MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N° 262. Dinsdag 1873. 4 November. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50, Middelburg 3 November. Zaterdag avond is Z. M. de koning per extra trein van den Rijnspoorweg van het Loo in de residentie teruggekeerd. Het sein heden morgen vroeg door het uitsteken van de nationale vlag van de rijks-provinciale-en gemeente - gebouwen alhier gegeven tot het feestelijk tooien onzer stad, als vreugdeblijk bij gelegenheid van het 25jarig bestaan onzer tegenwoordige grondwet, werd gevolgd door eenige ingezetenendie van hunne woningen insgelijks de Nederlandsche vlag, met of zonder oranje wimpel, deden wapperen. Lette men op het getal van hen die op deze wijze hunne ingenomenheid met de tegenwoordige orde van zaken te kennen geven, dan zou men licht tot de meening komen dat de gebeurtenis die wij heden vierenhier door slechts weinigen wordt gewaardeerd. Wij meenen echter te wogen aannemen dat die maatstaf tot eene onjuiste beoordeeling leiden zou en houden ons liever overtuigd dat zeer velen met het feest van beden instemmen, zonder dat zij het noodig achten dit door eenig uiterlijk teeken te doen blijken. Een dertigtal invloedrijke personen uit verschillende deelen onzer provincie hebben „aan de Zeeuwen" eene oproeping gericht, om zich met hen te vereenigenten einde aan koning Willem III den 12CB Mei e. k. een geschenk aan te bieden, als blijvende herinnering aan den dag waarop hij25 jaren geledendoor de aan vaarding der regeering en de aflegging van den eed op onze grondwet, zich aan het Nederlandsche volk verbonden heeft. Door de afdeeling Goes der Maatschappij tot bevor dering der toonkunst is tot directeur der zangvereenigiDg in de muziekschool benoemd de heer D. Bromberger, muziekonderwijzer aldaar. Jl. Zaterdag heeft te 's Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachfcigingop deadditio- ueele postovereenkomst, den 14cn October jl. tusschen Nederland en België gesloten tot wijziging en verbetering der bestaande van 20 en 21 Maart 1865. Door den minister van financiën zijn, na afgelegd vergelijkend examen, benoemd tot adspirant-landmeters bij het kadaster, de heeren P. J. Hoogenhuis te Leenw- ardenP. van Dijk, te ZutfenJ. Roegbolt te Breede (gemeente Warffum); C. Geyl te Haarlem; M. W. Abresch te Muntendam; C. L. Treffers te Gorinchem; F. Lammerts te DordrechtB. Upmeijer te MeedenG. A. Engelmann te Zwolle; J. C. Thonus te 's Gravenhage: C. F. A. de Groot te Alkmaar; I. Boer te Noordbroek; H. P. de Haan te BredaH. J. Baning te DalenJ. T. Hosang te 's Hertogenbosch; J. Bijll, te Zuidwending (gemeente Veendam), en J. F. H. Israël te 's Graven- fa age. Te Amsterdam heeft in bet lokaal Eensgezindheid eene bijeenkomst plaats gevonden van een aantal aan zienlijke bankiers, commissionairs en makelaars in effec ten, teneinde te beraadslagen over de houding, die de handel moest aannemen in de zaak van het wetsont werp, houdende wijziging in de wettelijke bepalingen omtrent het pandrecht. Algemeen vond het gevoelen ingang, dat het voorstel der regeering, om de nood zakelijkheid der schriftelijke geregistreerde en geze gelde pandakten af te schaffen, aan eene reeds lang gevoelde behoefte voldeed; dat het door de tweede kamer der staten-generaal te ongunstig was beoordeeld; dat het wenschelijk was, dat het gewijzigd wetsvoorstel spoedig tot wet verheven werd, en dat het nuttig kon zijn, dat de handel van dien wensch krachtig deed blijken. Daarop is een ter tafel gebracht ontwerp-adres aan de tweede kamer, houdende een gemotiveerd ver zoek tot goedkeuring van het regeerisgsvoorstel, in die vergadering goedgekeurd en werd besloten, om alle belangstellenden, zoowel in den geld- als in den goe derenhandel en de assurantieuit te noodigen door het adres te onderteekenen van hunne toetreding te doen blijken. De heer P. Maas Geesterannsciviel-ingenieur te Lei den heeft in een missive aan den gemeenteraad van 's Gravenhage de aandacht gevestigd op een wijze van bereiding van gas, die met het meeste voordeel bij steenkolen-gasfabrieken kan worden toegepast, en waar van een voorbeeld bestaat te Chichester in Engeland. Het gas, dat tot vermenging met het steenkolengas wordt gebezigd, heet watergas, en de kosten van het bereiden van 1000 M* van dit gas bedragen te Chichester f 36. De stad wordt door een mengsel van beide gassen verlicht; de lichtsterkte van dit gemengde gas staat gelijk met die van 18.5 stearine-kaarsen. De grootste afstand der lichten van de fabriek bedraagt 4000 M. en op dien afstand branden de lichten even helder als op kor teren afstand. Het groote voordeel van de toepassing van dit gas, waarvan de duurzaamheid geroemd wordt, in vereeni- ging met steenkolengas, bestaat hierin dat de steenkolen- gasfabriek de coke levertdie voor de bereiding van het watergas noodig isterwijl men voor de bereiding van het steenkolen-gas van een veel mindere qualiteit van steenkolen kan gebruik maken, zooals blijkt te Chichester, waar men vroeger steenkolen van f 18 per ton gebruikte terwijl thans steenkolen van 12.60 per ton volkomen aan het doel beantwoorden. Dit voordeel is vooral bij den tegenwoordigen hoogen prijs der steenkolen niet te versmaden. Door het stichten eener watergasfabriek zou men twee derlei doel bereiken: 1° zou men voorzien in de Boodzakelijke uitbreiding der bestaande fabrieken 2° zou men beter en goedkooper gi BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein luitenant ter zee jonkheer N. A. Holtnberg de Beckfelt, adjudant van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le afdeeling der orde van den Witten Valk, hem ge schonken door Z. K. H. den groothertog van Saksen- Wei mar-Eisenach. eereteekenen. Vergunning verleend aan den officier van gezondheid 2e klasse N. van Rijnberk, van het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot het aannemen en dragen der Duitsche medaille voor niet-strijdenden, ingesteld ter belooning van vrijwillig bewezen diensten bij de verzorging van zieken en ge wonden gedurende den Fransch-Duitschen oorlog in 1870—71. middelbaar onderwijs. Eervol ontheven van het geven van onderwijs in de scheepsbouwkunde aan de polytechnische school te Delft, op verzoek, B. J. Ti- deman, en dat onderwijs opgedragen aan J. W. Calten, ingenieur bij de directie der marine te Ilellevoetsluls. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Sexbierum c. a. D. L. Hein- sius, thans ontvanger der directe belastiagen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Makkum c. a. ONDER W Jl J S Jl. Donderdag is de nieuw gebouwde openbare school te Yerseke feestelijk ingewijd. Het plein vóór het ge bouw was versierd, en vele ingezetenen gaven door het uitsteken van vlaggen blijk van hunne belangstel ling. Nadat de kinderen door het gemeentebestuur en den schoolopziener uit de oude schoolwaar zij een afscheidslied zongenin optocht naar de nieuwe school begeleid waren, heette de burgemeester allen welkom; hij beval de school in de zorg van den onderwijzer en de belangstelling der aanwezige ouders aan. Ook werden toespraken gehouden door den schoolopziener, den hoofd- en hulponderwijzerwaarvoor door een der leerlingen dank werd betuigd. Een en ander werd afgewisseld door het zingen van liedjes en gevolgd door een onthaal der kinderen, wie tevens de gelegen heid gegeven werd om zich te vermaken. Naar men verneemt, hebben eenige ambtenaren bij het tweede gesticht te Veenbuizen zich tot den minister gewend, met verzoek, dat vanwege het rijk aan bedoeld gesticht eene school voor meer uitgebreid lager onderwijs worde opgericht. RECHTZAKEN. Een voornamelijk voor de binnenlaudsche vaart zeer belangrijke vraag is dezer dagen door de arrondisse- ment8-rechtbank te Amsterdam beslist, met afwijking van de daaromtrent tot dusver gevolgde jurisprudentie, welke ook door den rechter in het eerste kanton aldaar, bij bedoelde zaak was aangenomen. De vraag was feze: „Is de ontvanger van goederen ten allen tijde verplicht, de vracht te betalen, door den vervrachter voor hem met den schipper overeengeko men, wanneer hij de ingeladen goederen heeft in ont vangst genomen De kantonrechter in het eerste kanton had deze vraag toestemmend beantwoord. De rechtbank echter ver een igde zich met de in hooger beroep voor den ont vanger aangevoerde stellio^^at dan eerst zoodanige vracht verschuldigd is, wanneer den ontvanger, vóór dat hij de goederen ontvarqAdoor den schipper het bedrag dier vracht is kenbaa7\gemaakt, en dat, bij gebreke daarvan, de ontvanger kan volstaan met dat gene te betalen, wat hij aan anderen daarvoor heeft moeten betalen naar evenredigheid. GEMENGDE BERICHTEN. Er wordt een onderzoek ingesteld betreffende het wensehelijke om, in aansluiting met het vaarwater van Amsterdam naar Stneuleaaarsbrug, van daar tot aan den kop van den IJsel, ongeveer bij Capelle, een kanaal te doen graven, waardoor het gebruik vau de Kromme Gouwe en den zoo onvoldoenden IJsel zou kunnen vervallen. Volgens sommigen zouden de tollen, die van Gouda tot genoemde brug worden geheven, wel vol doende zijn om de rente van het noodige kapitaal te kunnen bestrijden. De gemeenteraad van Utrecht heeft de subsidie voor de muziek der schutterij, tot betere instandhou ding van een stedelijk muziekkorps, tot/" 6000 verhoogd. Donderdag is te Utrecht een jongmensch uit Oostenrijk aangekomen, student in de medicijnen te Krakau en te Straatsburg, die arts-examen gedaan heeft en thans zich voor den geneeskundigen dienst in Oost- lodië kwam aandienen. In den avond uit Mannheim komende, heeft men hem een klein logement, het An ker, aangewezen om te vertoeven. In dat logement is hij bestolen en van al zijn goed beroofd. Er is aan gifte gedaan aan de politiemaar het jonge mensch is op het oogenblik geheel zonder eenige hulpbronnen. Slechts twee stukken bovenkleederen zijn hem overge bleven, een overjas en een vest; voor het eerste heeft hij een jas, pantalon en schoenen ingeruild. Vrijdag jl. werd te Utrecht de algemeene vergadering gehouden der Vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande landsverdediging. Nadat de voorzitter de leden had welkom geheeten werd een brief van het hoofd bestuur der Vereeniging tot beoefening van de krijgs wetenschap te 's Gravenhage voorgelezen, die van groote belangstelling getuigde en waardoor het hoofd bestuur de afdeelingen kan in staat stellen, gedu rende den winter ijverig werkzaam te zijn. Een petitionnement werd niet urgent verklaard, doch het hoofdbestuur gemachtigd, om dit op geschikter tijd stip in praktijk te brengen; tevens werd noodig ge oordeeld alleen van de Vereeniging, of in verband met andere vereenigingen een verzoek aan den minister van oorlog tot wederindiening der wet op de afschaffing van nommerverwisseiing en plaatsvervanging te doen uitgaan.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1