dat onderwijs, voor zooveel betreft de trak tementen van de onderwijzers. Op al die verzoekschriften wordt door gedeputeerde staten van Zeeland aan de provinciale staten geadviseerd om aan de regeering te kennen te geven, dat die ver zoeken niet behooren te worden ingewilligd. Ten opzichte van het door Westkapelle gedaan ver zoek geven gedeputeerde staten te kennen, dat die gemeente in 1874 de bijdragen van het rijk en de pro vincie kan ontberen, wanneer de hoofdelijke belasting te "Westkapelle met een bedrag van f 175 wordt ver hoogd, in welk geval zij nog f 75 blijft beneden het cijfer hetwelk de gemeente wordt geacht te kunnen op brengen. Omtrent het verzoek van Goes zijn gedeputeerde sta ten van oordeel dat, ten eerste de gemeente Goes zich, door de stichtiDg eener hoogere burgerschool en bur ger-avondschool, uitgaven ten behoeve van het middel baar onderwijs heeft opgelegd, waartoe voor haar geene wettelijke verplichting bestond, doch waardoor intua- schen de geldmiddelen dier gemeente kunnen worden geacht zoozeer gedrukt te zijn, dat thans tegemoetko ming, in de kosten van het lager onderwijs, door het gemeentebestuur wordt noodig geachtdie uitgaven voor het middelbaar onderwijs beliepen over 1872 zuiver, dat is na aftrek van de ontvangsten, eene som van f 7460.06*. Ten anderen is, naar bun inzien, de gemeente instaat om, door vermeerdering dier geldmiddelen, zelve geheel in de kosten van haar lager onderwijs te voorzien. Wat betreft het verzoek van Eede meenen gedepu teerde staten, dat aldaar althans genoegzame middelen zijn om in 1874 de jaarwedde van den hoofdonderwijzer tot /700 en die van den hulponderwijzer tot /400 te verhoogen, en tot staving van bun gevoelen wijzen zij er op, dat de post voor onvoorziene uitgaven in de begroo ting voor 1874 is uitgetrokken met f 529,10, waardoor de gemeenteraad, naar het oordeel van gedeputeerde staten, zelf het overtuigend bewijs leverde, dat de ge meente in staat is om de verhoogde jaarwedden te be strijden, zonder dat de belastingen behoeven te worden opgevoerd, en derhalve zonder de ingezetenen door die uitgaven in het minst ie drukken. Jl. Zaterdag is te Arnhem de handwerkschool voor meisjes geopend met 15 leerlingen. Het onderwijs bepaalt zich aanvankelijk tot voortgezet lager onderwijs, vrouwelijke handwerken en teekenkunst, maar is voor uitbreiding vatbaar. Het wordt gegeven door de dames S. J. H. Kaempff en M. S. Reudler. Het bestuur be staat uit de heeren J. P. de Keyservoorzitter, H. Boonen, secretaris, H. P. J. Stenfert Kroese, penningmeester, mevrouw Bosch-Dorrepaal, mevrouw van Bemmelen- Boeken, mevrouw Meijroos-Plate en mejuffrouw P. M. Heringa. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij deNeder- duitsche hei vormde gemeente te Wilhelminadorp door den heer J. C. Eijkman jr., te Kondekerke. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Oud-Loosdrecht de heer J. A. de Vlieger, te Oosterland. Voor de predikants-vacature bij de Waalsche gemeente te Rotterdam is eergisteren het volgende twaalftal van predikanten opgemaakt (alphabetisch gesteld): C. G. Chavannes, te Leeuwarden ;E.Foutanès, te HavreJ. H. Greef te Maastricht; J. J. L. Luti te Middelburg; C. de Magnio, te Parijs; E. Mordant, teTressines; P. Mounier jr., te Argalliers; M. A. Perk, te Arasterdam; E. Picard, te Pierrefontaine; J. G. S. Nolst Trenité, te Utrecht; H. E. Valès, te Amsterdam; A. B. van der Vies, te Breda. De heer F. A. Bergsma, vanHallum, heeft eer gisteren namiddag zijne intreerede als predikant bij de Christelijke gereformeerde gemeente te Zaamslag gehou den, naar aanleiding van Handelingen 4, vers 296. Des voormiddags was hij bevestigd door den heer O. G. Doornbos, predikant te Axel, die sprak over Philip- pensen 2, vers 30. MARINE ES LEGER. De minister van oorlog heeft bepaald, dat van 1° November jl. tot en met ultimo December a. geen onderofficieren van de verschillende korpsen des legers aan het maximum der kortiDg op de soldij, ten behoeve van het kleediDgs- en reperatiefonds, mogen onderwor pen worden. RECHTZAKEN. De hooge raad der Nederlanden heeft uitspraak ge daan in eene procedure tegen mr. S. M. S. Modderman als ambtenaar van den burgerlijken stand te Groningen. Bij de uitspraak is het beroep iD cassatie verworpen en uitgemaakt, dat die ambtenaar niet in strijd met de wet handelde, toen hij de geboorte van een kind in zijne registers inschreef, hoewel er meer dan drie dagen na die geboorte verloopen warenen dat het hof der halve terecht dat feit als geoorloofd had aangemerkt. Deze uitspraak is voor de ambtenaren van den bur gerlijken stand vooral daarom belangrijk, omdat de hooge raad vroeger eene andere meening was toegedaan en tweemalen zulk een feit als ongeoorloofd had be schouwd. GEMENGDE BERICHTEN. Het beeld van G. K. van Hogendorp, op bet van Hogendorpsplein te Rotterdam, was gisteren met een lauwerkrans versierd, waaraan een kaart hing met een toepasselijk vers beschreven. De Nederlandsche handelmaatschappij zal in den loop van deze maand eene prachtige rechtstreeks uit Japan aangevoerde collectie Japansche goederen ver- koopen: fijn lakwerk, porselein, ivoor, sandelhout, foulards en zijden stoffen, waarvan de gezamenlijk© waarde op f 200,000 wordt geschat. Het Utrechtsch dagblad verneemt, dat eenige loco-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2