öuttmlcmiX De burgerij te Deventer heeft ruim 850 bijeen gebracht voor het heden gevierde feest ter herdenking van de afkondiging der gewijzigde grondwet vóór 25 jaren. De Engelsche Times maakt het publiek bekend met eene samenspanning tusschen de groote steenkolenhan delaren en het publiekwaardoor de steenkool 30 per cent duurder is dan zij behoefde te zijn. Dat is een gevolg van de spoorwegwet van 1854, die aan de poorwegmaatschappijen het recht verleent om het ver voer van steenkolen te weigeren. De maatschappijen vervoeren nu alleen voor de groothandelaren, in wier handen thans ieder verbruiker moet vallen. Men kan wel aan de mijn zijn steenkolen koopen, maar kan die niet vervoerd krijgen. Big kens de Rheinische courant heerscht in den Eheingau geen geringe agitatie tegen de voorgenomen verbetering van het vaarwater in den Rijn. Er wordt een adres a m de regeering gerichthetwelk reeds door een groot aantal leden van gemeentebesturen, zoowel als door grondeigenaren, geneeskundigen, schippers en andere personen onderteekend is. Daarin leest men onder anderen: „Onze wijnbouw, waarop wij met alle recht trotsch mogen zijn, kan bij dat werk slechts verliezen. Van nog meer belang is de zaak voor onzen gezondheidstoestand. Door de zoogenaamde verbete ringen van het vaarwater zijn tusschen Bieberich en Rütlesheim reeds moerassen ontstaan broeinesten van allerlei ongedierte, waarvan wij des zomers onverdraaglijk veel last hebben." Ten bewijze daarvan wordt in herin nering gebracht, dat tijdens de oefeningen der troepen, in Augustus en Septemberde te MombachHeides- heirn en op andere plaatsen ingekwartierde manschappen wegens de talrijke zwermen insecten geen nachtrust konden genieten. Men verwacht dat het kwaad door de thans voorgenomen werken over eene oppervlakte van ongeveer 3000 morgen zal worden uitgebreid, met het gevolg dat de Rheingau een centrum zal wor den van koorts verwekken de uitwasemingen. Vrijdag avond is in den gemeenteraad van G-enève het officieele rapport voorgelezen van de executeurs in de nalatenschap van wijlen den hertog van Brunswijk. Daaruit bleek dat de baten bedroegen 20,570,000francs en de schalden 1,970,000 francszoodat bet zuiver bedrag der nalatenschap beloopt 18,600,000 francs. Hierbij moet Dog worden gevoegd het hotel Beaujon te Parijs en de Amerikaansche en Duitsche spoorwegactiën die de hertog bezat. In België zijn tegenwoordig spoorwegongelukken aan de orde van den dag. VEtoile beige van heden vermeldt er drie onder elkander, waarvan Zaterdag twee plaats hadden. In het kanton Gedinne, provincie Namen, worden door wilde zwijnen groote verwoestingen aangericht, vooral onder de nog te velde staande aardappelen. Volgens l'Avenir de Fiandres vordert de instructie in zake den diefstal Peneranda niet voldoende om de zaak nog in dit jaar in openbare terechtzitting te kunnen behandelen zooals men had gehoopt; men onder stelt dat dit eerst in Februari 1874 zal kunnen plaats hebben en spreekt te Brugge veel over zeer compromit- teerende onthullingen door den zoon van een voormalig clericaal minister na de ontdekking van den diefstal en de vlucht van den joDgen de Kerckhove gedaan. In Croatië zijn steenkolenbeddingen ontdekt over eene oppervlakte van 10 kilometers. De geologen heb ben de aanwezigheid van drie lagen geconstateerd over eene uitgestrektheid van 5 tot 8 kilometers, die een rijken voorraad kolen bevatten, geschikt om terstond te worden geëxploiteerd. Door den storm, die van 24 op 25 Augustus jl. in Noord-Amerika woedde, zijn in de nabijheid van de golf van St. Laurens, de kusten van Nieuw-Sehotland, kaap Breton en Terra Nova 1032 schepen vergaan, waaronder 432 kleine schooners. Op andere plaatsen vergingen door denzelfden storm 99 schepen. Het totaal der schipbreuken wordt op 1122 berekend, terwijl daarbij ODgeveer 500 menscben omkwamen. Bij den brand der opera te Parijs was de bekende publicist Sarcey getuige van het volgende: De heer Bourdan, die in het gebouw zijne appartementen had, was druk bezig met zijne kostbaarheden enz. in vei ligheid te brengen door ze de ramen uit te laten. Een mau wilde hem volstrekt spreken; Bourdan, meenende dat hij iets van gewicht had mede te deelen, ging naar hem toe en vond een boer met een zak aardappe len die door hem besteld was. Met de vasthoudend heid der boeren had bij alle consignes getrotseerd en was tot den kooper doorgedrongen, teneinde zijne waar op den bestemden dag af te leveren en geene schade te hebben bij den brand. burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 2e' November: I. Pagé, wedr. van J. Dijke, 28 j. met J. Oberliese, jd. 28 j. J. M. Maas, jm. 23 j. met E. Meeuwse, jd.20 j. A.Eijgel, jm.26j. met J. Scheijbe ier, jd. 21 j. (Van 25 October tot 1 November.) VLISSINGEN. Gehuwd: A. Remijn, jm. 26 j. met M. Bloeme, jd. 22 j. Bevallen: F. J. Brons, geb. Brons, z. J. J. Heijblom, geb. Faggd. J. A. Gielengeb. Ensinkz. P. Pichal, geb. van Olphen, d. S. Kooij, geb. de Kok, z. P. S. Rekkersgeb. Wattezz. J. F. de Vosgeb. van der Horst, z. D. de Prijker, geb. Pastijn, d. C. Klaasse, geb. Zacbariasse, z. M. A. Fhienpont, geb. Sorel, d. E. A. Pastijn, geb. Engels, d. Overleden: K. Eamelink, z. 3 w. A. Kramp, z.6m. P. Meuldijk, z. 6 m. E. Jongmans, wede. van A. Hor- revoets, 63 j. M. Wondergem, z. 7 m. P. Kort, z. 5 w. Goes. Bevallen: K. Reijnbout, geb. van Sprang, z. M. C. van Calmthout, geb. de Wijs, d. S. Warrens, geb. Wijk, z. P. J. Verbeem, geb. de Laat, d. Overleden: E. P. Romijn, d. 10 m. J. C. Possel, d. 8 m. A. T. Verwee, wede. van J. Heizman, 79 j.S.M. Bruggeman, a. 13 d. F. A. de Coninck, z. 3 m. Zierikzee. Bevallen: C. Olrée, geb. Abraham sez. C. M. Houdkamp, geb. Mnste, d\ (tweeling) M. W. Rom- bouts, geb. Geerards, d. K. den Dekker, geb. van Stijn, z. M. Moesmond, geb. Leeuw, d. A. K. Eijeriks, geb. Korziliu8, z. J. de Vries, geb. Cortenbach, z. Overleden: J. Aarts, z. 18 j. M. C. Houdkamp, d. 2 d. W. F. Houdkamp, d. 2 d. A. J, Wiltson, z. 2 j. N. A. Brandenburg, vrouw van L. Simmers, 42 j. B. de Waardt, d. 20 m. J. Sirickaert, man van S. Fer- woerd, 79 j. C. Moolenburgh, z. 28 j. thermome terstand. 1 Nov. 's av. 11 u. 47 gr. 2 '8morg.7u.47gr.'smidd.lu.5tgr.'sav. llu.47gr. 3 's morg. 7 u. 41 gr. 'smidd.lu.51gr.'sav.6u.48gr. gemeenteraad van zierikz&e. Zitting van Vrijdag 31 October. Afwezig de heeren Bolle en Moens. De behandeling der gemeentebegrooting voor 1874 wordt voortgezet. Op enkele uitzonderingen na worden al de artikelen zoo vaD uitgaven als inkomsten overeenkomstig de voordracht van burgemeester en wethouders goedge keurd. Tengevolge van opmerkingen der commissie ad hoe hebbeu bij sommige artikelen langdurige discussiën plaats. Bij art. 2 afdeeling 2 hoofdstuk III stelt de commis sie alleen bestrating voor van 120 meters lengte van den weg buiten de Zuid-havenpoort naar den lantaarnpaal. Zij heeft geenerlei reden gevonden om te adviseeren tot beschelping van het verdere gedeelte van dien weg. De belanghebbenden moeten volgens het oordeel der commissie de handen ineenslaan om den weg te verbe teren. Na langdurige discussie en nadat verschillende voorstellen waren afgestemd is op voorstel van den heer Nauta van der Grijp besloten de uitgetrokken som van 1100 goed te keuren en aan het oordeel van burge meester en wethouders over te laten, te bepalen welke de beste wijze zal zijn om dien weg te verbeteren. Bij art. 8 afdeeling 1 hoofdstuk III: bestrating van den weg beginnende van het einde van de Verrenieuw- straat geeft de commissie te kennen, dat zij dit werk niet noodzakelijk, maar een goed voetpad langs bet hek vóór de aldaar staande woningen voldoende acht. Na langdurige discussie wordt op voorstel van den heer de Jonge besloten f 350 beschikbaar te stellen voor een klinkerpad. Bij art. 5. hoofdstuk VI: kosten van de plaatselijke gezondheidspolitie, stelt de commissie voor dien post voor memorie uit te trekken, als kunnende de kosten nog niet berekend worden. Na discussie wordt beslo ten dien post te verhoogen met ƒ50 en mitsdien te bren gen op ƒ200. Bij art. 1 afdeeling 2 hoofdstuk VIIIsubsidie aan bet burgerlijk armbestuur komt eerst de rekening van dat armbestuur voor 1872 in behandeling, omtrent welke in eene vorige vergadering was besloten die, tengevolge van opmerkingen der commissie ad hoe, aan dat armbe stuur was teruggezonden. Het armbestuur weerlegt in eene missive die aanmerkingen en geeft de noodige toelichting, zoodat zij de rekening onveranderd terug zond. Na discussie wordt die rekening goedgekeurd, zooals zij door het armbestuur is ingediend. Bij gemelde afdeeling 2 van hoofstuk VIII steil de com missie voor de begrootingen van het burgerlijk en evan gelisch Luthersch armbestuur goed te keuren en die van het R. C. armbestuur aan dat armbestuur terug te zenden, om die in overeenstemming te brengen met de toe te kennen gemeente-subsidie van 2700, waartoe wordt besloten. Art. 2 afdeeling 3 hoofdstuk VIIIwachtgelden der gemeente-ambtenaren, wordt verminderd met 138.67. Art. 13 afdeeling4 van hoofdstuk VIII: aankoop in schrijving op bet grootboek wordt verhoogd met ƒ850. Art. 17 dier afdeeling: kosten van het in 1874 te houden landhuishoudkundig coEgres, wordt verhoogd met 800, welke som tevens als toelage van de pro vincie voor het landhuishoudkundig congres onder art. 11 van het 4e hoofdstuk der inkomsten zal worden gebracht. Nadat de post van onvoorziene uitgaven op zoodanig bedrag is gebracht dat de totale uitgaven gelijk aan de totale 'inkomsten zijnwordt de begrooting in haar ge heel vastgesteld, inkomsten eu uitgaven op 113,500.22$. Voorts wordt medegedeeld een brief van het bestuur der Zierikzeesche afdeeling van de Maatschappij tot. bevordering der toonkunst, waarin wordt aangevoerd, dat, terwijl door de gemeente geene kosten gespaard worden voor eene goede regeling van het onderwijs, voor het onderwijs in de muziek te Zierikzee niets gedaan wordt niet alleen, maar dat zelfs op de meis jesschool en op de school van den heer Bastmeijer volstrekt geen of geen voldoend onderwijs in het zin gen, bij de wet voorgeschreven, wordt gegeven, zoodat in overweging wordt gegeven, om te besluiten: den stedelijken muziek-directeur uit te noodigen zich met het onderwijs in het zingen op die beide scholen te belasten en hem daarvoor eene belooning van ƒ200 'sjaars aan te bieden. Deze brief wordt tot praeadvies gesteld in handen van burgemeester en wethouders, en daarna de zitting gesloten. ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals gemakkelijk te begrijpen is, zijn de politieke partijen in Frankrijk nog niet van den eersten schrik en de eerste verwarring bekomendie de brief van den graaf van Chambord algemeen veroorzaakt heeft. De parlementaire groepen zijn bijna permanent bijeen en de debatten zijn levendig genoeg, maar zij verspreiden nog weinig licht over de houding, welke door de verschil lende partijen in den nieuwen parlementairen veldtocht zal worden aangenomen. Zoo werden in de bijeenkomst van het linker-centrum Zaterdag avond wel zeer vele belangrijke quaestiën ter sprake gebracht, maar tot een resultaat leidden de discussiën nog niet. Morgen eerst zal een besluit genomen worden, teneinde Woensdag bij de hervatting der zittingen van de nationale vergade ring goed beslagen öp het ijs te komen. Ook de verschillende tractiën der rechterzijde hielden Zaterdag vergadering, maar voor zoover de dagbladen mededeelingen omtrent het behandelde in die bijeen komsten bevatten blijkt, dat de monarchalen nog geheel onder den indruk verkeeren van den geweldigen kaak slag, die hun door Chambord werd toegediend, en nog niet tot zich zeiven gekomen zijn. Naar het schijnt heeft het groteske en ridderlijke beroep, hetwelk 1' Union ia hare eerste opgewondenheid op de Fransche monarcha len deed: „Staat op! het is het uur der eereen van dea strijd. Rondom de witte vaan zullen wij weten te over winnen en te sterven!" inderdaad weërklank gevondea bij eenige geestverwanten, althans het voorstel is te berde gebracht om zelfs zonder koning het koningschap te herstellen, hetzij met een regent of een koninklijk luitenant-generaal. Dit wanhopige plan vond echter groote bestrijding en werd dan ook reeds spoedig ter zijde gesteld, nadat eenige vrienden der prinsen van Orleans, ook in hun naam, verklaard hadden, dat zij zich nooit tot deze combinatie zouden leenen, omdat alles wat direct of indirect den schijn wettigde dat zij naar de kroon stondensedert zij hunne personen en rechten vrijwillig onder die van den graaf van Chambord stelden, voor hun onmogelijk was geworden. Ongelukkig is de beruchte verzoening van 5 Augustas en de geheele ge schiedenis van het huis Orleans niet van dien aard, dat men zeer veel waarde aan die loyauteitsverklaringen kan hechten. Louis Philippe immers zeide ook in Juli 1830, nog slechts eenige dagen voordat hij het luite nant-generaalschap over Frankrijk uit de handen der Parijsche opstandelingen aannam, tot den heer de Morte- mar dat hij liever sterven wilde dan de kroon te aan vaarden Te midden van al die verwarring en besluiteloosheid schijnt alleen de regeering eene bepaalde beslissing ge nomen te hebben. De ministerraad heeft namelijk Zaterdag besloten dat bij het voorstel tot verlenging der vol machten van Mac-Mahon zal ondersteunen, wanneer het in de kamer gedaan wordt. „De regeering heeft de noodzakelijkheid erkend meldt de officieuse Agence Havas om voor de aanneming van dit voorstel de stemming over de constitutioneele wetsontwerpen niet af te wachtenopdat het uitvoerend bewind spoedig georganiseerd zij. Men verzekert dat maarschalk de Mac-Mahon verklaard heeft, zich nooit tot eenige andere combinatie te zullen leenen dan die tot verlenging zijner volmacht als presidentgesteund door de conservatieven» Hij zou het gezag slechts aannemen met die constitu tioneele waarborgen welke dat gezag krachtig en duur zaam zouden kunnen maken. Andere combinatiën, met de strekking om hem luitenant-generaal van het konink rijk of regent te maken, zou hij onvoorwaardelijk ver werpen." De officieele Spaansche Gaceta van den len dezer meldt, dat de insluiting van Cartbagena aan de land zijde thans ook op den rechtervleugel volkomen is, sedert de regeering het insluitingsleger successievelijk met 5000 mau versterkte. Een kleine uitval, welke Vrijdag door de opstandelingen ondernomen is, werd een overhaaste retraitezoodra het eerste schot uit de batterijen gevallen was. Eene poging, om de bestaande jnnta omver te werpen en andere personen aan het be wind te brengen heeft in die stad groote verwarring veroorzaakt en zelfs hier en daar aanleiding gegeven tot straatgevechten. Onder de gearresteerden, die van deelneming aan dit komplot beschuldigd worden, behoo- ren de Grieksche consul en een Duitsch onderdaan, dis onmiddellijk de tusschenkomst van denDuitschen consul heeft ingeroepen. Het Duitsche eskader, versterkt door het gepantserde-stoomschip Elisabeth, heeft bevel ont-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2