Aan de Zeeuwen! vangen om zich onmiddellijk van Malaga naar Cartha- gena te begeven, welk bevel met de arrestatie van den Duitscben burger in verband gebracht wordt. Op de interventie van de Duitsche marine zullen de insurgen- ten het wel niet laten aankomen, maar ook zonder die schijnt het einde der Carthageensche commune niet ver meer verwijderd te zijn. Omtrent den Carlisten oorlog verneemt men niets nieuws. Kleine schermutselingen zijn aan de orde van den dag, maar krachtige en doortastende maatregelen worden blijkbaar door geen der partijen genomen. Daar aan verraad niet te denken valt, kan men veilig daaruit afleiden dat zoowel republikeinen als Car listen zich te zwak gevoelen om iets te ondernemen. Komt daarin niet spoedig verandering, dan dreigt de opstand der Carlisten een chronische kwaal te worden, waarender het land evenals vroeger tot zelfs 7 jaren gebukt zou kunnen gaan. De regeering, die met zoo veel energie haar taak aanvaardde, laat ook in den laat8ten tijd weinig van zich hooren. Varia uit het buitenland. Duitsehland. De keizer heeft wegens een lichte ongesteldheid zijne reis naar Dresden opgegeven, ten einde bij het bijzetten van het lijk van koning Johann tegenwoordig te zijnen den kroonprins opgedragen in zijn naam deze plechtigheid bij te wonen. De keizer van Oostenrijk was vertegenwoordigd door den aarts hertog Karei Lodewijk, en de koningin van Engeland door prins Alfredterwijl verscheidene Duitsche vorsten in persoon tegenwoordig waren. In de Wurtembergsche kamer heeft de minister Mittnacht op eene vraag desbetreffende ten antwoord gegeven, dat het gerucht dat de Wurtembergsche pos terijen aan de Duitsche post-administratie zouden over gaan op onwaarheid berust. De Pruisische landdag zal, zocals nader met zekerheid gemeld wordt, heden over 8 dagen, 10 November, geopend worden. Das Deutsche Wo- chenblatt verzekert dat de besluiten omtrent de wijzigin gen in het Pruisische ministerie onmiddellijk na afloop der verkiezingen, welke heden plaats hebben, in den Reichs-Anzeiger zullen verschijnen. Bismarck zal zich uitsluitend met die aangelegenheden bezighouden, waar Pruisische en rijksbelangen met elkander in aanraking komen, terwijl Camphausen voor het overige met de leiding der zuiver Pruisische aangelegenheden- belast wordt. Te Berlijn vindt het gerucht geloof, dat de rijks- regeering het begrootingsjaar van 1 Januari op 1 April wil brengen, teneinde zonder nadeel voor de rijksbe langen eenigszins aan het bezwaar van het gelijktijdig vergaderen van lands- en rijksvertegenwoordiging tege moet te komen. Een treffend bewijs hoe gevaarlijk het is om, zooals de partijen in Pruisen steeds deden en ook nu nog doen, wanneer men de macht in handen heeft anders denkenden door uitzonderingswetten en strenge admini stratieve maatregelen te vervolgen en verjagen, is onlangs weder in Pruisen geleverd. Vóór 11 jaren maakte het oppergerechtshof te Berlijn bij arrest uitdat de oproe ping en aansporing tot hel houden van niet geautoriseerde bijeeukomsten onder den vrijen hemel zelfs strafbaar was, wauneer die bijeenkomst niet had plaats gehad. Die straf was r.iet slechtst oepasselijk op hen die de oproeping deden, maar zelfs op de redacteurs van dagbladen die zulk eene oproeping in hun blad plaatsten. Dit arrest is van 1862, dus uit den zoogenaamden conflicts-tijd, toen de kamer het oorlogs-budget en de leger-recrganisatie wei gerde. Sedert raakte dit arrest in vergetelheid. Maar plotseling worden deze oude roestige wapenen weder te voorschijn gehaald, thans om te dienen tegen de katholieke processiën en de bisschoppelijke organen. Zoo zijn de rollen gewisseld; de liberalen en democra ten die zich toen over dergelijke zaken beklaagden, bezigen, nu zij de bovendrijvende stroom zijn, zulke middelen tegen de toenmalige bondgenooten der reactie. Oostenrijk. Gisteren namiddag te 4 uren is de Weensche tentoonstelling zonder eenige plechtigheid gesloten. De officieele Wiener Zeituag bevatte Zaterdag een brief van den keizer aan de aartshertogen Karei Lodewijk, Reinier enAlbrecht, met dankbetuiging voor hunne bij gelegenheid der wereldtentoonstelling aan den keizer en den staat bewezene diensten. Bij afzon derlijken brief richt de keizer zijn dank aan prins August von Coburg, prins Johann von Lichtenstein en Adolpb von Schwarzenberg. Verder bevat de Wiener Zeilung een reeks namen van personen genootschappen en corporatiën, die als erkenning hunner medewerking aan het succes der grootsche onderneming met onder scheidingen van verschillenden aard begiftigd worden. Men verzekert dat keizer Frans Joseph tusschen 1 en 13 Januari (Gregorhmnsche tijdrekening) het voorgenomen bezoek aan het Russische hof zal brengen. Het huwelijk van grootvorstin Marie zal eerst in de laatste helft van Januari plaats vinden, zoodat de kei zer daarbij niet tegenwoordig zal zijn. De aartsbisschop van Westminster zal zich naar Petersburg daar het huwelijk zoowel naar den Griekschen als den Anglicaanschen ritus voltrokken zal worden. - Morgen, 4 November, des morgens te 11 uren zal de eerste door directe verkiezingen gekozen rijksraad geopend worden. Op de orde van den dag staat be halve de plechtige opening slechts het onderzoek der geloofsbrieven. Frankrijk. La Patrie meldt, dat de heer Magne het overzicht van den financieelen toestand van Frank rijk gereed heeft en dit stuk heden in het Journal oflïeiel openbaar gemaakt zal worden. Onmiddellijk na de hervatting der werkzaamheden van de nationale vergadering zal bet budget voor 1874 door den minister worden ingediend. Het slnit met een batig slot van 18 millioen. De staatsraadzoo leest men in hetzelfde blad, heeft zich met alle voorstellen van den minister tot dekking van het oorspronkelijk tekort op den ge wonen dienst van 130 millioen vereenigd. Slechts had de staatsraad een kleine verhooging der zout belasting wenschelijk geachtmaar de heer Magne heeft geweigerd daartoe het initiatief te nemen, al zal hij zich ook bij het votum der kamer nederleggen wanneer die daartoe mocht besluiten. Allerzielen ia te Parijs zonder eenige stoornis der orde voorbijgegaan. Het aantal bezoekers van Père- Lachaise wordt op 50,003 geschat. Het kerkhof Mont- parnasae werd door ongeveer 6000 personen bezocht, terwijl meer dan 10,000 het kerkhof Moutmartre be zochten. Kransen en bloemen werden als naar gewoonte in groote hoeveelheid op het graf van Baudin gelegd; een groote immortellen-krans sierde den grafsteen van Cavaignac. De menigte was kalm en geen enkele mani festatie had er plaats. De regeering had blijkbaar groote vooizorgsmaatregelen genomen, daar talrijke militaire patrouilles op de been waren. Een radicaal komplot in Saone-et-Loire in de voor gaande week door de regeering-de Broglie ontdekt, namelijk nog voordat de monarchalen op zoo allertreu rigste wijze fiasco maakten, herinnert levendig aan de verschillende „bommen- en helsche machines komplotten" onder het keizerrijk. De nicht van Mac-Mahon zou opge licht zijn, om hem te dwingen de vestiging der monar chie te belettenDe huiszoekingen naar „alle wapenen, patronen, oorlogsamunitie en compromitteerende papie ren" leiden tot geen resultaat. De brief van Chambord heeft ook dit schoone plan in het water doen vallen. Had de nationale vergadering hem tot koning uitgeroepen, dan had dit complot tot rechtvaardiging voor de regee ring moeten dienen dat zij „tot redding der maatschap pij" geweld gebruikte. Na echter de maatschappij niet gered behoeft te wordenheeft zij zich niet weinig met dit gefingeerde komplot gecompromitteerd. ikctijüiugm. Volgens brief van den gezagvoerder C. Tobiassen, voerende het barkschip Riga, lag hij den 27en October jl. zeilklaar te Frederiksvarn, en dacht nog denzelfden dag de reis naar Middelburg voort te zetten. Volgens brief van M. Th. Larsen, gezagvoerder van het barkschip Walcheren, was hij den len Novem ber jl. voor storm te Frederiksvarn binnengeloopen. Schip en equipage in goeden staat. ftjtmMsbmrJjtm. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 3 November. Tarwe met mid del matigen aaavoer 25 cent lager; rogge met kleinen aanvoer iets beter; gerst, winter- schaars aangevoerd en prijs houdend, zomer- tamelijk aangevoerd en prijshou dend; haver met goeden aanvoer onveranderd; bruine boonen met ruimen aanvoer 25 cent lager; paardenboo- uen flauwer; kauariezaad met geringen aanvoer 25cent hooger; overigens onveranderd. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 3 November 1873. Nederland *Certific. Werkelijke schuld. 24 pet. 574 ♦dito dito dito 3 6S| ♦dito dito dito .4 914 ♦Aand. Handelmaatschappij 44 1304 ♦dito exploitatie Ned. Staatssp. 1034 Belgie. ♦Certificaten bij Rothschild 24 Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 53£ *dito5 Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certific. adm. Hamburg 5 *dito Hope C°. 1855 6e serie 5 ♦Cert. f 100G 1864 5 ♦dito. f 1000 1866 5 ♦Loten 18665 ♦Oblig.Hope C°.Leening 1860 44 ♦Certific. dito4 ♦Iriscript.Stieglitz&0.2ea4L. 4 ♦Óbligatiën 186769 4 ♦Certificaten6 ♦Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 ♦Oblig. dito4 99j 75 884 984 984 904 734 784 231 180 Rusland. Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 pet. 944 dito dito Jelez Orel. 5 954 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 75 J Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilver,Tan./Juli. 5 62-44 ♦dito dito April/Oct. 5 63 j- ♦dito in papier Mei/Nov. 5 59f4 *dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Óbligatiën Buitenl. 186771. 3 18-jV dito Binnenlandsche 3 144 Portugal. ♦Obl, 1856—69 3 414 Turkije. ditq (binnenl.)5 45.4 Egyp'te. Obl. 1868 7 „77 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 97£ ♦dito dito dito (1904) 5 98 ♦dito dito dito (1882) 6 99 ♦dito dito dito (1885) 6 lOOf ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl. St. Paul Pac. Spw. lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 dito 7 23* Brazilië ♦Obl. 1863 44 ♦dito 1865 5 96 4 Mexico dito 18513 Grenada dito afgestempeld6 154 Venezuela dito3 ll| Ecuador, dito 1 De Nederlandsche bank beeft de rente van disconto voor wissels verhoogd met 1 pet., en voor promessen met 4 pet. Voor beleeningen onveranderd. Prijzen van Coupons. Amsterdam, 1 November. Metall. /"21.45dito zil ver f 23.25; Dito Eng. per f 11.774; Eng. Russen per f Eng. Portugal per f 11.774; Fransche ƒ564; Belg. ƒ564; Pruis, f 344; Hamb. Russen ƒ314; Russen in Z. R. ƒ314; Pools, in Fl. Napelsche ;Spaansche piaster Spaansche in fr. 1000 Amerikaansche dollars 2.45; papier 2.214; Turken Betaling van coupons. De coupons der 6 pet. Russische certificaten van het algemeen kantoor van administratie, onder directie van Stadnitski van Heukelom, vervallende 1 Juli 1873, worden betaald: de coup. der certific. 6 pet. in assign, gr. R. 30 met 13.66. h zilver 15 23.89. Tlöwrrtcntim. Na een langdurig lijden overleed heden, in den ouder dom van ruim 40 jaren, mijne gehelde echtgenoote SARA VAN DER MEULEN, mij nalatende vijf kinde ren, waarvan de meesten te jong om het zwaar verlies, door hen geleden, te beseffen. Groede, JAN PHIL. SAL0MÉ. 30 October 1873. Heden overleed na een langdurig lijden mijn ge liefde zoonde Heer CORNELLS MOOLENBURGH, in den ouderdom van 28 jaren. Zierikzee, Wedc. B. L. MOOLENBURGH, 31 October 1873. bolle. A. HANSSENS en Echtgenoote betuigen bij deze dank aan allen die hunne belangstelling hebben doen blijken, bij gelegenheid hunner 40jarige echtvereeniging. Middelburg, 3 November 1873. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming en vriendschap, bij de viering van hunne 25jarige echtvereeniging, op den len November, ondervonden. Middelburg, J. BUIJS. 4 November 1873. R. C. STAMPERIUS. Hofplein. Den 12en Mei van het volgende jaar zal het 25 jaren geleden zijndat WILLEM III de regeering aanvaard en den eed op onze Grondwet afgelegd heeft. Alom in Nederland zal die dag feestelijk worden ge vierd en gewijd zijn aan de herdenking van het geluk, dat ons Vaderland gedurende de regeering van Wil lem III mocht genieten. Ruimqphoots heeft ook Zeeland aan dat geluk deel gehad; ruimschoots hebben wij, Zeeuwenbewijzen van belangstelling, van liefde van onzen Koning ontvangen ruimschoots hebben wij ondervonden, dat Hij alles deed, wat in Zijne macht was, om de welvaart, den bloei van ons gewest te vermeerderen. Laten wij, Zeeuwen, dan ook niet achterblijven, maar toonen, dat wij dat geluk erkennen, die belangstelling en liefde op prijs stellen. Elders worden reeds velerlei aanstalten gemaakt om

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3